PDA

Επιστροφή στο Forum : Oι πρωτες κατασκευες που εχουμε κανει....



-nikos-
17-09-12, 15:46
με το θεμα ''λεντ σε ενα ξυλο''
ειχα την ιδεα να δημειουργηθει ενα θεμα οπου θα
περιγραψουμε τις πρωτες μας κατασκευες ητε επιτυχημενες ητε αποτυχημενες
για να ευθημισουμε λιγο αναπολοντας εκεινες τις εποχες αθωοτητας και
εξερευνησης στα λιγοστα ηλεκτρονικα σχεδια που υπηρχαν η σε επινωησεις :thinking:αναλογες
με τις τοτε γνωσεις μας:laugh:.


Θα αρχισω με την πρωτη επιτυχημενη κατασκευη
στον χωρο των ραδιοσυχωτητων,,,,,[χαχα] και ηταν ενα
οπλο ηλεκτρομαγνητικου παλμου που βγηκε μεσα απο τον πειραματισμο.

συνηθιζα να βγαζω τους μετασχηματιστες τροφωδοσιας διαφωρων συσκευων
και η συνηθης δοκιμη που τους εκανα ηταν=ποσο ''χτυπουσαν''
δηλ= βαζωντας μια μπαταρια στο προτευων ποσο δυνατη ηλεκτροπληξια προκαλουσαν
στην εξωδο του δευτερευωντως,,,,,,,,,[απο τοτε μου εμηνε το κουσουρι χαχα] η
αν μπορουσαν να δημειουργησουν αρκ,,,,και αν ναι ποσο μεγαλο:001_rolleyes:,

στην συνεχεια παρατηρησα οτι με το αρκ προκαλουσα παρασιτα στα ραδιοφωνα και
στις τηλεορασεις της γειτονιας απο αρκετα μεγαλη αποσταση,,,,:twisted:,

μονο που ειχα ενα προβλημα = χρειαζομουν μια τετραγωνου κυματος τροφωδοτηση
του μετασχηματιστη για να εχει συνεχες αρκ,,,μα ειχα αγνοια κυκλωματων

Την λυση την εδωσε ενας ''ροτορας'' =οι ψηκτρες και οι συλεκτες απο ενα μοτερακι συνεχους
που προσαρμοστικαν σε ενα αλλο μοτερακι που περιστρεφωντας το
εκοβε-εδινε ρευμα σαν ντριστιπιτερ αυτοκινητου,,,,:w00t:,,δυνωντας μου τον
τετραγωνο παλμο που χρειαζωμουν.....

το επομενο βημα = ο πολλαπλασιασμος των αρκ,, χρειαζωνταν πολλα συρματακια
αντικριστα ΑΛΛΑ ειχα στην κατοχη μου εναν υπερμεγεθη αεροφυλο μεταβλητο πυκνωτη
απο παλιο λαμπατο ραδιο.

ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΑ και τα τοποθετησα πανω σε ενα κοντρα-πλακε
και συνδεση με καλοδιακια,,κοκκινα για το συν-μπλε για το πλην,,προμηθευτης=
επισκευαστες του οτε που πετουσαν τα παλια:001_tongue:,,

ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΚΑΙ τζζζζζζζζζζζζζζ ουτε μια τηλεοραση δεν δουλευε στην
γειτονια :thumbup::hahahha:,




μακαρι να το ειχα κρατησει απο τοτε ,,,ετσι εστω μια φωτογραφια,,
14 χρωνον τοτε -------40 σημερα,,,





υγ = το πιο απιθανο ειναι οτι μεταβαλωντας τον πυκνωτη
μεταβαλονταν και η εμβελεια,,

[ασε που ο πυκνωτης γινωνταν σαν απο τον πολεμο των αστρων με
10δες αρκ σε καθε φυλο του...]

Καλη σας μερα.

cloud_constructor
17-09-12, 16:05
ψψ τι πες τωρα... απειρες κατασκευες - σκουπιδια , και συσκευες του αμα - αμα (ετσι τις ελεγε ο αδερφος μου για να μου σπασει τα νευρα...)..Συνηθως ηταν μια μαζα απο καλωδια και μονωτικη ταινια (η celotape αυτη για χαρτια) , και στις ποιο χλιδατες φασεις κανενα κουτι απο κατι αλλο..

