PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για ροοστατη



tasarasch
16-09-12, 19:06
παιδια θα ηθελα να μου πειτε αν θα εχω προβλημα να καψω καποια λαμπα η φωτιστικο αν τα συνδεσω με ροοστατη.

p.gabr
16-09-12, 19:21
Απο οτι φανταζομαι σιγουρα ναι
Δεν δινεις πληροφοριες κατατοπιστικες

Πρεπει ο ροοαστης να αντεχει το ρευμα της καταναλωσης και εαν μιλαμε για λαμπα φωτισμου 100 βαττ ,τοτε πρεπει να ειναι οσο και ενα κουλουρι

rch
16-09-12, 20:18
Tο TRIAC δεν σ κάνει;

tasarasch
17-09-12, 01:13
Απο οτι φανταζομαι σιγουρα ναι
Δεν δινεις πληροφοριες κατατοπιστικες

Πρεπει ο ροοαστης να αντεχει το ρευμα της καταναλωσης και εαν μιλαμε για λαμπα φωτισμου 100 βαττ ,τοτε πρεπει να ειναι οσο και ενα κουλουρι

ειναι λαμπα που ειχε ο αδερφος μου στο ποδηλατο με 6 λεντ 9 βολτ και την εχω βαλει σαν φωτιστικο στο δωματιο μου με μετασχηματιστη.ο ροοστατης ειναι σαν αυτον... 37041

tasarasch
17-09-12, 01:13
Tο TRIAC δεν σ κάνει;

ειμαι και λιγο ασχετος....αν μου εξηγησεις περιπου τι ειναι.....

picdev
17-09-12, 01:29
μάλλον εννοείς ντιμέρ για να χαμηλώσεις το φωτισμό της λάμπας,
παίζουν πολλά πράγματα ρόλο , τι λάμπες έχει ,αν έχει μετασχηματιστή το φωτιστικό , τι μετασχηματιστή έχει.
Πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες...
...........
α τώρα το είδα, δεν νομίζω να κάνεις κάτι, κανονικά τα λεντ ντιμάρονται με παλμούς, λογικά θα πέφτει απότομα η φωτεινότητα .
να καεί δεν υπάρχει περίπτωση

http://www.reuk.co.uk/LED-Dimmer-Circuit.htm

rch
17-09-12, 02:21
Δεν σου κάνει το τράιακ. Αν δεν έχεις ιδέα απο ηλεκτρονικά, ίσως να δυσκολευτείς να κατασκευάσεις αυτό που σου πρότεινε ο Άκης.

tasarasch
17-09-12, 21:35
μάλλον εννοείς ντιμέρ για να χαμηλώσεις το φωτισμό της λάμπας,
παίζουν πολλά πράγματα ρόλο , τι λάμπες έχει ,αν έχει μετασχηματιστή το φωτιστικό , τι μετασχηματιστή έχει.
Πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες...
...........
α τώρα το είδα, δεν νομίζω να κάνεις κάτι, κανονικά τα λεντ ντιμάρονται με παλμούς, λογικά θα πέφτει απότομα η φωτεινότητα .
να καεί δεν υπάρχει περίπτωση

http://www.reuk.co.uk/LED-Dimmer-Circuit.htm

το εχω φτιαξει ηδη ρε παιδια απλα φοβαμαι μην καψω τιποτα

tasarasch
17-09-12, 21:37
το εχω φτιαξει και με μπλακ λαιτ αυτοκινητου και λεντακια πλαφονιερας.....αυτα οπως θα ξερετε ειναι 12 βολτ και τα εχω σε μετασχηματιστη 12 βολτ 500mA μεσα στο δωματιο μου

rch
17-09-12, 21:43
Κάτσε, τελικά το κύκλωμα το έφτιαξες; Αφού έχει ποτενσιόμετρο 50k για την ρύθμιση του pwm τι το θές το άλλο;
Το πολύ πολύ να κάψεις τα λεντάκια αν δεν προσέξεις.

*edit : Μήπως θες να δώσεις τα 12VAC απ τον μ/ς σου στο κύκλωμα;

tasarasch
18-09-12, 04:25
για ποιο ποτενσιομετρο λες??

tasarasch
19-09-12, 20:13
Κάτσε, τελικά το κύκλωμα το έφτιαξες; Αφού έχει ποτενσιόμετρο 50k για την ρύθμιση του pwm τι το θές το άλλο;
Το πολύ πολύ να κάψεις τα λεντάκια αν δεν προσέξεις.

*edit : Μήπως θες να δώσεις τα 12VAC απ τον μ/ς σου στο κύκλωμα;

???????????????