PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως σταθεροποιεί η ΔΕΗ το δίκτυο της;



Hulk
04-10-12, 16:33
Οπως γραφω και στον τιτλο, εχω μεγαλη απορία το πως σταθεροποιει η ΔΕΗ την ταση δικτυου της.

Δηλαδη απο την αρχη της παραγωγης του εργοστασιου πχ της τουρμπινας που γυριζει την γεννήτρια

και μετα, πως διαχειρίζονται τοση μεγαλη ισχυ;

Ποιος ειναι ο τροπος που κρατανε παντα σταθερη την ταση και την συχνοτητα του δικτυου;

Εχω αυτη την απορια επειδη βλεπω καμια φορα απλες γεννητριες βενζινης ή πετρελαίου να παιζουν λιγο

οι στροφες του κινητηρα και τρεμοπαιζουν ολα!

Δημήτρηςκα
04-10-12, 16:48
ΟΟΟΟ το είχαμε κάνει στη σχολή μου σε ένα μάθημα, είχαμε αφιερώσει ένα ολόκληρο καιφάλαιο πάνω στο θέμα αλλά έχει περάσει καιρός από τότε. Κάνε αναζήτηση agc,ems

vasilllis
04-10-12, 17:50
Οπως γραφω και στον τιτλο, εχω μεγαλη απορία το πως σταθεροποιει η ΔΕΗ την ταση δικτυου της.

Δηλαδη απο την αρχη της παραγωγης του εργοστασιου πχ της τουρμπινας που γυριζει την γεννήτρια

και μετα, πως διαχειρίζονται τοση μεγαλη ισχυ;

Ποιος ειναι ο τροπος που κρατανε παντα σταθερη την ταση και την συχνοτητα του δικτυου;

Εχω αυτη την απορια επειδη βλεπω καμια φορα απλες γεννητριες βενζινης ή πετρελαίου να παιζουν λιγο

οι στροφες του κινητηρα και τρεμοπαιζουν ολα!

εχει να κανει με την ισχυ του κινητηρα.
παραλληλισμενα η/ζ ισχυος mw για να τρεμοπαιξουν απο φορτια φαντασου τι στιγμιαια ισχυ πρεπει να δεχτουν.
επισης χρησιμοποιουναι πιο εξελιγμενα μηχανηματα (ηλεκτρονικοι ρυθμιστες στροφων)με θεωρητικη αποκλιση 1%.

aktis
04-10-12, 22:27
Το δίκτυο της ηπειρωτικής Ελλάδας είναι σταθερό γιατί είναι παραλληλισμένο με πολλές γειτονικές χώρες και έχει κάποιας μορφής αδράνεια , αν μπορώ να το πω έτσι ... Εκατοντάδες γεννήτριες με εκατομμύρια καταναλωτές ... Υπάρχει ολάκληρο σύστημα που μετράει καταναλώσεις σε υποσταθμούς κατανομής , παρατηρεί τη συχνότητα και δίνει εντολές στα εργοστάσια παραγωγής να ανεβάσουν η να κατεβάσουν ισχύ ( ανάλογα με την τρέχουσα συχνότητα ) . Αν θυμάσαι , όταν ήταν ο πόλεμος στη Γιουγκοσλαβια , κανενα ρολόι κουζίνας ( 50 Hz ) δεν έδειχνε τη σωστή ώρα ....

Τα εργοστασια (γεννητριες ) επισης δεν ρυθμιζουν ολα μαζι , καποια λειτουργούν σε φορτίο βάσης , κάποια ειναι κλειστά ( συντήρηση ή εφεδρεία ) , καποια στο ρελαντί ... και κάποια ( λίγα ) ρυθμίζουν τη παραγωγή τους τους ώστε να βγαίνουν τα 50 Hz ...

Hulk
04-10-12, 22:36
Το δίκτυο της ηπειρωτικής Ελλάδας είναι σταθερό γιατί είναι παραλληλισμένο με πολλές γειτονικές χώρες και έχει κάποιας μορφής αδράνεια , αν μπορώ να το πω έτσι ... Εκατοντάδες γεννήτριες με εκατομμύρια καταναλωτες ... Υπάρχει ολάκληρο σύστημα που μετράει καταναλώσεις σε υποσταθμούς κατανομής , παρατηρεί τη συχνότητα και δίνει εντολές στα εργοστάσια παραγωγής να ανεβάσουν η να κατεβάσουν ισχύ ( ανάλογα με την τρέχουσα συχνότητα ) . Αν θυμάσαι , όταν ήταν ο πόλεμος στη Γιουγκοσλαβια , κανενα ρολόι κουζίνας ( 50 Hz ) δεν έδειχνε τη σωστή ώρα ....

