PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση φωτοβολταϊκού το δίκτυο της ΔΕΗ



dimptl
30-09-12, 14:24
Απ' ότι γνωρίζω απαιτείται άδεια για να συνδέσεις ένα φωτοβολταϊκό σταθμό στο δίκτυο της ΔΕΗ.
Επειδή θέλω να ακολουθώ, όσο γίνεται το νόμο, σκέφτηκα να κάνω ένα δικό μου δίκτυο. Επισυνάπτω το σχέδιο.

Φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε "Μην το επιχειρήσεις, θα καταστραφεί το UPS". Θα ήθελα την άποψη των ηλεκτρολόγων!

Ευχαριστώ!

kentabros
30-09-12, 16:33
Απ' ότι γνωρίζω απαιτείται άδεια για να συνδέσεις ένα φωτοβολταϊκό σταθμό στο δίκτυο της ΔΕΗ.
Επειδή θέλω να ακολουθώ, όσο γίνεται το νόμο, σκέφτηκα να κάνω ένα δικό μου δίκτυο. Επισυνάπτω το σχέδιο.

Φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε "Μην το επιχειρήσεις, θα καταστραφεί το UPS". Θα ήθελα την άποψη των ηλεκτρολόγων!

Ευχαριστώ!

χαίρετε.
Το θεωρό και εγώ πολύ πιθανό. Διότι δεν θα παράγουν πιθανότητα την ίδια φάση στην έξοδο (π.χ. το inverter να παράγει L1 και το ups L2). Επίσης οι ουδέτερη θα έχουν διαφορετική τιμή τάσης εκτός και να τους γειώσεις...
Συγγνώμη άλλα δεν καταλαβαίνω γιατί να παραλληλίσεις τις δυο πήγες;; ποια η χρησιμότητα; Σου προτιμώ μια μεταγωγή μεταξύ τον 2 πηγών ΔΕΗ inverter. Με ένα ηλεκτρονόμο 12A AC3 με 2 NO και 2 NC επαφές με εντολή από ένα επιτηρητή τάσης.
Αν θες σου στέλνω σχέδιο.

dimptl
30-09-12, 17:09
Το σχέδιο με ενδιαφέρει. Το πλεονέκτημα της συνδεσμολογίας είναι ότι : 1. Δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής τάσης από το το Inverter στο δίκτυο της ΔΕΗ,(Δεν ακολουθώ την πρόταση του φίλου μου ηλεκτρολόγου να συνδέσω το Inverter κατ' ευθείαν στο δίκτυο της ΔΕΗ χωρίς άδεια) 2. Σε περίπτωση διακοπής παροχής από τη ΔΕΗ, έχω ρεύμα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, μια και το 1.5KW θα το παρέχουν τα φωτοβολταϊκά και το 0.5KW το UPS.

xrhstosmp
30-09-12, 17:20
συμφωνω και γω οτι τα ρευματα των δυο πηγων πολυ πιθανα (μαλλον σιγουρο) να μην ειναι συμφασικα.
Επισης αν το ups δεν ειναι online ups παλι το φωτοβολταικο θα παραλληλιζεται με το δικτυο της δεη.
Νομιζω (δεν ειμαι 100% σιγουρος μιας και δεν ασχολουμε με φ/β) οτι ειναι παρανομο να εχεις φ/β χωρις να ειναι συνδεδεμενο στο δικτυο της δεη.

dimptl
30-09-12, 17:37
To UPS είναι Double Conversion Online APC RT5000.

cybermike
03-10-12, 14:10
Χαιρετώ σας.

