PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ !!



LAMPADAS
23-09-12, 22:28
ΓΙΑ ΣΑΣ


ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΙΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΙΧΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ !!

leosedf
23-09-12, 22:40
Μεταφέρθηκε. Προσοχή στο που βάζουμε θέματα.

mariosm
23-09-12, 23:14
Βραχυκυκλωσε τα μεσα στο σπιτι σου και μετα κανε ελεγχο στο κεντρικο κατανεμιτη με πολυμετρο (στα Ωμ ) να δεις ποια ειναι βραχυκυκλωμενα.

edit : Αν εχεις ηδη συνδεμενη γραμμη η προηγουμενη λυση δεν ισχυει

lepouras
24-09-12, 14:03
Ή με κάτι τέτοιο http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=CT-NT002&page=1

xsterg
24-09-12, 16:41
για ποιο λογο χρειαζεσαι κατι τετοιο? υπαρχει παντως και ανιχνευτης καλωδιων οπου μπορεις αν ξερεις το ενα ακρο να βρεις το αγνωστο ακρο.

lepouras
24-09-12, 17:43
Διότι άμα ξέρεις το ένα στα τηλεφωνικά καλώδια σε πολυκατοικία τότε 99.9% ξέρεις και το άλλο άκρο διότι ή θα είναι ραζιμ που είναι στριμμένα μεταξύ τους(ανά ζευγάρι) ή θα ειναι UTP(σπάνιο παλιά πιο συχνό σήμερα). αν δεν ξέρεις κανένα όμως?
και με μπαζερ το βρίσκεις και πολυμετρο και με μια μπαταρία και μια λάμπα.
Απλά πρέπει να τα ψάξεις όλα αφού μετρήσεις πια ζευγάρια δεν έχουν τάση άρα γραμμή και είσαι σίγουρος ότι αν κάποτε είχε τηλέφωνο και δεν άφησε ο οτε συνδεμένο το καλώδιο επάνω όποτε ναι μεν μπορεί να μην έχει σήμα, ρεύμα, τάση αλλά μπορεί να είναι κάποιου άλλου που έχει βάλει χολ ή ον ή σητα και είναι ΙΡ(νομίζω έτσι τα λένε) οπότε μετρώντας να μην βλέπεις τίποτα και δοκιμάζοντας να τα κάνεις μπάχαλο(με την καλή έννοια).

με το μηχανηματάκι απλά έδειξα έναν τρόπο που μπορείς πολύ εύκολα και γρήγορα να βρεις τα καλώδια.
κάπου στο φόρουμ έχει και θέμα που μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου.
φιλικά Γιάννης.

LAMPADAS
26-09-12, 00:48
εχω το σπιτι μ στον 2 οροφο και στο ισογειο ειναι το μαγαζι θελω να συνδεσω την εγκατασταση του σπιτιου με του μαγαζιου !! ετσι ωστε να εχω τον ιδιο αριθμο και στο μαγαζι καταλαβατε ?

xsterg
26-09-12, 11:05
εχω το σπιτι μ στον 2 οροφο και στο ισογειο ειναι το μαγαζι θελω να συνδεσω την εγκατασταση του σπιτιου με του μαγαζιου !! ετσι ωστε να εχω τον ιδιο αριθμο και στο μαγαζι καταλαβατε ?

για αρχη σε βρισκω λιγο ερειστικο με το "ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ?" στο τελος της προτασης σου.
απο τεχνικης αποψης τωρα. για το προβλημα σου η λυση που εχεις στο μυαλο σου δεν ειναι σωστη. θα σου προτεινα την λυση ασυρματης συσκευης η την τοποθετηση ενος τηλ κεντρου σε συνδιασμο με μια γραμμη isdn.

vasilllis
26-09-12, 14:24
εχω το σπιτι μ στον 2 οροφο και στο ισογειο ειναι το μαγαζι θελω να συνδεσω την εγκατασταση του σπιτιου με του μαγαζιου !! ετσι ωστε να εχω τον ιδιο αριθμο και στο μαγαζι καταλαβατε ?

ποσα ζευγαρια εχεις μεσα στο κουτι?3? 5? 10?.σηκωσε το τηλ. λυσε 2-3 και θα το βρεις.λες να γινει τοσο μεγαλο θεμα με τους υπολοιπους ενοικους?
2.Ας το διευκρινησει και καποιος αλλος.Κατα την διαρκεια του κουδουνισματος δεν ανεβαινει η ταση?δηλαδη οταν καλει το σπιτι του και μετραει τα ζευγαρια δεν θα δειξει καποιο 60v???
kανω λαθος???

LAMPADAS
26-09-12, 15:24
για ποιο λογο χρειαζεσαι κατι τετοιο? υπαρχει παντως και ανιχνευτης καλωδιων οπου μπορεις αν ξερεις το ενα ακρο να βρεις το αγνωστο ακρο.


Αυτο θελω να το κανω για να εχω και στο μαγαζι ιντερνετ !!

