PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεσμολογία καλωδίου που θα παίρνει ρεύμα από μπρίζα



zoran
03-09-12, 10:11
Θέλω απο τη μπρίζα αυτή να παίρνει ρεύμα και το καλώδιο που θα περνάει από το κανάλι. Πώς θα γίνει σωστά η μάτιση;
36737

spirakos
03-09-12, 13:36
Βαλε ενα φις στο καλωδιο και βαλτο στη πριζα φυσιολογικα
Αν δε γνωριζεις πως, καλεσε τον κουμπαρο/φιλο που γνωριζει

zoran
03-09-12, 13:55
Φίλε spirako thanx, αλλά αυτή είναι τράτζικ λύση που προτείνεις. Έχω βάλει κανάλι μέχρι τη μπρίζα ώστε να είναι μόνιμη η παροχή. Με φις που λες δεσμεύεται η μπρίζα μου, δεν βλέπω το πλεονέκτημα αυτού που προτείνεις! Το μόνο πλεονέκτημα είναι ίσως στο να μην σας τα πρίζω :biggrin:

xsterg
03-09-12, 13:58
αζεις μια ηλεκτρολογικη κλεμμα μεσα και βγαζεις δυο παροχες. η χρησιμοποιεις μια πριζα που εχει υποδοχη για δυο καλωδια ανα αποληξη. πολλες απο αυτες μαλιστα ειναι και για χρηση χωρις εργαλεια, μονο με απλη εισαγωγη του καλωδιου.

spirakos
03-09-12, 14:16
Φίλε spirako thanx, αλλά αυτή είναι τράτζικ λύση που προτείνεις. Έχω βάλει κανάλι μέχρι τη μπρίζα ώστε να είναι μόνιμη η παροχή. Με φις που λες δεσμεύεται η μπρίζα μου, δεν βλέπω το πλεονέκτημα αυτού που προτείνεις! Το μόνο πλεονέκτημα είναι ίσως στο να μην σας τα πρίζω :biggrin:
Η απαντηση προφανως ειναι για την ασφαλεια σου! Αν θετεις την ασφαλεια ως τραγικη, δικο σου θεμα
Πες οτι ενωσες εσωτερικα, τι θα γινει αν χρειαστει να απομονωσεις αυτη τη γραμμη?

36739 36740


Δεν θελει κοπο φιλε, θελει τροπο

zoran
03-09-12, 14:20
ok, να ρωτήσω
1. Το καλώδιο που θα βάλω μετά τη κλέμα, πρέπει να είναι σαν αυτό που υπάρχει ήδη στη πρίζα (χοντρό κ σκληρό) ή μπορεί να είναι ίδιο με το καλώδιο της συσκευής (ρολό τέντας) που θα συνδέσω;
2. μπορώ να συνδέσω το νέο καλώδιο (αυτό που έρχεται από το κανάλι) στις τρύπες της μπρίζας, δηλαδή μαζί με αυτό της παροχής (τα τρία χρώματα που φαίνονται στη φωτό);

zoran
03-09-12, 14:22
Η απαντηση προφανως ειναι για την ασφαλεια σου! Αν θετεις την ασφαλεια ως τραγικη, δικο σου θεμα
Πες οτι ενωσες εσωτερικα, τι θα γινει αν χρειαστει να απομονωσεις αυτη τη γραμμη?

36739 36740


Δεν θελει κοπο φιλε, θελει τροπο
Πες οτο έτσι από την αρχή, πού να καταλάβω το σκεπτικό σου!
Πάντως εάν χρειαστεί να την απομονώσω θα κατεβάσω την ασφάλεια που είναι για τις μπρίζες από το πίνακα. Υπάρχει άλλη λύση;
Πολύμπριζα δεν θέλω να βάλω γιατί πρόκειται για μπρίζα που είναι στο μπαλκόνι οπότε καταλαβαίνεις!

