PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση Αισθητηρα κινησης



billtech
28-09-12, 17:11
καλησπερα παιδια,
θελω να συνδεσω εναν αισθητηρα κινησης στην βεραντα μου να αναβουν τα φωτα οποτε περναει καποιος. Στην βεραντα υπαρχουν δυο λαμπες.
δλδ ειναι συνδεδεμενα σαν το σχημα1.
Εγω θελω να συνδεσω τον αισθητηρα ετσι ωστε οταν παταω τον διακοπτη στο ON να αναβουν τα φωτα της βεραντας κανονικα οπως πριν. Και οταν τον κλεινω να αναβουν συμφωνα με τον αισθητηρα.
ο αισθητηρας που πηρα ειναι ο STEINEL IS 130-2.

http://www.pkelektronik.com/media/downloads/b/e/bedienungsanleitung%20steinel%20bewegungsmelder%20 is%20130-2.pdf

πρεπει να τα συνδεσω συμφωνα με το σχεδιο2 αν καταλαβα καλα? ή θα κανω καμια μακακια και θα τα τιναξω ολα στον αερα?

billtech
28-09-12, 20:14
κανενας πιο εμπειρος απο εμενα ρε παιδια?

katmadas
28-09-12, 20:18
Γεια σου Βασιλη.
Εισαι σιγουρος οτι ο τωρα διακοπτης κοβει την φαση?

-nikos-
28-09-12, 20:25
τον διακοπτη θα τον βαλεις να παρακαμπτει τον εσθητηρα κινησης επι της φασης,,

δηλ= ο εσθητηρας θα αναβει κανονικα δεν θα αποσυσδεεται ποτε,,,,

με τον διακοπτη σε μια γεφυρα πανω απο τον εσθητηρα θα αναβεις το φως κατα βουληση ητε ο
εσθητηρας ενεργοποιη τον ρελε του ητε οχι.




37435ετσι,,,

lcharal
28-09-12, 20:26
Καλησπέρα Βασίλη! Μη βιάζεσαι και κάνεις καμιά "πατάτα" -με το συμπάθιο...
Αν έχεις λίγο υπομονή, θα σου δώσω λύση εντός ολίγου

edit: μια απάντηση σου έδωσε ο νικος, που δεν βλεπω λογο να μη δουλέψει.
Εγώ θα σου αναρτησω αλλη μια λυση με την παρεμβολη ενος ρελε ακομα, αν εχεις χωρο... μου αρεσουν τα ρελε... ;)

picdev
28-09-12, 20:55
το πιο απλό είναι να συνδέσεις παράληλα το αισθηρήρα με το διακόπτη , στο ηλεκτρολογικό κουτί που βρίσκεται πάνω απο το διακόπτη το θέμα ειναι όμως να σε βολεύει

lcharal
28-09-12, 21:49
Επανέρχομαι με τα σχέδια, πρόχειρα μεν, κατανοητά, ελπίζω, δε...
σχέδιο με ρελέ:
37448

σχεδιο με παρεμβολή διακόπτη παράλληλα στον αισθητήρα

37449

Εγώ θα έκανα τη δεύτερη λύση, μου φαίνεται πιο εύκολη... Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!!

nestoras
28-09-12, 23:17
Επανέρχομαι με τα σχέδια, πρόχειρα μεν, κατανοητά, ελπίζω, δε...
σχέδιο με ρελέ:
37448


Νομίζω πως το κύκλωμα αυτό δε δουλεύει στη λειτουργία αισθητήρα γιατί ο αισθητήρας δεν θα πέρνει τροφοδοσία με κλειστό διακόπτη (εκτός κι αν δεν κατανόησα κάτι στο σχέδιο).
Πάντως για σίγουρη λύση, ειδικά αν το σπίτι τροφοδοτείται με τριφασικό ρεύμα, και ο διακόπτης πέρνει από άλλη φάση από αυτή που πέρνει ο αισθητήρας, τότε θα χρειαστεί λίγο περιπλοκότερη ανάλυση στο ζήτημα και κανένα από τα παραπάνω κυκλώματα δε θεωρείται ασφαλές!

billtech
29-09-12, 02:45
Επανέρχομαι με τα σχέδια, πρόχειρα μεν, κατανοητά, ελπίζω, δε...
σχέδιο με ρελέ:
37448

σχεδιο με παρεμβολή διακόπτη παράλληλα στον αισθητήρα

37449

Εγώ θα έκανα τη δεύτερη λύση, μου φαίνεται πιο εύκολη... Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!!