Ειχα ενα παλιομπουφαν εκει περα που φοραγα συνεχεια και θυμαμαι οτι ειχα φτιαξει "καλοριφερ" και καλα..δεν ηταν τιποτα παραπανω απο μια συστοιχια απο μπαταριες ΑΑ και μια custom θερμαντικη αντισταση απο συρμα που ειχα βρε απο καποιο παλιοπηνιο..Αυτο το ειχα τοποθετισει μεσα στο μπουφαν με ενα ανεμιστιρακι και καλα εσκαγε ο ζεστος αερας και αναλυκλωνοταν μεσα στο μπουφαν..

Ε μια μερα οπως πηγαινα σχολιο απλα λαμπαδιασε ο ενα μανικι (που εκει ειχα τις μπαταριες και ενα διακοπτη) και αρπαξα οπως ηταν το πραμα , το ξεκολισα και το πεταξα (μαζι με ενα κοματι λιωμενου πλαστικου υφασματος απο το μανικι)...

Επισης εκεινη την εποχη ειχα φτιαξει και polarized γυαλια ηλιου (με ζελατινες LCD απο ηλεκτρονικα παιχνιδια...).

Μετα απο λιγο καιρο ειχα φτιαξει (παλι στο μπαλωμενο αυτη τη φορα μπουφαν (το οποιο "το εχασε" η μανα μου)) γαντια με επαφες οπου ειχα ενα πολλαπλασιαστη απο μηχανακι κ ενα μοτερ (οπως περιγραφει ο απο πανω) για να κανει παλμο..Το ειχα φτιαξει γιατι γενικα γυμνασιο ολο της ετρωγα οποτε το εφτιαξα σε φαση αμυνα.. (δε χρειαστικε ποτε ομως.)

γμισε τα αχαχα τι μου θυμισες τωρα ρε χαχαχα

Panοs
17-09-12, 16:17
εμενα η πρώτη μου κατασκευή ηταν ενα τροφοδοτικό με το lm317...το σχέδιο ηταν απο την τεχνική εκλογή δύστυχος ομωσ δεν εχω φωτογραφίες τησ κατασκευής....
τα εξαρτήματα ηταν ολα κολημενα πανω σε φελιζολ και ενωμένα pin to pin....
το ειχα βαλει σε ενα κουτι απο εναν αρχαιο ενισχυτή weltek... μ/σ ειχα χρησιμοποιήσει αυτον που ειχε ο ενισχυτής..(εβγαζε και 18 βολτ)
ψήκτρα για το lm ειχα βαλει αυτην που ειχε ο ενισχυτής αλλα μάλλον του επεφτε μικρή με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνετε...ειχα καψει 2-3...:001_rolleyes:
φωτο απο το κουτι μπορείτε να βρειτε στο θεμα ''ρυθμιζομαινο τροφοδοτικό'' στις κατασκευές αλλα τα κυκλώματα δεν ειναι τα ειδια...

jakektm
17-09-12, 18:30
αχρηστες μπαταριες,, ολοκληρες μπριζες και εμεις χρησιμοποιουμε μπαταριες...


ενα φις μπριζας στην μια ακρη του καλωδιου, η αλλη ακρη συνδεδεμενη στο + και το - ενος ρολογιου...


http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSyRWNWpyASLrwemO10rqT_24xLDbtQd Wml3l_ee6xGiN5lRKXP (http://www.google.gr/imgres?q=%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B9+%CE%BE%CF% 85%CF%80%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9&um=1&hl=el&sa=N&biw=1152&bih=745&tbm=isch&tbnid=SCvIIMPgSWILiM:&imgrefurl=http://www.zougla.gr/eshop/products/jewels/watches/ksipnitiria/product/qq-ksipnitiri-roloi&docid=K73BCLEG8MKqcM&imgurl=http://www.zougla.gr/Image.ashx%253Ffid%253D547384%2526w%253D270%2526q% 253D80&w=270&h=270&ei=ujJXUJWUIKag4gS9-4CgCg&zoom=1&iact=rc&dur=216&sig=110283925565768461123&page=3&tbnh=163&tbnw=154&start=51&ndsp=22&ved=1t:429,r:16,s:51,i:286&tx=94&ty=71)


τσαφ μπαμ!!!!!!!!!!!ακομα θυμαμαι τις σπιθες!!!:lool: σουπερ


μετα ανακαλυψα τις βιβλους : μικρος επιστημον, ελεκτορ, τεχνικη εκλογη

picdev
17-09-12, 18:53
ψψ τι πες τωρα... απειρες κατασκευες - σκουπιδια , και συσκευες του αμα - αμα (ετσι τις ελεγε ο αδερφος μου για να μου σπασει τα νευρα...)..Συνηθως ηταν μια μαζα απο καλωδια και μονωτικη ταινια (η celotape αυτη για χαρτια) , και στις ποιο χλιδατες φασεις κανενα κουτι απο κατι αλλο..

