PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπαστικο προβλημα με mpg4 αποδ/τη



tomhel
14-09-12, 15:32
Καλησπερα φορουμ...
Μου εχει σπασει τα νευρα ενας αποκωδικοποιητής της crypto (redi215)
Συνέχεια ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ βραδυνές ωρες κολλάει συνεχως , δείχνοντας οτι δεν εχει σημα , αλλα μετα απο κανα δυο -τρια restart καποιες φορες φενετε να τον πιάνει το φιλοτιμο και βλεπουμε λιγο τηλεόραση..:cursing: , μεχρι να αλλαξω καναλι και να αρχισει παλι τα κολληματα....:cursing::cursing::cursing:
Στις αρχες πίστευα οτι το προβλημα ειναι η κεραια , αλλα με παραξένευε το γεγονος οτι η αλλη τηλεοραση που εχω στο σαλονι με ενσωματωμένο dvb ΠΟΤΕ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα ( παίρνει απο την ιδια κεραία )
"Μαλλον το tunner του crypto , ειναι ολιγον για τα μπαζα " σκευτικα , και με αυτο το σκεπτικο αγορασα μια 'καλη' κεραια (27 ευροπουλα ) http://eglezakis.e-lasithi.gr/image/cache/data/SSSSS-500x500.jpg , αλλα παλι τα ιδια...

Ειμαι σιγουρος οτι φταιει ο αποκωδικοποιητής crypto redi215 , αλλα δεν μπορω να βρω τι συμβαινει..
Εχει το τελευταιο firmware ( συμφωνα με την crypto )
Μηπως ξερετε τι στο #@#$##@ γινετε με τα κολο@#@! της ντιτζεα και μιτζεα που πηγαν και μας φόρτωσαν ( εκοψαν και το αναλογικο οι πα%$%$%%ρες )
Πρεπει να αλλάξω αποκωδικοποιητή , και εαν ναι ποιο να παρω που να μην κολλαει..???

vasilllis
14-09-12, 17:20
αμα δεν κανεις restart ξεκολαει; η μενει εκει για ωρες;
αν δεν ξεκολαει τοτε πισω με εγγυηση.
με 2 f&u που εχω εγω παντως δεν κολανε ποτε.το μονο τους προβλημα ειναι το τηλεκοντρολ. αν δεν κοιταει ταβανι δεν πιανει με τιποτα.

tomhel
14-09-12, 21:01
Να το στειλω πισω δεν θα γινει κατι , το προιον δουλευει...
Κανενας που να εχει λυση στο προβλημα..??

panos_panopoulos
14-09-12, 21:24
Ένα outsider έχω:

Δοκίμασες να βάλεις απευθείας την κεραία χωρίς τη μεσολάβηση ενισχυτή κεραίας; Αν έχεις πολύ παλίο ενισχυτή κεραίας να τον πετάξεις γιατι μου έχει τύχει να παρεμβάλλει τα ψηφιακά λόγω ανεπαίσθητης στα αναλογικά παρεμβολής (μάλλον αυτοταλάντωση θα τη χαρακτήριζα) και όταν το ανακάλυψα τράβαγα τα μαλλία μου που δε το είχα σκεφτει . Πάντως οι σύχγρονοι ενισχυτές αυτή τη στιγμή έχουν fet χαμηλού θορύβου...

είπαμε Outsider...

tomhel
14-09-12, 21:31
Ένα outsider έχω:

Δοκίμασες να βάλεις απευθείας την κεραία χωρίς τη μεσολάβηση ενισχυτή κεραίας; Αν έχεις πολύ παλίο ενισχυτή κεραίας να τον πετάξεις γιατι μου έχει τύχει να παρεμβάλλει τα ψηφιακά λόγω ανεπαίσθητης στα αναλογικά παρεμβολής (μάλλον αυτοταλάντωση θα τη χαρακτήριζα) και όταν το ανακάλυψα τράβαγα τα μαλλία μου που δε το είχα σκεφτει . Πάντως οι σύχγρονοι ενισχυτές αυτή τη στιγμή έχουν fet χαμηλού θορύβου...

είπαμε Outsider...

Ναι εχω ενισχυτή κάπως παλιάς τεχνολογίας...
Το εχω σκευτει , αν και δεν πιστευω να ειναι αυτο , γιατι το πρόβλημα συμβαίνει ΜΟΝΟ το βράδυ ( την ημέρα δεν εχει κολλήσει ουτε μια φορα..!!!!)
Παντως θα δοκιμάσω αυτο που λες , ελπίζω να δουλέψει...( αν και outsider )

katmadas
14-09-12, 21:45
Γεια σου τομχελ

Εμενα τα ιδια μου εκανε ακριβως...
Εφτεγε το βυσμα της μπριζας...
Δεν εκανε καλη επαφη το καρφακι...
Ελεγξες φανταζομαι τις καλωδιωσεις ε?