PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΧΕΛΩΝΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑ



LAMPADAS
27-09-12, 14:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑ !

ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ?

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
27-09-12, 14:26
Ναι και βεβαία μπορείς, πάρε ένα τηλέφωνο στην Δ.Ε.Η. να έρθουν να σου το συνδέσουν.

dalai
27-09-12, 14:31
Ειναι παρανομο αυτο γιατι ετσι θα αποφευγεις να πληρωσεις τα τελη για το μαγαζι.

lepouras
27-09-12, 14:34
όπως κατάλαβες επειδή είναι παράνομο(και όχι ανέφικτο) αυτό που ζητάς, γιαυτό δεν παίρνεις απάντηση. δεν είναι οτε αυτό.

-nikos-
27-09-12, 14:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑ !

ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ?


ρωτας αν ΜΠΟΡΕΙΣ ??
η αν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ??

παντος αν το συνεργειο της δεη που σου το εκοψε ειναι γνωστοι μην το κανεις
γιατι θα σε καρφωσουν.

καλυτερα να κανεις επανασυνδεση το μαγαζι και να κοψεις το σπιτι,,,εκει ειναι πιο δυσκολο
να εχεις ''ντραβαλα'' με την δεη.

LAMPADAS
27-09-12, 14:50
καποιος εβαλε την ασφαλεια απο την χελωνα μου πριν ενα μηνα ! και εγω τωρα εχω κατεβασει κατω τον υπολογιστη !και το ρευμα δουλευει κανονικα οταν ζητησω επανασυνδεση δν θα πληρωσω την διαφορα ? καιει πολυ ο υπολογιστης ?

lepouras
27-09-12, 14:58
τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα τα γλυτώσεις τα καμένα? χώρια που αν μετρήσουν ότι έκαψες ρεύμα σε ασύνδετο ρολόι κλάψε τον μετρητή και μετά θα σου στοιχίσει πολύ παραπάνω.

katmadas
27-09-12, 15:11
Οταν ζητησεις επανασυνδεση πανε και βγαλε την ασφαλεια...

TSAKALI
27-09-12, 15:50
Πληροφοριακα... (πηγα και ρωτησα τον προισταμενο της ΔΕΗ )
Για να σου παρουν το ρολοι ,θα πρεπει αυτοι να το κοβουν και εσυ να το συνδεεις
μονος σου (τουλαχιστον 2 φορες) και να δουν διαφορα μοναδων.
Οποτε αν δεν εχεις σκοπο να το πληρωσεις , ξαναβγαλε την ασφαλεια και αστο ετσι.
Αν θελεις να το πληρωσεις ,αλλα δεν σου φτανουν τα χρηματα για τον διακανονισμο,
(γιατι ζητανε σχεδον τα μισα μπροστα) βρισκεις τον τραπεζικο λογαριασμο της ΔΕΗ
και καταθετεις εσυ ..οσα εχεις ευχαριστηση , στην τραπεζα.(εννοειται οτι δεν θα συνδεσεις το ρευμα)
Αν κανεις διακανονισμο ,η τους πληρωσεις ολο το ποσο, μη σε απασχολει το
παρανομα συνδεμενο ρευμα,(ασε την ασφαλεια επανω) γιατι ετσι κιαλλιως υπαρχει περιπτωση
να σου χρεωσουν επανασυνδεση με συνδεμενο το ρευμα απο εσενα, και εκτος αυτου, αφου πληρωσεις
δεν τους απασχολει αν "δανειστηκες" ρευμα γιατι φαινεται απο την διαφορα των μοναδων και το πληρωνεις
στον επομενο λογαριασμο.

υ.γ. εισαι πολυ τυχερος που το σπιτι σου ειναι απο πανω (ενα καλωδιο 3χ1,5 δεν κοστιζει πολλα)

katmadas
27-09-12, 15:57
Την επανασυνδεση την πληρωνεις παντως οπως και να εχει...
Ητε την κανεις εσυ ητε ο -λογος...

LAMPADAS
27-09-12, 16:48
Πληροφοριακα... (πηγα και ρωτησα τον προισταμενο της ΔΕΗ )
Για να σου παρουν το ρολοι ,θα πρεπει αυτοι να το κοβουν και εσυ να το συνδεεις
μονος σου (τουλαχιστον 2 φορες) και να δουν διαφορα μοναδων.
Οποτε αν δεν εχεις σκοπο να το πληρωσεις , ξαναβγαλε την ασφαλεια και αστο ετσι.
Αν θελεις να το πληρωσεις ,αλλα δεν σου φτανουν τα χρηματα για τον διακανονισμο,
(γιατι ζητανε σχεδον τα μισα μπροστα) βρισκεις τον τραπεζικο λογαριασμο της ΔΕΗ
και καταθετεις εσυ ..οσα εχεις ευχαριστηση , στην τραπεζα.(εννοειται οτι δεν θα συνδεσεις το ρευμα)
Αν κανεις διακανονισμο ,η τους πληρωσεις ολο το ποσο, μη σε απασχολει το
παρανομα συνδεμενο ρευμα,(ασε την ασφαλεια επανω) γιατι ετσι κιαλλιως υπαρχει περιπτωση
να σου χρεωσουν επανασυνδεση με συνδεμενο το ρευμα απο εσενα, και εκτος αυτου, αφου πληρωσεις
δεν τους απασχολει αν "δανειστηκες" ρευμα γιατι φαινεται απο την διαφορα των μοναδων και το πληρωνεις
στον επομενο λογαριασμο.