spirakos
03-09-12, 14:29
Πες οτο έτσι από την αρχή, πού να καταλάβω το σκεπτικό σου!
Πάντως εάν χρειαστεί να την απομονώσω θα κατεβάσω την ασφάλεια που είναι για τις μπρίζες από το πίνακα. Υπάρχει άλλη λύση; Ναι, τραβας το φις απο το ΤΑΥ
Πολύμπριζα δεν θέλω να βάλω γιατί πρόκειται για μπρίζα που είναι στο μπαλκόνι οπότε καταλαβαίνεις! Θα παρεξηγηθουν?
Καλη επιτυχια

zoran
03-09-12, 18:44
Οκ κατάλαβα το νόημά σου και χαχα δεν θα περεξηγηθεί κανείς απλώς είμαι λάτρης του σωστού κ του ωραίου

katmadas
03-09-12, 19:10
ok, να ρωτήσω
1. Το καλώδιο που θα βάλω μετά τη κλέμα, πρέπει να είναι σαν αυτό που υπάρχει ήδη στη πρίζα (χοντρό κ σκληρό) ή μπορεί να είναι ίδιο με το καλώδιο της συσκευής (ρολό τέντας) που θα συνδέσω;
2. μπορώ να συνδέσω το νέο καλώδιο (αυτό που έρχεται από το κανάλι) στις τρύπες της μπρίζας, δηλαδή μαζί με αυτό της παροχής (τα τρία χρώματα που φαίνονται στη φωτό);

Γεια σου ρε ζοραν...

1.Χρησιμοποιησε το καλωδιο του ρολου απευθειας αν φθανει.
2.Ναι μπορεις απλα με κλειστο τον γενικο πρεπει να δοκιμασεις πολυ καλα αν εχουν τοποθετηθει σωστα...
μην ξεχνας οτι μια επαφη οχι καλα πιασμενη μπορει να προκαλεσει πυρκαγια...
μετα την ενοση δοκιμασε τα σχολαστικα

zoran
03-09-12, 19:53
Πυρκαγιά γιατί να προκληθεί; Τι να προσέξω στην τοποθέτηση; Πες μου εάν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο!

picdev
03-09-12, 19:57
Πυρκαγιά γιατί να προκληθεί; Τι να προσέξω στην τοποθέτηση; Πες μου εάν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο!
αν το καλώδιο δεν κάνει καλή επαφή δημιουργούνται σπίθες

kpetros
03-09-12, 20:13
κανεις απαλ επεκταση του καλωδιου . κατα προτιμιση , ενωσε τα καλωδια τις παροχης , με τα καλωδια που θελεις για επεκταση , επανω στην μπριζα .

zoran
03-09-12, 20:18
κανεις απαλ επεκταση του καλωδιου . κατα προτιμιση , ενωσε τα καλωδια τις παροχης , με τα καλωδια που θελεις για επεκταση , επανω στην μπριζα .
εάν κατάλαβα καλά τι εννοείς λες δηλαδή να μπούν κ η παροχή κ το καλώδιο του ρολλού στις ίδες τρύπες της μπρίζας, όπως δηλαδή είναι τα καλώδια της παροχής (μαύρο, κίτρινο, μπλέ) τώρα να μπούν εκεί κ αυτά του καλωδίου (το οποίο δεν είναι επέκταση, απλώς είναι τα καλώδια του ρολού το οποίο θέλω να τροφοδοτείται με ρεύμα από εκεί, έχει ασύρματο τηλεχειριστήριο)

zoran
04-09-12, 12:48
Να ρωτήσω, εξυπηρετεί σε κάτι τον να γανώσω με καλάι τα σύρματα του νέου καλωδίου που θα ενώσω στην μπρίζα;

kpetros
04-09-12, 13:05
ακριβος , ετσι και η μπριζα θα μεινει αδεια , και δεν θα χρειαστεις να κανεις φοβερες ενωσεις απο αποψης ασφαλειας .
ουσιαστικα θα ειναι κατι σαν κατευθιαν ρευμα απο παροχη στο ρολο σου , με μια ενδιαμεση μπριζα :P
το θεωρω ως την καλυτερη λυση

αυτο που θα πρεπει ομως να πεις , ειναι ποσο ρευμα τραβαει το ρολλο που αναφερεις σε συνδιασμο με αυτο που θα τραβαει μια υποθετικη συσκευη στην μπριζα , δεν εχω ιδεα τις απετησεις τους .
Επιδη οι μπριζες εχουν καλωδιο μολις 1.5χιλ , δεν αντεχουν μεγαλα ρευματα (10Α )


να "γανωσεις" ??????????
μπαααααααααα, αφου θα τα σφιξεις μεταξυ τους με τις βιδες της μπριζας

geronimo
04-09-12, 13:16
Θέλω απο τη μπρίζα αυτή να παίρνει ρεύμα και το καλώδιο που θα περνάει από το κανάλι. Πώς θα γίνει σωστά η μάτιση;
36737

