PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με τη θύρα usb



τομ
30-09-12, 23:17
Καλησπέρα σας. έχω ένα υπολογιστή p4 στα 1,9 ghz(λίγο παλιός αλλά για τη δουλειά που τον χρειάζομαι είναι καλός) και τον έκανα φορματ και τώρα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το usb. τα windows που έβαλα ειναι winxp 32bit. όταν το συνδέω μου λέει ότι η συσκευή μπορεί να δουλέψει γρηγορότερα και ενώ το φλασακι που βάζω το αναγνωρίζει και παίρνω αρχεία , όταν θέλω να συνδέσω τον εκτυπωτή τον αναγνωρίζει αλλά δεν μπορεί να τον δουλέψει ο υπολογιστής γιατί λέει χρειάζεστε θύρα usb 2.0 . τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. αυτόν τον υπολογιστή μπορώ να βάλω στο γραφείο που θέλω και ο μόνος λόγος που θέλω τον υπολογιστή είναι να γράφω στο word κα να εκτυπώνω από εκεί. μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε???

plouf
30-09-12, 23:20
το μυνημα το βγαζε ιδεν σε ενοχλει..

σχεδον απιθανο (η μαλλον σιγουρα απιθανο) να μην δουλευει λόγω usb2.0 .. κατι άλλο έκανες λαθος..
ξαναπέρνα drivers μητρικης, εκτυπωτη..

τομ
30-09-12, 23:29
όταν κάνω εγκατάσταση το πρόγραμμα οδήσησης του εκτυπωτή μου ζητάει να συνδέσω τον εκτυπωτή και ενώ τον έχω συνδεδεμένο δεν τον αναγνωρίζει για να προχωρήσω την εγκατάσταση.

αλπινιστης
30-09-12, 23:32
Μηπως να μην τον εχεις συνδεδεμενο και να τον συνδεσεις την ωρα που το ζηταει.
Μου ακουγεται για HP. Αυτοι κανανε τετοιες π@π@ριες στην εγκατασταση.
Ξηλωσε drivers, κανε ενα restart και ξαναβαλτους με τον εκτυπωτη αποσυνδεδεμενο μεχρι να σου ζητηθει.

giannaras13
30-09-12, 23:43
Καλησπέρα σας. έχω ένα υπολογιστή p4 στα 1,9 ghz(λίγο παλιός αλλά για τη δουλειά που τον χρειάζομαι είναι καλός) και τον έκανα φορματ και τώρα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το usb. τα windows που έβαλα ειναι winxp 32bit. όταν το συνδέω μου λέει ότι η συσκευή μπορεί να δουλέψει γρηγορότερα και ενώ το φλασακι που βάζω το αναγνωρίζει και παίρνω αρχεία , όταν θέλω να συνδέσω τον εκτυπωτή τον αναγνωρίζει αλλά δεν μπορεί να τον δουλέψει ο υπολογιστής γιατί λέει χρειάζεστε θύρα usb 2.0 . τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. αυτόν τον υπολογιστή μπορώ να βάλω στο γραφείο που θέλω και ο μόνος λόγος που θέλω τον υπολογιστή είναι να γράφω στο word κα να εκτυπώνω από εκεί. μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε???

Ελεγξε αυτα τα 3..
1)κατεβασε και ξαναεγκατεστησε τον driver για το usb
2)κοιτα μηπως εχεις λαθος driver για τον εκτυπωτη
3)μηπως πειραξες καθολου τα bios??? αν ναι κανε ενα reset

αλλιως εδω ειμαστε και τα ξανασυζηταμε.. :wiink:

τομ
30-09-12, 23:44
το έχω δοκιμάσει. lexmark είναι ο εκτυπωτής. και τον συνδέω την ώρα που το ζητάει αλλά τίποτα.

plouf
30-09-12, 23:51
δοκιμασε να τον απεγκαταστησεις πληρως και να το συνδεσεις στη usb οταν ο υπολογιστης εινα ιστο ιντερνετ, πιθανον να βαλουν τα windows δικό τους.

τομ
30-09-12, 23:52
Ελεγξε αυτα τα 3..
1)κατεβασε και ξαναεγκατεστησε τον driver για το usb
2)κοιτα μηπως εχεις λαθος driver για τον εκτυπωτη
3)μηπως πειραξες καθολου τα bios??? αν ναι κανε ενα reset

αλλιως εδω ειμαστε και τα ξανασυζηταμε.. :wiink:

όχι για τον εκτυπωτή έχω σωστούς drivers. ta bios δεν τα πείραξα όσο για τους drivers των usb τους έιχε απο την αρχή μέσα μετά την εγκατάσταση των windows. η μητρική πάνω δε γράφει κάτι ώστε να ψάξω τους συγκεκριμένους drivers. έχω δοκιμάσει να διαγράψω τους drivers έβαλα κάποιους που βρήκα αλλά τα ίδια. με το φλασάκι μεταφέρω κανονικά αρχεία αλλά τίποτα με τον εκτυπωτή. τώρα έσβησα πάλι τους drivers και τους ανίχνευσε μόνος το ο υπολογιστής και έχω τους αρχικούς. λέτε να παίζει ρόλο η μνήμη ram??? γιατί έχω μόνο μία 256 πανω...

