PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοστάτες σε λέβητα φυσικού αερίου



high frequency
03-09-12, 23:41
Γειά σας, θέλω να κάνω αυτόνομους τους 3 ορόφους σε ένα σπίτι. Τώρα όλο το σπίτι έχει έναν θερμοστάτη και για τους 3 ορόφους, ο οποίος δίνει εντολή στο λέβητα αερίου κατευθείαν (χωρίς ηλεκτροβάνα).
Αφού περάσει ο υδραυλικός...θα έχω 3 ηλεκτροβάνες (μία για κάθε όροφο).
Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που έχει γνώσεις και έχει βάλει τέτοιο σύστημα, γιατί για μένα θα είναι η πρώτη φορά!!!
Ψάχνοντας στο internet έβγαλα το εξής συμπέρασμα...
1) Ο κάθε θερμοστάτης δίνει σήμα σε μία ηλεκτροβάνα.
2) Τα 3 σήματα αυτά πηγαίνουν σε ένα πίνακα αυτονομίας, ο οποίος όταν έχουν φτάσει σε κατάλληλη θερμοκρασία και οι 3 όροφοι, τότε δίνει σήμα στον λέβητα για να σταματήσει.
3)Οι αναλογικοί θερμοστάτες έχουν 3 καλώδια (L,N,Σήμα). Οι ψηφιακοί έχουν 2 (L,Σήμα, επίσης έχουν και μπαταρίες)
4) Οι ηλεκτροβάνες έχουν 5 καλώδια (L,N,GND,Σήμα από θερμοστάτη,Σήμα προς λέβητα)
5)Η συνδεσμολογία μπορεί να γίνει με 2 τρόπους....Να σταματάει ο λέβητας όταν φτάσουν όλοι οι όροφοι στην επιθυμητή θερμοκρασία ή η τελευταία ηλεκτροβάνα να παραμένει ανοιχτή και να κυκλοφορούν τα ζεστά νερά.

Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν είμαι σε καλό δρόμο ή θα κάνει ΜΠΑΜ κανένας λέβητας :001_tt2:
Επίσης θα ήθελα κάποιο παρόμοιο σχέδιο για την όλη εγκατάσταση και λεπτομέρειες για τον τρόπο σύνδεσης....

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα σχόλια όπως "φώναξε κανέναν ηλεκτρολόγο" ή "το ρεύμα σκοτώνει τους ανίδεους"
Θα το φτιάξω ΜΟΝΟ όταν είμαι σίγουρος πως έχω τις κατάλληλες γνώσεις!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :001_smile:

vasilllis
04-09-12, 00:24
Γειά σας, θέλω να κάνω αυτόνομους τους 3 ορόφους σε ένα σπίτι. Τώρα όλο το σπίτι έχει έναν θερμοστάτη και για τους 3 ορόφους, ο οποίος δίνει εντολή στο λέβητα αερίου κατευθείαν (χωρίς ηλεκτροβάνα).
Αφού περάσει ο υδραυλικός...θα έχω 3 ηλεκτροβάνες (μία για κάθε όροφο).
Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που έχει γνώσεις και έχει βάλει τέτοιο σύστημα, γιατί για μένα θα είναι η πρώτη φορά!!!
Ψάχνοντας στο internet έβγαλα το εξής συμπέρασμα...
1) Ο κάθε θερμοστάτης δίνει σήμα σε μία ηλεκτροβάνα.
2) Τα 3 σήματα αυτά πηγαίνουν σε ένα πίνακα αυτονομίας, ο οποίος όταν έχουν φτάσει σε κατάλληλη θερμοκρασία και οι 3 όροφοι, τότε δίνει σήμα στον λέβητα για να σταματήσει.
3)Οι αναλογικοί θερμοστάτες έχουν 3 καλώδια (L,N,Σήμα). Οι ψηφιακοί έχουν 2 (L,Σήμα, επίσης έχουν και μπαταρίες)
4) Οι ηλεκτροβάνες έχουν 5 καλώδια (L,N,GND,Σήμα από θερμοστάτη,Σήμα προς λέβητα)
5)Η συνδεσμολογία μπορεί να γίνει με 2 τρόπους....Να σταματάει ο λέβητας όταν φτάσουν όλοι οι όροφοι στην επιθυμητή θερμοκρασία ή η τελευταία ηλεκτροβάνα να παραμένει ανοιχτή και να κυκλοφορούν τα ζεστά νερά.

Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν είμαι σε καλό δρόμο ή θα κάνει ΜΠΑΜ κανένας λέβητας :001_tt2:
Επίσης θα ήθελα κάποιο παρόμοιο σχέδιο για την όλη εγκατάσταση και λεπτομέρειες για τον τρόπο σύνδεσης....

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα σχόλια όπως "φώναξε κανέναν ηλεκτρολόγο" ή "το ρεύμα σκοτώνει τους ανίδεους"
Θα το φτιάξω ΜΟΝΟ όταν είμαι σίγουρος πως έχω τις κατάλληλες γνώσεις!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :001_smile:

Αν βαλεις πινακακι αυτονομιας θα ειναι πιο ευκολη η εγκατασταση.σε γενικες γραμμες παντως οπως τα λες ειναι.
1.στην ηλεκτροβανα που θες να ανοιξει ,και φαση σε ολες τις αλλες ωστε να κλεισουν,στο ωρομετρο και στον καυστηρα.
2.σωστα
3.σωστα
4οχι ολες,οι περισοτερες
5.ενοειται οταν κλεισουν οι θερμοστατες κλεινει ο καυστηρας.καλο ειναι η τελευταια βανα να μεινει ανοιχτη μαζι με τον κυκλοφορητη ωστε να πεφτει ομαλα η θερμοκρασια του.

high frequency
04-09-12, 01:30
1.στην ηλεκτροβανα που θες να ανοιξει ,και φαση σε ολες τις αλλες ωστε να κλεισουν,στο ωρομετρο και στον καυστηρα.


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν κατάλαβα γιατί να δώσω φάση σε όλες τις άλλες ηλεκτροβάνες για να κλείσουν, αφού η κάθε μία παίρνει από τον δικό της θερμοστάτη. Επίσης θα πρέπει να παραμείνουν οι άλλες ηλεκτροβάνες ανοιχτές αν δεν έχουν ζεσταθεί τα διαμερίσματα που συνδέονται με αυτές.

Ο Καυστήρας δεν παίρνει την εντολή μόνο από το πινακάκι αυτονομίας??? Γιατί πρέπει να πάρει και από τον θερμοστάτη???

Επειδή νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει τη λειτουργία του συστήματος...είναι εύκολο να ανεβάσετε κάποιο σχεδιάγραμμα ή να μου πείτε πως λειτουργεί ο λέβητας αερίου???

vasilllis
04-09-12, 09:56
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν κατάλαβα γιατί να δώσω φάση σε όλες τις άλλες ηλεκτροβάνες για να κλείσουν, αφού η κάθε μία παίρνει από τον δικό της θερμοστάτη. Επίσης θα πρέπει να παραμείνουν οι άλλες ηλεκτροβάνες ανοιχτές αν δεν έχουν ζεσταθεί τα διαμερίσματα που συνδέονται με αυτές.

Ο Καυστήρας δεν παίρνει την εντολή μόνο από το πινακάκι αυτονομίας??? Γιατί πρέπει να πάρει και από τον θερμοστάτη???

Επειδή νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει τη λειτουργία του συστήματος...είναι εύκολο να ανεβάσετε κάποιο σχεδιάγραμμα ή να μου πείτε πως λειτουργεί ο λέβητας αερίου???

