PDA

Επιστροφή στο Forum : 1N4148 fuse



TSAKALI
09-09-12, 22:42
Ειναι πολυ κακη ιδεα , να χρησιμοποιησω αντι για ασφαλειες διοδακια
1Ν4148 ? μερικα που δοκιμασα καιγονται στα 2,5 Α περιπου, και ειναι
ακριβως οσο θελω.Υπαρχει περιπτωση η καμμενη διοδος να "κλεισει"??
δηλαδη να κανει βραχυκυκλωμα? και οχι να ανοιξει?

plouf
09-09-12, 22:43
ναι.. και επισης υπαρχει πιθανοτητα να ΜΗΝ καει οταν θες...

ποιος ο λογος που θες να το κανεισ ?

TSAKALI
09-09-12, 22:54
Με βολευει για το μικρο της μεγεθος , το οτι θα καει ,θα καει, δεν αντεχει πανω απο 3Α.

plouf
09-09-12, 22:59
τσεκαρε τις smd ασφαλειες.. σαν μεγεθος θα σε καλυπτει σιγουρα

TSAKALI
09-09-12, 23:05
Εχω ασφαλειες 3Α σε κελυφος οπως ειναι οι πυκνωτες ΜΚΤ, αλλα δεν εχουν την
ανταποκριση που εχει η 1Ν4148 , μαλλον ειναι αργες.
Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει περιπτωση να κλειση κυκλωμα η καμενη διοδος,
μεχρι τωρα εχω καψει 4 και ολα καλα.
Εχει συναντησει κανεις 1Ν4148 βραχυκυκλωμενη ?

plouf
09-09-12, 23:07
σου απαντησα απο το πρωτο ποστ.. μπορει και να βραχυκυκλώσει

βεβαια δεν μιλαω ΕΙΔΙΚΑ για την 4148, αλλα γενικα για τις διόδους

TSAKALI
09-09-12, 23:11
Χρηστο, δεν μιλαω γενικα για διοδους ,αλλα για την 1Ν4148.

plouf
09-09-12, 23:14
τελως παντων.. δεν θελω να μην αντιδραστικος, αλλα απο τη στιγμη που γενικα οι διοδοι εχουν την συγεκκριμενη συμπεριφορα και ΔΕΝ εχουμε στοιχεια οτι καποια διοδος η εστω η 4148 αντιδρα εγγυημενα η σχεδον εγγυημενα ετσι.. νομιζω ειναι μεγαλο ρίσκο..

παρολα αυτα μιας και το ανοιξες το θεμα αν κανεις περαιτερω δοκιμες (περαν των 4) πες να δουμε ;-))

ggr
09-09-12, 23:15
Δε νομιζω οτι για την 4148 ισχυει κατι διαφορετικο απο τις αλλες διοδους, και εχει τυχει επισης να εχω συναντησει βραχυκυκλωμενες. Μπορεις να δοκιμασεις με αντιστασεις (ασφαλειοαντισταση) αν υπολογισεις ρευμα ισχυ κτλ. ειναι μια μεθοδος που εφαρμοζεται σε πολλα κυκλωματα/ συσκευες

TSAKALI
10-09-12, 03:21
Τελικα δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα, γιατι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διοδος καιγεται παντα και ανοιγει ΑΝ οι
ακροδεκτες της τεινουν να αποχωριστουν , δηλαδη εξαρταται απο την μηχανικη στηριξη της διοδου στο κυκλωμα
και οχι απο το εξαρτημα, επειδη ομως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι οι ακροδεκτες θα ακολουθησουν
αυτην την πορεια λιωνοντας το γυαλι της διοδου.. θα ακολουθησω την λυση που προτεινει ο φιλος Γιωργος (ggr).
Αλλα φιλε Γιωργο, φυσικα και ισχυει κατι διαφορετικο απο οτι στις αλλες διοδους, αντεχει πολυ λιγα αμπερ (mA).

υ.γ εκαψα καμια 10ρια και το διαπιστωσα.