Δεν το θυμαμαι Χρηστο, αλλα αυτο που λες δηλαδη καταλαβαινουν απο την συχνοτητα οταν ειναι πολυ φορτωμένο το δικτυο και μπαινουν

επιπλεον γεννητριες; Ειναι παντως πολυ μπέρδεμα...

p.gabr
04-10-12, 22:49
Δεν ειναι μονον η ταση στον παραλληλισμο και η συχνοτητα ....την διαφορα φασης την ξεχασαμε.
βεβαια αν ειναι παντα συμφασικα, τοτε Ναι η συχνοτητα θα ειναι η ιδια

Ραβε ξηλωνε ...μπερδε ---γουει ](*,):hammer::hammer::head:

aktis
04-10-12, 22:49
@ Hulk Απλό είναι , σα να πηγαίνεις εσύ στην ανηφόρα με το αμάξι σου και βλέπεις οτι κόβει .... τι κάνεις ? πατάς περισσότερο γκάζι .... έτσι και η γεννήτρια (ζεύγος κινητήρας - γεννήτρια καλύτερα ) που ρυθμίζει , καταναλώνει περισσότερη μηχανική ενέργεια ( καίγοντας περισσότερα καύσιμα ) και βγάζει παραπάνω ηλεκτρική ενέργεια ....

@ π.γαβρ αναφερεσαι σε παραλληλισμο , σωστα , φτιαχνεις πρωτα την ταση σου και προσπαθείς να κουμπώσεις πάνω στο υπάρχων δίκτυο , με τη σωστή φάση .
Ο παραλληλισμος γινεται όμως μόνο όταν μπαίνει στο δίκτυο μια γεννήτρια , αφού έχει μπει όμως , μετά , μπορεί να ρυθμίζει την συχνότητα του δικτύου ...

Hulk
04-10-12, 23:32
Οποτε αν καταλαβα καλα, αλλαζει η ροπη του κινητηρα ετσι ωστε να μην πεφτουν οι στροφες και αλλαζει η ταση.

Η συχνοτητα λογικα ρυθμιζεται παλι απο της στροφες της γεννητριας, ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

xrhstosmp
04-10-12, 23:36
η ταση δεν εχει σχεση με τις στροφες της γεννητριας.η ταση ρυθμιζεται απο το AVR (aytomatic voltage regulator)που επεμβαινει στη διεγερση της γεννητριας.

Hulk
04-10-12, 23:45
η ταση δεν εχει σχεση με τις στροφες της γεννητριας.η ταση ρυθμιζεται απο το AVR (aytomatic voltage regulator)που επεμβαινει στη διεγερση της γεννητριας.

Χρηστο νομιζω πως εχω δει σε μια γεννητρια μια τετοια πλακετα, φυσικα δεν μιλαω για την ΔΕΗ αλλα για μια 4 kva ενος φιλου.

Οποτε καπως ετσι δουλευει και η ΔΕΗ απλα σε μεγαλυτερες κλιμακες;

Ηλιας Α
05-10-12, 00:09
Οπως γραφω και στον τιτλο, εχω μεγαλη απορία το πως σταθεροποιει η ΔΕΗ την ταση δικτυου της.

Δηλαδη απο την αρχη της παραγωγης του εργοστασιου πχ της τουρμπινας που γυριζει την γεννήτρια

και μετα, πως διαχειρίζονται τοση μεγαλη ισχυ;

Ποιος ειναι ο τροπος που κρατανε παντα σταθερη την ταση και την συχνοτητα του δικτυου;

Εχω αυτη την απορια επειδη βλεπω καμια φορα απλες γεννητριες βενζινης ή πετρελαίου να παιζουν λιγο

οι στροφες του κινητηρα και τρεμοπαιζουν ολα!
Καλησπέρα.
<< Οπως γραφω και στον τιτλο, εχω μεγαλη απορία το πως σταθεροποιει η ΔΕΗ την ταση δικτυου της.>>.

Απόψε θα κάνω προσπάθεια να περιγράψω χοντρικά μόνο αυτό << πως σταθεροποιει η ΔΕΗ την ταση δικτυου της.>>.
α) Στον τόπο παραγωγής με επέμβαση α1) Στη διέγερση. α2) θέτοντας σε λειτουργία και άλλες γεννήτριες. α3 Και σε έκτατες περιπτώσεις ακόμη και στη συχνότητα
β) Στους υποσταθμούς επεμβαίνοντας: β1) Στους μηχανισμούς αλλαγής σχέσης των μετασχηματιστών( Μ/Σ ).β2) Φορτώνοντας τυχόν εφεδρικές γραμμές. β3) Συνδέοντας ή αποσυνδέοντας πυκνωτές ή στραγγαλιστικά πηνία - κατά περίπτωση -. β4) Κάνοντας απόρριψη φορτίου σε γραμμές – συνήθως 20 KV – μη ζωτικής σημασίας. β5 επεμβαίνοντας στους ειδικούς Μ/Σ τους ονομαζόμενους υπερβολτιστάς.
γ) Ζητώντας από ενεργοβόρους καταναλωτές να μειώσουν το φορτίο.

