PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν πιάνει η κεραία



andreas157
04-10-12, 15:45
καλησπέρα. Ξεκινάω...
Αρχές ιουνίου βλέπω hotbird eutelsat κανονικά, πάω ταξίδι εξωτερικό και παίρνω τους δέκτες μαζί μου. Γυρνάω πρίν απο μία βδομάδα, συνδέω τους δέκτες σπίτι μου και δε βλέπω τίποτα. Έχω 2 πιάτα, ένα πιο μικρό και ένα μεγαλύτερο. Απ το μικρό πιάτο βλέπω κανονικά. Απ το μεγάλο τίποτα.
Το μεγάλο πιάτο δεν εχει κουνηθεί ουτε πανω κάτω, ουτε δεξια αριστερά γιατι τo εχω σημειώσει.
Πήρα καινούριο LNB, twin, γιατι το παλιό που είχα το βρηκα καμμενο απ τον ήλιο, και ειχε σπάσει μπροστά. Πάλι τιποτα. Να προσθέσω ότι δε βλέπω απο καμία εξοδο του LNB.
Έβαλα ενα απο αυτά τα μουφέικα τα πεδιόμετρα να μετρήσω το σήμα, έχω φουλ σήμα, με τη μικρότερη ευαισθησία. Ο δέκτης μου λεεi στο σημα, δυναμη 92%, ποιότητα 0% και προφανως δε βλέπω.

καμιά ιδέα? :confused1:

leosedf
04-10-12, 17:05
Το καλώδιο?

andreas157
04-10-12, 17:09
δε πιστέυω ναχει κάτι. Δε πιάνω σε καμία απ τις 2 εξόδους του LNB, με άλλα καλώδια, με 3 δεκτες που δοκίμασα και με την κεραία στην ίδια θέση :confused1:

servicetron
05-10-12, 18:55
Ας γίνουμε πιο συγκεκριμένοι.

Αν υποθέσω ότι λαμβάνεις ιχνοδιάγραμμα τόξου από Eutelsat και Hot Bird 13A/13B/13C στις13.0° ανατολικά, τότε αγαπητέ φίλε χρειάζεσαι ένα πιάτο 80 εκατοστών και έναν αποκωδικοποιητή. Δεν χρειάζονται δυο αποκωδικοποιητές και δυο πιάτα...

Στη συνέχεια αναφέρεις ότι πήρες lnb με δυο εξόδους. Για ποιο λόγο ; Δεν υπάρχει λόγος και με ένα απλό μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν χρειάζεται να ξοδεύεσαι.

Τέλος αναφέρεις ότι «ο δέκτης μου λεεi στο σημα, δυναμη 92%, ποιότητα 0% και προφανώς δε βλέπω.» Αυτό έχει να κάνει με επιλεκτικό κεντράρισμα του πιάτου. Δηλαδή σε ορισμένες συχνότητες δεν πιάνεις τίποτα και σε άλλες μπορεί να λαμβάνεις σήμα με θόρυβο ( χαμηλά ποιότητα ). Χρειάζεται δηλαδή μια επανεγκατάσταση με ένα πιάτο, παράκεντρη λύψη των δορυφόρων, καλό σφίξιμο και μέριμνα για μόνωση και ΚΑΛΟ ΚΕΝΤΡΑΡΙΣΜΑ,,,

Κοίτα πιο κάτω στην παρακάτω εικόνα. Σε ένα πιάτο ταυτόχρονα Eutelsat και Hot Bird και Astra !!!

37744

her
05-10-12, 22:10
Προφανώς χρησιμοποίησε twin lnb γιατί έχει δυο δεκτές.
Δες τις ρυθμίσεις Diseqc.
Επίσης το καλώδιο το έχεις σύνδεση στην σωστή υποδοχή του δορυφορικού δέκτη (lnb in) ;

andreas157
06-10-12, 10:06
ακριβώς. το twin για να βλέπω σε 2 τηλεοράσεις...θα ανεβω το απογευμα να κουνησω την κεραία.