PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσθήκη πρίζας κεραίας (TV), απορίες



kplgr
04-09-12, 23:20
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα σχετικά με μια επικείμενη "δουλίτσα" που έχω δρομολογήσει να γίνει στο σπίτι:

Θέλω να βγάλω μια μπρίζα κεραίας σε δωμάτιο όπου δεν υπάρχει, και για διάφορους λόγους η πιο έυκολη λύση έχω καταλήξει πως είναι
να τραβήξω καινούριο καλώδιο από την ταράτσα, όπου βρίσκεται και η κεραία, προς τα εκεί.

1) Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα ομοαξονικά καλώδια, τα οποία αναφέρουν και κάποια τιμή αντίστασης (50/75Ω απ'όσο είδα). **
Εγώ τί πρέπει να αγοράσω για την δουλειά που θέλω; Έχει μήπως να κάνει με τι υπάρχει ήδη στην ως τώρα εγκατάσταση;

2) Από την κεραία φεύγει ένα καλώδιο μόνο, που δεν διακλαδώνεται πουθενά, μέχρι την μοναδική πρίζα που υπάρχει ήδη.
Ποιος είναι ο ορθότερος τρόπος να συνδέσω και το επιπλέον καλώδιο στην κεραία;

Νομίζω ότι ενισχυτής ιστού υπάρχει, παμπάλαιος και μάλλον σαπισμένος, οπότε σκεφτόμουν να εγκαταστήσω έναν καινούριο επι τη ευκαιρία
και να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι οι περισσότεροι που έχω δει έχουν μια είσοδο και δύο εξόδους, να τον χρησιμοποιήσω πρακτικά και σαν διακλαδωτή.

Αν ωστόσο δέν υπάρχει, να βάλω έναν και να προχωρήσω με το παραπάνω σχέδιο;


** Μήπως ανάλογα την τιμή της αντίστασης του καλωδίου πρέπει να προσέξω και κάτι κατά την επιλογή της πρίζας;

plouf
05-09-12, 00:24
το καλώδιο της κεραιας ειναι 75ωμ οχι 50

όπου και όπως θες βάζεις ενα απλό Τ και το χωρίζεις δεν θα εχεις πρόβλημα κανένα..

LEONAROS
05-09-12, 01:39
αν και υπαρχουν διαφοροι τροποι, εφοσον εχεις καταληξει σε αυτον τον τροπο : οσον αφορα την πριζα νομιζω οτι πρέπει να τοποθετηθει μια τερματικη πριζα. οσο για τον ενισχυτη, αν χρειαζεται που μαλλον θα χρειαστει, εχω την αισθηση οτι οι ενισχυτες ιστου εχουν μια εξοδο (αν κανω καπου λαθος διορθωστε με, παει καιρος που ασχοληθηκα με το σπορ) και την εξοδο του ενισχυτη την πας σε διακλαδωτη ιστου και απο κει τα καλωδια σου στις πριζες. κατι πολυ βασικο που πρεπει να προσεξεις εφοσον χρησιμοποιησεις διακλαδωτη, θα πρεπει να ειναι dc pass για να περναει η τροφοδοσια στον ενισχυτη.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
05-09-12, 01:56
Το καλώδιο πρέπει να είναι 75Ω. όπως είπαν και οι προηγούμενοι.
Αν υπάρχει ενισχυτής ιστού θα πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο κουτί (τροφοδοτικό) στο διαμέρισμα εκεί που είναι η πρίζα.
Υπάρχουν εξωτερικοί - στεγανοί διακλαδωτές ιστού οι οποίοι επιτρέπουν και διέλευση DC (συνεχούς ρεύματος) απο τη μια έξοδο οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενισχυτή ίσως να μην είναι απαραίτητος για περιοχή Αθήνας αν έχεις καλή κεραία και καλά καλώδια.
Πρίζα θα βάλεις τερματική με μέγιστη απόσβεση 4db.