PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλικος Διακοπτης (Rotary Switch) 5 θεσεων να λειτουργει σαν Tactile Switch



savvasgr
17-09-12, 10:15
Θα ηθελα την βοηθεια σας.

Σε ενα Rotary switch 5 θεσεων θελω η καθε επιλογη να λειτουργει σαν Tactile Switch δηλαδη να δινει τιμη αλλα να μην μενει το κυκλωμα κλειστο.
το ιδιο θελω να κανω με διακοπτη on-off-on η on-off .


Ευχαριστω πολυ.

aris285
17-09-12, 11:03
Πια ειναι η εφαρμογη σου? το εχω κανει στο παρελθον και με ρελε και με πυλες.

savvasgr
17-09-12, 11:20
Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα. Οταν κτυπαμε το πληκρολογιο δινει ενα χαρακτηρα οταν το αφησουμε σταματαει να δινει χαρακτηρες ενω οταν το παταμε συνεχεια στελνει συνεχεια χαρακτηρες. Εχω ενα controller (keyboard Emulator)που παιρνει σημα οταν πιεσεις ενα Tactile Switch (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65949) και αναλογος στελνει σημα. με τον rotary δινει συνεχεια σημα που ειναι κατι που δεν θελω γιατι γεμιζει ο buffer του πληκρολογιου.

δηλαδη ακαριαια θα ανοιγει και θα κλεινει μετα απο καθε επιλογη. Ετσι ωστε η εξοδος να στελνει σημα στον controller. Αναλογα με την καθε επιλογη να βγαινει και αντιστιχος χαρακτηρας.

αλπινιστης
17-09-12, 13:55
Αν καταλαβα καλα, θελεις σε καθε αλλαγη θεσης του διακοπτη να παιρνεις ενα μονο παλμο, ασχετα αν ο διακοπτης κραταει το κυκλωμα κλειστο. Γιατι δεν βαζεις σε καθε επαφη ενα κυκλωμα schmit-trigger?

aris285
17-09-12, 14:10
Aυτο με πυλες σου κανει?
37070

savvasgr
17-09-12, 14:34
Αν καταλαβα καλα, θελεις σε καθε αλλαγη θεσης του διακοπτη να παιρνεις ενα μονο παλμο, ασχετα αν ο διακοπτης κραταει το κυκλωμα κλειστο.? αυτο ακριβως!!!:001_rolleyes:

savvasgr
17-09-12, 14:47
Αν καταλαβα καλα, θελεις σε καθε αλλαγη θεσης του διακοπτη να παιρνεις ενα μονο παλμο, ασχετα αν ο διακοπτης κραταει το κυκλωμα κλειστο. Γιατι δεν βαζεις σε καθε επαφη ενα κυκλωμα schmit-trigger?


εχεις καπου ενα παραδειγμα?

savvasgr
17-09-12, 14:57
Aυτο με πυλες σου κανει?
37070

αυτο οπως το βλεπω δεν σου δινει παντα 0;

αλπινιστης
17-09-12, 15:14
εχεις καπου ενα παραδειγμα?
Γκουγκλαρε "schmitt trigger circuit" και θα σου βγαλει απεριοριστα. Με τρανζιστορ, με τελεστικους, με 555 κ.α.
Διαλεξε τι χρειαζεσαι (ή τι σου ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις) και εδω ειμαστε για την συνεχεια :wiink:

savvasgr
17-09-12, 15:19
Γκουγκλαρε "schmitt trigger circuit" και θα σου βγαλει απεριοριστα. Με τρανζιστορ, με τελεστικους, με 555 κ.α.
Διαλεξε τι χρειαζεσαι (ή τι σου ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις) και εδω ειμαστε για την συνεχεια :wiink:

http://www.schematics.ca/modules/PDdownloads/singlefile.php?cid=104&lid=1639

αυτο κανει? επειδη εχω 2 ροτορες και αρκετα on-off-on και ον off διακοπτακια το κοστος ειναι λογικο? υποψην o contoller λειτουργει με USB 5Volt

aris285
17-09-12, 15:31
αυτο οπως το βλεπω δεν σου δινει παντα 0;οχι δινει παλμο.

savvasgr
17-09-12, 15:47
οχι δινει παλμο.


αυτο ειναι?

http://www.electronicsteacher.com/experiments/digital-integrated-circuits/nand-gate-sr-flip-flop.php

savvasgr
17-09-12, 15:49
Γκουγκλαρε "schmitt trigger circuit" και θα σου βγαλει απεριοριστα. Με τρανζιστορ, με τελεστικους, με 555 κ.α.
Διαλεξε τι χρειαζεσαι (ή τι σου ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις) και εδω ειμαστε για την συνεχεια :wiink:

αυτο με τον 555

http://www.allaboutcircuits.com/vol_6/chpt_8/2.html

θα με βολεψει? Πως θα κανω την συνδεση?

aris285
17-09-12, 15:49
οχι δεν υπαρχει ετοιμο πρεπει να το φτιαξεις.

savvasgr
17-09-12, 15:57
οχι δεν υπαρχει ετοιμο πρεπει να το φτιαξεις.


αυτο ειναι το ιδιο?
​http://www.electronicsteacher.com/experiments/digital-integrated-circuits/nand-gate-sr-flip-flop.php


αρα σε καθε ποδαρακι απο τον ροτορα θα βαλω ενα τετοιο?

aris285
17-09-12, 16:22
παρομιο ειναι αλλα κανει την ιδια δουλεια.

αλπινιστης
17-09-12, 16:42
http://www.schematics.ca/modules/PDdownloads/singlefile.php?cid=104&lid=1639

αυτο κανει? επειδη εχω 2 ροτορες και αρκετα on-off-on και ον off διακοπτακια το κοστος ειναι λογικο? υποψην o contoller λειτουργει με USB 5Volt

Δεν θα σε βολευε ενα ολοκληρωμενο με 4-6 πυλες μεσα?
Κατι τετοιο ας πουμε: http://www.westfloridacomponents.com/IC405PD/74HC14AD+MC74HC14AD+CMOS+Schmitt+Trigger+IC.html
Μπορεις να βαλεις μερικα ολοκληρωμενα και εχεις πολυ φθηνα, αρκετα input.

savvasgr
17-09-12, 19:01
Δεν θα σε βολευε ενα ολοκληρωμενο με 4-6 πυλες μεσα?
Κατι τετοιο ας πουμε: http://www.westfloridacomponents.com/IC405PD/74HC14AD+MC74HC14AD+CMOS+Schmitt+Trigger+IC.html
Μπορεις να βαλεις μερικα ολοκληρωμενα και εχεις πολυ φθηνα, αρκετα input.


