PDA

Επιστροφή στο Forum : Which smartphone defines me as an electrical engineer?



Hatzitesla
11-09-12, 13:03
Κάποια πρόταση για smartphone που να ανταποκρίνεται στις
απαιτήσεις ενός ηλεκτρολόγου/ηλεκτρονικού? (όποιες και αν είναι αυτές)
Αν το ερώτημα μου φαίνεται λίγο ουτοπικό τότε θα ήμουν
ευχαριστημένος μόνο με το να ακούσω προτάσεις για legit smartphones γενικά.
Το budget κυμαίνεται στα 300-500 ευρώ.
(galaxy s3 και iphone4s είναι εκτός,για αντι-κομφορμιστικούς λόγους...όχι οικονομικούς)
Ευχαριστώ.

leosedf
11-09-12, 13:40
HTC ...................

Hatzitesla
11-09-12, 13:56
HTC ...................

Ποιο απ'όλα και γιατί? Ευχαριστώ.

leosedf
11-09-12, 14:03
Οποιοδήποτε.
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που καθορίζει ποιος είσαι. Αν τα κινητά και τα αξεσουάρ καθορίζουν τι είμαστε χαθήκαμε.
Απλά η HTC είναι η μαμά εταιρία των PDA, είναι η πρώτη που έβγαζε pda με windows (QTEK).

Hatzitesla
11-09-12, 14:11
Οποιοδήποτε.
Σε ικετεύω πες μου ένα καλό μοντέλο η γνώμη σου έχει μεγάλη βαρύτητα!!!

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που καθορίζει ποιος είσαι. Αν τα κινητά και τα αξεσουάρ καθορίζουν τι είμαστε χαθήκαμε.
Ναι ρε εντάξει πήρα μία φράση από την ταινία ''fight club'' (which dinning set defines me as a person?) και την άλλαξα λίγο.:001_tt2:

Απλά η HTC είναι η μαμά εταιρία των PDA, είναι η πρώτη που έβγαζε pda με windows (QTEK).
Θα τρέχει το multisim???:lool:

leosedf
11-09-12, 14:32
http://www.htc.com/gr/smartphones/#all διάλεξε ανάλογα με τις απαιτήσεις σου.

kpetros
11-09-12, 15:34
""""στις
απαιτήσεις ενός ηλεκτρολόγου/ηλεκτρονικού"""""

προσωπικα θεωρω τα κινητα αχρηστη φοριτη τεχνολογια
Οποτε σου προτινω να παρεις απλα ενα ταβλετακι , εχει μεγαλυτερη οθονη πανω απο ολα , και αμα το θελεις για δουλειες (να βλεπεις pdf datasheet σαν ανθρωπος και οχι σε 3 ιντσες οθονη ) πιστευω ειναι μακραν καλυτερη επιλογη . και ισως βρεις και σε πολυ καλη τιμη . Ειδικα τωρα που βγαινουν ταβλετς με windows μεσα , ισως ειναι το ultimate φορητο εργαλειο , οχι μονο για ηλεκτρολογους . ηλεκτρονικους , αυτοματιστες . αλαλ για ολες τις ειδηκοτητες .


Αν παλι θελεις κινητο για μοστρα + να σε βοηθισει στα ηλεκτρονικα με 1-2 apps που κυκλωφορουν , τοτε θα λεγα πως σε καλυπτει οποιοδηποτε android based

αλπινιστης
11-09-12, 15:50
Εχω το HTC Wildfire S (με Android 2.3), στο οποιο κατεληξα επειδη ακομα χρησιμοποιω στη δουλεια ενα QTEK του 2002!!!!
Πολυ καλο σαν τηλεφωνο, αλλα.....
εχοντας προσπαθησει να το χρησιμοποιησω επαγγελματικα (ηλεκτρονικα application, firmware update σε μηχανηματα ή download προγραμματων οπως και full επικοινωνια μεσω wifi, και πολλα αλλα-δεν ειχα κανενα παραπονο, τα εκανε ολα) ομως...
η μπαταρια του ειναι για γελια.
Με απλη χρηση τηλεφωνου και μετριο χρονο ομιλιας δεν βγαζει 48 ωρες.
Με χρηση στα παραπανω.......ουτε μερα, και στραγγιζει με 1-2 ωρες απαιτητικης χρησης. Τονιζω το απαιτητικης γιατι οταν το χρησιμοποιω στην δουλεια. το λιωνω σαν φορτο εργασιας.
Με λιγα λογια, θα τα κανεις ολα αλλα θα το φορτιζεις καθε μερα!
Αν το tablet ειναι καλυτερο σε αυτονομια, θα το προτιμουσα και εγω, ειδικα και λογω του μεγεθους της οθονης του.
Το θεμα ειναι ποιες ειναι οι αναγκες-απαιτησεις σου.