Hulk
05-10-12, 00:16
Ευχαριστω πολυ Ηλια, πολυ καλη αναλυση. Στο α3 που αναφερεις οτι κατα περιπτωσεις μπορει να επεμβεις και στην συχνοτητα

πως γινετε αυτο; Δηλαδη εννοώ γινετε μηχανηκα η με ηλεκτρονικο τροπο;

Ηλιας Α
05-10-12, 00:43
Ευχαριστω πολυ Ηλια, πολυ καλη αναλυση. Στο α3 που αναφερεις οτι κατα περιπτωσεις μπορει να επεμβεις και στην συχνοτητα

πως γινετε αυτο; Δηλαδη εννοώ γινετε μηχανηκα η με ηλεκτρονικο τροπο;
<< Στο α3 που αναφερεις οτι κατα περιπτωσεις μπορει να επεμβεις και στην συχνοτητα

πως γινετε αυτο; Δηλαδη εννοώ γινετε μηχανηκα η με ηλεκτρονικο τροπο;>>
Αναφέρθηκα << Και σε έκτατες περιπτώσεις ακόμη και στη συχνότητα >> για τη σταθεροποίηση της τάσης και όχι για τη σταθεροποίηση αυτής της ίδιας της συχνότητας, που για τη σταθεροποίηση συχνότητας θα επανέλθω ίσως αύριο

Στη δεκαετία ίσως του 50 γινόταν μηχανικά σε συνεργασία του ανθρώπου, αργότερα μηχανικά - ηλεκτρικά σε συνεργασία του ανθρώπου, ακόμη αργότερα μηχανικά -ηλεκτρονικά σε συνεργασία του ανθρώπου, και σήμερα με τη βοήθεια Η/Υ (*) οι οποίοι καθοδηγούν τα πάντα.
(*) Υπάρχουν εταιρίες που απασχολούν πλειάδα επιστημόνων που φτιάχνουν λογισμικά για την τάση και όχι μόνο.

Hulk
05-10-12, 00:46
Ευχαριστω πολυ! Περιμενω την συνεχεια του μαθηματος, οταν μπορεσεις φυσικα.

ioannistsi
05-10-12, 02:01
Η Συχνότητα της Γεννητριας εξαρταται απο τις στροφες...καθε μονάδα εχει τις δικές τις ονομαστικές στροφες για τα 50 Herz (εξαρταται απο τις σπειρες κτλ...) Καθε φορα που η μονάδα ειναι να συνδεθει στο δίκτυο επεμβαίνει ενα συστημα ο Συγχρονιστης ο οποιος με την σειρα του ρυθμιζει τον ρυθμιστη στροφων ετσι ωστε η μοναδα να συγχρονιστει απολυτα με το δικτυο.....

PCMan
05-10-12, 02:04
Η Συχνότητα της Γεννητριας εξαρταται απο τις στροφες...καθε μονάδα εχει τις δικές τις ονομαστικές στροφες για τα 50 Herz (εξαρταται απο τις σπειρες κτλ...) Καθε φορα που η μονάδα ειναι να συνδεθει στο δίκτυο επεμβαίνει ενα συστημα ο Συγχρονιστης ο οποιος με την σειρα του ρυθμιζει τον ρυθμιστη στροφων ετσι ωστε η μοναδα να συγχρονιστει απολυτα με το δικτυο.....

Εϊχα κι εγώ αυτή την απορία αλλά έχω και μία ακόμα.
Τι γίνεται με τα Inverter των φωτοβολταικών? Λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο?

vasilllis
05-10-12, 09:48
Δεν το θυμαμαι Χρηστο, αλλα αυτο που λες δηλαδη καταλαβαινουν απο την συχνοτητα οταν ειναι πολυ φορτωμένο το δικτυο και μπαινουν

επιπλεον γεννητριες; Ειναι παντως πολυ μπέρδεμα...

