PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΙΖΑ ΔΙΕΔΕΥΣΕΩΣ TV-SAT -RD



atevagge1983
22-09-12, 20:00
Καλησπερα εχω μια πριζα διελευσεως legrand tv-sat-rd και μετα απο σκαψιματα εχω σε αυτο το 1 κουτι 3 καλωδια . Ενα επιγειο που ερχεται απο την κεραια, ενα αλλο επιγειο που φευγει απο μενα και παει στους απο κατω γειτονες και ενα καλωδιο sat απο το πιατο .μου.
Η πριζα legrand tv-sat εχει μια εισοδο. Αν ενωσω το επιγειο σημα που ερχεται και το sat καλωδιο μου απο το πιατο μου στην εισοδο. και το αλλο το διευλευσης που παει στους απο κατω κανονικα στην αλλη εξοδο, θα βλεπω κανονικα και tv και δορυφορικα ή οχι . Και οι αλλοι θα βλεπουν κανονικα τα επιγεια ή θα εχω φωνες?

plouf
22-09-12, 20:16
πρεπει να βάλεις ενα combiner http://shop.smartwi.net/media/catalog/product/cache/7/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/8/5/85052ee759.jpg


και να τα συνδέσεις οπως γράφει πάνω στη μια την κεραία απο πάνω στο αλλο το πιάτο και στο έξοδο (μεσαίο) την πρίζα σου, και μετά οι άλλοι πάλι πάνω απο τη πρίζα σου..

servicetron
22-09-12, 20:22
Αν προσέξεις την πρίζα θα παρατηρήσεις ότι έχει δυο βελάκια. Το ένα πάει προς τα μέσα και το άλλο πάει προς τα έξω. Αυτό σημαίνει αντίστοιχα ότι από την έξοδο του πολυδιακόπτη έρχεται συνδυασμένο το σήμα σου ( ραδιοσυχνότητα και δορυφορική μικροκυματική ) και πάει στην είσοδο με το βελάκι προς τα μέσα. Από την άλλη έξοδο με το βελάκι προς τα έξω φεύγει το καλώδιο και πάει στην επόμενη πρίζα κ.τ.λ.

Αυτή η συνδεσμολογία ονομάζεται ακτινωτή. Τα δυο καλώδια που βλέπεις πρέπει να είναι το ένα που έρχεται από τον πολυδιακόπτη και το άλλο που συζευγνύεται μέσω της μπρίζας με το RF και φεύγει για να δώσει σήμα στις υπόλοιπες πρίζες.

Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστο. Τράβα και μια φωτογραφία να δούμε…

xrhstosmp
22-09-12, 20:31
σκαψε ακομα ενα κουτι ,βαλε μια πριζα επιγειου σηματος διελευσεως (κατα προτιμηση οχι legrand) και το δορυφορικο καλωδιο σε πριζα δορυφορικου σηματος .

ή ακομα καλυτερα και χωρις κουτια ,βαλε μονο την επιγεια διελευσεως στα καλωδια της επιγειας και το δορυφορικο παρτο κατευθειαν απο το καλωδιο με κοννεκτορα τυπου F. (αν δε φτανει στην τν , το προεκτεινεις με μουφα και κονεκτορες F)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-09-12, 00:01
- Η πλέον καλλίτερη λύση είναι να κάνεις σύνδεση μόνο το επίγειο σήμα η πρίζα (εφ' όσον είναι διελεύσεως) έχει δύο τοξάκια το ένα κοιτάζει προς το κέντρο της και είναι η είσοδος και το άλλο προς τα έξω είναι η έξοδος και βγάλε το δορυφορικό έξω απο το κουτί κατευθείαν στην ανάγκη σκάψε το τοίχο ε΄λαχιστα ή κόψε το κουτί λίγο στη κάτω πλευρά ότι βολεύει και με μια μούφα τύπου "f" κάνε προέκταση.

atevagge1983
23-09-12, 13:38
πιστευεται οτι δεν θα δουλεψει στην εισοδο να ριξω και το δορυφορικο σημα? η πριζα δεν θα τα ξεχωρισει τα σηματα τι πιστευεται? με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω και φωτο

Nightkeeper
23-09-12, 13:51
ή ακομα καλυτερα και χωρις κουτια ,βαλε μονο την επιγεια διελευσεως στα καλωδια της επιγειας και το δορυφορικο παρτο κατευθειαν απο το καλωδιο με κοννεκτορα τυπου F. (αν δε φτανει στην τν , το προεκτεινεις με μουφα και κονεκτορες

Το πιο ευκολο/γρηγορο/σιγουρο...Αν μπλεξεις με compiner /SAT-TV-RADIO Legrand κλπ θα ερθουν αλλα προβληματα. . .