Bλέπω ότι κατεβάζεις το κανάλι απο πάνω, λογικά κάπου πάνω απο την πρίζα σου θα υπάρχει και ένα μπουάτ όπου την τροφοδοτεί.Γιατί δεν το ανοίγεις να συνδέσεις το ρολό σου απευθείας στο μπουάτ, και να αποφύγεις όλλλλλλα αυτά?Αν βέβαια είναι εφικτό.

zoran
04-09-12, 13:52
Bλέπω ότι κατεβάζεις το κανάλι απο πάνω, λογικά κάπου πάνω απο την πρίζα σου θα υπάρχει και ένα μπουάτ όπου την τροφοδοτεί.Γιατί δεν το ανοίγεις να συνδέσεις το ρολό σου απευθείας στο μπουάτ, και να αποφύγεις όλλλλλλα αυτά?Αν βέβαια είναι εφικτό.
μπα δεν γίνεται, το είχα υπόψιν, thanx

rch
04-09-12, 18:02
Επιδη οι μπριζες εχουν καλωδιο μολις 1.5χιλ , δεν αντεχουν μεγαλα ρευματα (10Α )


Εμένα μου φαίνεται για 2,5 καρέ αυτό στην φοτό, που είναι και το πλέον χρησιμοποιούμενο για ρευματοδότες (16άρα ασφάλεια).

antonisc
05-09-12, 18:40
3677336774Μια μικρή τρύπα στο σοφά για να μπεις στο κουτή και κάνης μια από της Δίο σύνδεσης προσοχή να είναι πολύ σφιγμένες

zoran
05-09-12, 19:45
3677336774Μια μικρή τρύπα στο σοφά για να μπεις στο κουτή και κάνης μια από της Δίο σύνδεσης προσοχή να είναι πολύ σφιγμένες
Φίλε ευχαριστώ αλλά στη φωτό αυτή που παραθέτεις τα καλώδια είναι κ τα 2 σκληρά κ μπορούν να ματιστούν κ να στριφογυριστούν έτσι όπως δείχνεις. Σε εμένα το καλώδιο που θέλω να ενώσω στη μπρίζα είναι σαν αυτό
36775 πως θα το ματίσω εγώ έτσι;

Nemmesis
05-09-12, 22:24
οταν βλεπω ετσι καναλακια τρελενομαι... δεν μου αρεσουν ετσι κομματια κομματακια σαν παζλ.... γιατι δεν σκαβεις λιγο τον σοβα μεχρι το καθετο μεγαλο κομματι??? απο οτι βλεπω ειναι μικρη η αποσταση οποτε εγω στην θεση σου θα εκανα μια τρυπα οπως σου δειχνω στην φωτο... και ετσι ουτε οι μικρες γωνιες γωνιουλες θα φαινονται ουτε πολλα σοβαντισματα θα ειχα...
36776

Nemmesis
05-09-12, 22:28
3677336774Μια μικρή τρύπα στο σοφά για να μπεις στο κουτή και κάνης μια από της Δίο σύνδεσης προσοχή να είναι πολύ σφιγμένες

ελπιζω οι εικονες να ειναι ενδικτηκες μονο και να μην κανεις συνδεσεις με τοσο μακρια αμονωτα καλωδια μεσα στις μπριζες

katmadas
05-09-12, 22:40
οταν βλεπω ετσι καναλακια τρελενομαι... δεν μου αρεσουν ετσι κομματια κομματακια σαν παζλ.... γιατι δεν σκαβεις λιγο τον σοβα μεχρι το καθετο μεγαλο κομματι??? απο οτι βλεπω ειναι μικρη η αποσταση οποτε εγω στην θεση σου θα εκανα μια τρυπα οπως σου δειχνω στην φωτο... και ετσι ουτε οι μικρες γωνιες γωνιουλες θα φαινονται ουτε πολλα σοβαντισματα θα ειχα...
36776

Δεν θα ελεγα οτι ειναι τοσο κοντα για τρυπα...Πανω απο 25 εκατ ειναι σιγουρα...
Ασε που ειναι και δοκαρι....


Αν ειναι ετσι καλυτερα να σκαψει τον σοβα με σκαρπελακι...