πλεον γινονται ολα αυτοματα.
Κατοπιν μετρησης οταν ζητηθει παραπανω ισχυ αρχιζουν και παραλληλιζουν γεννητριες.Αρχικα ξεκινανε με diesel λογω οτι γινεται γρηγορη αναληψη φορτιων.Κατοπιν ,αν υπαρχει,θα παρει ατμοστροβιλος οπου χρειαζεται περισσοτερο χρονο για εκκινηση.
Μετα παραλληλιζεται στο δικτυο ,μια διαδικασια οπου απαιτειται οι φασεις να ειναι σε ιδιες μοιρες,η ταση 3% πανω ή κατω και η συχνοτητα σταθερη (αφου βεβαια πρεπει να ειναι στις ιδιες μοιρες,συνεπαγεται ιδιες στροφες).
Αφου πια παραλληλιστουνε,αρχιζει μια σχεση αλληλεγγυης.Αυτη που θα εχει ''περισοτερες στροφες''(δεν μπορει στην πραξη να γινει) θα εχει περρισοτερο φορτιο ,αφου στην ουσια θα ειναι σαν να τροφοδοτει και τις υπολοιπες(για αυτο δεν παιρνει περισοτερες στροφες).Οσες εχουν παραπανω ταση(παλι θεωρητικα) εχει να κανει με την αεργο ισχυ(περισσοτερη-λιγοτερη,δεν θυμαμαι ακριβως).
Η αναποδη διαδικασια γινεται για να βγει απο το δικτυο,χαμηλωνουν την ισχυ της(στροφες-ταση) χανει φορτια μεχρι που ανοιγει ο διακοπτης της.


Ολα αυτα τωρα γινονται συγκεκριμενες ωρες(ας πουμε το πρωι πριν ξεκινησει η ζητηση) μπαινουν γεννητριες stand by.
oταν ξεπερασει καποια ισχυ του δικτυου πχ 70% ,βαζουν και αλλες Stand by.
Οταν για καποιο λογο κατι δεν παει καλα,προκειμενου να πεσει ολο το δικτυο(θυμασαι καποιο καλοκαιρι που κανανε τριωρες διακοπες ανα περιοχη επειδη δεν εφτανε το ρευμα) ανοιγουν διακοπτες,μεχρι να μεγαλωσει το δικτυο.

Ηλιας Α
05-10-12, 13:05
Η Συχνότητα της Γεννητριας εξαρταται απο τις στροφες...καθε μονάδα εχει τις δικές τις ονομαστικές στροφες για τα 50 Herz (εξαρταται απο τις σπειρες κτλ...) Καθε φορα που η μονάδα ειναι να συνδεθει στο δίκτυο επεμβαίνει ενα συστημα ο Συγχρονιστης ο οποιος με την σειρα του ρυθμιζει τον ρυθμιστη στροφων ετσι ωστε η μοναδα να συγχρονιστει απολυτα με το δικτυο.....
<< ...καθε μονάδα εχει τις δικές τις ονομαστικές στροφες για τα 50 Herz >> Ναι!, αλλά δεν εξαρτάτε από τον αριθμό σπειρών αλλά από τον αριθμό των πόλων, βεβαίως και από την ταχύτητα περιστροφής του δρομέα.

Hulk
05-10-12, 16:15
Εϊχα κι εγώ αυτή την απορία αλλά έχω και μία ακόμα.
Τι γίνεται με τα Inverter των φωτοβολταικών? Λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο?


Καλή ερώτηση και αυτή.. λογικά πρέπει να κάνουν το ίδιο για να συγχρονιστούν με το δίκτυο, αλλά καλύτερα να

μας απαντήσουν οι πιο έμπειροι σε αυτά.

lepouras
05-10-12, 17:36
πιστεύω είναι ευκολότερο με τα ινβερτερ(όχι σχεδιαστικά)εφόσον δεν έχουν μηχανικά μέρει όπου θεωρώ δυσκολότερο να συγχρονιστούν με συχνότητες τάση και τέτοια. με το σκεπτικό ότι διαβάζουν την έξοδο και προσαρμόζουν πολύ εύκολα και γρήγορα την δικιά τους λειτουργιά ακομα και σε ταλαντεύσεις του δικτύου όπως αυξομειώσεις τάσης και συχνότητας(αν και σε αυτό είναι πολύ ελάχιστες ) πράγμα που το θεωρώ δυσκολότερο και πιο χρονοβόρο στις μεγάλες μηχανικές γεννήτριες.

p.gabr
05-10-12, 18:33
Και με τις ανεμογεννητριες τι γινεται βρε παιδια;

Σε παρκα εχω πατατηρησει οτι δεν περισυρεφονται ολες στον ιδιο χρονο;
Κανω λαθος η διορθωνεται αυτο;

lepouras
05-10-12, 18:44
από ότι εχω μιλήσει με ανθρώπους που έχουν δουλέψει σε ανεμογεννήτριες ακολουθούν την ίδια φιλοσοφία με ινβερτερ.
οι ρυθμιστές στροφών κλπ είναι για να λειτουργεί σε όρια ασφαλείας ώστε να περιοριστούν οι φθορές στο ελάχιστο άρα και η διάρκεια ζωής τους μεγαλύτερη και όχι να ρυθμίσουν συχνότητες κλπ

p.gabr
05-10-12, 18:47
Aν ειναι ετσι ενταξει

Ευχαριστω Γιαννη ,γιατι ηταν μια απορια μου

lepouras
05-10-12, 18:52
αυτήν έπαθε προφανώς βλάβη το σύστημα περιστροφής τον πτερύγιον που ρυθμίζει ανάλογα την ταχύτητα του αέρα και την επιφάνεια που θα αφήσει να έχουν τα φτερά κόντρα στον άνεμο. και δεν μπόρεσε να λειτουργήσει το φρένο με αποτέλεσμα μπουουουμ

http://www.youtube.com/watch?v=ZMNqjirbWoQ

-nikos-
05-10-12, 19:12
Και με τις ανεμογεννητριες τι γινεται βρε παιδια;