Υπάρχει πουθενά παράδειγμα σε αυτο το ολοκληρωμένο. Παραθετω το κυκλωμα μου.
πως να κάνω τις σύνδεσεις?
.37086

katmadas
17-09-12, 20:30
Εμενα η ερωτηση ειναι γιατι να το κανεις με τετοιον διακοπτη?
Αν εισαι δηλαδη στην 3 επιλογη και θελεις να πας στην 1 δεν θα περασεις και απο την 2η αναγκαστηκα?

αλπινιστης
17-09-12, 20:42
εχω 2 ροτορες και αρκετα on-off-on και ον off διακοπτακια

Αυτα που γραφεις τα αρκετα διακοπτακια ΠΟΥ ειναι πανω στο σχεδιο σου?:confused1:
Καπου σε εχασα. Γινε λιγο πιο αναλυτικος να καταλαβουμε το σχεδιο.

savvasgr
17-09-12, 21:07
Αυτα που γραφεις τα αρκετα διακοπτακια ΠΟΥ ειναι πανω στο σχεδιο σου?:confused1:
Καπου σε εχασα. Γινε λιγο πιο αναλυτικος να καταλαβουμε το σχεδιο.


Στο σχέδιο που έφτιαξα ειναι απλό για να το καταλάβετε. Θεώρησε και άλλες γραμμές με διακόπτες που να πηγαίνουν στον κοντρολερ. Η μια γραμμή που συνδέει τους διακόπτες μπορει να ειναι και κοινή.

savvasgr
17-09-12, 21:14
Εμενα η ερωτηση ειναι γιατι να το κανεις με τετοιον διακοπτη?
Αν εισαι δηλαδη στην 3 επιλογη και θελεις να πας στην 1 δεν θα περασεις και απο την 2η αναγκαστηκα?


Ναι ακριβώς θα πάω μια θέση πίσω . Οι επιλογές ειναι σειριακες.

katmadas
17-09-12, 21:19
Τοτε γιατι δεν το κανεις με 1 cd4017?
Για να αποφυγεις και ολα τα schim trigger?

savvasgr
17-09-12, 21:47
Τοτε γιατι δεν το κανεις με 1 cd4017?
Για να αποφυγεις και ολα τα schim trigger?
37091


να σας δειξω το original κυκλωμα (Keyboard Emulator). Θελω μερικους διακοπτες να τους δινω με rotary switch.

ο περιορισμος ειναι οτι οι διακοπτες που παιρνει ειναι tactile switch, δηλαδη στιγμιαιος παλμος.

αλπινιστης
17-09-12, 22:13
Τοτε γιατι δεν το κανεις με 1 cd4017?
Για να αποφυγεις και ολα τα schim trigger?
Φανη μου κινησες την περιεργεια.
Προχωρα το λιγο...

katmadas
18-09-12, 09:53
Ενα κυκλωμα με 4017 ενα μπουτον για το κλοκ του και ενα για την φορα του...
Στις εξοδους μπορουν να μπουν solid state relays και το κυκλωμα ειναι ετοιμο...

Επισης σημερα μου ηρθε μια ακομα απιστευτα απλη ιδεα...

Εχουμε τον κυκλικο διακοπτη και ενα μπουτον σε σειρα...
Σε καθε θεση του διακοπτη θα πρεπει να παταμε το μπουτον για να κλεισει η επαφη..
Δηλαδη το μπουτον θα μπει σε σειρα με το κομον του διακοπτη...

Σωστος??????
:psonio:

αλπινιστης
18-09-12, 10:14
Οποτε, οπως καταλαβα απο το σχεδιο, θα βαλεις 8 περιστροφικους 11 θεσεων, ή 11 περιστροφικους 8 θεσεων.

Οποτε, λυσεις:

1. Με τα 4017 του Φανη δεν βαζεις περιστροφικους, και καθε σειρα (ή στηλη) αντικαθισταται απο ενα 4017. Με δυο μπουτονακια (ανα σειρα) Λ και V, εισαι ετοιμος
2. Την 2η ιδεα του Φανη που ειναι πολυ ευκολα υλοποιησιμη. Θα χρειαστεις τους περιστροφικους και 8 ή 11 μπουτον (αναλογα τους διακοπτες)
3. Schmitt trigger. Θα χρειαστεις τους περιστροφικους και 2-3 ολοκληρωμενα με schmitt. Το ιδιο ακριβως με τα μπουτονακια απλα δεν θα πατας εσυ κατι.

Επιλεγεις αναλογα τις δυνατοτητες σου και τον χρονο σου.
Φανη please, αν εχω καταλαβει κατι λαθος διορθωσε με!

katmadas
18-09-12, 10:43
Σωστα τα λες Αλεξ..
Κοιτα καλυτερα να μας πει ο Σαββας
Γιατι αποτι καταλαβα δεν θελει να χρησιμοποιησει ολους τους διακοπτες..
Οποτε και θα γινει πιο απλη η διαδικασια..

savvasgr
18-09-12, 10:47
Οποτε, οπως καταλαβα απο το σχεδιο, θα βαλεις 8 περιστροφικους 11 θεσεων, ή 11 περιστροφικους 8 θεσεων.

Οποτε, λυσεις:

1. Με τα 4017 του Φανη δεν βαζεις περιστροφικους, και καθε σειρα (ή στηλη) αντικαθισταται απο ενα 4017. Με δυο μπουτονακια (ανα σειρα) Λ και V, εισαι ετοιμος
2. Την 2η ιδεα του Φανη που ειναι πολυ ευκολα υλοποιησιμη. Θα χρειαστεις τους περιστροφικους και 8 ή 11 μπουτον (αναλογα τους διακοπτες)
3. Schmitt trigger. Θα χρειαστεις τους περιστροφικους και 2-3 ολοκληρωμενα με schmitt. Το ιδιο ακριβως με τα μπουτονακια απλα δεν θα πατας εσυ κατι.

Επιλεγεις αναλογα τις δυναστοτητες σου και τον χρονο σου.
Φανη please, αν εχω καταλαβει κατι λαθος διορθωσε με!


