PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνική KNX



robotakias
06-10-12, 02:25
Πρόσφατα ενημερώθηκα για την τεχνική KNX και μου έχουν δημιουργηθεί αρκετές απορίες. 'Οποιος γνωρίζει και έχει ασχοληθεί ας βοηθήσει παρακαλώ.

Τι ακριβώς είναι KNX? Είναι κάποιο πρότυπο διασύνδεσης των επιμέρους κομματιών ενός αυτοματισμού? Είδα οτι π.χ. η Siemens έχει βγάλει modules για να μπορούν να συνδέονται στο KNX τα PLC της.
Αναφέρεται αποκλειστικά για αυτοματισμούς κτιρίων, π.χ. έξυπνα κτίρια? Γιατί απο το ψάξιμο είδα οτι κυρίως εκεί αναφέρεται. Δηλ. δεν μπορούμε να σχεδιάσουμε έναν αυτοματισμό για παράδειγμα σε ένα ασανσέρ που να περιέχει ένα μικρό PLC, κάποιες έξυπνες μονάδες, τερματικούς διακόπτες κτλ και να χρησιμοποιούμε το KNX?

leosedf
06-10-12, 10:28
Μεταφέρθηκε.

robotakias
06-10-12, 21:42
Επαναδημοσίευση..

vasilllis
07-10-12, 00:45
Λαμπρο
ισως κανω και λαθος,αλλα μιας και δεν εχει απαντησει καννενας ας πεσω εγω στην πυρα.. :) :) :)

Απο οσο ξερω αυτα τα συστηματα βασιζονται στην επικοινωνια μεταξυ τους με Bus.ΚΝΧ ειναι ενα πρωτοκολο ωστε να ειναι συμβατες παρα πολλες εταιριες μεταξυ τους.
Στην ουσια εφαρμοζεται για να συνεργαστουν ''απειρες'' συσκευες μεταξυ τους.
Απο τα λιγα που ξερω μεχρι στιγμης τα plc δεν δουλευουν με bus,αρα φανταζομαι η επικοινωνια τους ειναι μεσω ethernet???
Στην χρηση τωρα του ανελκυστηρα,τι εφαρμογη θα βρεις??ηδη λειτουργουν με plc,to knx που θες να το χρησιμοποιησεις?
εδω εχει καποιες ιδεες http://www.knx.org/fileadmin/downloads/08%20-%20KNX%20Flyers/Checklist%20Step-By-Step%20Project%20Management/Checklist_Part_1_Greek.pdf

κανε και μια αναζητηση εχει παρα πολλα

Δημήτρηςκα
07-10-12, 01:41
Υπάρχουν διάφορες εταιρίες που έχουν προϊόντα για το ΚΝΧ από φώτα μέχρι τηλεωράσεις. Υπάρχουν και δυαδικές είσοδοι για ΚΝΧ μιας που ρώτησες και ναι η siemens έχει module που κάνει το logo plc συμβατό με το knx. Οι ΚΝΧ συνδρομοιτές συνδέονται μεταξύ τους με bus πρωτόκολλο μπορεί να το έχεις ακούσει σαν I2c εάν ασχολήσε με μC. Τι είναι το ΚΝΧ; Φαντάσου πίσω από κάθε διακόπτη, λάμπα, ηλεκτρικό ρολό , κουδούνι, συναγιαρμό ( και ότι άλλο βάλει ο νούς σου ένα μC όλοι αυτοί σε ένα σπίτι συνδεδεμένοι στο πίνακα του σπιτιού ένα εαγουλικό με είσοδο για USB/rs232 που εσύ προγραμματίζεις πότε θα δουλεύει τι.( σαν το Internet αλλά για μικροελενκτές)
Φυσικά υπάρχουν και άλλες λύσεις παρόμοιες

robotakias
07-10-12, 03:08
Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.
Οπότε είναι ένα πρωτόκολλο αποκλειστικά για αυτοματισμό σπιτιού. Για να ασχοληθεί κάποιος μαζί του θα πρέπει και να ασχολείται με εγκαταστάσεις συναγερμών, αυτοματισμών σπιτιού και ότι έχει σχέση με ένα έξυπνο σπίτι. Δεν τίθεται δηλ. το θέμα να αντικαταστήσει έναν βιομηχανικό αυτοματισμό, σωστά?
Στο www.knxtraining.gr (http://www.knxtraining.gr) που μπήκα, είδα οτι στα σεμινάρια που γίνονται το 80% είναι ηλεκτρολόγοι και μετά μηχανολόγοι. Άντε απο σπόντα να υπάρξει και κάποιος ηλεκτρονικός.