Σε παρκα εχω πατατηρησει οτι δεν περισυρεφονται ολες στον ιδιο χρονο;
Κανω λαθος η διορθωνεται αυτο;


καποιος μου ειπε οτι λειτουργουν με αυτη την αρχη =http://www.slamvalvemotor.com/generator.html

μπορει να ισχειη μπορει και οχι,,παντος εχει ενδιαφερον ενα σχετικο ψαξιμο.

ουσιαστικα αυτοσυνχρονιζωνται στην συχνωτητα,,,

με ενα μοτερ-γεννητρια το εχω δει, δεν αποκλειεται να ισχηει και στα παρκα με
περισωτερα μοτερ-γεννητριες.


η συγκεκριμενη σελιδα πραγματευεται στην χρηση ατμομηχανης με διασυνδεση στο δικτιο.

-nikos-
05-10-12, 19:25
καποιος μου ειπε οτι λειτουργουν με αυτη την αρχη =http://www.slamvalvemotor.com/generator.html

μπορει να ισχειη μπορει και οχι,,παντος εχει ενδιαφερον ενα σχετικο ψαξιμο.

ουσιαστικα αυτοσυνχρονιζωνται στην συχνωτητα,,,

με ενα μοτερ-γεννητρια το εχω δει, δεν αποκλειεται να ισχηει και στα παρκα με
περισωτερα μοτερ-γεννητριες.


η συγκεκριμενη σελιδα πραγματευεται στην χρηση ατμομηχανης με διασυνδεση στο δικτιο.



ατμομηχανη η μηχανη πεπιεσμενου αερα- μοτερογεννητρια και γυρισμα του μετρητη αναποδα
http://www.youtube.com/watch?v=gibaHpdHJ98&feature=player_embedded#!



http://www.youtube.com/watch?v=gibaHpdHJ98&amp;feature=player_embedded#!

ioannistsi
05-10-12, 20:47
<< ...καθε μονάδα εχει τις δικές τις ονομαστικές στροφες για τα 50 Herz >> Ναι!, αλλά δεν εξαρτάτε από τον αριθμό σπειρών αλλά από τον αριθμό των πόλων, βεβαίως και από την ταχύτητα περιστροφής του δρομέα.

Εχεις δικιο μπερδευτικα....δεν ειμαι ηλεκτρολογος για να ξερω απο μηχανες πολυ καλα...αλλα απο αυτοματα συστηματα ,σαν αυτοματιστης, οπως ο Συγχρονιστης ξερω κ γιαυτο απαντησα στο ποστ....

Ηλιας Α
05-10-12, 22:44
Εχεις δικιο μπερδευτικα....δεν ειμαι ηλεκτρολογος για να ξερω απο μηχανες πολυ καλα...αλλα απο αυτοματα συστηματα ,σαν αυτοματιστης, οπως ο Συγχρονιστης ξερω κ γιαυτο απαντησα στο ποστ....
Καλησπέρα.
Έκανα τη διευκρίνιση με μόνο σκοπό της μη παραπληροφόρησης.
<< δεν ειμαι ηλεκτρολογος για να ξερω απο μηχανες >> Σαν μέλη αυτής της κοινότητας δεν είμαστε παντογνώστες, αλλά μεταδίδοντας ο καθένας τις γνώσεις του συμβάλομε στον πλουτισμό των γνώσεων μας.
<< οπως ο Συγχρονιστης >> Αν εννοείς με τη λέξη << Συγχρονιστης >> τη συσκευή που ελέγχει τις συνθήκες παραλληλισμού δυο συστημάτων θα ήθελα να περιγράψεις αυτόν.

ioannistsi
05-10-12, 23:28
Καλησπέρα.
Έκανα τη διευκρίνιση με μόνο σκοπό της μη παραπληροφόρησης.
<< δεν ειμαι ηλεκτρολογος για να ξερω απο μηχανες >> Σαν μέλη αυτής της κοινότητας δεν είμαστε παντογνώστες, αλλά μεταδίδοντας ο καθένας τις γνώσεις του συμβάλομε στον πλουτισμό των γνώσεων μας.
<< οπως ο Συγχρονιστης >> Αν εννοείς με τη λέξη << Συγχρονιστης >> τη συσκευή που ελέγχει τις συνθήκες παλ/σμού δυο συστημάτων θα ήθελα να περιγράψεις αυτόν.