MadAss
11-09-12, 16:17
στα λεφτα που λες οποιο και να παρεις θα κανει αυτα που θες μιας και οι εφαρμογες και οι χρησεις του android ειναι ιδεες σε ολα, το "ιδιο" λειτουργικο εχουν ολα. εγω εχω το LG optimus black (LGP970) και ειναι παρα πολυ καλο, μεγαλη οθονη με πολυ καλη ευκρινια, αρκετα γρηγορο, πολυ καλο touch screen και με μια καρτουλα εχεις οσο χωρο θες, γενικα με τα περισσοτερα που το εχω συγκρινει (samsung, iphone, htc, huawei) θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα! για την μπαταρια που αναφερθηκε, συμφωνω και εγω με πολυ χρηση δεν βγαζει μερα η μπαταρια αλλα ειναι γενικο το κακο, ολα τα καινουργια κινητα εκει υστερουν! τωρα οσο για tablet που ειπαν οι υπολοιποι εγω το θεωρω αχρηστο, μιας και με τα ιδια λεφτα περνεις ενα netbook η ακομα και laptop κανονικο τωρα πια, που κατα την γνωμη μου ειναι πιο ευχρηστο.

plouf
11-09-12, 16:17
συμφωνώ οτι οι απαιτήσεις με βάση τις εφαρμογούλες που υπάρχουν ειναι ποιο πολύ χαβαλές παρά χρησιμότητα.. ενα απλό φτηνο android σε υπερκαλύπτει.

απο την άλλη ενας ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων που ειναι όλη μέρα στη βρώμα και στις οικοδομες (λέμε τωρα αν υπαρχουν ακόμα χαχα) ΔΕΝ θέλει ενα ευθραστο smartphone αλλα ενα τετραγωνο με καυτσουκ που απλα να αντέχει

Γιώργος Ανώνυμος
11-09-12, 17:09
Πάρε ένα ντέφι να την κουνάς αβίαστα τη μοτορόλα σου. Είναι IP67 και αντικραδασμικό που σημαίνει ότι όση ρόχα/πέσιμο και να φάει δεν παθαίνει τίποτε και έχει το θεριό (ανδροειδές) μέσα του και όλα μια χαρά...

Motorora defy+ λοιπόν για μηχανικούς όχι του Κολωνακίου αλλά του... εργοταξίου!

YG. Αν το κινητό defines you με τους δείκτες ανεργείας του κλάδου προτείνω ένα δεύτερης γενιάς και αυτό μεταχειρισμένο!

mariosinsuex
11-09-12, 18:29
Τι θες να κάνεις με το κινητό;;;;;;;

Όταν είσαι στη δουλειά;
Γιατί στο σπίτι απ ότι είναι φανερό έχεις υπολογιστή......
Από πλευράς υποστήριξης,εφαρμογές, επιλογών,και λοιπών δυνατοτήτων

APPLE...... (εφόσον προείπες ότι δεν συντρέχει λόγος χρημάτων.....)

Και όσο για τους "αντι-κομφορμιστικούς λόγους......) Ηλεκτρονικός-Ηλεκτρολόγος είσαι....
ΚΟΙΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ σαν σωστός επαγγελματίας....

Κάτι που θα μου έκανε τη ζωή καλύτερη και ευκολότερη χωρίς να βάζω παραπάνω έννοιες και προβλήματα από αυτά που έχω,ΦΥΣΙΚΑ και θα την αγόραζα (εφόσον είχα τα λ7) και ας την κατασκεύαζε και το τρίπτυχο πολιτικό κυβερνών κόμμα....
Στην περίπτωση που τα λ7 δεν υπάρχουν,ναι οι συσκευές με Android,
κυκλοφορούν με ρόπαλα και κ@πότες,(κοινώς @#$%^ και δέρνουν)...... χεχεχεχεχεχχεχε
Να κοιτάς ότι θα σου κάνει τη ζωή εύκολη,και όχι να βάζεις μία θέση προβλημάτων στο μυαλό σου,εκτός από αυτά που ήδη σε βασανίζουν.... κρίμα δεν είναι;;

Ξέρω ότι οι απόψεις μου είναι λιγάκι περίεργες,και πολλές φορές ενοχλούν,αλλά σε ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ σημείο δεν θέλω να προσβάλω,κανενός την επιλογή και ΠΡΩΤΑ απολα τον ίδιο.
Είναι η ειλικρινής άποψή μου.
Μακάρι η συσκευή που θα αγοράσεις να σε βοηθήσει στα πάντα που θα χρειαστείς.(και σε ακόμη περισσότερα).