Ειχα ενα παλιομπουφαν εκει περα που φοραγα συνεχεια και θυμαμαι οτι ειχα φτιαξει "καλοριφερ" και καλα..δεν ηταν τιποτα παραπανω απο μια συστοιχια απο μπαταριες ΑΑ και μια custom θερμαντικη αντισταση απο συρμα που ειχα βρε απο καποιο παλιοπηνιο..Αυτο το ειχα τοποθετισει μεσα στο μπουφαν με ενα ανεμιστιρακι και καλα εσκαγε ο ζεστος αερας και αναλυκλωνοταν μεσα στο μπουφαν..

Ε μια μερα οπως πηγαινα σχολιο απλα λαμπαδιασε ο ενα μανικι (που εκει ειχα τις μπαταριες και ενα διακοπτη) και αρπαξα οπως ηταν το πραμα , το ξεκολισα και το πεταξα (μαζι με ενα κοματι λιωμενου πλαστικου υφασματος απο το μανικι)...

Επισης εκεινη την εποχη ειχα φτιαξει και polarized γυαλια ηλιου (με ζελατινες LCD απο ηλεκτρονικα παιχνιδια...).

Μετα απο λιγο καιρο ειχα φτιαξει (παλι στο μπαλωμενο αυτη τη φορα μπουφαν (το οποιο "το εχασε" η μανα μου)) γαντια με επαφες οπου ειχα ενα πολλαπλασιαστη απο μηχανακι κ ενα μοτερ (οπως περιγραφει ο απο πανω) για να κανει παλμο..Το ειχα φτιαξει γιατι γενικα γυμνασιο ολο της ετρωγα οποτε το εφτιαξα σε φαση αμυνα.. (δε χρειαστικε ποτε ομως.)

γμισε τα αχαχα τι μου θυμισες τωρα ρε χαχαχα

μήπως είχες επηρεαστεί απο τη καμπαρντίνα του αστυνόμου σαίνη?

katmadas
17-09-12, 19:43
Πωπω Νικο μες το μυαλο μου εισαι ρε φιλε....

Η αληθεια ειναι οτι ετσι για το χαβα ηθελα να το ανεβασω απο πιο πριν....

Εγω παντως ειμαι με αυτους που τους αρεσε το ραδιακι...
Γενικα νομιζω οτι ανθρωπος που προσπαθει στο τελος δικαιωνετε...
Αλωστε θα προτιμουσα να βλεπω ολη την ημερα κατασκευες απο μικρους παρα τα αλλα θεματα που βγαινουν που και που....

Λοιπον στο ψητο:

Η συγκεκριμενη κατασκευη εγινε στα 12....
Την βρηκα της προαλες σε μια σημαζευτικη...
Αξιοσημιοτο ειναι οτι εχει περασει απο 7 μετακομισεις....

Το κουτι ειναι απο θηκη κασετας...
Οι τρυπες γινανε με πυρομενο με αναπτηρα καρφι...
Η συνδεσεις ειναι χωρις κολητυρι με την εναερια μεθοδο του στριψιματος....
Ολα τα λεντ ειναι σε σειρα χωρις αντισταση....
Η τροφοδοσια ειναι απο 9 βολτ μπαταρια....
Το ολο κολπο πανοταν με λαστιχακια στο πισω μερος απο το BMX....
Με αλλα λογια ο κιτ...........

tzitzikas
17-09-12, 22:00
μπαταρίες σε σειρα 1,5βολτ, για καλωδιο αλουμινοχαρτο, διακοπτης απο πορτατιφ και λαμπακι.
Επίσης ανεμιστηρακι με μοτερ απο αυτοκινητακι παιχνιδι και προπελα απο χαρτονι. για καλωδιο φυσικα αλουμινοχαρτο. :biggrin:](*,):thinking:
αυτά τέλος δημοτικού.
Στο γυμνάσιο ξηλωμα ενος walkie-talkie και συνδεση του με αυτοσχεδια κεραια Ground-plane!!! (φτιαγμενη απο καλωδιο και στα ακρα ειχε προκες!!! :-({|=). Την ειχα δει σε μαντρα και ηθελα να την αντιγραψω. Το συγκεκρημενο "μηχανημα"ειχε πολλες αρμονιες και εβγαινε και στο ραδιο ΦΜ-ΜW-SW!!!!! και την ειχα δει πειρατης!!!! ανέβαζα την ταση να ακουστω πιο μακρυα μεχρι που το εκαψα.
Μετα αρχισαν τα σμαρτ-κιτ πομπουδακια. Ξεκινημα με 0,2βατ και μετα αναβαθμιση του εξοπλισμου :biggrin: σε 1βατ και 4βατ!
Συνεχεια τα αυτοταλαντωτα κτλ κτλ.
Σιγουρα σας φαίνεται γνώριμη η παραπάνω περιγραφή :wiink:

-nikos-
17-09-12, 22:25
[QUOTE=katmadas;554322]
Το κουτι ειναι απο θηκη κασετας...
Οι τρυπες γινανε με πυρομενο με αναπτηρα καρφι...
Η συνδεσεις ειναι χωρις κολητυρι με την εναερια μεθοδο του στριψιματος....
QUOTE]


ειχα φτιαξει εναν κουνουποδιωκτη με τα ιδια υλικα και μεθοδους,,,
[στριψιμο-θυκη κασετας-αναπτηρα με καρφι] της σμαρτ-κιτ,,,
δουλευε αλλα δεν ξερω αν εδιωχνε τα κουνουπια γιατι το ειχα φτιαξει,,,,,,χειμονα:lool:,

το 1988 ητανε,,και νομιζω οτι το εχω ακομα, αν το βρω θα ανεβασω φωτο.

TSAKALI
17-09-12, 22:42
Σας θαυμαζω με αυτα που λετε, εγω μεχρι τα 14 ..μονο χαλουσα δεν εφτιαχνα.

ggr
17-09-12, 22:47
Οταν πηγαινα ακομη γυμνασιο, ειχα διαλυσει ενα παλιο video game (αυτο με τις ρακετες, που ειχε απλα σε καθε χειριστηριο ενα ποτενσιομετρο) και συνδεοντας το ποτενσιομετρο που ειχα ξηλωσει σε ενα κυκλωμα μπαταριας 4,5V και μιας λαμπιτσας απο φακο , εμαθα πως λειτουργει ο ροοστατης... στη συνεχεια διελυα παλιες συσκευες αρχιζοντας να κανω συλλογη απο υλικα,και να κανω στοιχειωδεις κατασκευες πχ. απο VUmeter ραδιοφωνου με μια αντισταση σε σειρα κατασκευασα το πρωτο μου βολτομετρο. Μετα αρχισαν τα smart kit, 555flasher, σειρηνα, πομπος fm 1W κτλ ενω αρχισα να διαβαζω τον νεο επιστημονα και ξεκινησα και απο κει τις πρωτες κατασκευες με δικο μου τυπωμενο. Ακομα σε καποια τευχη που εχω, φαινονται οι λεκεδες απο τον τριχλωριουχο σιδηρο, ενω δεν γλιτωσαν και καποιες μπλουζες μου.... κλασσικα πραγματα... βεβαια αργοτερα ανακαλυψα το υπερθειικο νατριο , αν κι αυτο την κανει τη ζημια του... Η πρωτη αποκλειστικα δικης μου σχεδιασης κατασκευη ηταν ενα τροφοδοτικο με το lm317, ενω καποια χρονια αργοτερα εφτιαξα και εναν συναγερμο δικης μου επινοησης , βασισμενο σε 3 ΝΕ555 και αρκετα τρανσιστορ, με χρονο εισοδου, εξοδου και led ενδειξης μνημης συναγερμου, με ειχε ταλαιπωρησει αρκετα αλλα οταν τον τελειωσα η χαρα μου ηταν απεριγραπτη. Τωρα πια οποτε βρισκω χρονο, καθ οτι πολυτιμος, ολο και κατι φτιαχνω.