τομ
30-09-12, 23:53
δοκιμασε να τον απεγκαταστησεις πληρως και να το συνδεσεις στη usb οταν ο υπολογιστης εινα ιστο ιντερνετ, πιθανον να βαλουν τα windows δικό τους.
οκ θα το δοκιμάσω αύριο και θα σου πω το αποτέλεσμα

plouf
30-09-12, 23:54
δεν βαζεις "drivers gia usb" αλλα το .inf της συγκεκριμενης μητρικης απο τι site του κατασκευαστή της.

giannaras13
01-10-12, 00:08
Εγκατεστησες τους drivers της μητρικης μετα το format?? της μητρικης! δεν λεω για αλλες συσκευες... τι μητρικη εχεις??

Κοιτα και κατι αλλο.. πηγαινε (Δεξι κλικ) στο Ο υπολογιστης μου --> ιδιοτητες --> υλικο --> διαχειριση συσκευων --> σηριακοι οδηγοι(καπως ετσι..θα δεις εχει το σηματακι του usb) στο τελευταιο θα λεει καπου "pci σε usb" καπως ετσι σε ενα απο τα πολλα που εχει....κοιτα αν λεει βελτιωμενος ή οχι..

τομ
01-10-12, 00:11
το πρόβλημα είναι ότι η μητρική δε γράφει τίποτα πάνω. το μόνο που λέει είναι Ρ257 και τίποτα ΄'αλλο για μοντέλο. και ενα barcode έχει. αυτό με to inf που μου λες δεν το έχω κάνει.

plouf
01-10-12, 00:14
δεν μπορει να μην γραφει καν τη μαρκα της !!! σιγουρα το λεει καπου μαρκα/μοντελο..

..inf = "drivers" μητρικης

giannaras13
01-10-12, 00:18
κανε αυτο που σου λεω..να δουμε πληροφοριες για το usb.. για την μητρικη θα καταφερουμε να βρουμε το μοντελο..

nestoras
01-10-12, 00:47
Βάλε κανένα service pack των windοws πρώτα και μετά ξαναβάλε usb drivers .
Βρες το cd της μητρικής σου (ή κατέβασε από internet) και βάλε drivers για chipset.

picdev
01-10-12, 03:35
drivers για usb έχουν τα xp, πες μας όμως τι sp windows έχεις, κάνε δεξί κλικ στον υπολογιστή μου , ιδιότητες.
Δες αν λειτουργεί σωστά ο εκτυπωτής σε άλλο pc, γιατί μου κάνει για χαλασμένο εκτυπωτή

Nikolaskn
01-10-12, 11:53
ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τον υπολογηστη μου που ειναι 10ετιας +.Η λυση ειναι να αλλαξεις USB.Δλδ ο υπολογιστης εχει απο πισω του 4 εισοδους USB οι δυο προφανως δεν ""βλεπουν"" τον εκτυπωτη (ισως και μερικες αλλες συσκευες).....τον βλεπουν ομως οι αλλες δυο.Αν δεν δουλεψει αυτο αγορασε ενα hub 8 εισοδων με τροφοδοτικο

BESTCHRISS
01-10-12, 11:55
το πρόβλημα είναι ότι η μητρική δε γράφει τίποτα πάνω. το μόνο που λέει είναι Ρ257 και τίποτα ΄'αλλο για μοντέλο. και ενα barcode έχει. αυτό με to inf που μου λες δεν το έχω κάνει.

βαλε το EVEREST και δεις ολο το hardware του υπολογιστη
επισης πηγαινε στον πινακα ελενγχου και δες στην συστημα-διαχειριση συσκευων αν εχει καμαια συσκευη με ερωτηματικο
φιλικα

agis68
01-10-12, 14:15
Συνήθως η μητρική συνοδεύεται με το cd της. Τρεξε το και εκει θα βρεις support για USB 2.0 αλλος τροπος είναι να αναβάθμιση του firmware του ΒΙΟΣ

rkiller
01-10-12, 16:49
Συμφωνώ με τον agis68, όμωσ καλού κακού μπεσ στο bios και έλεγξε αν στο USB2.0 είναι enabled δίοτι οι παλαιότερες μητρικές μετά απο format γυρίζουν σε default ρυθμίσεις, και το USB2.0 το ενεργοποιούσες αυτόματα, τουλάχιστον σε όσους έχω κανει επισκευή μέχρι τώρα και είνει πριν του 2005 κάνουν ακριβώς το ίδιο.

τομ
01-10-12, 22:08
κανε αυτο που σου λεω..να δουμε πληροφοριες για το usb.. για την μητρικη θα καταφερουμε να βρουμε το μοντελο..
Γιάννη δεν το βρήκα αυτό που με ρώτησες.

τομ
01-10-12, 22:11
ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τον υπολογηστη μου που ειναι 10ετιας +.Η λυση ειναι να αλλαξεις USB.Δλδ ο υπολογιστης εχει απο πισω του 4 εισοδους USB οι δυο προφανως δεν ""βλεπουν"" τον εκτυπωτη (ισως και μερικες αλλες συσκευες).....τον βλεπουν ομως οι αλλες δυο.Αν δεν δουλεψει αυτο αγορασε ενα hub 8 εισοδων με τροφοδοτικο
Μάλλον πρέπει να κατεβάσω το everest για να γίνει δουλειά. πάντως στο pc έχω βάλει win xp professional service pack 3. και δυστυχώς σ'αυτό που λες έχει μόνο 2 θυρες usb. τωρα hub δεν έχω για να το δοκιμάσω. αλλά αν ισχύει αυτό όπως λες να πάω να αγοράσω 2 θύρες usb και να τις κουμπώσω πάνω στη μητρική.