PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιοφωνο απο παλιο Mitsubishi Lancer..! Ερωτηση



Mixalis xania
11-09-12, 22:18
Καλησπερα σε ολους.
Εχω το ραδιοφωνο το οποιο βλεπετε στις παρακατω φωτογραφιες.
Αυτο ηταν στο παλιο mitsubishi lancer του πατερα μου
πανω απο 30 χρονων αυτοκινητο.
Μου ζητησε λοιπον να του τω φτιαξω με δυο ηχεια
και μετασχηματιστη να το εχει στο σπιτι
σαν αντικα.
Θελω τα φωτα σας στην συνδεσμολογια των συνδεσεων
που ειναι απο πισω.
Στο ιντερνετ δεν βρισκω κατι.
3689636897368983689936900

Nightkeeper
11-09-12, 23:11
Γεια σου φιλε . Θα σου πρωτεινα να το ανοιξεις,να βρεις το χαλκοδιαδρομο που παει τα +12 στο διακοπτη on/off,να το τροφοδοτισης και να δοκιμασης τα αλλα πιν για τα ηχεια,λογικα οι χαλκοδιαδρομοι των ηχειων θα ειναι συνδεδεμενοι στο ολοκληρομενο εξοδου .

aktis
12-09-12, 02:57
σκετο το εβγαλες ? δεν εκοψες και 15 εκατοστα απο τα καλωδια μετα το βυσμα ? αν ναι τοτε κοκκινο ( +12V ) μαυρο (GND) θα ειναι η τροφοδοσια και μενουν
πιθανον το LEFT , RIGHT και γειωση ηχειων που λογικα ( σε μικρους ενισχυτες ) ειναι ιδια με το μαυρο GND .

STALKER IX
12-09-12, 10:11
http://www.tehnomagazin.com/Auto-radio-car-connector/MITSUBISHI-Car-Radio-Wiring-Connector.htm

Mixalis xania
12-09-12, 22:16
σκετο το εβγαλες ? δεν εκοψες και 15 εκατοστα απο τα καλωδια μετα το βυσμα ? αν ναι τοτε κοκκινο ( +12V ) μαυρο (GND) θα ειναι η τροφοδοσια και μενουν
πιθανον το LEFT , RIGHT και γειωση ηχειων που λογικα ( σε μικρους ενισχυτες ) ειναι ιδια με το μαυρο GND .

βυσμα δεν ειχε ηταν μια φισα πανω στην οποια μπηκε αλλο ραδιοφωνο.


36922

Λογικα η συνδεσμολογια του δικου μου ειναι αυτη?
Ειναι απο το λινκ του STALKER

marioulinos
12-09-12, 23:48
αν βρηκες συνδεσμολογια και πηγαν ολα καλα προτεινω να του κανεις μια κατασκευη με ξυλο να φαινεται γουστοζικο.

Τρελός Επιστήμονας
13-09-12, 00:08
Το συγκεκριμένο ραδιόφωνο έχει πολύ καλή ευαισθησία. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια διαδρομή με φίλο μου που είχε τέτοιο αυτοκίνητο γύρω στο 1994, ακούγαμε τον Ελλάδα FM 88,6MHz σταθερά από την Αθήνα μέχρι τη σήραγγα του Αρτεμισίου, κοντά στην Τρίπολη.

aktis
13-09-12, 02:08
@Μιχάλη
αυτο μοιαζει πιο κοντα στο δικο σου .... , το Β+ ειναι το +12V kai to GND θα ειναι πανω στη βιδα στο πισω μερος
αμα θελεις να σιγουρευτεις , το Β+ πρεπει να πηγαινει στο + των πυκνωτων που ειναι μεσα ....
τα αλλα ειναι Front Left + , - kai Front Right + , - .
φοβερο το site του STALKER παντως , ολα μαζι , νοικοκυρεμενα !

@ Δημητρη
και εγω , απο τοτε που καταλαβα οτι ενα καλο πικαπ παιζει καλυτερα απο ενα καλο CD ( αν εξαιρεσεις τις γρατζουνιες )
σεβομαι τις παλιες καλες κατασκευες !

Mixalis xania
13-09-12, 12:31
αν βρηκες συνδεσμολογια και πηγαν ολα καλα προτεινω να του κανεις μια κατασκευη με ξυλο να φαινεται γουστοζικο.

Αυτο σκεφτομουν να κανω βασικα.!!


@Μιχάλη
αυτο μοιαζει πιο κοντα στο δικο σου .... , το Β+ ειναι το +12V kai to GND θα ειναι πανω στη βιδα στο πισω μερος
αμα θελεις να σιγουρευτεις , το Β+ πρεπει να πηγαινει στο + των πυκνωτων που ειναι μεσα ....
τα αλλα ειναι Front Left + , - kai Front Right + , - .
φοβερο το site του STALKER παντως , ολα μαζι , νοικοκυρεμενα !

@ Δημητρη
και εγω , απο τοτε που καταλαβα οτι ενα καλο πικαπ παιζει καλυτερα απο ενα καλο CD ( αν εξαιρεσεις τις γρατζουνιες )
σεβομαι τις παλιες καλες κατασκευες !


Αρα μου λες να το λυσω να δω τι παιζει μεσα?
Δεν δοκιμασα ακομα τιποτα.
Αραγε τι τροφδοτικο να θελει?

Mixalis xania
13-09-12, 12:45
Μια τετοια φισα κανει??

http://www.ebay.com/itm/Dodge-Mitsubishi-Factory-Oem-Car-Radio-Wire-Harness-/390296651533?pt=US_Wire_Harnesses&hash=item5adf7e470d

marioulinos
13-09-12, 13:10
http://www.ebay.com/itm/AC-Power-Adapter-Adaptor-12V-5A-Imax-B5-B6-Balancer-Charger-Black-/280929978606?pt=Battery_Chargers&hash=item4168bb48ee
ή τροφοδοτικο απο υπολογιστη.
νομιζω 12V 5A ειναι καλα.

STALKER IX
13-09-12, 15:06
δοκιμη μονο με τροφοδοτικο με περιορισμο ρευματος η τροφολοτικο μικρο (κανα πακακι ολο και καπου θα παιζει) και φυσικα
ποτε δοκιμη με μπαταρια..

Mixalis xania
13-09-12, 18:57
δοκιμη μονο με τροφοδοτικο με περιορισμο ρευματος η τροφολοτικο μικρο (κανα πακακι ολο και καπου θα παιζει) και φυσικα
ποτε δοκιμη με μπαταρια..

Γιατι οχι δοκιμη με μπαταρια?