PDA

Επιστροφή στο Forum : Software Kenwood TS-2000



SV1HAG
28-09-12, 17:08
37428
Ένα απλό πρόγραμμα για τον έλεγχο του πομποδέκτη Kenwood TS-2000 από τον υπολογιστή σας μέσου σειριακής πόρτας RS232.
Λειτουργίες: 1) Ενεργοποιεί και απενεργοποιεί τον πομποδέκτη.
2) Αλλάζει Μπάντες πατώντας τα κουμπιά καθώς και με εισαγωγή με το πληκτρολόγιο της επιθυμητής συχνότητας στο πλαίσιο Sent freq.
3) Αλλάζει τα MODE.
4) Έχει βήμα 10Hz – 100Hz – 1Khz -5Khz με τα κουμπιά Down & Up καθώς και με την ρόδα του ποντικιού αν κάνετε κλικ επάνω στο συχνόμετρο.
5) Κάνει PTT δηλαδή εκπομπή πατώντας το κουμπί TXOFF.
6) Έχει Smeter & Power με μπάρες και ολογράφως .
7) Επιλογή σειριακής πόρτας και baudrate (Το baudrate να είναι το ίδιο με του πομποδέκτη για να επικοινωνήσει το πρόγραμμα με το TS-2000) .
8) Αύξηση ή ελάττωση της ισχύος ανά 5 watts
Είναι πολύ απλό πρόγραμμα και το μόνο που σας χρειάζεται είναι ένα σειριακό καλώδιο DB9-DB9 για να συνδέσετε τον πομποδέκτη με τον υπολογιστή. Λειτουργεί και δοκιμάστηκε σε Windows XP & 7.
Για να κατεβάσετε το πρόγραμμα κάντε κλικ στο Link για να πάτε στο blog μου όπου έχω το download http://sv1hag.blogspot.gr/2012/09/software-kenwood-ts-2000.html
73 de sv1hag

diskjohn
28-09-12, 17:26
Τι να πούμε Γιάννη άψογος δεν παίζεσαι μπράβο όλο τέτοια να μας δίνεις ευχαριστούμε

SV1HAG
28-09-12, 18:27
Τι να πούμε Γιάννη άψογος δεν παίζεσαι μπράβο όλο τέτοια να μας δίνεις ευχαριστούμε
Ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια , αυτό το πρόγραμμα το έφτιαξα χθες έχει τα απαραίτητα για τηλεχειρισμό θα είχε και άλλα πιο σύνθετα αν είχα το TS-2000 στο πάγκο μου γιατί η πρωτοτυπία αυτού του προγράμματος είναι ότι φτιάχτηκε περίπου σε 4 ώρες από απομακρυσμένο υπολογιστή δηλαδή το TS-2000 βρίσκονταν στην Μυτιλήνη στο QTH του SV8BSE του Στρατή και εγώ μέσου του TeamViewer από τον δικό μου υπολογιστή στην Αθήνα έγραφα τον κώδικα και έλεγχα την ορθότητα του , δεν έχω ξαναγράψει πρόγραμμα κάτω από τέτοιες συνθήκες και για μένα αυτό ήταν μια νέα εμπειρία.