PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με UBUNTU



TSAKALI
04-10-12, 20:56
Ειπα να κανω φορματ το φορητο , ειχα 2 λειτουργικα μεσα ,
εκανα φορματ και εγκατασταση μονο στο partition των XP,
το αλλο που ηταν εγκατεστημενο το ubuntu δεν το πειραξα,
Τωρα ,μετα την εγκατασταση , δεν ξεκιναει με επιλογη,
δηλαδη οταν ξεκινουσε , ειχε μια επιλογη οπου διαλεγα μεσα
σε μερικα δευτερολεπτα ποιο λειτουργικο θελω, τωρα ξεκιναει
κατευθειαν μονο τα XP, το κομματι του σκληρου που εχει
μεσα το ubuntu , δεν μπορω να το δω με τα XP (φυσικο ειναι)
αλλα ουτε με αλλο ubuntu (εβαλα τον σκληρο του φορητου σε
ανταπτορα και τον κουμπωσα σε αλλο υπολογιστη οπου εχω και εκει
ubuntu, αλλα και εκει βλεπω μονο το κομματι των windows XP)
Τι να φταιει ? σωζεται η κατασταση?

kpetros
04-10-12, 21:00
msconfig , 2o tab , σου λεει ποιο απο τα OS που εχεις θελει να ανοιγει αυτοματα , ισως κανεις κατι απο εκει
αλλιως , F8 πριν μπεις στα windows και βγαζει λιστα να επιλεξεις

TSAKALI
04-10-12, 21:14
Ευχαριστω φιλε Πετρο , αλλα δεν βλεπω πουθενα το ubuntu, ενω σαν χωρος υπαρχει.

georgz
04-10-12, 21:26
Εδώ είσαι. (http://osarena.net/hacks-guides/format-sta-windows-ke-chasate-ton-grub.html)

TSAKALI
04-10-12, 22:25
δεν το βλεπω ουτε με το grub , κατι εγινε και ..εξαφανιστηκε

GeorgeVita
04-10-12, 22:30
Κάνε boot με ένα live-cd για να δεις τα partitions και τι περιέχουν μέσα.
Ελεγξε αν υπάρχουν directories /home/.../Desktop κλπ.
Αν είχες dual boot σε ένα σκληρό δίσκο, με τα defaults το Ubuntu πηγαίνει στο sda5 ή sda6.

TSAKALI
04-10-12, 22:34
Το εκανα και αυτο Γιωργο , το partitions του ubuntu , το βλεπω μονο οταν παω να κανω φορματ
τον σκληρο , εκει το εχει σαν αγνωστο ,αλλα με την κανονικη χωρητηκοτητα

GeorgeVita
04-10-12, 22:39
Τα windows θα το βλέπουν "άγνωστο" γιατί είναι σε format "EXT4".
Να βάλεις linux Live-CD ή Live-USB (καλύτερα το ίδιο version ubuntu) και να το δεις από το "Places".

TSAKALI
04-10-12, 22:42
κανω μια τελευταια προσπαθεια με live , ενω εσβησα τελειως το partition των xp

TSAKALI
04-10-12, 22:57
ευχαριστω παιδια , παει για φορματ ολοκληρο

Αποστόλης1
04-10-12, 23:12
ευχαριστω παιδια , παει για φορματ ολοκληρο

Αν δεν το ξεκίνησες δώσε στιγμιοτυπο από τ Gparted

GeorgeVita
04-10-12, 23:19
[off topic]
Αστείο linux-άδων: Αν μπορεί ένας συντονιστής να αλλάξει τον τίτλο σε "Πρόβλημα από τα windows"
...
[/off topic]

Δε νομίζω τα windows να καταστρέφουν άλλα partitions, απλά θα τοποθετούν το δικό τους boot record.

Αποστόλης1
04-10-12, 23:27
[off topic]
Αστείο linux-άδων: Αν μπορεί ένας συντονιστής να αλλάξει τον τίτλο σε "Πρόβλημα από τα windows"
...
[/off topic]

Δε νομίζω τα windows να καταστρέφουν άλλα partitions, απλά θα τοποθετούν το δικό τους boot record.

Αφου έκανε φορμά.έσβυσε και το boot. loader απο το sda1

georgz
05-10-12, 01:38
Ο grub ο bootloader των linux σβήστηκε επειδή πέρασες τα windows. Αν έκανες την διαδικασία που έβαλα στο link θα μπορούσες να το σώσεις.

TSAKALI
05-10-12, 09:31
Καλημερα παιδες, το φορματ εγινε και δεν εχει σημασια πλεον να σωθουν τα αρχεια ,
το θεμα ειναι να ξερουμε τι εκανα λαθος , δηλ. πως γινεται το φορματ μονο των windows
χωρις να επηρεαστουν τα ubuntu , πως επρεπε να γινει η διαδικασια απο την αρχη?