Καταρχήν δεν κατάλαβα τη λέξη "παλ/σμου".....
Παρολαυτα ο Συγχρονιστης είναι ένα αυτόματο σύστημα το οποίο μόλις κλείσει ο διακόπτης διέγερσης της μονάδας κ η μονάδα πλησιάσει στις ονομαστικές στροφές της συγκρίνει το συνημίτονο κ τη συχνότητα του δικτύου του κ επεμβαίνει στον ρυθμιστή στροφών (μόνο όταν ο συγχρονισμός είναι στο αυτόματο κ δεν το χειρίζεται ο χειριστής) για να έχει η μονάδα τις κατάλληλες τιμές για να μπεί στο δίκτυο....

Ηλιας Α
05-10-12, 23:57
Καταρχήν δεν κατάλαβα τη λέξη "παλ/σμου".....
Παρολαυτα ο Συγχρονιστης είναι ένα αυτόματο σύστημα το οποίο μόλις κλείσει ο διακόπτης διέγερσης της μονάδας κ η μονάδα πλησιάσει στις ονομαστικές στροφές της συγκρίνει το συνημίτονο κ τη συχνότητα του δικτύου του κ επεμβαίνει στον ρυθμιστή στροφών (μόνο όταν ο συγχρονισμός είναι στο αυτόματο κ δεν το χειρίζεται ο χειριστής) για να έχει η μονάδα τις κατάλληλες τιμές για να μπεί στο δίκτυο....
<< Καταρχήν δεν κατάλαβα τη λέξη "παλ/σμου".....>>
Έχεις δίκιο αντί για παρ/σμού έγραψα παλ/σμου πάντως εννοούσα αυτό που και εσύ κατάλαβες δηλ παραλληλισμού.
Ευχαριστώ για την περιγραφή της συσκευής.

Hulk
06-10-12, 00:07
Με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλά, τελικά η συχνότητα εξαρτάτε από της στροφές του κινητήρα και ανάλογα πόσους πόλους

έχει η γεννήτρια. Και η ισχύς του δικτύου καθορίζετε ανάλογα με την ζήτηση από πολλές γεννήτριες μαζί.

ioannistsi
06-10-12, 00:52
Η συχνοτητα εξαρταται απο τις στροφες....τωρα για τα 50 Η καθε μονάδα δεν ειναι ιδια....αλλες μεγαλυτερες θελουν πιο πολλες στροφες κ αλλες μικροτερες λιγοτερες για να πετυχουν την ενδεδειγμενη συχνοτητα....
Τωρα η ισχυς του δικτυου καθοριζεται απο τη ζητηση της ενεργειας....αν αυξηθει η ζητηση ειδοποιει η κατανομη (ΔΕΣΜΗΕ)-(με 3 τροπους...) τους σταθμους παραγωγης για να βαλουν μοναδες στο δικτυο με τα αναλογα ΜW...

Ηλιας Α
06-10-12, 10:25
Με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλά, τελικά η συχνότητα εξαρτάτε από της στροφές του κινητήρα και ανάλογα πόσους πόλους

έχει η γεννήτρια. Και η ισχύς του δικτύου καθορίζετε ανάλογα με την ζήτηση από πολλές γεννήτριες μαζί.

Καλημέρα.
<< Με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλά, τελικά η συχνότητα εξαρτάτε από της στροφές του κινητήρα και ανάλογα πόσους πόλους έχει η γεννήτρια >>
Ακριβώς και αν το θες καλύτερα f=(στροφές/min) *60 * 2p.
Όπου: f = στυγνότητα, 2p= αριθμός ζευγών πόλων.
Οι δε στροφές επιλέγονται να είναι πλησίον των στροφών που η κάθε κινητήρια μηχανή έχει τη μέγιστη (*) απόδοση.
<< . Και η ισχύς του δικτύου καθορίζετε ανάλογα με την ζήτηση από πολλές γεννήτριες μαζί.>>
Ναι και η ζήτηση ισχύος αντιμετωπίζεται από την παραγόμενη από τις γεννήτριες ισχύ, και ανά πάσα
στιγμή πρέπει να ισχύει η σχέση ζητηθείσα ισχύ = παραγόμενη ισχύ

(*) Είναι γνωστό πως κάθε είδος μηχανής ( βενζινομηχανή, πετρελαιομηχανή, υδροστρόβιλος, ατμοστρόβιλος, αεροστρόβιλος ) έχει χονδρικά και έναν αριθμό στροφών που έχει την καλύτερη απόδοση, επίσης κάθε είδος έχει και τις ιδιαιτερότητες π.χ μια μεγάλη σε ισχύ πετρελαιομηχανή είναι συνήθως – για καλύτερη απόδοση - ποιο αργόστροφη από μια αντίστοιχη πολύστροφη .
Από τα παραπάνω είναι φανερό πως αν επιλέξομε κιν μηχανή που έχει βέλτιστο αριθμό στροφών 1600 στροφές/min επειδή μειωτήρας 1600 στροφές προς 1500 στροφές/min
είναι -συνήθως- ασύμφορος επιλέγομε γεννήτρια με 2 ζεύγη πόλων, οπότε η κιν μηχανή θα δουλεύει (για 50 Herz ) στις 1500 στροφές/min.