Αν θα βαλεις πινακακι ειναι πιο απλο και θα παιρνει απο το πινακακι.
Αν δωσεις ταση στην ηλεκτροβανα στην L-N και δεν εχει ταση η εντολη τοτε η ηλεκ/βανα κλεινει(ετσι δουλευει το πινακακι τουλαχιστον)αρα ο θερμοστατης δινει ταση σε ολες τις βανες και εντολη σε οποια ανοιγει.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-09-12, 10:21
Αν ο λέβητάς αερίου είναι ΒΑΧΙ τότε υπάρχει έτοιμο σύστημα για σύνδεση με ηλεκτροβάνες. Δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά ομως.

high frequency
08-09-12, 14:09
Δεν είναι baxi, είναι Vaillant. Υπάρχει καμία εικόνα με συνδεσμολογία ???

vasilllis
08-09-12, 16:27
οτι μαρκα και να ειναι 99% πινακας αυτονομιας θα υπαρχει απο την ιδια εταιρια.
δεν θυμαμαι μαρκα σε φυσικου αεριου λεβητα που συνδεσα δυο θερμοστατες και 2 ηλεκτροβανες (θερμοστατες με bus και ηλεκτροβανες με οδηγιες να συνδεθουν πανω κομπλε,ωρομετρητες κλπ) και ειχε 800€ μονο ο πινακας.

ειναι πολυ ακριβα.

high frequency
11-09-12, 00:53
οτι μαρκα και να ειναι 99% πινακας αυτονομιας θα υπαρχει απο την ιδια εταιρια.
δεν θυμαμαι μαρκα σε φυσικου αεριου λεβητα που συνδεσα δυο θερμοστατες και 2 ηλεκτροβανες (θερμοστατες με bus και ηλεκτροβανες με οδηγιες να συνδεθουν πανω κομπλε,ωρομετρητες κλπ) και ειχε 800€ μονο ο πινακας.

ειναι πολυ ακριβα.

Έψαξα για πίνακες και βρήκα με 100 ευρώ για 4 ηλεκτροβάνες !!! Τα 800 που γράφεις,μόνο για τον πίνακα αυτονομίας, μου φαίνονται πολλά!
Επίσης δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να είναι της ίδιας εταιρίας ο πίνακας, ο λέβητας και οι ηλεκτροβάνες. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος!
Αν θέλεις εξήγησε μου με λίγα λόγια, τι είναι το bus ???

vasilllis
11-09-12, 10:00
ειναι πολλα, αλλα ειναι της εταιριας που κατασκευαζει τους καυστηρες.
ειναι σαν να βαλεις σε ενα αυτοκινητο το ημιτασιον, που με λιγο χτυπημα-τρυπημα θα μπει (και μπορει να ειναι super) και το γνησιο που θα εχει 5πλα χρηματα.δεν θα χρειαστει να τραβηξεις καλωδιακι και θα ειναι για την συγκεκριμενη δουλεια.αυτο με τα 100 ειναι του εμποριου.
bus ειναι ενα πρωτοκολο επικοινωνιας -συνδεσμολογιας οπου με 2καλωδια συνδεεται ο θερμοστατης ο ψηφιακος παιρνει ταση κλπ.

electricalgian
27-09-12, 17:32
Τελικα εκανες κατι με ολο το συστημα που εχεις περιγραψει ?

high frequency
07-10-12, 12:08
Τελικα εκανες κατι με ολο το συστημα που εχεις περιγραψει ?
Όχι ακόμη.

Overide
01-10-21, 20:24
Έχω το ίδιο προβλημα. Ο λέβητας είναι sime . Έχει μια κλεμοσειρα και στο νούμερο 7-8 που είναι για τον θερμοστάτη χώρου 1 έχει γέφυρα. Εκεί πρέπει να δώσω από τον πίνακα αυτοματισμού φάση για καυστήρα και ουδέτερο αλλά μάλλον μειωμένο σε 5v γιατί μου είπαν ότι δεν δίνεις 220 στο Πινακα ελέγχου. Τρεις ορόφους με ηλεκτροβανες και πίνακα αυτοματισμού και εγώ.

nyannaco
02-10-21, 10:47
Εφόσον έχει γέφυρα, μάλλον με ψυχρή επαφή ρελέ ελέγχεται.
Αν δώσεις φάση-ουδέτερο, πιθανότατα θα κάνει μπαμ.
Δεν έχεις manual να επιβεβαιώσουμε;