PDA

Επιστροφή στο Forum : compaq mini 110 πρόβλημα με προσβαση στο ιντερνετ



τομ
07-09-12, 21:14
καλησπέρα παιδιά. έχω ένα notebook και από τότε που το αγόρασα εδώ και 3 χρόνια δεν μπόρεσα ποτέ να το συνδέσω στο ιντερνετ. μ'αυτα και μ'αυτά το είχα δώσει σε ένα ανηψάκι μιας και δεν έμπαινε στο ιντερνετ για να παίζει. τώρα αυτό επέστρεψε στα χέρια μου και μου είναι βολικό να το παίρνω μαζί μου αλλά συνεχίζει να μη μπαίνει στο ιντερνετ. στην αρχή νόμιζα είναι θέμα drivers αλλά κατέβασα ξανά τους έκανα εγκατασταση αλλά τίποτα. Η σύνδεση γίνετε κανονικά και λαμβάνει ip. αλλά όταν ανοίγω τον internet explorer μου λέει ότι δεν μπορεί να εμφανίσει την ιστοσελίδα. πτάω για διάγνωση προβλημάτων και μου βγάζει

''Σύνδεση HTTP, HTTPS, FTP

warn HTTP: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn HTTPS: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn FTP (Παθητική): Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο ftp.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn FTP (Ενεργή): Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο ftp.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn HTTPS: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.passport.net: A connection with the server could not be established
warn HTTP: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.hotmail.com: A connection with the server could not be established
error Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση HTTP.
error Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση HTTPS.
error Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση FTP.
info Ανακατεύθυνση χρήστη για υποστήριξη κλήσης
info Ανακατεύθυνση χρήστη για υποστήριξη κλήσης



Διάγνωση πελάτη DNS
DNS - Δεν πρόκειται για σενάριο οικιακού χρήστη

info Χρήση μεσολάβησης Web: όχι
info Αντιστοίχιση ονόματος OK για το (www.microsoft.com): ναι
Δεν υπάρχουν διακομιστές DNS

Αποτυχία DNS




Διάγνωση πύλης
Πύλη

info Η ακόλουθη ρύθμιση παραμέτρων μεσολάβησης χρησιμοποιείται από τον IE: Αυτόματος εντοπισμός ρυθμίσεων:Ενεργοποιημένο Αυτόματη ρύθμιση παραμέτρων δέσμης ενεργειών: Διακομιστής μεσολάβησης: Λίστα παράκαμψης μεσολάβησης:
info Δεν ήταν δυνατή η λήψη ρυθμίσεων μεσολάβησης μέσω του μηχανισμού αυτόματης ρυθμίσεις παραμέτρων μεσολάβησης
info Αυτός ο υπολογιστής έχει τις ακόλουθες προεπιλεγμένες καταχωρήσεις πύλης: 192.168.1.1
info Αυτός ο υπολογιστής έχει την ακόλουθη διεύθυνση IP: 192.168.1.6
info Η προεπιλεγμένη πύλη βρίσκεται στο ίδιο δευτερεύον δίκτυο με αυτόν τον υπολογιστή
info Η προεπιλεγμένη καταχώρηση πύλης είναι έγκυρη διεύθυνση μοναδικής διανομής
info Η προεπιλεγμένη διεύθυνση πύλης επιλύθηκε μέσω ARP σε 1 προσπάθεια(ες)
info Η πρόσβαση στην προεπιλεγμένη πύλη έγινε μέσω ICMP Ping σε 1 προσπάθεια(ες)
info Έγινε πρόσβαση στην θύρα TCP 80 στον κεντρικό υπολογιστή 65.55.57.78
info Έγινε πρόσβαση στον κεντρικό υπολογιστή Internet www.microsoft.com
info Η προεπιλεγμένη πύλη είναι OK