το κυκλωμα μπορει να παρει 88 switces. Eχω βαλει στα περισσοτερα tact switches και παιζουν κανονικα. Εγω θελω και σε μερικες επιλογες να τις κανω μεσω περιστροφικου διακοπτη να παιρνω output. Μπορει καποιος να μου δειξει πως θα το συνδεσω και τι πρεπει να ζητησω απο καταστημα ηλεκτρονικων?

αλπινιστης
18-09-12, 10:53
Σαββα, πες μου ειλικρινα. Απο αυτα που γραψαμε με τον Φανη, ποια καταλαβες?
Πες μας μεχρι που φτανεις για να σε βοηθησουμε αναλογως.:-k

katmadas
18-09-12, 10:55
Το παρακατω το καταλαβαινεις?
Πως θα πρωσαρμοστει στο κυκλωμα σου?
37117

savvasgr
18-09-12, 11:30
Το παρακατω το καταλαβαινεις?
Πως θα πρωσαρμοστει στο κυκλωμα σου?
37117


Το button μου τα χαλαει στο σχεδιο. Σαν tack switch θελω να δουλεψει ο περιστροφικος διακοπτης. Γιατι οπως αναφερω στο πρωτο σχολιο μου το κυκλωμα ειναι keyboard emulator και με παρατεταμενο πατημα ενος πληκτου θα μου γεμιζει ο buffer (κατι που δεν θελω). Για αυτο θελω στιγμια εντολη οποτε κανω επιλογη του περιστροφικου διακοπτη. Κατι που κανουν τα tact switch που χρησιμοποιο ηδη.

awmn931
18-09-12, 12:02
Παρακολουθώντας το νήμα καταλαβαίνω ότι ο savvasgr δεν έχει καταλάβει ότι ο “Rotary switch” δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα “tack switch” ως προς το κατωτέρω.

Στα “tack switch” όταν πατήσεις ένα και ύστερα θέλεις να πατήσεις ένα που είναι δύο θέσεις πιο μετά, σηκώνεις το δάκτυλο – υπερπηδάς τα ενδιάμεσα - και πατάς αυτό που θέλεις ενώ στον “Rotary switch” όταν θέλεις να πάς από την μία θέση στην άλλη που είναι δύο θέσεις πιο μετά, αναγκαστικά «πατιούνται» και οι ενδιάμεσες, πράγμα που δεν το θέλει, αλλά δεν γίνετε και αλλιώς χωρίς την χρήση του button που υποδείχθηκε.

Μία λύση σε αυτό θα ήταν ο “Rotary switch” να δίνει ’εντολή’ με μια καθυστέρηση μετά από κάθε μετακίνηση (περιστροφή) του.

savvasgr
18-09-12, 12:32
Παρακολουθώντας το νήμα καταλαβαίνω ότι ο savvasgr δεν έχει καταλάβει ότι ο “Rotary switch” δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα “tack switch” ως προς το κατωτέρω.

Στα “tack switch” όταν πατήσεις ένα και ύστερα θέλεις να πατήσεις ένα που είναι δύο θέσεις πιο μετά, σηκώνεις το δάκτυλο – υπερπηδάς τα ενδιάμεσα - και πατάς αυτό που θέλεις ενώ στον “Rotary switch” όταν θέλεις να πάς από την μία θέση στην άλλη που είναι δύο θέσεις πιο μετά, αναγκαστικά «πατιούνται» και οι ενδιάμεσες, πράγμα που δεν το θέλει, αλλά δεν γίνετε και αλλιώς χωρίς την χρήση του button που υποδείχθηκε.

Μία λύση σε αυτό θα ήταν ο “Rotary switch” να δίνει ’εντολή’ με μια καθυστέρηση μετά από κάθε μετακίνηση (περιστροφή) του.

Aυτο δεν με πειραζει. παντα πρεπει να παιρνω και τις ενδιαμεσες τιμες. Για παραδειγμα, πες πως με τον ροτορα θελω να μου βγαζει τα a,b,c,d,e σε καθε εξοδο. εαν ειμαι στο c οταν γυρισω προς τα αριστερα θα παρω το b και εαν θελω πιο αριστερα θα παρω το a. Εαν θελω δεξια απο τον c θα παρω το d. Το συγκεκριμενο κυκλωμα παιρνει switches αλλα εγω θελω ενα Rotary να τον κανω να λειτουργει σαν Rotary tact switch.

katmadas
18-09-12, 12:54
Το button μου τα χαλαει στο σχεδιο. Σαν tack switch θελω να δουλεψει ο περιστροφικος διακοπτης. Γιατι οπως αναφερω στο πρωτο σχολιο μου το κυκλωμα ειναι keyboard emulator και με παρατεταμενο πατημα ενος πληκτου θα μου γεμιζει ο buffer (κατι που δεν θελω). Για αυτο θελω στιγμια εντολη οποτε κανω επιλογη του περιστροφικου διακοπτη. Κατι που κανουν τα tact switch που χρησιμοποιο ηδη.

Πες μου τι δεν καταλαβενεις?


http://www.youtube.com/watch?v=btark5_tnnY

Το μπουτον ειναι ενας τετοιος διακοπτης...
Με το ροταρυ απλα θα διαλεγεις εσυ πιον διακοπτη θες να πατησεις....
Ετσι λυνετε και το πριβλημα που ειπαμε πριν με την σειρα των διακοπτων..

savvasgr
18-09-12, 13:18
Να το κανουμε πιο απλο. Ξεχνα το rotary. Πες πως εχω ενα button. Εαν τον παταω συνεχεια θα δωσει εντολη στον controler οτι πατησα το πληκτρο π.χ Α(keyboard). Επειδη θα το παταω συνεχεια δεν σημαινει οτι παταω ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..... Θα δωσει ενα Α και μετα ηρεμια μεχρι να το ξαναπατησω αυτο η αλλο button που αντιστιχει σε αλλο Γραμμα (του πληκτρολογιου). Κατι τετοιο κυκλωματακι θελω να βαλω σε περιπτωσεις που οι διακοπτες κλεινουν το κυκλωμα συνεχεια.

GeorgeVita
18-09-12, 13:27
Να το κανουμε πιο απλο...
Μια εικόνα 1000 λέξεις:
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various4/wheel_PC.jpg (για αυτοκίνητα αλλά υπάρχει παρόμοιο για αεροπλάνα)

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν ρυθμίσεις maxRPM 7-8-9-10 και παραμείνει στο 10, αρκεί να μη στέλνει στο PC συνέχεια 10-10-10-10-10-10 και μπουκώνει το buffer του πληκτρολογίου.