Χωρις να ξέρω και πολλά εγώ στην εγκατάσταση θα προτιμούσα να τροφοδωτώ απο το inverter την εγκατάσταση στο σπίτι και απο την ΔΕΗ απλά να φωρτίζω τις μπαταρίες συμπληρωματικά οταν δεν υπάρχει αρκετό φορτίο. Είμαι ερασιτέχνης και δεν ξέρω πολλά απο τέτοια αλλά στο χωριό που έχω κάνει μία αυτοσχέδια εγκατάσταση μόνο για τον φωτισμό έτσι έχω κάνει. και επδι έκανα και ένα δυναμό αυτοκινήτου σε ανεμογενήτρια δεν χρειάζομαι σχεδών ποτέ πρόσθετη φώρτιση.

vasilllis
03-10-12, 16:04
Αν τα κανεις ετσι,κοιτα να φερεις απο εξω τον καδο των σκουπιδιων να γλυτωσεις τα πηγαινε ελα. :)

πολυ απλα δεν γινονται αυτα που θες.
ποιος ειναι ο λογος που θες να τα κανεις αυτα?για να το κανεις αυτο πρεπει να γινει πααλληλισμος των δυο πηγων.

dimptl
03-10-12, 18:57
Δε μπορείς να τροφοδοτείς το σπίτι μόνο από το inverter γιατί πρέπει να "βλέπει" την τάση της ΔΕΗ, χωρίς αυτήν (σε διακοπή) σταματά να δουλεύει αμέσως. (Μιλάω για Inverter On Grid)

dimptl
03-10-12, 19:01
Αν τα κανεις ετσι,κοιτα να φερεις απο εξω τον καδο των σκουπιδιων να γλυτωσεις τα πηγαινε ελα. :)

πολυ απλα δεν γινονται αυτα που θες.
ποιος ειναι ο λογος που θες να τα κανεις αυτα?για να το κανεις αυτο πρεπει να γινει πααλληλισμος των δυο πηγων.

Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τη ΔΕΗ, είναι παράνομη η σύνδεση χωρίς άδεια! (Σε περίπτωση που το φορτίο μου δεν καταναλώνει την ισχύ λόγω βλάβης και τα φωτοβολταϊκά παράγουν ενέργεια το ρολόι θα γυρίζει "ανάποδα" και ο υπάλληλος θα το δει!)

vasilllis
03-10-12, 19:59
Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τη ΔΕΗ, είναι παράνομη η σύνδεση χωρίς άδεια! (Σε περίπτωση που το φορτίο μου δεν καταναλώνει την ισχύ λόγω βλάβης και τα φωτοβολταϊκά παράγουν ενέργεια το ρολόι θα γυρίζει "ανάποδα" και ο υπάλληλος θα το δει!)


Τωρα καταλαβα.Εχεις διασυνδεμενο inverter το οποιο θες να το χρησιμοποιησεις χωρις διασυνδεση.
Πες τον τυπο toy inverter καποιο manual?? Αυτο εχει εξοδο? ή μονο δυο εισοδους???
Ισως καποιος ηλεκτρονικος να μας πει αν μπορει και υπαρχει διοδος που να μην αφηνει να επιστρεψει το ρευμα στην Δεη ισχυος 2kw και για ac????

dimptl
03-10-12, 20:42
Το Inverter είναι αυτό : http://www.power-one.com/renewable-energy/products/solar/string-inverters/aurora-uno/pvi-2000-pvi-3600/series

tsimpidas
03-10-12, 20:57
και τα φωτοβολταϊκά παράγουν ενέργεια το ρολόι θα γυρίζει "ανάποδα" και ο υπάλληλος θα το δει!)



βεβαια μπορεις παντα να βαλεις εναν χρονοδιακοπτη που
να συνδεει το διασυνδεομενο νυχτερινες ωρες,,




. Επισυνάπτω το σχέδιο.

Φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε "Μην το επιχειρήσεις, θα καταστραφεί το UPS". Θα ήθελα την άποψη των ηλεκτρολόγων!

Ευχαριστώ!


