PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε Θυροτηλεόραση Comelit



PanagiotisHlektrlogos
04-10-12, 23:48
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σ ένα πρόβλημα πού αντιμετωπίζω και αν κανείς μπορεί να δώσει μια απάντηση.
Λοιπόν έχω μια θυροτηλεόραση Comelit στη πολυκατοικία υπάρχουν 2 πόρτες (μια εσωτερική και μια εσωτερική) Το πρόβλημα είναι ότι δεν ανοίγει η οθόνη (βρέθηκε καμένη αντίσταση στη πλακέτα) Αν έχει επισκευάσει κάνεις και αξίζει το κόπο ας μου πει!
Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι ενώ ανοίγει την έξω πόρτα δεν ανοίγει τη μέσα.
Αν υπάρχει κάποιο διάγραμμα συνδεσμολογίας και μπορεί κάποιος να μου το στείλει θα το ήθελα.
Αν μπορεί να μου πει κανείς τι μπορεί να γίνεται πάλι θα τον ευχαριστούσα πάρα πολύ!
Να σημειώσω ότι τα υπόλοιπα διαμερίσματα ανοίγουν κανονικά και τις 2 πόρτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

PanagiotisHlektrlogos
07-10-12, 11:55
Κανείς ?

xrhstosmp
07-10-12, 13:24
μια απλουστατη αναζητηση στο γουγλη μας δινει πολλα αποτελεσματα
π.χ
http://www.comelitgroup.com/modules_cms/ContPage.php?cp=M0401010000&cat=104

briko
07-10-12, 16:04
Το ότι έχεις μια καμένη αντίσταση την οθόνη δεν λέει απολύτως τίποτε.
Για να καεί μια αντίσταση κάπου κάτι βραχυκύκλωσε.
Αν θέλεις να την φτιάξεις η να αγοράσεις μια νέα είναι θέμα δικό σου.
Στα συστήματα με δυο πόρτες σε κανονικές εγκαταστάσεις υπάρχει ένα κύκλωμα ρελε που κάνει την μεταγωγή από την μια πόρτα στη άλλη και με το ίδιο κουμπάκι κλειδαριάς άνοιγε πότε η μια και πότε η άλλη.
Από τα συμφραζόμενα σου μαλών δεν έχεις αυτό γιατί αν το είχες η θα άνοιγαν κανονικά οι πόρτες η αν είχε βλάβη το ρελε δεν θα άνοιγε από κανένα διαμέρισμα.
Άρα για να μην ανοίγει η μια πόρτα έχεις πρόβλημα η στο μπουτον το δεύτερο την δεύτερης πόρτας η στο καλώδια.
Αν κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου δώσε περισσότερες πληροφορίες για να σου πούμε περισσότερα.

PanagiotisHlektrlogos
21-10-12, 13:48
Ειναι με 2 πορτες. Ο μεταγωγικός διακόπτης απ οτι μου είπαν απο την εταιρια ειναι κοινος για ολους. Για να μη κάνει τη μεταγωγη απο το συγκεκριμένο διαμέρισμα θα πρέπει να εχει κοπεί (η να εχει κακή συνδεση) το καλώδιο που κατεβένει στο μπουτόν της αντίστοιχης θύρας. αυτό το σχέδιο θέλω (διαγραμμα καλωδιώσεων). Γιατί για να βγάλω ακρη απο τη καλωδίωση της πολυκατοικιας είναι πολύ δυσκολο.
Ευχαριστώ τους φίλους για τη βοήθεια, και πάλι και συγνώμη για την αργοπορία στη απόκριση μου, αλλα έχω πρόβλημα με το ιντερνετ και δεν μπαίνω συχνά στο site τελευταία.

briko
21-10-12, 17:49
σε όλες τις μάρκες ο μεταγωγικός διακόπτης είναι ΕΝΑΣ και είναι μαζί (κοντά) στο τροφοδοτικό.
Δεν υπάρχει τίποτε για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά.
Εαν εχεις 2 μπουτον στην οθόνη του διαμερίσματος για την κάθε μια πόρτα ξεχωριστά ΔΕΝ εχεις μεταγωγικό διακόπτη άλλα στριμμένα καλώδια!!! στις δυο πόρτες πράγμα πολύ συνηθισμένο.
Άρα το πρόβλημα σου είναι η το αντίστοιχο μπουτον της κλειδαριάς της οθόνης η το καλώδιο.
http://www.karson.gr/downloads/manuals/THYROTHLEFWNA_THYROTHLEORASEIS/URMET/VASIKO_TEXNIKO_EGXEIRIDIO_THYROTHLEFWNWN_THYROTHLE ORASEWN_URMET.PDF
στην σελίδα 27 υπάρχει κάποιο παράδειγμα για σωστή εγκατάσταση.