>>> λύση με μικροεπεξεργαστή σκέφτηκες;
gV

savvasgr
18-09-12, 13:34
Μια εικόνα 1000 λέξεις:
(για αυτοκίνητα αλλά υπάρχει παρόμοιο για αεροπλάνα)

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν ρυθμίσεις maxRPM 7-8-9-10 και παραμείνει στο 10, αρκεί να μη στέλνει στο PC συνέχεια 10-10-10-10-10-10 και μπουκώνει το buffer του πληκτρολογίου.

>>> λύση με μικροεπεξεργαστή σκέφτηκες;
gV


οχι για δωσε περισσοτερο φωτα.

GeorgeVita
18-09-12, 13:57
οχι για δωσε περισσοτερο φωτα.
Για να φτιάξεις αυτό που θέλεις θα έχεις σκεφτεί να hacker-άρεις ένα απλό πληκτρολόγιο. O μC του πληκτρολογίου σαρώνει τις εισόδους του και στέλνει στο PC τις πληροφορίες για το ποιό πλήκτρο πατήθηκε ή απελευθερώθηκε:
λ.χ. CTRL-on ... ALT-on ... DEL-on ... ... ...CTRL-off ... DEL-off ... ALT-off

Δεν θυμάμαι αν το "Typematic Repeat Rate" κάζει το πληκτρολόγιο να στέλνει συνέχεια τα πλήκτρα που πατήθηκαν, ή αυτό γίνεται στο PC από το s/w (BIOS, ή O.S.). Μάλλον γίνεται στο PC.

1η λύση: βρες πως θα ακυρώσεις την λειτουργία "auto repeat", δηλαδή ψάξε για "inhibit typematic repeat"
2η λύση: φτιάχνεις ένα ισοδύναμο κύκλωμα πληκτρολογίου και στέλνεις στην PS2/KBRD ή σε USB/KBRD ότι κωδικούς θέλεις

Η 2η λύση μπορεί να γίνει με μC, χρειάζεται γνώσεις ή να το βρεις έτοιμο αν υπάρχει κάπου στο internet. Τέτοια κυκλώματα χρησιμοποιούν στα CAR-PC και programmable joysticks.

Αν θέλεις να φτιάξεις απλά ένα για σένα και δεν γνωρίζεις από μC: διάβασε, μάθε πως λειτουργεί και αγόρασε ένα έτοιμο!
gV

savvasgr
18-09-12, 14:09
Για να φτιάξεις αυτό που θέλεις θα έχεις σκεφτεί να hacker-άρεις ένα απλό πληκτρολόγιο. O μC του πληκτρολογίου σαρώνει τις εισόδους του και στέλνει στο PC τις πληροφορίες για το ποιό πλήκτρο πατήθηκε ή απελευθερώθηκε:
λ.χ. CTRL-on ... ALT-on ... DEL-on ... ... ...CTRL-off ... DEL-off ... ALT-off

Δεν θυμάμαι αν το "Typematic Repeat Rate" κάζει το πληκτρολόγιο να στέλνει συνέχεια τα πλήκτρα που πατήθηκαν, ή αυτό γίνεται στο PC από το s/w (BIOS, ή O.S.). Μάλλον γίνεται στο PC.

1η λύση: βρες πως θα ακυρώσεις την λειτουργία "auto repeat", δηλαδή ψάξε για "inhibit typematic repeat"
2η λύση: φτιάχνεις ένα ισοδύναμο κύκλωμα πληκτρολογίου και στέλνεις στην PS2/KBRD ή σε USB/KBRD ότι κωδικούς θέλεις

Η 2η λύση μπορεί να γίνει με μC, χρειάζεται γνώσεις ή να το βρεις έτοιμο αν υπάρχει κάπου στο internet. Τέτοια κυκλώματα χρησιμοποιούν στα CAR-PC και programmable joysticks.

Αν θέλεις να φτιάξεις απλά ένα για σένα και δεν γνωρίζεις από μC: διάβασε, μάθε πως λειτουργεί και αγόρασε ένα έτοιμο!
gV

Δεν ξερω εαν προσεξες. Εχω Κοντρολερ και που βγαζει 88 καλωδιακια. Αυτα ανα 2 συνδεονται σαν διακοπτης και στελνουν τον αντισοιχο χαρακτηρα.

GeorgeVita
18-09-12, 14:21
... Εχω Κοντρολερ
H 2η λύση σημαίνει: Θα αλλάξεις το πρόγραμμα του controller που έχεις ή θα φτιάξεις νέο controller
gV

savvasgr
18-09-12, 14:31
H 2η λύση σημαίνει: Θα αλλάξεις το πρόγραμμα του controller που έχεις ή θα φτιάξεις νέο controller
gV


οταν λεω kontoler εννοω οτι ειναι ετοιμο κυκλωμα για να κανει αυτην την δουλεια.

savvasgr
18-09-12, 15:10
τι λετε για αυτην την λυση?


http://www.simprojects.nl/toggle_to_momentary.htm

katmadas
18-09-12, 16:24
Ρε Σαββα η απαντηση στο ερωτημα σου εχει δωθει...
Γιατι δεν το καταλαβαινεις?
Δηλαδη γιατι νομιζεις οτι θα πατιετε συνεχεια το μπουτον στο σχηματικο που σε εδωσα?
Δηλαδη ενα N.O. μπουτον θελει επεξηγηση για το πως λειτουργει
Αν θελεις βαλε απο αυτα τα διακοπτακια που εχεις ηδη για να μην μπερδευεσε....


Οσες φορες πατησεις το μπουτον τοσες φορες θα κλεισει το κυκλωμα...
Εκτος και αν το εχεις πατημενο συνεχεια...
Αλλα σε αυτην την περιπτωση και τα δικα σου διακοπτακια θα δινουν συνεχεια παλι...

Λοιπον στο ελευθερο ακρο του μπουτον συνδεσε το ενα bus και στα ελευθιερα ακρα του περιστροφικου κανε τις επιλογες που θες...

Τωρα η εγω ειμαι εκτος θεματος η δεν λεει να καταλαβεις εσυ....