Γενικα νομιζω δεν ειναι καλο να πληγωνεις ετσι τα μπετα...
Λιγο λαθος στην κληση να κανει και κλοτσησε κατευθειαν...

Κατα τα αλλα και εγω τρελενομαι με τα καναλακια...
Προτιμω το καλωδιο σκετο με καρφακια και συλικονη...

Nemmesis
05-09-12, 22:43
Δεν θα ελεγα οτι ειναι τοσο κοντα για τρυπα...Πανω απο 25 εκατ ειναι σιγουρα...
Ασε που ειναι και δοκαρι....


Αν ειναι ετσι καλυτερα να σκαψει τον σοβα με σκαρπελακι...

Γενικα νομιζω δεν ειναι καλο να πληγωνεις ετσι τα μπετα...
Λιγο λαθος στην κληση να κανει και κλοτσησε κατευθειαν...

Κατα τα αλλα και εγω τρελενομαι με τα καναλακια...
Προτιμο το καλωδιο σκετο με καρφακια και συλικονη...
αναφερθεικε πουθενα οτι ειναι μπετα??? αν ειναι τοτε σαφως και δεν το τρυπαει.... 25 εκατοστα δεν ειναι και τπτ... καθε ηλεκτρολογος εχει αριδες 50-60 εκατοστα.... δεν ειναι και τοσο σπουδαιο... ξαναλεγοντας παλι ΑΝ ΔΕΝ ειναι μπετο... αλλιως σκαψικο σοβα..

katmadas
05-09-12, 22:52
αναφερθεικε πουθενα οτι ειναι μπετα???

Οχι αλλα εσυ πως το βλεπεις?Ετσι υπεθεσα απλα...Αν ειναι μονο σοβας τοτε παω πασο...


καθε ηλεκτρολογος εχει αριδες 50-60 εκατοστα ειναι ειναι καθολου δυσκολο

Σαφως αν ειναι για τουβλο και με απλο κρουστικο τρυπας ανετα...


ξεκινας απο την μερια του καναλιου και σημαδευεις προς την μπριζα...

Εγω το αναποδω θα εκανα παντως..

Nemmesis
05-09-12, 22:55
Εγω το αναποδω θα εκανα παντως..

βασικα το διορθωσα... δεν μπαινει το τρυπανι οπως ειπα στην αρχη... χαχα

antonisc
05-09-12, 23:13
ελπιζω οι εικονες να ειναι ενδικτηκες μονο και να μην κανεις συνδεσεις με τοσο μακρια αμονωτα καλωδια μεσα στις μπριζες

Και βέβαια είναι ενδεικτικές άλλωστε αν πρόσεξες είναι όλα στον αέρα τα έχω έτσι για να το καταλάβει ο φίλος zoran όσο για το εύκαμπτο στρίβετε με τον ίδιο τρόπο και σφίξε ακριβώς στην βίδα

zoran
06-09-12, 01:39
Ομολογώ πως τρύπα δεν είχα σκεφθεί να κάνω. Το κανάλι φαίνεται πως δεν είναι κολλημένο γιατί το στηρίζο με κατσαβίδι! Θα το σκεφτώ γιατί αφενώς θέλει αρίδα μεγάλη αφετέρου θέλει κ σταθερό χέρι να βγεί σωστά η τρύπα.
Ξέρει κανείς κανένα τρόπο να βγεί σωστά η τρύπα, κάποια πατέντα ώστε να το υπολογίσω ακριβώς;

lepouras
06-09-12, 02:51
Απλή γεωμετρία είναι(και λίγο καλό μάτι).:thinking:
Μετράς από κάτω το ύψος του μέσου της πρίζας. Μετράς το μέσο γιατί δεν θα βάλεις και αλφάδι στο τρυπάνι για το οριζόντιο οπότε και να χάσεις λίγο θα βγεις ή στο πάνω ή στο κάτω μέρος του κουτιού. Μετά όπως σου δείχνω στο σχέδιο υπολογίζεις την γωνιά τρυπήματος από το σημείο που έχεις το κάθετο καναλάκι.

