PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλμογράφος ρίχνει ΔΔΕ



giorgos77
01-10-12, 18:27
Καλησπέρα! Έχω έναν παλμογράφο και θέλησα να μετρήσω με το probe του μια εναλλασσόμενη τάση μεταβλητής ενεργού τιμής (10 με 20V rms) που παίρνω από ένα variac. Κάθε φορά που συνδέω το probe στην έξοδο του variac μου ρίχνει το ρελέ διαφυγής. Μια εξήγηση που σκέφτομαι είναι πως επειδή το variac είναι αυτομετασχηματιστής (αυτήν την εντύπωση έχω τουλάχιστον), δεν υπάρχει ηλεκτρική απομόνωση μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύοντος και μόλις συνδέσω στην έξοδο του το probe του παλμογράφου γίνεται κάποια διαρροή προς τη γη και πέφτει το ρελέ. Είμαι στο σωστό δρόμο ή υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση; Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

tasosmos
01-10-12, 18:38
Οπως το ειπες, δεν μπορεις να μετρησεις απευθειας την ταση δικτυου γιατι το gnd του παλμογραφου ειναι συνδεδεμενο με την γειωση της ΔΕΗ.

Η απλουστερη λυση ειναι να χρησιμοποιησεις ενα καλωδιο τροφοδοσιας με κομμενο το καλωδιο της γειωσης το οποιο ομως ειναι πιθανως επικινδυνο απο θεμα ασφαλειας.
Σωστοτερες λυσεις ειναι να χρησιμοποιησεις εναν μετασχηματιστη απομονωσης ή ενα διαφορικο probe (€€€).

giorgos77
01-10-12, 18:45
Ωραίος! Ευχαριστώ πολύ!

xsterg
01-10-12, 20:12
οπως ακριβως το ειπε ο τασος ειναι. επίσης υπαρχουν ειδικες συσκευες που μπαινουν στις εισοδους του παλμογραφου και απομονωνουν γαλβανικα το προς μετρηση σημα. ειναι ομως ακριβες για ερασιτεχνικη χρηση. ο μετασχηματιστης απομονωσης ειναι η καλυτερη και ασφαλεστερη λυση.

Takiss
02-10-12, 07:50
Και εδώ βλέπουμε μια τέτοια κατασκευή. ( Differential Probe ).
http://en.elektronicastynus.be/projects/7/