αλπινιστης
18-09-12, 16:40
Νομιζω οτι τα schmitt ειναι η λυση που χρειαζεσαι. Ανεφερες σε καποιο post οτι θελεις ΚΑΙ ολες τις ενδιαμεσες τιμες κατα την αλλαγη του rotary. Με τα μπουτονακια θα επρεπε σε καθε κλικ του περιστροφικου να πατας και το αντιστοιχο μπουτον (5 θεσεις? --> 5 πατηματα) κατι που το καθιστα λιγο αβολο.
Τα schmitt θα κανουν αυτοματα αυτη τη δουλεια. Με μπερδευεις μονο οταν λες Σαββα, καντε μου ενα σχεδιο ενω το σχεδιο που εχεις βαλει ειναι ενδεικτικο αφου οι περισσοτεροι διακοπτες σου υπαρχουν!
Το schmitt trigger ειναι σαν μια πυλη ΝΟΤ. Μια εισοδος, μια εξοδος.
Βαζεις στην εισοδο παρατεταμενο πατημα (την μονιμη επαφη του περιστροφικου) και παιρνεις στην εξοδο παλμο.
Οπως πολυ ευστοχα ειπε παραπανω ο Φανης "Τι δεν καταλαβαινεις;":wiink:

GeorgeVita
18-09-12, 18:00
τι λετε για αυτην την λυση?
Αυτή θα λειτουργήσει με μιά επιπλέον αντίσταση (1Κ ... 2Κ2) από το + του ηλεκτρολυτικού προς το - της τροφοδοσίας (γιατί ο μεταγωγός σου θα δίνει μόνο το V+). Δεν σε ενοχλεί να γεμίσεις το κύκλωμα ρελεδάκια και ηλεκτρολυτικούς;
gV

savvasgr
18-09-12, 18:26
Νομιζω οτι τα schmitt ειναι η λυση που χρειαζεσαι. Ανεφερες σε καποιο post οτι θελεις ΚΑΙ ολες τις ενδιαμεσες τιμες κατα την αλλαγη του rotary. Με τα μπουτονακια θα επρεπε σε καθε κλικ του περιστροφικου να πατας και το αντιστοιχο μπουτον (5 θεσεις? --> 5 πατηματα) κατι που το καθιστα λιγο αβολο.
Τα schmitt θα κανουν αυτοματα αυτη τη δουλεια. Με μπερδευεις μονο οταν λες Σαββα, καντε μου ενα σχεδιο ενω το σχεδιο που εχεις βαλει ειναι ενδεικτικο αφου οι περισσοτεροι διακοπτες σου υπαρχουν!
Το schmitt trigger ειναι σαν μια πυλη ΝΟΤ. Μια εισοδος, μια εξοδος.
Βαζεις στην εισοδο παρατεταμενο πατημα (την μονιμη επαφη του περιστροφικου) και παιρνεις στην εξοδο παλμο.
Οπως πολυ ευστοχα ειπε παραπανω ο Φανης "Τι δεν καταλαβαινεις;":wiink:


το σχεδιο που εχω παραθεσει ειναι του κατασκευαστη που σου λεει οτι συγκεκριμενο κυκλωμα δεχεται 88 tact switches. Εδω θελω να με βοηθησεις πως θα συνδεσω αντι ενος tact switches με την χρηση του schmitt Πχ ενα button on-off ? με την ιδια λογικη θα μπορεσω να χρησημοποιησω τον περιστροφικο διακοπτη.

katmadas
18-09-12, 18:31
Καταλαβα τωρα!!!!
Μαλον δεν ξερεις τι ειναι το tact switch.
Αλλιως θα καταλαβενες οτι ειναι το ιδιο με ενα μπουτον...
Δεν ξερω τι αλλο να πω....
Ισως γιαυτο να μην σου αρεσε και το σχηματικο με τον περιστροφικο....

αλπινιστης
18-09-12, 18:48
Με καλυψε ο Φανης.
Δες λιγο αυτα που εχουμε ηδη πει, σκεψου λιγακι και ελα με αποριες που δημιουργουν απαντησεις.
Οταν δεν ξερεις το θεμα, οι ερωτησεις δεν βγαζουν νοημα.

savvasgr
18-09-12, 21:30
to tact switch δεν ειναι το μπουτον που το πατας και ερχετε πισω στην θεση του (ανοιγει το κυκλωμα?)

katmadas
18-09-12, 21:57
ναι και επισης στο ποστ 31 το κομβιον που βλεπεις πανω απο το περιστροφικο ειναι ενα τετοιο.....

savvasgr
18-09-12, 22:09
37132


Αυτο ακριβως θελω να κανω Οτι κανει ο διακοπτης Β να το κανει το διακοπτακι Α(ον-ον) και επισης ο περιστροφικος C στις διαφορες θεσεις του. Αυτο που παιζει αυτην την στιγμη ειναι οπου εχω βαλει Β διακοπτακια(tact switch). Οπου εχω βαλει τον Α και τον C φυσικα δεν θα υπαρχουν τα αντιστοιχα διακοπτακια(tact switch) Εαν λεγονται ετσι. αυτα που τα δειχνει ο κατασκευαστης. Τα 88 διακοπτακια(tact switch) που δειχνει το κυκλωμα, φυσικα δεν υπαρχουν και τα βαζω εγω.

katmadas
18-09-12, 22:29
Ε ωραια.
Για να συνδεσεις τον περιστροφικο θα δωσεις την bus Κ σε ενα μπουτον σαν αφτα που ξερεις.
Απο την αλλη μερια θα συνδεσεις σε σειρα το κοινο του περιστροφικου.
Στην συνεχεια ετσι οπως το σχεδιασες.

Τωρα θα γυρνας στην θεση που θες και θα πατας μια φορα το κουμπι...
Αυτο ηταν...
Παει ο διακοπτης C.

Τα αλλα δυο γιατι δεν τα κρατας οπως ειναι και θες να βαλεις διακοπτη (Α)
Ανωφελο ειναι καθως παλι τις ιδια κινηση θα κανεις...

savvasgr
18-09-12, 22:37
Ε ωραια.
Για να συνδεσεις τον περιστροφικο θα δωσεις την bus Κ σε ενα μπουτον σαν αφτα που ξερεις.
Απο την αλλη μερια θα συνδεσεις σε σειρα το κοινο του περιστροφικου.
Στην συνεχεια ετσι οπως το σχεδιασες.