lepouras
07-10-12, 03:30
Δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να ασχοληθεί ένας ηλεκτρονικός με αυτό, διοτι μεν έχουμε αποκεντρωμένο σύστημα με τοπικούς μικροελεγκτές αλλά ο προγραμματισμός είναι τόσο απλός με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, που κάνουν σεμινάρια ηλεκτρολόγοι που δεν έχουν πιάσει υπολογιστή στην ζωή τους και το μαθαίνουν.

Σαν σύστημα όσο μικρότερη είναι η κλίμακα χρήσης του τόσο ασύμφορο είναι.
Αρχίζει να γίνετε συμφέρον και φθηνό μόνο όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις και οι λειτουργίες που ζητάμε να μας καλύψει.
Σαν εξτρά μοντουλ έχουν βγει πάρα πολλά που του δίνει την δυνατότητα να συνεργάζεται με PLC, θυροτηλεοράσεις εταιριών που δεν ανήκουν στο πρωτόκολλο και αλλά.

Για το συγκεκριμένο που σκέφτηκες θα μπορούσε να το κάνει αλλά σε σύγκριση με τις επιλογές που υπάρχουν στην αγορά θα έβγαινε πανάκριβο κατά πολύ από τους συμβατικούς τρόπους και σίγουρα ασύμφορο. Κάνει τα πάντα(στην κυριολεξία) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συμφέρει πάντα.
Αυτήν την στιγμή είναι σχεδόν 300 εταιρίες που ασχολούνται και βγάζουν προϊόντα σε αυτό το πρωτόκολλο και φυσικά αυτά συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους. Είναι όπως τα windows που πόσες εταιρίες ασχολούνται με προϊόντα βασισμένα επάνω τους

robotakias
07-10-12, 05:28
Σαν σύστημα όσο μικρότερη είναι η κλίμακα χρήσης του τόσο ασύμφορο είναι.
Αρχίζει να γίνετε συμφέρον και φθηνό μόνο όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις και οι λειτουργίες που ζητάμε να μας καλύψει.


Αυτό το λες απο την άποψη του οτι είναι ακριβές οι συσκευές που συνεργάζονται με το knx?
Ας πάρουμε ένα άλλο παράδειγμα..Αντί να το χρησιμοπιήσουμε σε κτιριακό αυτοματισμό, να φτιάξουμε έναν αυτοματισμό σε ένα θερμοκήπιο. Όλοι οι αισθητήρες και οι διακόπτες και οτιδήποτε άλλο να συνδέονται με KNX και όλα να καταλήγουν σε κάποιο data logger για την ενημέρωση για τις παραμέτρους που μετρώνται.

Το κόλλημά μου είναι το εξής: αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε αυτοματισμούς εκτός κτιρίων όπως π.χ. το παράδειγμα που έδωσα.

leosedf
07-10-12, 05:38
Τι γίνεται με τα άλλα πρωτόκολλα όπως Zwave, X10, UPB, Insteon κλπ? Παίζουν στην αγορά? Η κινδυνεύει κάποιος να είναι ο μόνος που έχει Χ10 π.χ.?

Υ.Γ 1: Στην αρχή νόμιζα ότι εννοούσατε K-nex που είναι τουβλάκια σαν τα lego για να παίζεις και αναρωτιόμουν σε ποια κατηγορία να ανήκει....

Υ.Γ 2: Καλά ρε Λάμπρο 4:30 το πρωί ??

robotakias
07-10-12, 05:44
Υ.Γ 2: Καλά ρε Λάμπρο 4:30 το πρωί ??

Είμαι βραδινή βάρδια στο εργοστάσιο.. Και αφού δεν έπαιζε κάποια βλάβη, λέω κάτσε να ασχοληθώ με τις KNX ανησυχίες μου!