:)

katmadas
11-09-12, 19:19
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα...
Εχει κανενας απο εσας το νοκια 500?

Hatzitesla
12-09-12, 01:11
τωρα οσο για tablet που ειπαν οι υπολοιποι εγω το θεωρω αχρηστο, μιας και με τα ιδια λεφτα περνεις ενα netbook η ακομα και laptop κανονικο τωρα πια, που κατα την γνωμη μου ειναι πιο ευχρηστο.
Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης...αν είσαι engineer πας παντού με laptop. Αλλά και τα tablets είναι εύχρηστα για να διαβάζεις ebooks. Έτσι σαν μία extra πολυτέλεια.
Οπότε άσε και αυτήν την οπτική μην είσαι δογματικός.


απο την άλλη ενας ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων που ειναι όλη μέρα στη βρώμα και στις οικοδομες
Dude I am light years from that now.



Πάρε ένα ντέφι να την κουνάς αβίαστα τη μοτορόλα σου.
Το defy το είχα στα υπόψη εδώ και καιρό. Αλλά τώρα που καβατζωθήκαμε...κοιτάω πιο ψηλά.


Τι θες να κάνεις με το κινητό;;;;;;;
Όταν είσαι στη δουλειά;
Γιατί στο σπίτι απ ότι είναι φανερό έχεις υπολογιστή......
Από πλευράς υποστήριξης,εφαρμογές, επιλογών,και λοιπών δυνατοτήτων

APPLE...... (εφόσον προείπες ότι δεν συντρέχει λόγος χρημάτων.....)

Και όσο για τους "αντι-κομφορμιστικούς λόγους......) Ηλεκτρονικός-Ηλεκτρολόγος είσαι....
ΚΟΙΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ σαν σωστός επαγγελματίας....

Κάτι που θα μου έκανε τη ζωή καλύτερη και ευκολότερη χωρίς να βάζω παραπάνω έννοιες και προβλήματα από αυτά που έχω,ΦΥΣΙΚΑ και θα την αγόραζα (εφόσον είχα τα λ7) και ας την κατασκεύαζε και το τρίπτυχο πολιτικό κυβερνών κόμμα....
Στην περίπτωση που τα λ7 δεν υπάρχουν,ναι οι συσκευές με Android,
κυκλοφορούν με ρόπαλα και κ@πότες,(κοινώς @#$%^ και δέρνουν)...... χεχεχεχεχεχχεχε
Να κοιτάς ότι θα σου κάνει τη ζωή εύκολη,και όχι να βάζεις μία θέση προβλημάτων στο μυαλό σου,εκτός από αυτά που ήδη σε βασανίζουν.... κρίμα δεν είναι;;

Ξέρω ότι οι απόψεις μου είναι λιγάκι περίεργες,και πολλές φορές ενοχλούν,αλλά σε ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ σημείο δεν θέλω να προσβάλω,κανενός την επιλογή και ΠΡΩΤΑ απολα τον ίδιο.
Είναι η ειλικρινής άποψή μου.
Μακάρι η συσκευή που θα αγοράσεις να σε βοηθήσει στα πάντα που θα χρειαστείς.(και σε ακόμη περισσότερα).

:)
Ωραία προσθήκη (αν εξαιρέσεις το:λ7) αλλά υπάρχει κάτι καλύτερο...

hTC one X ...the best
Με επιρροές από τον leosdef ...
Από $$$ μπορεί να υπερβαίνει το budget αλλά...είμαστε καπιτάλες τι να κάνουμε.

leosedf
12-09-12, 02:26
Κοίτα μαζί μου πάντα HTC είχα (για συγκεκριμένους λόγους) και δούλευα σε -12 σε ζέστη, βροχή, κρύο, αέρα και οποιεσδήποτε συνθήκες μπορείς να φανταστείς.
Απλά ξέρω να προσέχω τα πράγματα μου.
Σχετικά με την HTC έχει και πολύ καλό service (αν και τελευταία μας τα χαλάσαν με την teleservice)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-09-12, 05:49
Το θέμα ξεκίνησε ωραία αλλά κατέληξε ταραμοσαλάτα.

Αυτό που έχει πέσει στην αντίληψη μου είναι ότι σοβαρές εταιρείες στο χώρο των μετρήσεων βγάζουν ωραίες εφαρμογές για Smartphones.
Αλλά η κάθε μια υποστηρίζει λόγο συμμαχιών μόνο μια πλατφόρμα.

Η Agilent παίζει Android, ενώ η Rohde & Schwarz πάει με το IOS.

Τελικά για να είσαι μέσα στο παιχνίδι θα πρέπει να πάρεις κάτι συμβατό με αυτό που διάλεξε το Brand name που έχεις τα περισσότερα εργαλεία από αυτό.