PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω Προβλημα σε Πλυντηριο



Panagiotis1988
27-09-12, 21:03
Καλισπερα παιδια θελω να με βοηθησετε με ενα πλυντηριο γυριζη το μοτερ του παρα πολυ γρηγορα και το πληντηριο μετακινητε και κανει πολυ θορυβο και χτιπαει δυνατα τω πατωμα το μοντελο ειναι Whiripool AWM 231-400 , ειχα ρωτισει και μου ειχανε πει οτι εχει χαλασει το μοτερ θελω να με θοηθησετε και να μου δωσετε κανα PDF με το μανυαλ του πληντιριου

rkiller
27-09-12, 21:41
Έχεις ελέγξει αν είναι αλφαδιασμένο το πλυντήριο?

Panagiotis1988
28-09-12, 01:15
Θα το ελενξω μετα απλα πειτε μου τι θα κανω

Andreou George
28-09-12, 04:54
Έχει χαλάσει το κύκλωμα που ελέγχει το μοτέρ δλδ; Έχεις γνώσεις να το επισκευάσεις μόνος σου;

Κυριακίδης
28-09-12, 10:11
Φίλε Παναγιώτη ... όταν το πλυντήριο είναι στην διαδικασία στυψίματος εννοείται ότι αυτό θα γυρίζει πάρα πολύ δυνατά όπως λες ...
Έκανες έναν έλεγχο στα αμορτισέρ που είναι από κάτω από τον κάδο? και τις 2 σούστες που έχει επάνω από τον κάδο για την ισορροπία του , αν είναι όλα εντάξει?

Επίσης λάβε υπόψιν ότι ακόμα και σε ένα "υγιές πλυντήριο" με καλά αμορτισέρ , μπορεί με δική μας υπαιτιότητα πχ. αν έχεις βάλει μέσα π.χ. μόνο μια κουρτίνα (και τίποτα άλλο ) μπορεί να το κάνει να χοροπηδάει .. ακόμα και αν είναι (κομμάτια ρούχα) με πολύ λίγο βάρος πάλι χοροπηδάει ...

xsterg
28-09-12, 11:34
προβλημα των αμορτισερ ειναι. το ιδιο ειχε γινει πριν απο χρονια στο πλυντηριο της μανας μου. με το που αλλαξαμε τα αμορτισερ δουλευει απο τοτε οκ.

katmadas
28-09-12, 16:58
Εχω διορθωση τετοια"βλαβη" και εγω και ηταν το αλφαδιασμα οπως ηπε και ο Γιαννης.
Το 1 ποδαρακι ηταν λιγο πιο κοντο απο τα υπολοιπα 3...
Λιγο ξεβιδομα το ποδι,σφυξιμο με το παξιμαδι κοντρα και βοιλα ετοιμο...:wiink:

nestoras
28-09-12, 17:25
γυριζη το μοτερ του παρα πολυ γρηγορα
Τα παλιότερα μοτέρ των πλυντηρίων είχαν 3 τυλίγματα στο στάτορα τους, ένα για δεξιά αργά, ένα για αριστερά αργά κι ένα για γρήγορο δεξιά μόνο (στίψημο). Για το λόγο αυτό το βύσμα τους έχει 6 επαφές. Δεν μας έχεις ξεκαθαρίσει αν το πλυντήριο είναι με ηλεκτρονικό εγκέφαλο ή αν έχει τον παλιό ωρολογιακό μηχανισμό με τις επαφές που ανοιγοκλείνουν. Σε περίπτωση που ο εγκέφαλος είναι ηλεκτρονικός, υπάρχει η πιθανότητα να "τρελάθηκε" και να στέλνει ότι να'ναι εντολές στο μοτέρ (γι'αυτό το λόγο και να γυρίζει γρήγορα ενώ δεν θα έπρεπε). Αν ο εγκέφαλος είναι μηχανικός, τότε νομίζω πως μπορεί να αποκλειστεί αυτή η περίπτωση εκτός κι αν "ελιωσε" στην κυριολεξία όλο το σύστημα επαφών και κάνει ότι να'ναι...
Τις περισσότερες φορές αυτά τα προβλήματα που περιγράφεις (πλυν της γρήγορης ταχύτητας βέβαια), οφείλονται σε κακό αλφάδιασμα, σε χαλασμένα αμορτισέρ, κάποια ξεκρέμαστη σούστα ή χαλάρωση των αντίβαρων που έχει μέσα. Ρίξε μια ματιά σε όλα τα παραπάνω που φαίνονται με το μάτι και μετά ξαναπές μας αν κάποιο από τα παραπάνω έχει πρόβλημα.
Αν το πλυντήριο είναι καινούριο, με ηλεκτρονικό εγκέφαλο και κάποιου άλλου είδους μοτέρ θα σου συνιστούσα να φωνάξεις κάποιον ειδικότερο να το ρίξει μια ματιά σε περίπτωση που το τράνταγμα δεν οφείλεται σε κάποιον από τους παραπάνω λόγους.