μα η δευτερη λυση δεν ειναι σαν αυτη που εκανα εγω?
και εγω ετσι το καταλαβα το σχεδιο οτι πρεπει να γινει...

nestoras
29-09-12, 03:24
billtech, πριν εφαρμόσεις τη δεύτερη λύση, βεβαιώσου ότι το σπίτι σου δεν έχει τριφασικό πίνακα. Σε περίπτωση που έχει, τότε πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις στον αισθητήρα ρεύμα από την ίδια φάση που πέρνει κι ο διακόπτης. Σε περίπτωση που έχεις μονοφασικό τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο ίσως που σκέφτομαι είναι να μην κάψεις τον αισθητήρα αν αυτός αντί για ρελέ στην έξοδο έχει κανένα τρανζίστορ. Οπότε, για καλό και για κακό σιγουρέψου ότι ο αισθητήρας δίνει την έξοδο μέσω ρελέ κι όχι μέσω τρανζίστορ (όπου τρανζίστορ εννοώ κάθε είδους ηλεκτρονικού στοιχείου αντί για ρελέ που να μετάγει τα 220V από την είσοδο στην έξοδο!).

picdev
29-09-12, 06:18
billtech, πριν εφαρμόσεις τη δεύτερη λύση, βεβαιώσου ότι το σπίτι σου δεν έχει τριφασικό πίνακα. Σε περίπτωση που έχει, τότε πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις στον αισθητήρα ρεύμα από την ίδια φάση που πέρνει κι ο διακόπτης. Σε περίπτωση που έχεις μονοφασικό τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο ίσως που σκέφτομαι είναι να μην κάψεις τον αισθητήρα αν αυτός αντί για ρελέ στην έξοδο έχει κανένα τρανζίστορ. Οπότε, για καλό και για κακό σιγουρέψου ότι ο αισθητήρας δίνει την έξοδο μέσω ρελέ κι όχι μέσω τρανζίστορ (όπου τρανζίστορ εννοώ κάθε είδους ηλεκτρονικού στοιχείου αντί για ρελέ που να μετάγει τα 220V από την είσοδο στην έξοδο!).

τα λές κάπως μπερδεμένα, είσαι σίγουρος για αυτά που λες?

picdev
29-09-12, 06:22
μα η δευτερη λυση δεν ειναι σαν αυτη που εκανα εγω?
και εγω ετσι το καταλαβα το σχεδιο οτι πρεπει να γινει...
βασίλη μια χαρά το είχες κάνει, είναι ο πιο απλός τρόπος , η μόνη απαίτηση είναι να μπει στο ηλεκτρολογικό κουτί ,που βρίσκεται πάνω απο το διακόπτη, γιατί χρειάζεσαι και το ουδέτερο

katmadas
29-09-12, 10:30
Ναι αυτο που σκεφτηκες απτην αρχη και που σου ηπαν μερικοι ακομα αλλα πρεπει να σιγουρευτεις οτι ο διακοπτης σου τωρα κοβει την φαση και οχι τον ουδετερο...
Το καταλαβες?
Γιατι αν κοβει τον ουδετερο και κανεις αυτην την συνδεσμολογια θα πεσει η ασφαλεια το λιγοτερο...
Το περισοτερο αστο καλυτερα......
Ανοιξε τον διακοπτη και βαλε ενα δοκιμαστικο στα καλωδια για να βεβαιωθεις..

lcharal
29-09-12, 10:35
Νομίζω πως το κύκλωμα αυτό δε δουλεύει στη λειτουργία αισθητήρα γιατί ο αισθητήρας δεν θα πέρνει τροφοδοσία με κλειστό διακόπτη (εκτός κι αν δεν κατανόησα κάτι στο σχέδιο).

Καλημέρα!
Σωστή η παρατήρηση, το διόρθωσα και το ανεβάζω ξανά για τυπικούς λόγους, αν και δε νομιζω να υλοποιηθεί λόγω της πολυπλοκότητάς του σε σχέση με το άλλο.
37454


μα η δευτερη λυση δεν ειναι σαν αυτη που εκανα εγω?
και εγω ετσι το καταλαβα το σχεδιο οτι πρεπει να γινει...