Διάγνωση επιπέδου IP
Κατεστραμμένος πίνακας δρομολόγησης IP

info Το προεπιλεγμένη δρομολόγηση είναι έγκυρο
info Το δρομολόγηση loopback είναι έγκυρο
info Το δρομολόγηση τοπικού κεντρικού υπολογιστή είναι έγκυρο
info Το δρομολόγηση τοπικού δευτερεύοντος δικτύου είναι έγκυρο
Μη έγκυρες καταχωρήσεις μνήμης cache ARP

action Η μνήμη cache ARP έχει καθαριστεί



Διάγνωση παραμέτρων IP
Μη έγκυρη διεύθυνση IP

info Εντοπίστηκε έγκυρη διεύθυνση IP: 192.168.1.6



Διάγνωση ασύρματου δικτύου
Ασύρματο δίκτυο - Απενεργοποίηση υπηρεσίας

Ασύρματο δίκτυο - SSID χρήστη

Ασύρματο δίκτυο - Πρώτη εγκατάσταση

Ασύρματο δίκτυο - Απενεργοποίηση ασυρμάτου

Ασύρματο δίκτυο - Εκτός εμβέλειας

Ασύρματο δίκτυο - Ζήτημα υλικού

Ασύρματο δίκτυο - Μη έμπειρος χρήστης

Ασύρματο δίκτυο - Δίκτυο ad-hoc

Ασύρματο δίκτυο - Λιγότερο προτιμώμενο

Ασύρματο δίκτυο - Ενεργοποίηση 802.1x

Ασύρματο δίκτυο - Ασυμφωνία παραμέτρων

Ασύρματο δίκτυο - Χαμηλό SNR




Διάγνωση WinSock
Κατάσταση WinSock

info Όλες οι καταχωρήσεις βασικής υπηρεσίας παροχής υπάρχουν στον κατάλογο Winsock.
info Οι αλυσίδες της υπηρεσίας παροχής Winsock είναι έγκυρες.
info Η καταχώρηση υπηρεσίας παροχής MSAFD Tcpip [TCP/IP] πέτυχε στην δοκιμή επικοινωνίας loopback.
info Η καταχώρηση υπηρεσίας παροχής MSAFD Tcpip [UDP/IP] πέτυχε στην δοκιμή επικοινωνίας loopback.
info Η καταχώρηση υπηρεσίας παροχής RSVP UDP Service Provider πέτυχε στην δοκιμή επικοινωνίας loopback.
info Η καταχώρηση υπηρεσίας παροχής RSVP TCP Service Provider πέτυχε στην δοκιμή επικοινωνίας loopback.
info Η σύνδεση είναι έγκυρη για όλες τις υπηρεσίες παροχής Winsock.



Διάγνωση προσαρμογέα δικτύου
Εντοπισμός θέσης δικτύου

info Χρήση οικιακής σύνδεσης Internet
Αναγνωριστικό προσαρμογέα δικτύου

info Σύνδεση δικτύου: Όνομα=Ασύρματη σύνδεση δικτύου 2, Συσκευή=Προσαρμογέας δικτύου Broadcom 802.11b/g, MediaType=ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ, SubMediaType=ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ
info Σύνδεση δικτύου: Όνομα=Τοπική σύνδεση 3, Συσκευή=Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller, MediaType=ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ, SubMediaType=ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
info Υπάρχουν συνδέσεις Ethernet και ασύρματες, ζητείται από το χρήστη να επιλέξει
action Απαιτείται εισαγωγή από το χρήστη: Επιλογή σύνδεσης δικτύου
info Έχει επιλεγεί σύνδεση Ethernet
Κατάσταση προσαρμογέα δικτύου

info Κατάσταση σύνδεσης δικτύου: Συνδέθηκε



Διάγνωση HTTP, HTTPS, FTP
Σύνδεση HTTP, HTTPS, FTP

warn FTP (Παθητική): Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο ftp.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn HTTP: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn HTTPS: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn FTP (Ενεργή): Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο ftp.microsoft.com: A connection with the server could not be established
warn HTTPS: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.passport.net: A connection with the server could not be established
warn HTTP: Σφάλμα 12029 κατά τη σύνδεση στο www.hotmail.com: A connection with the server could not be established
error Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση HTTP.
error Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση HTTPS.
error Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση FTP. ''