36781

Μετράς την άκρη της πρίζας (την αριστερή )μέχρι την γωνιά του τοίχου =Α, μετράς το βάθος του κουτιού =α, μετράς πόσο απέχει το καναλάκι από την γωνιά του τοίχου =β.
Οπότε από την αντίθετη μεριά κάνεις την αφαίρεση β-α τοποθετείς ένα μέτρο κάθετα στο σημείο. (Αν δεν τα πας καλά με τα κάθετα βάλε γωνιά) Και γέρνεις το τρυπάνι βάζοντας το μέτρο σου να ακουμπήσει στο νούμερο που είναι το μήκος Α. κάνεις την τρύπα και τσαααααα νάτο το κουτάκι.

όσο για την σύνδεση γιατί το ταλαιπωρείται πολύ? βάλε στις δεύτερες τρύπες της πρίζας σου. από ότι βλέπω η πρίζα είναι valena της legrand(έτσι μου φαίνεται) οπότε μια χαρά θα πιάσει και γερά.

ελπίζω να μην ανοίξεις πίνακα γιατί θα πιάσουμε της 80 σελίδες μετά :biggrin:(πλάκα κάνω)

καλή τύχη.

zoran
06-09-12, 03:52
χαχαχ thanx βρε φίλε
οκ αυτό, αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι, το πως το τρυπάνι θα είναι σταθερό και συνέχεια παράλληλο με το έδαφος ώστε να μην κινηθεί πάνω η κάτω και ξεφύγει απο το σωστό σημείο που θα πρέπει να βγεί στη μπρίζα!
τι λες;


Απλή γεωμετρία είναι(και λίγο καλό μάτι).:thinking:
Μετράς από κάτω το ύψος του μέσου της πρίζας. Μετράς το μέσο γιατί δεν θα βάλεις και αλφάδι στο τρυπάνι για το οριζόντιο οπότε και να χάσεις λίγο θα βγεις ή στο πάνω ή στο κάτω μέρος του κουτιού. Μετά όπως σου δείχνω στο σχέδιο υπολογίζεις την γωνιά τρυπήματος από το σημείο που έχεις το κάθετο καναλάκι.

36781

Μετράς την άκρη της πρίζας (την αριστερή )μέχρι την γωνιά του τοίχου =Α, μετράς το βάθος του κουτιού =α, μετράς πόσο απέχει το καναλάκι από την γωνιά του τοίχου =β.
Οπότε από την αντίθετη μεριά κάνεις την αφαίρεση β-α τοποθετείς ένα μέτρο κάθετα στο σημείο. (Αν δεν τα πας καλά με τα κάθετα βάλε γωνιά) Και γέρνεις το τρυπάνι βάζοντας το μέτρο σου να ακουμπήσει στο νούμερο που είναι το μήκος Α. κάνεις την τρύπα και τσαααααα νάτο το κουτάκι.

όσο για την σύνδεση γιατί το ταλαιπωρείται πολύ? βάλε στις δεύτερες τρύπες της πρίζας σου. από ότι βλέπω η πρίζα είναι valena της legrand(έτσι μου φαίνεται) οπότε μια χαρά θα πιάσει και γερά.

ελπίζω να μην ανοίξεις πίνακα γιατί θα πιάσουμε της 80 σελίδες μετά :biggrin:(πλάκα κάνω)

καλή τύχη.

lepouras
06-09-12, 04:07
το κουτί είναι σχεδόν 5 πόντους(6 και κάτι είναι αλλά λέμε τώρα). ε δεν νομίζω με το μάτι να μην μπορείς να κρατήσεις λίγο οριζόντια το τρυπάνι. και να κουνηθείς 2 άντε 3 πόντους πάνω κάτω πάλι στο κουτί θα πέσεις. άμα ξεκινήσεις λίγους πόντους, όσο πιο βαθειά(?????????) τόσο πιο σταθερά θα κάθετε μετά. ένα πράγμα σαν το..........:blushing:

αλλιώς βάλε και ένα μέτρο πιο πίσω κάθετα στο πάτωμα και βάλε το τρυπάνι στο ύψος που ξεκίνησες στον τοίχο.


ααα και για να μην σου τσουλήσει το τρυπάνι στην αρχη από το σημείο που σημάδεψες ξεκίνα πρώτα κάθετα τρυπώντας 1 πόντο και μετά δώσε την γωνιά σου.