Βασίλη, επειδή στο σχέδιό σου είδα κάποιες παραπανήσιες γραμμές= καλώδια, για αυτό προσφέρθηκα να κάνω ένα σωστότερο, δεν είμαι δα και master, σχέδιο για αποφυγή σφάλματος, χωρίς παρεξήγηση. Το ηλεκτρολογικό πρόβλημα πιστεύω το λύσαμε, αν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον, μη διστάσεις να ρωτήσεις. Και εγω αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά του forum είναι εδω να σε βοηθήσουν...
Και πάλι καλημέρα σας!!!

edit: Σωστός ο Φάνης, ακολούθησε Βασίλη τη συμβουλή του φίλου μας.

billtech
29-09-12, 11:05
οκ παιδια. ευχαριστω... θα δειξει τι θα βγει....

lcharal
29-09-12, 11:12
οκ Bill ! Να προσέχεις πάντα, με τα 220 V . Να τηρεις και να παίρνεις κατάλληλες προφυλάξεις! Καλή επιτυχία!

kkalokiris
29-07-17, 09:21
Επανέρχομαι με τα σχέδια, πρόχειρα μεν, κατανοητά, ελπίζω, δε...
σχέδιο με ρελέ:
37448

σχεδιο με παρεμβολή διακόπτη παράλληλα στον αισθητήρα

37449

Εγώ θα έκανα τη δεύτερη λύση, μου φαίνεται πιο εύκολη... Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!!

Καλημέρα σας. Καλώς σας βρήκα. Θέλω να συνδέσω τα φώτα του μπαλκονιού με φωτοκυταρο να ανάβει όμως και με τον διακόπτη. Τα παραπάνω σχέδια σχεδόν τα κατάλαβα. Το ρελε δίνει παραπάνω ασφάλεια στο σύστημα, Ποια η χρησιμότητα του; Ευχαριστώ.

vasilllis
29-07-17, 12:07
περιτο είναι.Εκτός αν θες να κάνεις κανένα αυτοματισμό

kkalokiris
29-07-17, 14:16
περιτο είναι.Εκτός αν θες να κάνεις κανένα αυτοματισμό
Δίνω ρεύμα στον αισθητήρα,και τον διακόπτη, ο ουδέτερος από τις λάμπες πάει στον αισθητήρα και καταλήγει στο δίκτυο, δίνω ρεύμα από τον αισθητήρα στις λάμπες. το ρεύμα του διακόπτη πάει στην επαφή του αισθητήρα. Σωστά το καταλάβα;

vasilllis
29-07-17, 15:09
Κάτι λες λάθος.δες το σχέδιο που έχει κάνει.αυτο πρέπει να φτιάξεις

Κυριακίδης
29-07-17, 23:28
Καλημέρα σας. Καλώς σας βρήκα. Θέλω να συνδέσω τα φώτα του μπαλκονιού με φωτοκυταρο να ανάβει όμως και με τον διακόπτη.
Υπάρχουν τέτοιοι αισθητήρες και κάπως δυσεύρετοι. το έχω βάλει στο σπίτι στην κουζίνα και λουτρό , έχουν σύμφωνα με τις οδηγίες "εντολή" με διπλό σύντομο "κλίκ" (2 δευτερόλεπτα ) (on - off) από τον διακόπτη όπου ανάβεις το συγκεκριμένο φωτιστικό .
Το διπλό αυτό "κλίκ" το λαμβάνει ως αλλαγή κατάστασης από φωτοκύτταρο σε On και Off . (Δεν λειτουργεί πλέον το φωτοκύτταρο , αλλά έχεις πλέον μόνο το on - off ) .
Και με την επανάληψη πάλι από διακόπτη (εντολής διπλού "κλικ" σε σύντομο χρόνο 2 δευτερόλεπτα ) , το επαναφέρει σε λειτουργία μόνο φωτοκύτταρου.
Το μόνο σπαστικό στην παραπάνω ιστορία είναι ότι με την κάθε αλλαγή στοχευμένης κατάστασης σε ενημέρωνε για την αλλαγή κατάστασης από το ίδιο το φωτιστικό , όπου έκανε αναλαμπές 3 φορές . Προς το παρόν και για περίπου 10 χρόνια δεν μου έκαψε λάμπες και το συνήθισα .