Τωρα θα γυρνας στην θεση που θες και θα πατας μια φορα το κουμπι...
Αυτο ηταν...
Παει ο διακοπτης C.

προσεχε. εδω δεν θελω να παταω εξτρα διακοπτακι αλλα την στιγμιαια επιλογη να την δινει ο περιστροφικος



Τα αλλα δυο γιατι δεν τα κρατας οπως ειναι και θες να βαλεις διακοπτη (Α)
Ανωφελο ειναι καθως παλι τις ιδια κινηση θα κανεις...


Εγω ηδη οπως ειπα χρησιμοποιω Β και περνω μια εντολη κανονικα. Ααν βαλω τον Α σε οποια θεση ειναι, θα δινει συνεχεια εντολη κια θα γεμιζει ο buffer

GeorgeVita
18-09-12, 22:40
Θεωρία:
Το tactile σημαίνει "αφής" δηλαδή ότι έχει μικρή μηχανική διαδρομή και χρειάζεται λίγη πίεση για να ενεργοποιηθεί. 90% από αυτά είναι "momentary action" δηλαδή κλείνουν ή ανοίγουν το κύκλωμα όσο τα πιέζουμε. Υπάρχουν όμως και "διακόπτες" που ενεργούν ως "push on - push off" δηλαδή την πρώτη φορά που τα πιέζουμε γίνονται "ON" και την επόμενη θα γίνουν "OFF".

To "B" συνηθίζουμε να το λέμε μπουτόν και συνήθως είναι "προσωρινής" ενεργοποίησης ("momentary push on").
Διακόπτης είναι το "Α", και αυτό υπάρχει σε πολλές εκδόσεις (το αφήνουμε προς το παρόν).

Στο θέμα:
Την λειτουργία που χρειάζεσαι μπορείς να την υλοποιήσεις με το κύκλωμα που βρήκες (relay, ηλεκτρολυτικός, σχόλιο #43) με την προσθήκη αντίστασης (σχόλιο #46). Απλά θα γεμίσεις εξαρτήματα με όγκο και κατανάλωση ρεύματος.

Το "σωστό":
Θέλει μετατροπή ή επανασχεδίαση το controller.

@katmadas
Φάνη ο Σάββας φτιάχνει κάτι σαν την "τιμονιέρα" που δείχνω στο πρώτο μου σχόλιο (#37) (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65949&p=554504&viewfull=1#post554504). Προσπαθεί να προσομοιώσει το πραγματικό, εκεί έχει διακόπτες και μεταγωγούς, δεν μπορεί να πατάει επιπλέον μπουτόν!
gV

katmadas
18-09-12, 22:43
Σαββα σαν μια λυση το πρωτηνα πριν 20 ποστ...

Αν δεν θελεις οκ αλλα πεστω απο πιο πριν...
Η μονη διαφορα ειναι οτι θα εχεις ενα κουμπακι παραπανω...

Αν παλι ντε και καλα δεν θελεις γεμισε το συμπαν με εξαρτηματα για να κανεις τα shim trigger...

εντιτ:

Μολισ ειδα το μην σου Γιωργο...
Παω ΠΑσο

savvasgr
18-09-12, 22:47
Θεωρία:
Το tactile σημαίνει "αφής" δηλαδή ότι έχει μικρή μηχανική διαδρομή και χρειάζεται λίγη πίεση για να ενεργοποιηθεί. 90% από αυτά είναι "momentary action" δηλαδή κλείνουν ή ανοίγουν το κύκλωμα όσο τα πιέζουμε. Υπάρχουν όμως και "διακόπτες" που ενεργούν ως "push on - push off" δηλαδή την πρώτη φορά που τα πιέζουμε γίνονται "ON" και την επόμενη θα γίνουν "OFF".

To "B" συνηθίζουμε να το λέμε μπουτόν και συνήθως είναι "προσωρινής" ενεργοποίησης ("momentary push on").
Διακόπτης είναι το "Α", και αυτό υπάρχει σε πολλές εκδόσεις (το αφήνουμε προς το παρόν).

Στο θέμα:
Την λειτουργία που χρειάζεσαι μπορείς να την υλοποιήσεις με το κύκλωμα που βρήκες (relay, ηλεκτρολυτικός, σχόλιο #43) με την προσθήκη αντίστασης (σχόλιο #46). Απλά θα γεμίσεις εξαρτήματα με όγκο και κατανάλωση ρεύματος.

Το "σωστό":
Θέλει μετατροπή ή επανασχεδίαση το controller.

@katmadas
Φάνη ο Σάββας φτιάχνει κάτι σαν την "τιμονιέρα" που δείχνω στο πρώτο μου σχόλιο (#37) (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65949&p=554504&viewfull=1#post554504). Προσπαθεί να προσομοιώσει το πραγματικό, εκεί έχει διακόπτες και μεταγωγούς, δεν μπορεί να πατάει επιπλέον μπουτόν!
gV


φτιαχνω ενα εξομειωτη πτησης και η κονσολα μου εχει μπουτον (a,b,c) οι εντολες που δινω μεχρι στιγμης και παιζουν ειναι οντως με "momentary push on" το ιδιο θελω να μετατρεψω να κανουν και οι ροτορες και οι διακοπτες ον-ον

katmadas
19-09-12, 10:14
Σαββα εχεις καθολου γνωστο αυτο?

http://www.robotroom.com/Counter4.html

Ισως να κανεις κατι καινουργιο με εναν τετοιον encoder+πικ+σολιντ στατε ρελε...

