PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση αλε ρετουρ διακόπτη σε συναγερμο.



haf
15-09-12, 08:01
Καλημέρα,

Θελω να τοποθετησω μια δέσμη λέιζερ (Beamer) που όταν την διακόψει καποιος να ανάβουν λάμπες.
την ενεργοποίηση για το αναμα των λαμπτηρων θα την πάρω απο έξοδο συναγερμου.
το θέμα είναι οτι οι λάμπες είναι είναι ηδη ενωμένες με δυο διακόπτες αλε ρετουρ.
με ποιο τροπο θα συνδέσω την έξοδο του συνεγερμου στον ενα διακόπτη αλε ρετουρ έτσι ώστε να ενεργοποιώντας τις λάμπες?

dimitris1964
15-09-12, 09:54
36972
Ειναι το κυκλωμα συνδεσης αλε-ρετουρ με δυο ακραιους

stinger
15-09-12, 10:30
γεια σου φιλε μου...ο αλε ρετουρ εχει 2 επιστροφες οπως ξερεις..για να δουλεψει αυτο που θελεις να κανεις πρεπει να παρεις την μια επιστροφη και να την δωσεις στο ρελε και απο εκει στα φωτα σου..βασικη προυποθεση ειναι να μην πειραζεις τον αλλο διακοπτη διοτι αν τον ξεχασεις ανοικτο δεν θα αναξουν και οι λαμπες με τον συναγερμο..σου συμπληρωσα το σχεδιο του δημητρη για να καταλαβεις αυτο ππου σου λεω...σε συμβουλευω για λογους ασφαλειας να μην πειραξεις τους διακοπτες και φτιαξε κατι διαφορετικο με φωτα..να θυμασαι πως θα παιξεις με 220v απο το ρελε μεχρι την λαμπα

haf
15-09-12, 20:54
Αν κόψω το καλωδιο του ουδέτερου και βάλω το ρελε ενδιάμεσα έτσι ώστε με τον διακόπτη μόνιμα ανοικτό στο ενα άκρο,ο ρελες να ενώνει τον ουδέτερο όταν κλείνει το κύκλωμα του συναγερμου είναι σωστό σαν ιδέα?
δεν μπορω να τράβηξω καλωδια και θέλω να χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα καλωδιωση
36989

stinger
15-09-12, 22:46
ναι γινεται κι αυτο αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι παρεμβαινεις σε μια συνδεσμολογια που πιθανον να χρησιμοποιεις κι εσυ...δηλαδη τι θα γινει αν θελεις να αναψεις το φως απο μονος σου??αφου δεν θα υπαρχει υπαρξη ουδετερου πως θα λειτουργει το κυκλωμα σου?? θα στο κοβει το ρελε...αν το κανεις αυτο τελικα για να αναψουν τα φωτα θα πρεπει να διμιουργεις τεχνητο συναγερμο ωστε να παιρνεις τον ουδετερο...σκεψου να υπαρξει συναγερμος το βραδυ στο δωματιο που θα το εχεις κανει αυτο και να κλεισεις τον συναγερμο..μετα δεν θα μπορεις να ανοιξεις τα φωτα να δεις τι γινεται μεσα..υπαρχει και θεμα σφαλειας οπως καταλαβαινεις..
αν κανεις την διακλαδωση με την φαση θα μπορεις τουλαχιστον να ανοιγεις και να κλεινεις το φως απο τον ενα διακοπτη αλλα και παλι μπερδεμα θα ειναι...εμενα η αποψη μου ειναι να διμιουργησεις κατι νεο αλλα η τελικη αποφαση και ευθυνη ειναι δικη σου..

haf
16-09-12, 07:16
Φίλε μου σε ευχαριστω. Θα δοκιμάσω ο σχέδιο σου.