καλα σου ειπε !!!
αυτο που σκευτεσαι δεν ''παιζει''

nestoras
04-10-12, 02:10
Νομίζω πως προσπαθείς να φτιάξεις ένα υβριδικό διασυνδεδεμένο και ταυτόχρονα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα...
Η προσπάθεια σου με μια πρώτη ματιά φαίνεται ότι θα αποτύχει. Καταρχάς, δε θα έχεις πρόβλημα με το αν οι τάσεις σου στις εξόδους του UPS και του Inverter θα είναι συμφασικές γιατί όλοι οι διασυνδεδεμένοι inverters έχουν τη δυνατότητα να συγχρονίζονται με την τάση AC που βλέπουν στην έξοδο τους. Από εκεί και πέρα, τα UPS σχεδιάζονται έτσι ώστε από την έξοδο τους να μπορούν να δώσουν ρεύμα κι όχι να πάρουν! Έχεις σκεφτεί τι θα συμβεί αν για οποιοδήποτε λόγο αποσυνδεθεί το φορτίο; Ο inverter θα δώσει ρεύμα μέσα στο ups από την έξοδό του και στην καλύτερη περίπτωση αυτό θα σβήσει, στη χειρότερη θα καεί... Μία ακόμη παρατήρηση, το φορτίο σου είναι 2KW, ο inverter δίνει 1,5KW και το UPS 0,5KW οπότε καμία από τις δύο πηγές σου από μόνη της δεν αρκεί για να τροφοδοτήσει το φορτίο. Οπότε ακόμη και με μια απλή διακοπή της ΔΕΗ, εσύ πάλι δε θα μπορείς να λειτουργήσεις το φορτίο.

Σε περίπτωση διακοπής παροχής από τη ΔΕΗ, έχω ρεύμα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, μια και το 1.5KW θα το παρέχουν τα φωτοβολταϊκά και το 0.5KW το UPS
Η μπαταρία που θα έχει μέσα το UPS μάλλον θα είναι 12V/7,2 Αh οπότε στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις επιπλέον αυτονομία για καμια ώρα το πολύ (το UPS θσ σβήσει αρκετή ώρα πριν αδειάσει η μπαταρία του για να την προστατέψει!).
Η πιο σωστή λύση, αν θέλεις πραγματική αυτονομία, είναι να έχεις δύο πηγές που να μπορούν ανεξάρτητα να "σηκώνουν" το φορτίο. Βάλε κανά δυο πάνελ ακόμη και πάρε ένα μεγαλύτερο UPS (2KW). Όταν έχει ήλιο δίνε το φορτίο στα πάνελ κι όταν πέφτει ο ήλιος, με ένα μεταγωγικό ρελέ δίνε το φορτίο στο UPS. Αν κοπεί το ρεύμα και είναι μέρα δεν θα σε απασχολήσει καθόλου. Αν είναι νύχτα, το φορτίο σου θα λειτουργήσει μέχρι να σβήσει το UPS.

dimptl
04-10-12, 13:26
Ευχαριστώ για τις γνώμες και τις παρατηρήσεις. Μετά από όλα αυτά που διάβασα, κατάλαβα ότι πρέπει να αφαιρέσω από το κύκλωμα το UPS και να βρω τρόπο έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση, η ενέργεια που θα παράγει το φωτοβολταϊκό να οδηγηθεί στο δίκτυο της ΔΕΗ λόγω μη λειτουργίας ή βλάβης του φορτίου 2KW. Ουσιαστικά θέλω να απομονώσω το σύστημά μου από το δίκτυο της ΔΕΗ.

nestoras
05-10-12, 01:05
Γρήγορη σκέψη (χωρίς να το πολυσκεφτώ): Αν ανορθώσεις τα 220V σε DC είσαι μέσα στο MPP του inverter. Θα μπορούσε κάποιος να πάρει μία παροχή από 220V AC, να την ανορθώσει με κατάλληλη γέφυρα και πυκνωτές και να τη βάλει στην άλλη είσοδο του inverter;;;;
Δεν ξέρω αν έχει επιτυχία κάτι τέτοιο γιατί ούτε το δοκίμασα ούτε σκέφτηκα πολύ αναλυτικά τι μπορεί να συμβεί.
Προφανώς και δε σου προτείνω να το δοκιμάσεις έτσι απλά!! Οι DC τάσεις είναι ακόμη πιο επικύνδηνες από τις AC! Μπορούμε να περιμένουμε και τη γνώμη κι άλλων ηλεκτρολόγων για το τι μπορεί να πάει στραβά με αυτό!