Τώρα δέν ξέρω τι να κάνω. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι φταίει. Κρίμα είναι να έχεις notebook και να μη μπαίνει στο ιντερνετ. ευχαριστώ εκ των προτέρων

picdev
07-09-12, 21:54
πρώτα κάνε μια δοκιμή και σύνδεσε με το καλώδιο ethernet στου ρουτερ, αν δεν μπαίνει πάλι στο ιντερνετ γράψε στη γραμμή εντολών dos
ipconfig /all και αν μπορείς πόσταρε το με ενα print screen

τομ
08-09-12, 12:52
και με το καλώδιο ethernet πάλι το ίδιο κάνει. έκανα ipconfig/all και μου έβγαλε 36817

vasilllis
08-09-12, 20:19
και με το καλώδιο ethernet πάλι το ίδιο κάνει. έκανα ipconfig/all και μου έβγαλε 36817

Σε αυτο που εχεις ανεβασει ,δεν εχει κανει συνδεση ethernet,μονο ασυρματη.
φανταζομαι οτι:
εχεις δοκιμασει το router και μπαινει με αλλον υπολογιστη στο internet.
Εχεις δωσει αυτοματη αποδοση ip και dns και στον υπολογιστη και στο router.

τομ
08-09-12, 21:55
εννοείται ότι έχω δοκιμάσει και με ethernet και κάνει τα ίδια. ναι αυτό που έβαλα πάνω είναι με ασύρματη σύνδεση. το router το έχω να δίνει αυτόματη ip και dns όπως και το notebook.το έχω δοκιμάσει να δώσω και χειροκίνητα ip αλλά τίποτα. και σε αυτό το router έχω συνδέσει τουλάχιστον 10 υπολογιστές.

τομ
09-09-12, 21:22
Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε....;;;;;;;;;;:confused1:

briko
09-09-12, 21:27
τραβατο ένα format , εχεις κολλήσει κάτι.

τομ
10-09-12, 13:39
Σκέφτηκα και εγώ την εύκολη λύση του φορμάτ αλλά όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει να λυθεί το πρόβλημα γλιτώνοντας τη διαδικασία του φορμάτ. Ε πως έχω κολλήσει κάτι αφού από τη στιγμή που το πήρα δεν μπήκε ποτέ στο ίντερνετ???

angel_grig
10-09-12, 21:28
Δες αρχικα μηπως υπαρχει καποιο conflict-κοιτα σε αυτη την σελιδα:http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Document.jsp?objectID=c00310093&lang=en&cc=us&taskId=101&contentType=SupportFAQ&prodSeriesId=3943769&prodTypeId=321957 >Διαβασε την και δες λιγο και αυτο:On some models, the wireless network device driver with a Wireless Zero Configuration icon may be in direct conflict with the HP Wireless Assistant. For instance, one driver may be turned on while the other is turned off. Both the Wireless Zero Configuration and HP Wireless assistant must be set to the on position.
Be sure to verify that the physical power switch for the wireless device is also turned on."
Αν κανεις οτι λεει η σελιδα και δεν βρεις λυση μπορεις να δοκιμασεις με ενα wireless usb stick ..μια αλλη λυση ειναι να βαλεις καποια διανομη linux σε στικακι (που να περιλαμβανει τα drivers καρτας σου και να δοκιμασεις-το ethernet λογικα θα στο αναγνωρισει αυτοματα).

briko
10-09-12, 21:57
Σκέφτηκα και εγώ την εύκολη λύση του φορμάτ αλλά όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει να λυθεί το πρόβλημα γλιτώνοντας τη διαδικασία του φορμάτ. Ε πως έχω κολλήσει κάτι αφού από τη στιγμή που το πήρα δεν μπήκε ποτέ στο ίντερνετ???
το εχεις 3 χρόνια με πρόβλημα τι παραπάνω περιμένεις ? ..... όταν πάθει βλάβη?
το πόσοι τρόποι μπορείς να κολλήσεις ιο χωρίς να μπεις internet ?
περισσότεροι από όσους μπορείς να φανταστείς.

τομ
10-09-12, 23:27
στο τέλος στο φορματ θα καταλήξω αλλά δε νομίζω να μου πούλησαν notebook με ιο... γιατί από την πρώτη στιγμή δεν έμπαινε στο ίντερνετ... angel-grig καλή η πρόταση αλλά δεν έγινε τίποτα δυστυχώς.... κοινός τζίφος....