CLOCKMAN
17-09-12, 23:05
Γειά σας και από μένα.
Το θέμα είναι ότι κάποια παιδιά ξεφεύγουν από το playstasion κλπ και δουλεύουν τη φαντασία τους (μπορώ πλέον να το πω αυτό γιατί και γω σαραντάρης είμαι), τότε εμείς δεν είχαμε παχνιδομηχανές και ΗΥ, τουλάχιστον στη μορφή που είναι σήμερα όπου η γνώση που παρέχει το διαδύκτιο είναι τεράστια, γιατί λοιπόν να κουράζεις το μυαλό σου????.
Οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι αν ένα παιδί σήμερα δουλεύει τα χέρια του και τη φαντασία του, τότε σίγουρα είναι διαφορετικό και μπράβο του.
Στο θέμα μας
Καθώς λοιπόν τότε παίζαμε με φυσοκάλαμα και βέλη με πρόκες καρφίτσες κλπ περίπου στη 1η γυμνασίου, είχα σχεδιάσει ένα φυσοκάλαμο μυδράλιο με σκόπευτρο laser (τύφλα ν'αχει ο εξολοθρευτής) η περιστροφή γινόταν με το χέρι και είχα τοποθετήσει ένα κόκκινο led crystal clear όπου εκείνη την εποχή κάτι τέτοιο ήταν ακριβό και μικρότερης φωτεινότητας από τα σημερινά, και ένα φωτοκύταρο που οδηγούσε ένα 555 με ένα πιεζοηλεκτρικό βομβητή, σε καμία περίπτωση όμως δεν συντόνιζε με το led φυσικά οπότε αν γύρναγες το φυσοκάλαμο στο φως έκανε ποιο οξυ ήχο και ήταν ωραίο εφέ. Μία ανάσα δεν σ'έβγαζε να φυσήξεις ώστε να φύγουν και τα 20 περίπου βέλη στη σειρά αλλά είχες 20 βολές με ένα γέμισμα και η γλώσα μου είχε γίνει θυμάμαι σαν τσαρούχι από το σάλιομα του χαρτιού δυτστηχώς όμως δεν ήταν και τόσο γερή κατασκευή, ηταν και δύσχρηστη με μονοτικές και καδρονάκια διέλησε μετά από μερικές χρήσεις.
Πάντος η πρώτη μου επαφή με τα ηλεκτρονικά ήταν ο αήμνιστος πολυκυκλωματιστής ήταν το καλύτερο δώρο που μπορούσαν να μου κάνουν τότε, αφού τον κώδικα των αντιστάσεων τον ήξερα από τα δέκα μου.
Θα ήθελα να γράψω πολλά αλλά θα γινόμουν κουραστικός συν του ότι δεν έχω χρόνο πια, απολαμβάνω όμως να διαβάζω άρθρα.
'Οσοι λοιπόν ξεκινάτε τώρα τις κατασκευές σας εύχομαι καλή αρχή με πολύ φαντασία.

rep
18-09-12, 00:40
α.... και εγω σαν τον μιτσουλα δουλευα πολυ ξυλο μικρος.στην δευτερα γυμνασιου πρεπει να ηταν στο βιβλιο φυσικης ειχε ενα απλα κυκλωμα οποτε εκανα ενα κουτακι ξυλινο με διακοπτη ενα λαμπακι και μια μπαταρια και ενα μπουτον που εγραφε βραχυκυκλωμα.σε καποιο απο τα επομενα θεματα ειχε ενα παλμογραφο και εκανα την πρωτη φευγατη κατασκευη.σε ενα ξυλινο κουτι τρια κομματια σκουποξυλo με λαστιχο απο εξω σε τριγωνο μεταξυ τους ενα κομματι χαρτι με μικρα τετραγονακια και ζελατινα απο εξω τυλιγμενο επανω στο τριγωνο.με ενα μοτερερακι αυτο γυρνουσε το χαρτι και σε ενα σημειο υπηρχε ενα σφουγκαρη βρεγμενο που εσβηνε τα γραμμενα.η εγραφη γινονταν με ενα κοκκινο μαρκαδορο στραβωμενο στην ακρη και το κινουσε ενα στροφομετρο αυτοκινητου με ενα ελατηρια για επιστροφη.μολις επερνε ταση το στροφομετρο ανεβενε ο μαρκαδορος και εγραφε στην ζελατηνα γυρνωντας αυτο εσβηνε στο σφουγκαρι και παει λεγοντας.ακριβεια δεν υπηρχε παρα μονο η χαρα οταν αλαζε η ταση αλαζε και η γραμμη στον παλμογραφο.37107

Dhmhtrhs Oikonomou
18-09-12, 03:23
εγω μικρος εβγαζα τους πυκνωτες απο διαφορες συσκευες και τους πετουσα στο τζακι και ο παππους μου φωναζε

μετα ξεκινησα με διαφορες κατασκευες οπως τον εισχυτη της σμαρτκιτ 10 βατ σε ιλικια 13 χρονων

IXHEM
15-11-13, 01:02
Παιδια εσεις λετε τις πρωτες σας κατασκευες .. και παιρνω θαρως για μενα τωρα ειναι οι πρωτες μου ηλεκτρονικες κατασκευες και νιωθω ερωτευμενος με το ολο θεμα .. χθες να φανταστειτε μεχι και στον υπνο μου εβλεπα κυκλοματα :P