PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρια απο ups σε παπακι



dant3
11-09-12, 21:27
Εβγαλα τις μπαταριες απο το Ups μου γιατι τα ειχαν φτυσει.τις μετρησα και η μια ηταν στα 10,7 και η αλλη στα 12,7.οποτε μιας και η μια ειναι καλη σκεφτηκα να την βαλω στο παπακι γιατι ειναι στα τελευταια της.γινεται η θα εχει προβλημα λογω μιζας κτλ?
η μπαταρια απο το ups ειναι η yuasa npw45-12
στο παπακι τωρα παλι μια yuasa εχω νομιζω στα 4ah.

-nikos-
11-09-12, 21:43
το επομενο βημα ειναι
να βαλουμε μπαταρια απο παπακι στο UPS ,,

περα απο την πλακα
πολυ καλα εκανες,,δεν θα εχει κανενα απολυτος προβλημα :001_smile:

katmadas
11-09-12, 21:55
Αν η μια το ηπε το ποιημα πολυ πιθανο να το πει και η αλλη παντως συντομα...
Ειδικα στο μηχανακι...
Βαλτην και ξεκινα να μαζευεις απο τωρα 1 ευρω την ημερα...
Σε 1 μηνα και κατι θα βαλεις καινουργια...!!!!

leosedf
11-09-12, 23:46
Κοίτα κι εγώ τέτοια μπαταρία έχω στο σκουτεράκι στο χωριό. Στο ΧΤ δεν έχει καν.
Η διαφορά είναι ότι αυτή που είχε στο μηχανάκι δίνει περισσότερα αμπέρ στιγμιαία. Αν δεν πατάς μίζες κλπ δηλαδή θα κρατήσει.
Δεν θα τα πάει καλά με το χειμώνα νομίζω όμως.

dant3
12-09-12, 02:17
το επομενο βημα ειναι
να βαλουμε μπαταρια απο παπακι στο UPS ,,


Εχω δει να το κανουν αυτο.συγκεκριμενα μπαταρια αυτοκινητου η ακομα και φορτηγου.ετσι εφτασε το Ups να κραταει κατι ωρες...
θα εχει καποιο θεμα που θα τραβαει πολλα αμπερ στιγμιαια?θα ειναι επικινδυνο εννοω?
εχει μιζα το παπι.

lepouras
12-09-12, 02:25
αυτό που εχω παρατηρήσει είναι ότι στα παπάκια αν κάνεις πολλές μικρές διαδρομές άρα συχνή χρίση της μίζας δεν προλαβαίνει να την ξανά φορτίσει και ψοφάνε εύκολα οι μπαταρίες. καλό είναι όσο μπορείς να την αποφεύγεις αν έχει μανιβέλα. γενικά τα παπιά δεν τα πάνε καλά σε σχέσει μίζα μπαταρία.

άποψή μου.

leosedf
12-09-12, 02:27
Ναι αν βάλαν μπαταρία φορτηγού σε 600VA UPS λογικό να κρατάει.
Κανένα κίνδυνο απλά ίσως τα παίξει πιο γρήγορα η μπαταρία. Το σκουτεράκι είναι δίχρονο και δε ζορίζει πολύ τη μπαταρία κατά την εκκίνηση.

lepouras
12-09-12, 02:34
Το σκουτεράκι είναι δίχρονο και δε ζορίζει πολύ τη μπαταρία κατά την εκκίνηση.

δεν μας νοιάζει πόσα χρόνια το έχεις.:lool:

ναι στα δίχρονα ίσως να μην έχουν τόσα ζόρια αλλά στα τετράχρονα (είναι πιο πολλά χρόνια:001_tt2:)έχουν αρκετό ζόρι και τα πράγματα είναι χειρότερα

dant3
12-09-12, 02:54
οκ σας ευχαριστω παιδια.μαλλον θα βαλω στο προγραμμα να παρω μπαταρια και αυτην που περισσεψε θα την κρατησω για κανα πειραμα!