τομ
11-09-12, 00:16
πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ.... θα τρελαθώ............ το ανοίγω με ασφαλείς λειτουργία και το ίντερνετ δουλεύει κανονικά... και όταν το ανοίγω κανονικά δεν δουλεύει...πφφφφφφφφφφφφφφ εντομεταξύ έχει και ένα άλλο λογισμικό πάνω το οποίο λέγετε ubuntu..τώρα το πρόσεξα στην αρχή πριν εκκινήσουν τα windows ρωτάει win xp ή ubuntu...(linux πρέπει να είναι) και εκεί έχει πρόσβαση στο ίντερνετ κανονικά..... :001_unsure:

makocer
11-09-12, 03:36
εκτος απο ΙΕ εχεις χρησιμοποιησει αλλον browser? πχ mozila/ chrome ?
αν ναι και δεν εχεις παλι προσβαση θα ψαξουμε αλλες λυσεις...
αλλιως δοκιμασε να πας στις ''επιλογες ιντερνετ'' (στα εργαλεια πανω δεξια)
μετα ''για προχωρημενους'' και επελεξε ''επαναφορα '' στο κατω κατω μερος... (ποιον ΙΕ εχεις?)
κλεισε τον ΙΕ και ανοιξε τον παλι

FH16
11-09-12, 10:07
Δες 2 πράγματα
1ον Στον router αν είναι ενεργοποιημένο το TCP/IPv6, αν είναι απενεργοποιήστο.
2ον Πάνε στα Services και βρες το Πρόγραμμα – Πελάτες DNS, σταματησέτο και μετά ξεκίνατο πάλι. (Μην κάνης απλός επανεκκίνηση το Service)

Edit: και ένα 3, ipconfig /flushdns

GeorgeVita
11-09-12, 10:11
... το ανοίγω με ασφαλείς λειτουργία και το ίντερνετ δουλεύει κανονικά... και όταν το ανοίγω κανονικά δεν δουλεύει... ubuntu...(linux πρέπει να είναι) και εκεί έχει πρόσβαση στο ίντερνετ κανονικά...

Μετά από τους ελέγχους που αναφέρουν παραπάνω, αν συνεχίσει το πρόβλημα, μάλλον κάτι "φορτώνεται" στα windows (κανονική λειτουργία) και σου κόβει την πρόσβαση. Θα μπορούσε να είναι κάποιο κακορυθμισμένο πρόγραμμα antivirus, κακόβουλο πρόγραμμα ή λάθος driver. Αν υπάρχει δυνατότητα από την ασφαλή λειτουργία να κάνεις επαναφορά συστήματος σε μιά πολύ παλιά ημερομηνία και μετά κανονικό boot και πλήρη ενημέρωση windows.

- Boot, κρατάς πατημένο το F8 [αν έχεις grub dual boot, αμέσως μετά την επιλογή winXP πατάς το F8]
- επιλέγεις 'Ασφαλής λειτουργία'
- login ως 'Administrator'
- Ναί στην ερώτηση για ασφαλή λειτουργία
- Από το menu Ρυθμίσεις > Πίνακας Ελέγχου βρίσκεις την 'Επαναφορά Συστήματος'
- Επιλέγεις αρκετά παλιά ημερομηνία (πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα)
- Boot
- Windows Update
- ...

Καλή τύχη!
gV

τομ
11-09-12, 18:46
Παιδιά λύθηκε το πρόβλημα... επιτέλους μπορώ και έχω internet. Το πρόβλημα το δημιουργούσε το norton. μόλις το έκανα απεγκατάσταση μια που είχε λήξει κιόλας δούλεψε ρολόι ο μοζιλα... σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια... να'στε καλά όλοι... GeorgeVita το πέτυχες ότι ήταν το antivarius. Να σου πω την αλήθεια μου πέρασε από το μυαλό αλλά δεν πίστευα να κάνει τέτοια ζημιά... με το που μου το ανέφερες και εσύ το δοκίμασα... Ευχαριστώ και πάλι παιδιά....Τομ