θα με κανείς να έρθω να ανοίξω εγώ την τρύπα για να ξεμπερδεύουμε στο τέλος.:biggrin:

zoran
06-09-12, 10:06
Το σημαντικότερο δεν είπα... δεν μπορεί να αρχίσει η τρύπα από το κάθετο κανάλι (αλλά μόνο από το κουτί) γιατί βρίσκει το δράπανο στο αλουμίνιο κούφωμα που υπάρχειδίπλα ακριβώς από το κάθετο κανάλι.

lepouras
06-09-12, 12:40
αχ βρε ζοραν. με το μάτι βλέπω ότι η γωνία που χρειάζεσαι δεν είναι καν γωνία. το κουτί έχει 4 με 5 πόντους βάθος. τόσο είναι και το πλάι του τοίχου σου. σχεδόν κάθετα τρύπημα θέλει. κανε πρώτα μια δοκίμι στους υπολογισμούς σου και θα δεις ότι εύκολα γίνετε. μην περιμένεις με το ιντερνετ να βγει το μανιουαλ του τρυπήματος. και στο φινάλε εφόσον είδες πως υπολογίζετε από την μια μεριά άρα την ίδια διαδικασία κάνεις και από την άλλη.

katmadas
06-09-12, 17:25
Το σημαντικότερο δεν είπα... δεν μπορεί να αρχίσει η τρύπα από το κάθετο κανάλι (αλλά μόνο από το κουτί) γιατί βρίσκει το δράπανο στο αλουμίνιο κούφωμα που υπάρχειδίπλα ακριβώς από το κάθετο κανάλι.

Μα ετσι και αλιως απο εκει πρεπει να την κανεις την τρυπα...
Απο το κουτακι...
Εγω τουλαχιστον ετσι θα την εκανα...
Τωρα τα β-α και χ στο τετραγωνο ουτε τα διαβασα γιατι οπως ειπα η λογικη λεει το αντιθετο απο αυτο που λεει ο Γιαννης...
Για πολους λογους μαλιστα και εναν απο αυτους τον ανακαλυψες κιολας...
Αλλα τι να λεμε τωρα...
Οπου λαλουν πολοι κοκοροι αστα....
Κανε οτι καταλαβαινεις...
Μην ξεχνας ομως οτι οπως στρωσεις ετσι θα κοιμηθεις.....

lepouras
06-09-12, 20:06
Φάνη έχεις απόλυτο δίκιο.
Παρακολουθώ εδώ και 30 μηνύματα την σύνδεση μίας πρίζας(αν είναι δυνατόν:confused1:), και έχω διαβάσει ΤΙΣ θεωρίες της αρκούδας και δεν χαρακτήρισα κανέναν.
Έχω ανοίξει εκατοντάδες (αν όχι παραπάνω) παρόμοιες τρύπες και σε μήκος μέχρι και 80-90 εκατοστά και δεν ξέρω τη μου γίνετε και τα λέω γιατί δεν είχα τη να κάνω τα λεφτά και αγόρασα τρυπάνια 1 μέτρο μήκος. Και μάλλον δεν σκέφτηκα και κανέναν λόγο γιατί να μην του προτείνω να πάει ανάποδα οπότε σταματάω μην μπερδευτεί και κάνει κάνα λάθος.

Συγνώμη για την παρέμβαση.:byebye:

katmadas
06-09-12, 20:32
Γιαννη την γνωμη μου ηπα δεν ηθελα τπτ αλλο...
Συγνωμη αν φανηκε αλιως...
Απλως μου φαινετε αναποδο...
Αλλα για να λες ετσι λογικα εχεις εσυ δικιο...
Παω πασο εγω καλυτερα...
Αλωστε οντως τραβηξε πολυ...

zoran
06-09-12, 22:47
Τώρα μπερδεύτικα όμως :biggrin: τελικά ποιό είναι το πόρισμα;

xrhstosmp
06-09-12, 23:34
Το πορισμα δεν εχει βγει ακομα...αληθεια ποσο θα χρεωνες εσυ αυτη την ....εργολαβια αν σε φωναζε ενας πελατης?

zoran
06-09-12, 23:48
Eπειδή είναι γνωστή η φήμη μου (για τελειομανία) δεν θα με φώναζε κανείς εμένα, ούτε τ' όνομά μου! :biggrin: Does this answer your question?