αλπινιστης
19-09-12, 10:56
Καλημερα και απο εμενα.
Λογω δουλειας εχθες μου ηταν δυσκολη η επικοινωνια.
Λοιπον, επιστρεφω στα schmitt trigger, θεωροντας οτι ειναι η πιο βολικη λυση για την εφαρμογη.
Φανη, γιατι θεωρεις οτι θα γεμισει τον τοπο εξαρτηματα? Με 2-3 ολοκληρωμενα καθαρισε. Εκτος αν μου διαφευγει κατι. (εμμεση ερωτηση!)
Σαββα, για την συνδεσμολογια:
Καθε περιστροφικος που εχεις, εχει μια κεντρικη επαφη που κλεινει κυκλωμα με μια απο τις περιφερειακες καθε φορα που τον γυρνας. Χρειαζεσαι μονο μια πυλη schmitt ανα διακοπτη. Στην κεντρικη επαφη του διακοπτη συνδεεις την μια μερια της πυλης αναλογα απο που σου ερχεται η ταση και καθαρισες.
37140
Οπως βλεπεις στο σχημα, αν στο ΙΝ βαλω ενα παρατεταμενο σημα 5V παιρνω ενα στιγμιαιο σημα στο OUT. Για να το τοποθετησουμε στο σχημα σου, στον διακοπτη C. Ο διακοπτης ενωνει τα διακοπτακια 82-88 με την γραμμη Κ.
Εαν η ταση των 5V ερχεται απο τα 82-88, τοτε η πυλη θα συνδεθει στην μεση της κοκκινης γραμης με το ΙΝ στην μεσαια επαφη του διακοπτη και το OUT στην γραμμη Κ. Εαν ομως εχεις αντιθετη πολικοτητα, δηλαδη τα 5V να βρισκονται στην γραμμη Κ και να εχουν μηδενικη ταση τα 82-88 τοτε θα τοποθετηθει αναποδα. Με 4-6 πυλες ανα ολοκληρωμενο, θα κανεις δουλεια με ενα μικρο σχετικα πλακετακι.

katmadas
19-09-12, 11:00
Καλημερα Αλεξανδρε.

Πιο οόκληρωμενο πρωτεινεις?

Υπαρχει πυλη που κανει αυτο που λες?

αλπινιστης
19-09-12, 11:48
Καλημερα Φανη.
Το ολοκληρωμενο που λεω ειναι το 7414 ή καποιο αντιστοιχο.
Εχει μεσα 6 πυλες.
Σου εφτιαξα και ενα προχειρο σχεδιο για την συγκεκριμενη εφαρμογη.
Με λιγα λογια, η μονιμη ταση στην εισοδο φορτιζει τον πυκνωτη οποτε λογω της αντιστασης η ταση εισοδου της πυλης
πεφτει. Για την επιλογη των τιμων των υλικων θελει πειραματισμο γιατι εξαρτωνται απο την συχνοτητα στην εισοδο
(την ταχυτητα περιστροφης του διακοπτη στην προκειμενη).
37142
Σαββα, ελπιζω να σε εχουμε καλυψει 100% πλεον!

savvasgr
19-09-12, 11:55
Καλημερα και απο εμενα.
Λογω δουλειας εχθες μου ηταν δυσκολη η επικοινωνια.
Λοιπον, επιστρεφω στα schmitt trigger, θεωροντας οτι ειναι η πιο βολικη λυση για την εφαρμογη.
Φανη, γιατι θεωρεις οτι θα γεμισει τον τοπο εξαρτηματα? Με 2-3 ολοκληρωμενα καθαρισε. Εκτος αν μου διαφευγει κατι. (εμμεση ερωτηση!)
Σαββα, για την συνδεσμολογια:
Καθε περιστροφικος που εχεις, εχει μια κεντρικη επαφη που κλεινει κυκλωμα με μια απο τις περιφερειακες καθε φορα που τον γυρνας. Χρειαζεσαι μονο μια πυλη schmitt ανα διακοπτη. Στην κεντρικη επαφη του διακοπτη συνδεεις την μια μερια της πυλης αναλογα απο που σου ερχεται η ταση και καθαρισες.
37140
Οπως βλεπεις στο σχημα, αν στο ΙΝ βαλω ενα παρατεταμενο σημα 5V παιρνω ενα στιγμιαιο σημα στο OUT. Για να το τοποθετησουμε στο σχημα σου, στον διακοπτη C. Ο διακοπτης ενωνει τα διακοπτακια 82-88 με την γραμμη Κ.
Εαν η ταση των 5V ερχεται απο τα 82-88, τοτε η πυλη θα συνδεθει στην μεση της κοκκινης γραμης με το ΙΝ στην μεσαια επαφη του διακοπτη και το OUT στην γραμμη Κ. Εαν ομως εχεις αντιθετη πολικοτητα, δηλαδη τα 5V να βρισκονται στην γραμμη Κ και να εχουν μηδενικη ταση τα 82-88 τοτε θα τοποθετηθει αναποδα. Με 4-6 πυλες ανα ολοκληρωμενο, θα κανεις δουλεια με ενα μικρο σχετικα πλακετακι.


Καταρχην. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και την υπομονη που προσπαθητε να μου δωσετε σε αυτο το προβλημα που αντιμετωπισα κατα την κατασκευη.

σε αυτο που αναφερεις πιο πανω νομιζω οτι ειναι η λυση που θα μου κανει. Αρα υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ολοκληρωμενο που το κανει αυτο για να το ζητησω; Aρα το ολοκληρωμενο θα παιρνει τα 5V σε καποιο ποδαρακι και βγαζει σε καποιο ποδαρακι το out. Τωρα πρεπει να μετρισω απο που ερχονται τα 5v.


Edit: το ολοκληρωμενο το ειδα στο απο πανω σου post.

savvasgr
19-09-12, 12:02
Καλημερα Φανη.
Το ολοκληρωμενο που λεω ειναι το 7414 ή καποιο αντιστοιχο.
Εχει μεσα 6 πυλες.
Σου εφτιαξα και ενα προχειρο σχεδιο για την συγκεκριμενη εφαρμογη.
Με λιγα λογια, η μονιμη ταση στην εισοδο φορτιζει τον πυκνωτη οποτε λογω της αντιστασης η ταση εισοδου της πυλης
πεφτει. Για την επιλογη των τιμων των υλικων θελει πειραματισμο γιατι εξαρτωνται απο την συχνοτητα στην εισοδο
(την ταχυτητα περιστροφης του διακοπτη στην προκειμενη).
37142
Σαββα, ελπιζω να σε εχουμε καλυψει 100% πλεον!



χρειαζεται και πυκνωτης και αντισταση πριν το ολοκληρωμενο?

αλπινιστης
19-09-12, 12:05
χρειαζεται και πυκνωτης και αντισταση πριν το ολοκληρωμενο?
Προσεξε το διαγραμμα στην εικονα.
Χωρις τον πυκνωτη δεν πεφτει η ταση εισοδου και δεν κοβει η εξοδος. Η πυλη γινεται ενα απλο καλωδιο!
Η αντισταση χρειαζεται για την εκφορτιση του πυκνωτη.
Για τις τιμες τους θα χρειαστεις πειραματισμο στην εφαρμογη σου.

savvasgr
19-09-12, 12:21
Προσεξε το διαγραμμα στην εικονα.
Χωρις τον πυκνωτη δεν πεφτει η ταση εισοδου και δεν κοβει η εξοδος. Η πυλη γινεται ενα απλο καλωδιο!
Η αντισταση χρειαζεται για την εκφορτιση του πυκνωτη.
Για τις τιμες τους θα χρειαστεις πειραματισμο στην εφαρμογη σου.