ΥΓ Ανάρτησα αυτόν τον τύπο f=(στροφές/min) *60 *2p ο οποίος είναι λάθος, ο δε σωστός είναι:f= στροφές/min *2p/ 60

vasilllis
06-10-12, 17:03
Καλημέρα.
<< Με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλά, τελικά η συχνότητα εξαρτάτε από της στροφές του κινητήρα και ανάλογα πόσους πόλους έχει η γεννήτρια >>
Ακριβώς και αν το θες καλύτερα f=(στροφές/min) *60 * 2p.
Όπου: f = στυγνότητα, 2p= αριθμός ζευγών πόλων.
Οι δε στροφές επιλέγονται να είναι πλησίον των στροφών που η κάθε κινητήρια μηχανή έχει τη μέγιστη (*) απόδοση.
<< . Και η ισχύς του δικτύου καθορίζετε ανάλογα με την ζήτηση από πολλές γεννήτριες μαζί.>>
Να και η ζήτηση ισχύος αντιμετωπίζεται από την παραγόμενη από τις γεννήτριες ισχύ, και ανά πάσα
στιγμή πρέπει να ισχύει η σχέση ζητηθείσα ισχύ = παραγόμενη ισχύ

(*) Είναι γνωστό πως κάθε είδος μηχανής ( βενζινομηχανή, πετρελαιομηχανή, υδροστρόβιλος, ατμοστρόβιλος, αεροστρόβιλος ) έχει χονδρικά και έναν αριθμό στροφών που έχει την καλύτερη απόδοση, επίσης κάθε είδος έχει και τις ιδιαιτερότητες π.χ μια μεγάλη σε ισχύ πετρελαιομηχανή είναι συνήθως – για καλύτερη απόδοση - ποιο αργόστροφη από μια αντίστοιχη πολύστροφη .
Από τα παραπάνω είναι φανερό πως αν επιλέξομε κιν μηχανή που έχει βέλτιστο αριθμό στροφών 1600 στροφές/min επειδή μειωτήρας 1600 στροφές προς 1500 στροφές/min
είναι -συνήθως- ασύμφορος επιλέγομε γεννήτρια με 2 ζεύγη πόλων, οπότε η κιν μηχανή θα δουλεύει (για 50 Herz ) στις 1500 στροφές/min.


οι διπολικες ειναι 3000 στρ.
οι4πολικες 1500
6πολικες (ειδικη παραγγελια) 1000
8πολικες 750,
12πολικες και παει λεγοντας.

επισης για τις ανεμογεννητριες για τον ελεγχο των στριφων υπαρχει ο ελεγχος στις μοιρες των πτερυγιων οπου φτανουν και 0 σε περιπτωση τυφωνα.

Ηλιας Α
08-10-12, 23:09
Καλησπέρα.
Απόψε θα κάνω προσπάθεια να περιγράψω αυτό << Ποιος ειναι ο τροπος που κρατανε παντα σταθερη ………….συχνοτητα του δικτυου;>>
Όπως είναι γνωστό σε ένα διασυνδεδεμένο εθνικό ή διεθνές ευρωπαϊκό σύστημα η συχνότητα συνήθως είναι ακριβώς 50 Herz, για να είναι η συχνότητα 50 Herz θα πρέπει όλες οι γεννήτριες να στρέφουν 50*60/2Ρ στροφές/min
Ο παλιός καλός τρόπος που για 2 και πλέον αιώνες κρατούσε –ίσως και σήμερα - σταθερές τις στροφές των κινητήριων μηχανών ήταν είναι ο περίφημος ρυθμιστής του Batt,- θα κάνω προσπάθεια να αναρτήσω φωτό 2 τύπων - σήμερα υπάρχουν και άλλοι τύπου επιτηρητών συχνότητας οι οποίοι δίνουν εντολή στους μηχανισμούς που θα κρατήσουν της στροφές των κινητήριων μηχανών σταθερές, αυτή οι μηχανισμοί είναι: για τις πετρελαιομηχανές το καύσιμο ( γκάζι ), για τους ατμοστροβίλους τα επιστόμια ατμού, για τους υδροστροβίλους τα επιστόμια νερού κ.τ.λ., ο ρυθμιστής Batt είναι μηχανικός τοποθετημένος στην κεφαλή της κινητήριας μηχανής, οι άλλοι τύποι επιτηρητών συχνότητας βρίσκονται και αυτοί συνήθως στα εργοστάσια παραγωγής.

