PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορετικές τιμές σε μέτρηση γείωσης μονοκατοικίας.



ttoni
30-09-12, 12:13
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας αγαπητοί Forumites. Σε έναν επανέλεγχο που πραγματοποίησα και συγκεκριμένα στη μέτρηση γείωσης (η μέτρηση που πραγματοποίησα ήταν με τη μέθοδο δυο βοηθητικών ηλεκτροδίων και έπειτα με βρόχο σφάλματος) πήρα άπο το όργανο διαφορετικές μετρήσεις με μεγάλη απόκλιση!!
Στη μέθοδο με βρόχο σφάλματος πήρα μία μέση μέτρηση της τάξης του 5,63Ω. Ενώ στη μέθοδο με δυο βοηθητικά ηλεκτρόδια πήρα πολύ υψηλότερο αποτέλεσμα:34,1Ω:crying:!!!
Πραγματοποίησα και επανέλαβα τις δύο μετρήσεις αρκετές φορές επείδη με παρεξένευσε :confused1: το αποτέλεσμα με τη μέθοδο των δυο βοηθητικών ηλεκτροδίων.
Ο γειωτής που εντόπισα είναι ράβδος ηλεκτροδίου Cu.
Πώς είναι δυνατή η τόσο μεγάλη απόκλιση των τιμών σε Ω, εφόσων η μέτρηση με βρόχο σφάλματος λογικά θα πρέπει να μου δίνει μεγαλύτερη τιμή απο αυτήν με τα βοηθητικά ηλεκτρόδια????

Το όργανο που χρησιμοποίησα είναι το Testboy TV 455.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απαντησή σας.

Με εκτίμηση,

Βασίλης

JOUN
30-09-12, 12:39
Γεια σου Βασιλη.
Η μετρηση με βροχο σφαλματος μπορει να δωσει μονο ενδεικτικα αποτελεσματα και σε καθε περιπτωση ειναι καλυτερα απο το να μην μετρησεις καθολου τιμη γειωσης.
Απο προσωπικη εμπειρια και χωρις να το εχω διαβασει πουθενα συνηθως παιρνω τιμη 5-10 φορες μικροτερη απ'οτι μετρωντας με βοηθητικα ηλεκτροδια.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις(αν οχι σε ολες) παιρνω τιμη με μετρηση βροχου σφαλματος κατω του 1 Ωμ ενω με βοηθητικα ηλεκτροδια μεταξυ 5-10 Ωμ.
Πιστευω να μετρησες στην παροχη και οχι σε καμμια πριζα, ετσι;Με λιγα λογια η τιμη που παιρνεις ειναι κακη και πρεπει να την βελτιωσεις.
Αληθεια στην περιοχη που εκανες την μετρηση εχει ουδετερωση;



Πώς είναι δυνατή η τόσο μεγάλη απόκλιση των τιμών σε Ω, εφόσων η μέτρηση με βρόχο σφάλματος λογικά θα πρέπει να μου δίνει μεγαλύτερη τιμή απο αυτήν με τα βοηθητικά ηλεκτρόδια????

Ποιος το ειπε αυτο;

ttoni
30-09-12, 13:05
Γεια σου Βασιλη.
Η μετρηση με βροχο σφαλματος μπορει να δωσει μονο ενδεικτικα αποτελεσματα και σε καθε περιπτωση ειναι καλυτερα απο το να μην μετρησεις καθολου τιμη γειωσης.
Απο προσωπικη εμπειρια και χωρις να το εχω διαβασει πουθενα συνηθως παιρνω τιμη 5-10 φορες μικροτερη απ'οτι μετρωντας με βοηθητικα ηλεκτροδια.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις(αν οχι σε ολες) παιρνω τιμη με μετρηση βροχου σφαλματος κατω του 1 Ωμ ενω με βοηθητικα ηλεκτροδια μεταξυ 5-10 Ωμ.
Πιστευω να μετρησες στην παροχη και οχι σε καμμια πριζα, ετσι;Με λιγα λογια η τιμη που παιρνεις ειναι κακη και πρεπει να την βελτιωσεις.
Αληθεια στην περιοχη που εκανες την μετρηση εχει ουδετερωση;
ΤΤ Σύστημα. Περιοχή Κορυδαλλού/Πειραιά

Ποιος το ειπε αυτο;

ΕΛΟΤ ΗD 384 παράγραφος 612.6.2, σημείωση 2 και βιβλίο Νεα ΥΔΕ και Πρωτόκολλα ελέγχου Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (Α.Σαλεύρης-Χατζησοφιαννός) Σελ. 197

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κυριακίδης
30-09-12, 13:17
Μέτρηση αντίστασης μόνωσης των καλωδίων έκανες?
δες εδώ από σελίδα 7 και μετά
http://www.manolas.gr/entypa/elemko/elemko_measure_test.pdf

ttoni
30-09-12, 13:19
Μέτρηση αντίστασης μόνωσης των καλωδίων έκανες?
δες εδώ από σελίδα 7 και μετά
http://www.manolas.gr/entypa/elemko/elemko_measure_test.pdf

Ναι όλες οι άλλες μετρήσεις ΟΚ. Πρόβλημα έχω μόνο στη μέτρηση με γείωση.

Με εκτίμηση,

Βασίλης

JOUN
30-09-12, 21:00
ΕΛΟΤ ΗD 384 παράγραφος 612.6.2, σημείωση 2 και βιβλίο Νεα ΥΔΕ και Πρωτόκολλα ελέγχου Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (Α.Σαλεύρης-Χατζησοφιαννός) Σελ. 197

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι ε; Δεν το ηξερα..