υ.γ. εισαι πολυ τυχερος που το σπιτι σου ειναι απο πανω (ενα καλωδιο 3χ1,5 δεν κοστιζει πολλα)


αυτο λεω να κανω ενα καλωδιο 3 *1,5 αλλα αν το τραβιξω μεσα απο την χελωνα του σπιτιου και το παω στην χελωνα του μαγαζιου θα εχω προβλημα ?

xsterg
27-09-12, 16:52
μια με τον οτε. μετα με την δεη. ι να πω ρε συ φιλε. πολυ "απατη" μου μυριζεται...

TSAKALI
27-09-12, 16:57
"αυτο λεω να κανω ενα καλωδιο 3 *1,5 αλλα αν το τραβιξω μεσα απο την χελωνα του σπιτιου και το παω στην χελωνα του μαγαζιου θα εχω προβλημα ?"

ΝΑΙ ,θα εχεις προβλημα, μη το κανεις με τιποτα αυτο.
Εφοσον δεν σε ενδιαφερει να τραβας πολυ ρευμα, (εναν υπολογιστη ειπες) ,κατεβασε ενα πολυμπριζο μεσα στο μαγαζι
και κανε την δουλεια σου με αυτο ..εστω προχειρα.

LAMPADAS
27-09-12, 17:08
"αυτο λεω να κανω ενα καλωδιο 3 *1,5 αλλα αν το τραβιξω μεσα απο την χελωνα του σπιτιου και το παω στην χελωνα του μαγαζιου θα εχω προβλημα ?"

ΝΑΙ ,θα εχεις προβλημα, μη το κανεις με τιποτα αυτο.
Εφοσον δεν σε ενδιαφερει να τραβας πολυ ρευμα, (εναν υπολογιστη ειπες) ,κατεβασε ενα πολυμπριζο μεσα στο μαγαζι
και κανε την δουλεια σου με αυτο ..εστω προχειρα.



δηλαδη πια ειναι η διαφορα να παρω πολυμπριζο απο το σπιτι με το να παρω ρευμα απο την χελωνα !!! δν πανε στο διαολο ολοι !!! θα πληρωνω εγω τις βλακειες τους!!

LAMPADAS
27-09-12, 17:12
"αυτο λεω να κανω ενα καλωδιο 3 *1,5 αλλα αν το τραβιξω μεσα απο την χελωνα του σπιτιου και το παω στην χελωνα του μαγαζιου θα εχω προβλημα ?"

ΝΑΙ ,θα εχεις προβλημα, μη το κανεις με τιποτα αυτο.
Εφοσον δεν σε ενδιαφερει να τραβας πολυ ρευμα, (εναν υπολογιστη ειπες) ,κατεβασε ενα πολυμπριζο μεσα στο μαγαζι
και κανε την δουλεια σου με αυτο ..εστω προχειρα.

το να ριχνω παλαντεζα απο το σπιτι στο μαγαζι ειναι τραβιγμενο μεσα στην οικοδομη !! ασε που και αλλοι εχουν παρει απο το κοινοχρηστο !

LAMPADAS
27-09-12, 17:13
μια με τον οτε. μετα με την δεη. ι να πω ρε συ φιλε. πολυ "απατη" μου μυριζεται...


τον οτε το εκανα ! !τωρα εχω την ιδια γραμμη πανω κατω !!! και εχω και ιντενρετ βεβαια δν ξερω τι γινετε με την ταχυτητα

TSAKALI
27-09-12, 17:25
Οτι και να κανεις , να μην το δουν οι υπαλληλοι της ΔΕΗ, ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΗΝΥΣΗ
και θα μπλεξεις, βρες εναν τροπο ομορφο και ..διακριτικο.

LAMPADAS
27-09-12, 17:37
Οτι και να κανεις , να μην το δουν οι υπαλληλοι της ΔΕΗ, ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΗΝΥΣΗ
και θα μπλεξεις, βρες εναν τροπο ομορφο και ..διακριτικο.


λεσ να τραβιξω απο τον πινακα της πολυκατοικιας ?

moutoulos
27-09-12, 17:46
Φωτό απο την δικιά μου χελώνα που έχω στον κήπο ...

37402



Φαντάζομαι δεν πρέπει να εξηγήσω γιατι κλειδώνεται ...
http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/misc/Another%20Forum/PadLock.jpg