frozen843
17-10-12, 13:18
Καλησπέρα.
Απόψε θα κάνω προσπάθεια να περιγράψω αυτό << Ποιος ειναι ο τροπος που κρατανε παντα σταθερη ………….συχνοτητα του δικτυου;>>
Όπως είναι γνωστό σε ένα διασυνδεδεμένο εθνικό ή διεθνές ευρωπαϊκό σύστημα η συχνότητα συνήθως είναι ακριβώς 50 Herz, για να είναι η συχνότητα 50 Herz θα πρέπει όλες οι γεννήτριες να στρέφουν 50*60/2Ρ στροφές/min
Ο παλιός καλός τρόπος που για 2 και πλέον αιώνες κρατούσε –ίσως και σήμερα - σταθερές τις στροφές των κινητήριων μηχανών ήταν είναι ο περίφημος ρυθμιστής του Batt,- θα κάνω προσπάθεια να αναρτήσω φωτό 2 τύπων - σήμερα υπάρχουν και άλλοι τύπου επιτηρητών συχνότητας οι οποίοι δίνουν εντολή στους μηχανισμούς που θα κρατήσουν της στροφές των κινητήριων μηχανών σταθερές, αυτή οι μηχανισμοί είναι: για τις πετρελαιομηχανές το καύσιμο ( γκάζι ), για τους ατμοστροβίλους τα επιστόμια ατμού, για τους υδροστροβίλους τα επιστόμια νερού κ.τ.λ., ο ρυθμιστής Batt είναι μηχανικός τοποθετημένος στην κεφαλή της κινητήριας μηχανής, οι άλλοι τύποι επιτηρητών συχνότητας βρίσκονται και αυτοί συνήθως στα εργοστάσια παραγωγής.

Δεν ξερω πως ακριβως διατηρει η ΔΕΗ την συχνοτητα και την ταση σταθερη σε ολο το δικτυο αλλα ο Ηλιας Α εχει απολυτο δικιο για τον τροπο που διατηρηται σταθερη σε μια γεννητρια ή μια συστοιχεια γεννητριων. Το εξαρτημα που το κανει αυτο ειναι ο ρυθμιστης στροφων. Υπαρχουν διαφορα ειδη. Στην φωτο του Ηλια Α ειναι ενας απλως μηχανικος ρυθμιστης που τουλαχιστον στην ναυτιλια εχει αντικατασταθει εδω και περιπου 50 χρονια απο τους υδραυλικους και μηχανουδραυλικους ρυθμιστες ενω πιο συχγρονοι ακομη ειναι οι ηλεκτρονικουδραυλικοι ρυθμιστες (ηλεκτρονικοι ρυθμιστες στροφων με που ελεχγουν υδραυλικα actuator). Στις σημερινες εφαρμογες τοποθετουνται πλεον ηλεκτρικα actuator που ελεγχονται απο ηλεκτρονικες μοναδες. Η νεωτερη τεχνολογια στον χωρο ειναι τα συστηματα EFI (electronic fuel injection) που ,τουλαχιστον στην ναυτιλια ειναι σε εμβριακο σταδιο.
Χοντρικα ενας ρυθμιστης στροφων παρακολουθει τις στροφες του κινητηρα και φροντιζει να τις διατηρει σταθερες ανεξαρτητα απο το φορτιο που εχει να διαχειριστει το ζευγος. Ελεγχει την κινηση την αντλια καυσιμου και σε καθε αλλαγη φορτιου ανοιγει η κλεινει το καυσιμο. Το προβλημα σε αυτο ειναι πως οταν δουλευουν πολλα ζευγη ταυτοχρονα (τα οποια δεν ειναι απαραιτητο να εχουν τις ιδιες προδιαγραφες λειτουργιας ) δεν υπαρχει ενας γραμμικος τροπος παραλλησμου. Εκει μπαινει στο παιχνιδι το droop. Μια ρυθμιση στην ουσια του ποσοστου του φορτιου που θα σηκωσει το καθε ζευγος αλλα και το ποσο γρηγορα η αργα θα γινει αυτο ωστε ενω μοιραζονται τα φορτια στην συστοιχεια η στροφες στο καθε ζευγος (αρα και η συχνοτητα) να μενουν σταθερες.
Αυτη ειναι μια πολυ χοντρικη περιγραφη του τροπου λειτουργιας των ρυθμιστων στροφων. Αν καποιος θελει περισσοτερες λεπτομεριες ας ρωτησει. Δευτερα η τριτη θα ανεβασω καποιες φωτο απο τα διαφορετικα ειδη ρυθμιστων με καποιες παραπανω λεπτομεριες για την λειτουργια του καθενος αν ενδιαφερεται καποιος γιατι τωρα ειμαι σε αδεια