LAMPADAS
26-09-12, 15:27
ποσα ζευγαρια εχεις μεσα στο κουτι?3? 5? 10?.σηκωσε το τηλ. λυσε 2-3 και θα το βρεις.λες να γινει τοσο μεγαλο θεμα με τους υπολοιπους ενοικους?
2.Ας το διευκρινησει και καποιος αλλος.Κατα την διαρκεια του κουδουνισματος δεν ανεβαινει η ταση?δηλαδη οταν καλει το σπιτι του και μετραει τα ζευγαρια δεν θα δειξει καποιο 60v???
kανω λαθος???

ανοιξα τον κατανεμητη μεσα ειχε ενα χαρτι και ειχε συνδιασμους για το καθε διαμερισμα στο δικο μ αντιστοιχουν η το 1 + 11 η το 6 + 9
απο τον κατανεμιτη δν φευγουν 2 καλωδια για το καθε διαμερισμα ?

vasilllis
26-09-12, 15:41
ανοιξα τον κατανεμητη μεσα ειχε ενα χαρτι και ειχε συνδιασμους για το καθε διαμερισμα στο δικο μ αντιστοιχουν η το 1 + 11 η το 6 + 9
απο τον κατανεμιτη δν φευγουν 2 καλωδια για το καθε διαμερισμα ?

Αναλογα τη γραμμη εχει ριξει.συνηθως ριχνουν Utp οπου εχει 4 ζευγαρια.Καθε ζευγαρι (2 καλωδια) ειναι για μια γραμμη.

xsterg
26-09-12, 15:46
θα σου ελεγα να μην πειραξεις το κουτι του κατανεμητη οπου ερχονται οι γραμμες απο εξω. επίσης θα σου ελεγα να κοιταξεις την λυση του ασυρματου ιντερνετ και του ασυρματου τηλεφωνου. η καλυτερη λυση θα ηταν παντως μια επιτοπια επισκεψη ενος τεχνικου οπου θα εβλεπε το προβλημα και θα σου προτεινε την καλυτερη λυση. μπορει να βρει κρυφες οδευσεις και να σου ριξει καλωδιο πραγμα που δεν γινεται να το δουμε εμεις μεσα απο το φορουμ, η να βρει καποια αλλη λυση.

LAMPADAS
26-09-12, 16:00
θα σου ελεγα να μην πειραξεις το κουτι του κατανεμητη οπου ερχονται οι γραμμες απο εξω. επίσης θα σου ελεγα να κοιταξεις την λυση του ασυρματου ιντερνετ και του ασυρματου τηλεφωνου. η καλυτερη λυση θα ηταν παντως μια επιτοπια επισκεψη ενος τεχνικου οπου θα εβλεπε το προβλημα και θα σου προτεινε την καλυτερη λυση. μπορει να βρει κρυφες οδευσεις και να σου ριξει καλωδιο πραγμα που δεν γινεται να το δουμε εμεις μεσα απο το φορουμ, η να βρει καποια αλλη λυση.


το 1 +11 παει σε ενα διαμερισμα τι μπορει να ειναι ??

LAMPADAS
26-09-12, 16:03
θα σου ελεγα να μην πειραξεις το κουτι του κατανεμητη οπου ερχονται οι γραμμες απο εξω. επίσης θα σου ελεγα να κοιταξεις την λυση του ασυρματου ιντερνετ και του ασυρματου τηλεφωνου. η καλυτερη λυση θα ηταν παντως μια επιτοπια επισκεψη ενος τεχνικου οπου θα εβλεπε το προβλημα και θα σου προτεινε την καλυτερη λυση. μπορει να βρει κρυφες οδευσεις και να σου ριξει καλωδιο πραγμα που δεν γινεται να το δουμε εμεις μεσα απο το φορουμ, η να βρει καποια αλλη λυση.

δηλαδη για 2 μπριζεσ μεσα στο σπιτι !

Alezi
26-09-12, 16:26
Για το κάθε διαμέρισμα υπάρχουν 2 ή και παραπάνω ζευγη καλωδίων.Το ενα (ζευγος) χρησιμοποιείται όμως.
Τα νούμερα που είδες υποθέτω πως είναι οι θέσεις των καλωδίων πάνω στις ρεγκλέτες.

LAMPADAS
26-09-12, 16:35
Για το κάθε διαμέρισμα υπάρχουν 2 ή και παραπάνω ζευγη καλωδίων.Το ενα (ζευγος) χρησιμοποιείται όμως.
Τα νούμερα που είδες υποθέτω πως είναι οι θέσεις των καλωδίων πάνω στις ρεγκλέτες.=


ναι ειναι οι θεσεις σε εμενα λεει 2 οροφος αριθμος διαμερισματος1 αριθμ μπλε 1 + 11
και μετα λεει για τον δευτερο οροφο επισης αριθμος διαμερισματος 2 αριθμ μπλε 6 + 9

LAMPADAS
27-09-12, 02:30
ενταξει το καταφερα σας ευχαριστω ολους τελικα ηταν το νουμερο 1 !! και του μαγαζιου το νουμερο 18
τα συνδεσα μεταξυ τους και τελος

moutoulos
27-09-12, 17:52
Μπράβο Γρηγόρη







Κλειδώνεται (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66138&page=2&p=556454&viewfull=1#post556454).

http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/misc/Another%20Forum/PadLock.jpg