Ο πυκνωτης και η αντισταση καθοριζει ποσο γρηγορα θα δινεται ο παλμος στο κυκλωμα? Με τι πυκνωτη να αρχιζω να δοκιμαζω αφου θα περναει 5V?

αυτο πρεπει να κανει.
http://www.voltagecurrent.info/tag/7414-ic/

αλπινιστης
19-09-12, 12:47
Εγω θα ξεκιναγα με 1,5Κ αντισταση και 100nF πυκνωτη. Το μεγεθος του εξαρταται απο την ταχυτητα αλλαγης της εισοδου (ποσο γρηγορα γυρνας τον διακοπτη). Θεωρω οτι θα τον γυρνας πολυ γρηγορα. Εαν τον γυρνας αργα (μια μια θεση) τοτε θα μπορουσε και να μεγαλωσει λιγο ο πυκνωτης. Με ενα παλμογραφο θα επαιρνες καλη ενδειξη, αλλα και πειραματικα μπορεις να το βρεις. Οπλισου με υπομονη, παρε μερικα πυκνωτακια (απο λιγα νανο εως λιγα μικρο) και αντιστασουλες για δοκιμες και καλη τυχη!

savvasgr
19-09-12, 12:49
Εγω θα ξεκιναγα με 1,5Κ αντισταση και 100nF πυκνωτη. Το μεγεθος του εξαρταται απο την ταχυτητα αλλαγης της εισοδου (ποσο γρηγορα γυρνας τον διακοπτη). Θεωρω οτι θα τον γυρνας πολυ γρηγορα. Εαν τον γυρνας αργα (μια μια θεση) τοτε θα μπορουσε και να μεγαλωσει λιγο ο πυκνωτης. Με ενα παλμογραφο θα επαιρνες καλη ενδειξη, αλλα και πειραματικα μπορεις να το βρεις. Οπλισου με υπομονη, παρε μερικα πυκνωτακια (απο λιγα νανο εως λιγα μικρο) και αντιστασουλες για δοκιμες και καλη τυχη!


Ευχαριστω.

Δες και εδω αυτος το ιδιο κανει?
http://www.youtube.com/watch?v=tmjuLtiAsc0

katmadas
19-09-12, 13:18
Καλημερα Φανη.
Το ολοκληρωμενο που λεω ειναι το 7414 ή καποιο αντιστοιχο.
Εχει μεσα 6 πυλες.
Σου εφτιαξα και ενα προχειρο σχεδιο για την συγκεκριμενη εφαρμογη.
Με λιγα λογια, η μονιμη ταση στην εισοδο φορτιζει τον πυκνωτη οποτε λογω της αντιστασης η ταση εισοδου της πυλης
πεφτει. Για την επιλογη των τιμων των υλικων θελει πειραματισμο γιατι εξαρτωνται απο την συχνοτητα στην εισοδο
(την ταχυτητα περιστροφης του διακοπτη στην προκειμενη).
37142
Σαββα, ελπιζω να σε εχουμε καλυψει 100% πλεον!

Ευχαριστω..
Πολυ χρησιμο...

Νομιζω ο χρονος ισουτε με την αντισταση * την χωρητικοτητα περιπου..

Π.χ. στο παραδειγμα του Αλεξ

1500*0.0000001=0.1 μιλισεκοντ

αλπινιστης
19-09-12, 13:28
Π.χ. στο παραδειγμα του Αλεξ

1500*0.0000001=0.1 μιλισεκοντ

Χμμμμ, αν ειναι ετσι τοτε μαλλον να ξεκιναγε απο 1 μF!!

savvasgr
19-09-12, 13:56
Χμμμμ, αν ειναι ετσι τοτε μαλλον να ξεκιναγε απο 1 μF!!

Ποσο πρεπει να ειναι το klick για να παρει την εντολη. Μιλαμε για κατω απο 1 sec.

pantelisyzfr1
19-09-12, 14:44
μα θα στέλνει συνέχεια παλμούς στον πυκνωτή δεν θα σταματάει

αλπινιστης
19-09-12, 15:11
μα θα στέλνει συνέχεια παλμούς στον πυκνωτή δεν θα σταματάει

Γιατι να στελνει?

pantelisyzfr1
19-09-12, 15:51
ο επεξεργαστής σκαναρι με παλμούς για να ξέρει ποιο μπουτον πατήθηκε

ίσως εάν έβαζε και κανένα φλιπ φλοπ? και με αυτο (http://www.ebay.com/itm/2p-2-pole-12-positions-PCB-Rotary-switch-NEW-2P12T-/170880278808?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c9422118) να κάνει σετ στο φλιπ φλοπ όταν το γυρίζει

αλπινιστης
19-09-12, 15:54
Ωραιος! Σαββαααααα!

savvasgr
19-09-12, 21:25
Ωραιος! Σαββαααααα!


τι? να χρησημοποιησω το παραπανω.


Λοιπον εξτρα πληροφοριση μηπως σας βοηθησει.
1.Στο Κυκλωμα εαν δειτε το σχεδιο εχει το (g2) που δινει 5V. Συνδεσα με πολυμετρο την γειωση με μια θεση απο την οκταδα και η οκταδα βγαζει + το ιδιο και εαν συνδεσω με την 11αδα.
2. εαν συνδεσω την 8αδα με την 11αδα (που οι συνδιασμοι μου βγαζουν 88 εντολες) η 11αδα εχει +0.10 αρα η 11αδα ειναι + και η 8αδα αρνητικη (-0.10).

savvasgr
08-10-12, 15:17
ο επεξεργαστής σκαναρι με παλμούς για να ξέρει ποιο μπουτον πατήθηκε

ίσως εάν έβαζε και κανένα φλιπ φλοπ? και με αυτο (http://www.ebay.com/itm/2p-2-pole-12-positions-PCB-Rotary-switch-NEW-2P12T-/170880278808?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c9422118) να κάνει σετ στο φλιπ φλοπ όταν το γυρίζει


τελικα αυτη η λυση ειναι η προτιμοτερη; ή η προηγουμενη;