xrhstosmp
06-09-12, 23:55
στις μερες μας αν εισαι φτηνος,δεν ενδιαφερει ουτε η τελειομανια ουτε τπτ αλλο τον πελατη συνεπως οχι δεν ειναι απαντηση στην ερωτηση μου αυτη.εγω απλα ρωτησα ποσα!:)

zoran
07-09-12, 00:52
γιατί θέλεις να πάθεις πόσα;

zoran
08-09-12, 20:48
Λοιπόν παιδιά για ρίχτε μια ματιά κ πείτε μου εάν βλέπετε κάτι λάθος. :blush:
36820

kpetros
08-09-12, 20:53
gg
απειρες φορες καλυτερο απο την αρχικη προβλεψη :P

zoran
08-09-12, 22:14
Σίγουρα πολύ καλύτερο αλλά είναι στα πρότυπα και στις προδιαγραφές των μαστόρων που με ενέπνευσαν; :001_smile:
Εντάξει κάτι θεματάκια τα έχει (η κόλλα που δεν ξεκολλάει από το κανάλι που είχα βάλει αρχικά δίπλα από το καλώδιο, η τρύπα που δεν γινόταν να γίνει ακριβώς πίσω από το κανάλι αλλά έγινε λίγο δίπλα του, το κανάλι που δεν είναι κομμένο παράλληλα με το έδαφος αλλά είναι φάλτσο) αλλιώς θα ήτανε τέλειο αλλά θέλω να πάρω κ έγκριση κ γνώμες

stam1982
08-09-12, 22:30
καλύτερο από πρίν.Κάλυψε την "ατέλεια" του καναλίου και την τρύπα με ακρυλικό στόκο και θα είσαι μια χαρά.Οποιαδήποτε άλλη ατέλεια θα την καλύψει η κουρτίνα.

katmadas
08-09-12, 22:54
Λοιπόν παιδιά για ρίχτε μια ματιά κ πείτε μου εάν βλέπετε κάτι λάθος. :blush:
36820

Μπραβο καλλιτεχνη...

zoran
09-09-12, 00:08
καλύτερο από πρίν.Κάλυψε την "ατέλεια" του καναλίου και την τρύπα με ακρυλικό στόκο και θα είσαι μια χαρά.Οποιαδήποτε άλλη ατέλεια θα την καλύψει η κουρτίνα.
χαχα ποιά κουρτίνα; δεν ανέφερα πως είναι στο μπαλκόνι το μαστόρεμα αυτό;

zoran
09-09-12, 00:09
Μπραβο καλλιτεχνη...
τα ηλεκτρολογικά φαίνονται οκ;

stam1982
09-09-12, 02:03
ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι:lool:

Nightkeeper
09-09-12, 02:41
τα ηλεκτρολογικά φαίνονται οκ;

Μια χαρα το εκανες ,εκτος απο το οτι εκανες στα πλαγια του κουτιου την τρυπα για το νεο καλωδιο(θα ηταν καλητερα κεντρο στο κατω μερος),αλλα εισαι και τυχερος που το κουτι ειναι αρκετα μεσα απο το σοφα,διαφορετικα δεν θα κουμπωνε σωστα η πριζα(το λαμακι στηρηξης θα επεφτε πανω στο νεο καλωδιο).

ΥΓ Πλακα πλακα φτασανε 50 ποστ για ενα καλωδιο . . .Μεγαλη η χαρη του !!!

zoran
09-09-12, 02:55
Είχε δυσκολία το λαμάκι μη νομίζεις, λίγο έβρισκε στο καλώδιο αλλά το κούμπωσα! Δύσκολο ήταν το να ματίσω τα δύο καλώδια που ήταν διαφορετικής φύσεως, γιαυτό και έβαλα μονωτική για να είναι πάντα κολλημένα!

Nemmesis
12-09-12, 19:41
ε ε... ωραια ιδεα δεν ειχα?? μια χαρα το εκανες φιλε ζοραν.... θα σε προτiμnσω την επομενη φορα :P

katmadas
12-09-12, 19:54
ε ε... ωραια ιδεα δεν ειχα?? μια χαρα το εκανες φιλε ζοραν.... θα σε προτiμnσω την επομενη φορα :P

Οντως Παναγιωτη ησουν ο πρωτος που το επισημανε...
Ετσι ειναι αν βλεπεις μακρια...:biggrin:

zoran
12-09-12, 23:39
Ένα μεγάλο respect αρχικά για το φίλο Nemmesis και για όλους τους υπόλοιπους που τσόνταραν στην ιδέα αυτή, βοήθησαν κ με ανέχτηκαν τις πολλές ερωτήσεις και posts μου! :biggrin: