PDA

Επιστροφή στο Forum : Προέκταση ηλεκτρολογικών καλωδίων.



sat3x1
01-09-12, 13:27
Παιδιά γειά σας! Με πιο τρόπο μπορούμε να κάνουμε με ασφάλεια την σύνδεση οταν θέλουμε
να προεκτείνουμε δεκάρια καλώδια;

Hulk
01-09-12, 13:51
Αν ειναι δεκαρια τοτε και με κλεμμα μπορεις να τα κανεις, το καλυτερο παντως ειναι να πατηθουν με πρεσσα και σωληνωτα κως για σιγουρια.
Σαν αυτα:http://www.technomat-shop.com/site/index.php?dispatch=products.view&product_id=18826#axzz25D4tFsyU

lepouras
01-09-12, 15:45
Σίγουρα τα σωληνωτά είναι το καλύτερο( και με καλή μόνωση με ταινία η θερμοσυστελλομενο). Αλλιώς με κλεμμα, καλύτερα θα είναι μια μεγαλύτερη (25αρα) και τα καλώδια να καβαλήσουν μεταξύ τους ώστε και οι 2 βίδες να πιάσουν και τα 2 καλώδια. Έτσι θα τα συγκρατήσει καλύτερα και θα έχουν και μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής μεταξύ τους.36657

JOUN
01-09-12, 16:44
Εγω παντα παιρνω μια διατομη μεγαλυτερη σωληνωτα και βαζω σε ολο το μηκος τους και τα δυο καλωδια.Ετσι εχουν πολυ καλυτερη επαφη.

p.gabr
01-09-12, 18:36
Δεν διευκρινιζει την χρηση

Αν ειναι εναεριο και κρεμεται;
Τοτε το καλυτερο ισως ειναι το στριψιμο κατα μηκος και η ασφαλιση των ακρων.Οπως οι ενωσεις τωκ καλωδιων της ΔΕΗ

lepouras
01-09-12, 18:47
Παναγιώτη αν είναι εναέριο τότε σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυται να κάνει ένωση χωρίς χρίση συρματόσχοινου. δεν είναι για τέτοιες μηχανικές καταπονήσεις ούτε τα κως ούτε οι κλεμμες. πέρα την καλή μόνωση που πρέπει να γίνει στο καλώδιο μετά.
πάντως καλό θα ήταν να μας έλεγε που πρόκειται να γίνει η ένωση.

sat3x1
01-09-12, 22:13
Πρόκειτε για τον πίνακα μικρού διαμερίσματος μέσα στον οποίο
από οτι μου είπε ο ηλεκτρολόγος μου γίνεται χαμός. πχ το ρελέ
το έχουν συνδέσει πρώτο ισως επειδη έιναι τα καλώδια κοντά.
Μου είπε οτι είναι καλύτερο τα καλώδια απο το μετρητη
μεχρι τον πίνακα να είναι μονοκόματα χωρίς προεκτασεις και πρέπει να
αλλάξουμε καλώδια. Πώς θα ΄γινει αυτό από το υπόγειο (μετρητής) με΄
μέχρι τον τέταρτο όροφο; Ασε και το κόστος γιατι πιστεύω οτι το δεκάρι
θα είναι ακριβό.
Εννοώ μικρή προέκταση 15 το πολύ 20 εκατοστα.
Με καλάι μικρό φλόγιστρο και καλή μόνωση μετά, μπορεί να γίνει;

Hulk
01-09-12, 22:22
Αν ειναι να γινει μια μικρη προεκταση μεσα στον πινακα τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα, και με μια μεγαλη κλεμμα κανεις
την δουλεια σου. Και παρε μια μεγαλυτερη σε διατομη κλεμμα για να χωρανε και τα δυο το ενα πανω στο αλλο οπως ειπαν
και τα παιδια πιο πανω.

JOUN
01-09-12, 22:36
Εννοώ μικρή προέκταση 15 το πολύ 20 εκατοστα.
Με καλάι μικρό φλόγιστρο και καλή μόνωση μετά, μπορεί να γίνει;
OXI..
Σου ειπαμε παραπανω μερικους τροπους.

wow
02-09-12, 00:41
Μια ερωτηση πανω στο ιδιο θεμα
Μια απλη κλεμα μεγαλης διατομης (που χωραν και τα δυο καλωδια μαζι ) όπως αυτή
http://desmond.imageshack.us/Himg6/scaled.php?server=6&filename=25042009023.jpg&res=landing

κανει γιαυτην την περιπτωση ? (η θελει αλλο τυπο ?)

Σε παρομοια περιπτωση προτιμησα κλεμες ραγας για να επεκτεινω λιγο τα καλωδια μεσα σε πινακα γιατι η απλη κλεμα δε μου πολυγεμισε το ματι για συνδεση 10mm μεσα στον πινακα
http://www.technomat-shop.com/site/images/detailed/3-1813267197244f1422ec8fe3a.jpg


(Γνωστος μου ειπε για μεγαλες διατομες χρησιμοποιει κλεμα κυπαρισακι , ειναι σωστη επιλογη?)
http://www.technomat-shop.com/site/images/detailed/3400412852351664c9b21dea2080.jpg

JOUN
02-09-12, 00:46
Κανει μια χαρα.(η απλη εννοω)

Hulk
02-09-12, 00:50
Κανουν και οι δυο τυποι, η πρωτη που δειχνεις ειναι η κλασσικη που την δουλευουν σε γενικες εγκαταστασεις.
Ο δευτερος τυπος κλεμμας που δειχνεις ειναι για βιομηχανικους ηλεκτρολογικους πινακες.

lepouras
02-09-12, 03:02
και γιατί να μην βάλει έναν διπολικό διακόπτη(2Χ40) στην είσοδο τις παροχής (αν φτάνουν στο ρελε θα φτάνουν και στον διακόπτη), εφόσον πρέπει να βάλει στην φάση τι πειράζει να κόψει και ουδέτερο.και να ξεμπερδεύει? έτσι και αλλιώς μετά θα τον πάει στο ρελε και τέλος στην μπάρα.

ο ηλεκτρολόγος έχει καιρώ να κάνει μεροκάματο και βρήκε τρόπο να τα οικονομήσει?

sat3x1
02-09-12, 13:13
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Δώσατε ιδέες. Αφού ο ηλεκτρολόγος μου
δεν θέλει μπαλώματα βρίσκω ενδιαφέρουσα και την λύση με τον διπολικό διακόπτη θα του
το πω. Χώρος στον πίνακα υπάρχει.
Όχι πιστεύω ότι είναι σωστός επαγγελματίας, Ίσως τον πέτυχα σε άσχημη φάση.

sat3x1
09-09-12, 23:46
Τελείωσε ο ηλεκτρολόγος τον πίνακα.
Έχει δύο σειρές για ασφάλειες. Όλες οι καταναλώσεις καθώς και η είσοδος της
παροχής εισέρχονται στον πίνακα από το πάνω μέρος. Στην πάνω σειρά αριστερά
είναι η είσοδος της παροχής δεκάρια καλώδια με εξαίρεση την γείωση που είναι μαυρο!
και εξάρι! (στον μετρητή της ΔΕΗ έχει 40Α ασφάλεια). Στην θέση του ρελέ έβαλε έναν
κόκκινο διπολικό διακόπτη 40Α και ένα κόκκινο ενδεικτικό λαμπάκι ράγας δίπλα του
- σύνδεση ενδεικτικού με δεκάρια καλώδια-. Η είσοδος της παροχής από επάνω λόγω
κοντών καλωδίων (Είναι σωστό αυτό; γιατί έχω ακούσει ότι η είσοδος γίνεται από κάτω.)
Οι έξοδοι από κάτω από τον διακόπτη η μέν φάση πάει ακριβώς από κάτω (δεύτερη σειρά)
και περνάει σε μια αυτόματη ασφάλεια 32Α μετά εξέρχεται
από την ασφάλεια και πηγαίνει στο ρελέ. Η έξοδος του ουδέτερου από τον διπολικό
διακόπτη πηγαίνει και αυτός στο ρελέ. Από το ρελέ φάση και ουδέτερος εξέρχονται και
τροφοδοτούν δύο ασφαλειοδιακόπτες έναν 25Α για την ηλεκ. κουζίνα και έναν 20Α για
τον ηλεκ. θερμοσίφωνα. Μετά ο ουδέτερος πάει στην μπάρα του ουδέτερου και η φάση
τροφοδοτεί πέντε ασφάλειες. Πριν να φανταστείτε είχαν μονοπολικές ασφάλειες σε κουζίνα
θερμοσιφωνα . Επίσης μου άλαξε τα καλώδια του ηλεκ θερμοσίφωνα από "δυομισάρια" έβαλε "τεσσάρια".