kkalokiris
30-07-17, 13:13
Υπάρχουν τέτοιοι αισθητήρες και κάπως δυσεύρετοι. το έχω βάλει στο σπίτι στην κουζίνα και λουτρό , έχουν σύμφωνα με τις οδηγίες "εντολή" με διπλό σύντομο "κλίκ" (2 δευτερόλεπτα ) (on - off) από τον διακόπτη όπου ανάβεις το συγκεκριμένο φωτιστικό .
Το διπλό αυτό "κλίκ" το λαμβάνει ως αλλαγή κατάστασης από φωτοκύτταρο σε On και Off . (Δεν λειτουργεί πλέον το φωτοκύτταρο , αλλά έχεις πλέον μόνο το on - off ) .
Και με την επανάληψη πάλι από διακόπτη (εντολής διπλού "κλικ" σε σύντομο χρόνο 2 δευτερόλεπτα ) , το επαναφέρει σε λειτουργία μόνο φωτοκύτταρου.
Το μόνο σπαστικό στην παραπάνω ιστορία είναι ότι με την κάθε αλλαγή στοχευμένης κατάστασης σε ενημέρωνε για την αλλαγή κατάστασης από το ίδιο το φωτιστικό , όπου έκανε αναλαμπές 3 φορές . Προς το παρόν και για περίπου 10 χρόνια δεν μου έκαψε λάμπες και το συνήθισα .
Γεια σου φίλε μου. Κάποια φώτο του αισθητήρα ή το μοντέλο;

bobkarpenisi
30-07-17, 16:12
Φίλε billtech μπορείς να κανείς κ το εξής,να βάλεις στη θέση του απλού διακόπτη που έχεις για τα έξω φώτα έναν ακραίο αλερετουρ ,θα συνδέσεις την επιστροφή από τα έξω φώτα στο common κ στοις άλλες δυο επαφές θα βάλεις στην μια την φάση μονιμο ρεύμα κ στην άλλη την εντολή από τον ανιχνευτή κίνησης έτσι ώστε η εναλλαγή της πηγής που θα δίνει στα φώτα σου θα την κάνει ο ακραίος


Sent from my iPad using Tapatalk

kkalokiris
30-07-17, 18:23
Φίλε billtech μπορείς να κανείς κ το εξής,να βάλεις στη θέση του απλού διακόπτη που έχεις για τα έξω φώτα έναν ακραίο αλερετουρ ,θα συνδέσεις την επιστροφή από τα έξω φώτα στο common κ στοις άλλες δυο επαφές θα βάλεις στην μια την φάση μονιμο ρεύμα κ στην άλλη την εντολή από τον ανιχνευτή κίνησης έτσι ώστε η εναλλαγή της πηγής που θα δίνει στα φώτα σου θα την κάνει ο ακραίος


Sent from my iPad using Tapatalk

Φίλε επειδή ενδιαφέρομαι για το ίδιο πράγμα. Ποια η διαφορά με τον άλλο διακόπτη;

kkalokiris
31-07-17, 00:31
Φίλε επειδή ενδιαφέρομαι για το ίδιο πράγμα. Ποια η διαφορά με τον άλλο διακόπτη;

Κυριακίδης
31-07-17, 00:34
Γεια σου φίλε μου. Κάποια φώτο του αισθητήρα ή το μοντέλο;
Pir 4100 γράφει επάνω . Είναι οροφής στρόγγυλο 360 μοιρών σαν τα παρακάτω
https://www.google.gr/search?rlz=1C1SKPL_enGR421GR422&biw=960&bih=606&tbm=isch&sa=1&q=%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%84 %CE%AE%CF%82+%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7% CF%82+360&oq=%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%8 4%CE%AE%CF%82+%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7 %CF%82+360&gs_l=psy-ab.12...103604.127627.0.129702.30.28.2.0.0.0.1005. 5520.0j7j7j2j2j7-1.19.0....0...1.1.64.psy-ab..9.16.3723...0j0i67k1j0i13k1j0i24k1.nHbgTE_lPe4
Δυστυχώς δεν ξαναβρίσκω το ίδιο , αλλά ίσως κάποιο από τα παραπάνω να έχουν αυτήν την δυνατότητα .
Επίσης έχω βάλει και το παρακάτω αλλά δεν είναι οροφής και είναι χωνευτός , δεν έχει 360 μοίρες ανίχνευση, και η απενεργοποίηση γίνεται αλλιώς . (ενώ στο Pir 4100 οροφής η απενεργοποίηση γινόταν από τον φυσικό διακόπτη του χώρου που εποπτεύει ). Φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία
http://www.e-shop.gr/anixneytis-kinisis-kai-ixoy-st01w-p-PER.991625

7040270403
Τελικά το μοντέλο είναι F4100 και έχει 16pin ολοκληρωμένο ( HT 7610A A117K1831 ).

kkalokiris
31-07-17, 23:39
Παιδιά Καλησπερα. Μπορεί κάποιος να μου εξήγηση την παραπάνω εκδοχή; σχετικά με τον ακραίο αλερετουρ ;