PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση κεραίας στο αυτοκίνητο



DjoRDjeVIc
16-09-12, 21:16
Χαιρετώ το φόρουμ. Θέλω μια μικρή βοήθεια στη σύνδεση μιας απλής κεραίας στο αυτοκίνητο. Η κεραία είναι αυτή που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα : 37038

Θέλω να μου πείτε το γυμνό καλώδιο τι είναι και που πρέπει να το συνδέσω και δεύτερο, κοντά στο βύσμα της κεραίας( το έχω συνδέσει στο ραδιόφωνο) βγαίνει και ένα κόκκινο καλώδιο. Είναι η γείωση; Μπορώ να το συνδέσω στην ίδια γείωση που έχω συνδέσει και το ραδιόφωνο; Παρακαλώ τα φώτα σας...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

haris_216
16-09-12, 23:27
απ' ότι καταλαβαίνω αυτή η κεραία που την αναφέρεις σαν απλή έχει κάποιον ενισχυτή μέσα στο μαύρο "κουτάκι".
συνεπώς το γυμνό καλώδιο που αναφέρεις είναι το καλώδιο της γείωσης και το άλλο (το κόκκινο) πρέπει να είναι η τροφοδοσία αυτού του ενισχυτή.
αυτό συνδέεται σε ένα καλώδιο που βγαίνει συνήθως από το ραδιοcd και έχει τάση όταν ανάβει το σύστημα μόνο (δεν έχει συνέχεια τάση)
ελπίζω να σε βοήθησα

DjoRDjeVIc
17-09-12, 00:12
απ' ότι καταλαβαίνω αυτή η κεραία που την αναφέρεις σαν απλή έχει κάποιον ενισχυτή μέσα στο μαύρο "κουτάκι".
συνεπώς το γυμνό καλώδιο που αναφέρεις είναι το καλώδιο της γείωσης και το άλλο (το κόκκινο) πρέπει να είναι η τροφοδοσία αυτού του ενισχυτή.
αυτό συνδέεται σε ένα καλώδιο που βγαίνει συνήθως από το ραδιοcd και έχει τάση όταν ανάβει το σύστημα μόνο (δεν έχει συνέχεια τάση)
ελπίζω να σε βοήθησα
σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αύριο θα την συνδέσω και θα ξαναγράψω. Όποιος άλλος έχει διαφορετική γνώμη ας βοηθήσει.

lepouras
17-09-12, 02:51
όπως στο είπε ο Χάρης. συνήθως είναι ένα μπλε καλώδιο που γράφει(αν έχει μείνει το αυτοκόλλητο επάνω) power antenna.
μπορείς να βρεις και ποιος ακροδέκτης είναι πίσω στο φισ από το αυτοκόλλητο που βρίσκετε στο πάνω μέρος του cd player σου.( τα περισσότερα το έχουν) 37045

DjoRDjeVIc
17-09-12, 14:43
όπως στο είπε ο Χάρης. συνήθως είναι ένα μπλε καλώδιο που γράφει(αν έχει μείνει το αυτοκόλλητο επάνω) power antenna.
μπορείς να βρεις και ποιος ακροδέκτης είναι πίσω στο φισ από το αυτοκόλλητο που βρίσκετε στο πάνω μέρος του cd player σου.( τα περισσότερα το έχουν) 37045
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όντως το μπλε καλώδιο ήταν. Όπως το είπες, την σύνδεσα εκεί και όλα καλά. Δουλεύει ρολόι! Ευχαριστώ και τους 2!