PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρησή Riso με Meger ή με άλλο τρόπο?



TeslaCoil
13-09-12, 16:17
Όταν μετράμε με ένα meger αντίσταση μόνωσης
μετράμε για παραδειγμα μεταξύ μιας γραμμής και σασί ή με γη για να δούμε αν έχουμε διαρροή , και φυσικά η συσκευή ή το καλώδιο δεν είναι σε λειτουργεία :glare:

τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ουσιαστικά? ρίχνουμε μια τάση από 100V εως 1000V ισως και εως 5000 V , για να δούμε διαρροή
στην ουσία μετράμε παράλληλα την τάση και ενδιάμεσα της πηγής του meger και του ηλεκτροδίου της γης έχουμε ένα αμπερόμετρο!
σωστά?? ή κάπου κάνω λάθος??


ελα ομως που θελουμε να μετρησουμε Riso υποταση!! υπαρχουν συσκευες που μετρανε αλλα πως το κανουν?
ενα για παραδειγμα inverter μπορει να μετρησει υπο ταση Riso . Η ταση σε ΦΒ ειναι πανω απο 500 V στο DC αλλα πως το κανει?
και πως μπορούμε εμείς να κάνουμε , θεωρητικά ενα όργανό μέτρησης να μετράει υπο τάση διαρροή Riso????

JOUN
13-09-12, 16:58
Δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο,πρωτη φορα το ακουω..Ειναι σαν να μου λες οτι μπορεις να μετρησεις μια αντισταση ενω ειναι υπο ταση στο κυκλωμα της..
Στην μετρηση μονωσης πρεπει να μην εχουμε ταση ωστε το οργανο να βγαλει την δικη του ταση και να μετρησει ακριβως το ρευμα διαρροης προς την γη(οπως ειπες) και να υπολογισει ετσι την αντισταση μονωσης..
Αν υπαρχει κιαλλη ταση στο κυκλωμα απο αλλη πηγη, τι να μετρησει και τι αποτελεσμα να βγαλει..

xrhstosmp
13-09-12, 17:02
φιλε Γιωργο σε απομονωμενα συστηματα ΙΤ υπαρχει απαιτηση για συνεχη ελεγχο της αντιστασης μονωσης εν λειτουργεια οποτε οργανα υπαρχουν (οπως αναφερει ο φιλος teslacoil) αλλα ειμαι ασχετος ως προς τον τροπο λειτουργειας τους...:saad:

TeslaCoil
13-09-12, 19:35
Έτσι και αλλιώς την διαρροή την μετράς με κάποιο αμπερόμετρο και κάποιο βολτόμετρο! το θέμα είναι αν την μετράς κάπου ακριβώς ή την μετράς ανάλογά σαν το θεώρημα του Θαλή ο Μιλήσιος για τα τρίγωνα !! δηλαδή κανείς μια σειρά μετρήσεων σε ένα στοιχείο και από εκεί βγάζεις με έναν αλγόριθμο με Χ την Riso , ο οποίος έχει γίνει από πειραματικό μοντέλο στο εργαστήριο! και έτσι βρίσκεις την Riso , πιθανολογώ από ότι έχω ρωτήσει ότι είναι αυτό!! αλλά κάνεις δεν ξέρει να μου πει πως συνδέετε και που!!

JOUN
13-09-12, 20:08
φιλε Γιωργο σε απομονωμενα συστηματα ΙΤ υπαρχει απαιτηση για συνεχη ελεγχο της αντιστασης μονωσης εν λειτουργεια οποτε οργανα υπαρχουν (οπως αναφερει ο φιλος teslacoil) αλλα ειμαι ασχετος ως προς τον τροπο λειτουργειας τους...:saad:
Ενταξει αφου λες οτι υπαρχει το δεχομαι..Μ'αυτα τα δεδομενα νομιζω οτι μπορει να δουλεψει μονο αν τροφοδοτειται απο την ταση του δικτυου των γραμμων του οποιου θελουμε να μετρησουμε την αντισταση μονωσης και να συνδεεται επισης σαν αμπερομετρο μεταξυ ενος αγωγου και της γης..
Ετσι εχοντας δεδομενα την ταση τροφοδοσιας και το ρευμα ως προς την γη βγαινει η αντισταση μονωσης, αλλο τροπο δεν βλεπω πως μπορει να δουλεψει.