SV1JRT
05-10-12, 09:51
Καλημερα παιδες, το φορματ εγινε και δεν εχει σημασια πλεον να σωθουν τα αρχεια ,
το θεμα ειναι να ξερουμε τι εκανα λαθος , δηλ. πως γινεται το φορματ μονο των windows
χωρις να επηρεαστουν τα ubuntu , πως επρεπε να γινει η διαδικασια απο την αρχη?


Σαββα, συγνώμη... είδα το νήμα πολύ αργα φιλε μου.
Για να πουμε τα πράγματτα σωστά, όταν έκανες format στα windows, ξαναγράφτηκε ο Master Boot Loader (MBR) του σκληρου, για να αντικατοπτρίζει το part;ition των Windows XP που έκανες format. Είναι η φυσιολογική διαδικασία του format.
Τα Windows XP όμως ΔΕΝ υποστηρίζουν απο την κατασκευή τους DUAL BOOT με αποτέλεσμα να μην μπορείς να "δείς" το partition του linux.
Φυσικά, μέσα απο τη "Διαχείρηση Υπολογιστή" δεν έβλεπες το partition του Linux, γιατι τα windows απλά δεν το γνωρίζουν. Δεν ξέρουν πώς να διαχειρειστούν ext3 partitions. Είναι φυσιολογικό.
Αυτό που χρειαζόσουν ήταν απλά ένας Boot Loader για Windows.
Ο καλύτερος που έχω βρεί είναι ο "EasyBCD" http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/EasyBCD.shtml
Κάνεις εγκατάσταση στα Windows και μετά, μέσα απο το interface του προγράματος, διαλέγεις τα partitions που θέλεις να κάνεις boot και τους δίνεις και ένα όνομα. (Π.χ Windows ή UBUNTU).
Οταν ξεκινάει ο υπολογιστής, σου βγάζει ένα ωραίο πινακάκι που σε ρωτάει απο ποιό partition θέλεις να ξεκινήσεςι.
Στο laptop μου έχω 2 partitions με Windows XP, ένα partition με Windows 7 και ένα partition με CentOS.
(Ετσι πρέπει να είναι λόγω δουλειάς) !!! Μπορείς να έχεις μέχρι 4 partition σε κάθε δίσκο του μηχανήματος.

navar
07-01-13, 14:10
εμ ενα φιλαράκο έχεις και συνάδελφο και δεν τον πήρες ένα τήλ να σε βοηθήσει !!!
καλά να πάθεις Σαββάκο !

DLS 33
07-01-13, 18:57
η Madriva ειχε στο 8,2 CD, επαναφορα boot, κ Linux, κ Windows...

shoco
07-01-13, 19:08
Μπορειτε να χρησιμοποιειτε και αυτο το οποιο ειναι σιγουρη λυση

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

ΜακηςΠ
01-03-18, 13:56
Ναι, το θυμάμαι τo boot-repair από παλιά όπως και το grub. Δουλεύει σωστά και εύκολα. Και γω το ίδιο πρόβλημα έχω. Είμαι συνταξιούχος προγραμματιστής και χθές είπα να ασχοληθώ λίγο με το Ubuntu και την κοινότητα των λινουξάδων, όπεν κλπ και έμπλεξα. Είμαι και οικολόγος του κλίματος Bookchin αν σας λέει τίποτα.

eleCtroAsxetos
01-03-18, 14:25
παλαιοτερα οταν καναμε απεγκατασταση διανομη λινουξ και εμενε ο GRUB μονος του στο Master Boot Record συχνα μπαστακωνοταν και οποιαδηποτε νεα εγκατασταση windows δεν αγγιζε το MBR οποτε κολλουσε οποιαδηποτε νεα εγκατασταση λειτουργικου μετά την πρώτη επανεκκίνηση που κάνει ο υπολογιστης κατα το windows install με το κλασσικο ''ntldr is missing''. Πολύς κόσμος μισησε τα λινουξ απο αυτό και εκανε 10 φορες νεα εγκατασταση χωρις να μπορει να προχωρήσει μετά την 1η επανεκκίνηση.
Η απαντηση που δύσκολα εβρισκες παρα μόνο αν εβρισκες 1-2 αντιστοιχα θέματα που ειχαν ανοιξει στο φορουμ των ubuntu ήταν να παρεις ενα CD εγκαταστασης πλήρες είτε των XP είτε των 7 και να κανεις boot απο CD/DVD. Επιλογη Repair-command prompt και στο περιβαλλον MS dos να δωσεις τις εντολες για να διωξεις τον μπαστακωμενο και μη λειτουργικο GRUB.
/fixboot
/fixmbr
Αυτο βεβαια ειναι παλια πληροφορια και σιγουρα τα πραγματα εχουν αλλαξει πλεον ισως και οι παραπανω εντολες.