PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα off delay



hdradio
21-09-12, 20:41
Φίλοι μου θέλω την βοήθειά σας.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:
Έχω ένα online UPS 2000KVA που τροφοδοτεί κάποιες συσκευές. Η μία είναι ισχύος 1000W και οι άλλες στο σύνολο 20W.
Όταν κόβεται το ρεύμα το ups κρατάει για 15 περίπου λεπτά και μετά κλείνει.
Θέλω λοιπόν όταν κόβεται το ρεύμα να διακόπτεται η παροχή στην συσκευή των 1000W μετά από 2 λεπτά (ρυθμιζόμενος χρόνος) ώστε να μείνει ρεύμα από το UPS στις άλλες συσκευές να λειτουργήσουν περισσότερο χρόνο έως ότου εξαντληθεί η μπαταρία και κλείσει το UPS.
Φυσικά όταν έρθει το ρεύμα θα πρέπει να τροφοδοτηθούν αυτόματα όλες οι συσκευές. Το κύκλωμα αυτό θα δουλεύει μόνο του χωρίς καμία ανθρώπινη παρέμβαση διότι βρίσκεται σε δυσπρόσιτο σημείο.

Το σχέδιο είναι κάπως έτσι:
37210
Μάλλον κάποιο off delay relay θα μου κάνει την δουλειά αλλά δεν ξέρω ποιο και την συνδεσμολογία του.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

-nikos-
21-09-12, 20:56
[QUOTE=hdradio;555234Μάλλον κάποιο off delay relay θα μου κάνει την δουλειά αλλά δεν ξέρω ποιο και την συνδεσμολογία του.

.[/QUOTE]



H πολυ απλα ενα δευτερο ups,,,,,,,,

το 2χιλιαρι για την μεγαλη καταναλωση
και το δευτερο για τις αλλες :wiink:,

τα δησκολα για τους καλους-τα ευκολα για τους καλυτερους

hdradio
21-09-12, 21:08
H πολυ απλα ενα δευτερο ups,,,,,,,,
το 2χιλιαρι για την μεγαλη καταναλωση και το δευτερο για τις αλλες :wiink:,

Σε άλλες εποχές δεν θα το σκεφτόμουν. Όμως ένα online ups 2KVA κοστίζει τουλάχιστον 600€ (με ένα πρόχειρο ψάξιμο). Άρα προτιμώ ένα relay των 60-70€ αν μπορώ με αυτό να κάνω δουλειά.:blush:

katmadas
21-09-12, 21:14
Τι ειναι αυτο που τραβαει τοσο ρευμα?
Κανει να διακοπει η τροφοδοσια του χωρις προειδοποιηση?

hdradio
21-09-12, 21:23
Τι ειναι αυτο που τραβαει τοσο ρευμα?
Κανει να διακοπει η τροφοδοσια του χωρις προειδοποιηση?
Είναι ένας πομπός εκπομπής Ρ/Σ. Τα υπόλοιπα είναι κάποια ασύρματα δίκτυα, switches, ip κάμερες κλπ.
Η τροφοδοσία τους "επιτρέπεται" να διακοπεί μόνο από διακοπή της ΔΕΗ.

katmadas
21-09-12, 21:26
Οκ και αν διακοπει αποτομα αφου θα γινεται αυτοματα η η διακοπη το εργαλειο δεν εχει προβλημα?
Φανταζομαι πως για να το βαλεις σε ups προσπαθεις να αποφυγεις την αποτομη διακοπη τροφοδοσιας!!!
Ετσι δεν ειναι?

hdradio
21-09-12, 21:33
Οκ και αν διακοπει αποτομα αφου θα γινεται αυτοματα η η διακοπη το εργαλειο δεν εχει προβλημα?
Φανταζομαι πως για να το βαλεις σε ups προσπαθεις να αποφυγεις την αποτομη διακοπη τροφοδοσιας!!!
Ετσι δεν ειναι?
Έτσι κι αλλιώς αν είναι να κοπεί, θα κοπεί απότομα. Το online ups είναι εκεί για να προστατεύει από τα γενικότερα προβλήματα τάσης της ΔΕΗ.

alfadex
21-09-12, 22:21
θεωριτικά ,θα παρακολουθείς την είσοδο του ups, με το που χάσεις τα 230 βοτλα απο τη διακοπή, μέσω ενος αλλου κυκλώματος με 555 το οποιο θα μετρά αντιστροφα 2 λεπτα να κόβεις τη τροφοδοσία στο μεγάλο φορτίο .Δε νομίζω να είναι τπτ δύσκολο ,ξεκινα το κύκλωμα στο χαρτί ανεβασετο το εδω και οτι προκύψει θα συζητηθεί

hdradio
21-09-12, 22:42
Νομίζω ότι με ένα off delay timer όπως αυτό hager EZN002 θα κάνω δουλειά http://download.hager.com/Hager.se/files_download/instruction_manuals/EZN002.pdf
Απλά δεν ξέρω αν η επαφή του ρελέ αντέχει το φορτίο ή θα πρέπει να του βάλω ένα μεγαλύτερο.

katmadas
21-09-12, 23:29
Με καμια 40 ευρω θα παρεις εναν σταθεροποιητη τασης αμα ειναι να χρησιμοποιεις το ups μονο για αυτο...
και βαλτο εκει πανω...
Ετσι προβληματα με τις τασεις δεν θα εχεις...
Και οταν θα εχει διακοπη θα σβηνει...

http://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?order_dir=asc&page=3

vasilllis
21-09-12, 23:48
Νομίζω ότι με ένα off delay timer όπως αυτό hager EZN002 θα κάνω δουλειά http://download.hager.com/Hager.se/files_download/instruction_manuals/EZN002.pdf
Απλά δεν ξέρω αν η επαφή του ρελέ αντέχει το φορτίο ή θα πρέπει να του βάλω ένα μεγαλύτερο.
σε AC1 ειναι 8Α.Λογω ηλεκτρονικου φορτιου εσενα υπολογιζεται σε AC1?

οποτε θες ρελε.

lepouras
22-09-12, 04:43
θα σου πρότεινα να μην εμπιστευτείς την επαφη του χρονικού αλλά να βάλεις ένα ρελε να διαχειρίζεται το φορτίο σου.