ΥΓ: Να στείλω πολλά χαιρετίσματα στον συνάδελφό μου Γιάννη (electron). Γειά σου βρε Γιάννη!

robotakias
07-10-12, 06:20
Συνεχίζοντας το ψάξιμο στο internet βρήκα πληθώρα αισθητήρων KNX. Ένας αρκετά ενδιαφέρον αισθητήρας που βρήκα, είναι ένας αισθητήρας που μετράει την υγρασία του χώματος. Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις με KNX ξεφεύγοντας απο τον περιορισμό του home-building automation.
Απ'ότι φαίνεται όρεξη και φαντασία να έχει κανείς και όλα τα άλλα βρίσκονται...

lepouras
07-10-12, 16:16
Ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εκτός κτηρίου μπορεί.
Σε ότι δεν έχει για την συγκεκριμένη εφαρμογή αναγκαστικά θα συνδυαστεί με μοντουλ και άλλα εξαρτήματα.
Γιαυτό λέω ότι το κόστος καθορίζει το όλο θέμα.

Όσο για την ερώτηση του Κωνσταντίνου αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το βασικό πρόβλημα τον άλλων συστημάτων είναι ο περιορισμός που δίνουν στις λειτουργίες και ότι συνήθως η κάθε εταιρία βγάζει μόνο τα δικά της και δεν συνεργάζονται με άλλες μάρκες.
Οπότε αυτό περιορίζει κατά πολύ τής επιλογές και τις δυνατότητες . Πρέπει να δεις πρώτα τι θέλεις να κάνεις και μετά να δεις αν από τα υπόλοιπα είναι κάποιο που σε εξυπηρετητή. Σίγουρα το κόστος τους είναι κατά πολύ μικρότερο αλλά αντίστοιχα είναι και οι δυνατότητές τους.
Παράδειγμα, και η legrand έβγαλε σύστημα bus και ενώ σε όλα είναι ακριβός ο ίδιος τρόπος εγκατάστασης κλπ δεν συνεργάζεται με το KNX. η απάντησή τους ήταν ότι δεν θέλανε να πληρώσουν τα δικαιώματα που ζητά η KNX με αποτέλεσμα να αυξηθεί το κόστος του υλικού τους αλλά αυτόματα περιορίζεστε στις δυνατότητες που έχει σκεφτεί και αποφάσισε η εταιρία, έχει ενσωματώσει και μπορεί να παρέχει το σύστημά τους.

Να εξηγήσω και κάτι που μπορεί να μην είναι κατανοητό.
Στο knx bus (instabus έμεινε σε πολλούς από την siemens) μπορώ να χρησιμοποιήσω υλικά ,εξαρτήματα κλπ οποιαδήποτε εταιρίας στην ίδια εγκατάσταση ανακατεμένα και δεν περιορίζομε από μια μάρκα (φυσικά να είναι bus εξαρτήματα). δηλαδή μπορεί μέσα σε ένα γραφείο να έχω διακόπτες της Busch, στους πίνακες να έχω υλικό της berger και siemens, στο διάδρομο να έχω διακόπτες της jung και στον κήπο να έχω vimar. και όλα αυτά να συνεργάζονται άψογα.
Επίσης ένα άλλο σφάλμα είναι ότι δεν χρειάζεται όλα τα καλώδια οι διαχειριστές και τα πάντα να πρέπει να πάνε σε έναν πινάκα ή στον κεντρικό πίνακα(αυτό θα το έκανε ακομα ακριβότερο), αλλά μπορούν να τοποθετηθούν τοπικά στους χώρους που έχουμε να διαχειριστούμε την κάθε εντολή ή εντολές.
Π.χ. σε ένα δωμάτιο που εχω ένα ρολό 3 φώτα μια ηλεκτροβανα και 1 τέντα. Δεν θα πάω όλες αυτές τις επιστροφές στον πίνακά(όπως κακός κάνουν σήμερα) αλλά τοποθετώ έναν τοπικό διαχειριστή 8 έξοδον(σε έναν τοπικό πινακακι, ένα κουτί, κάπου) και τα διαχωρίζετε αυτός . Γιαυτό άλλωστε το σύστημα είναι και αποκεντρωμένο .
Αλλά βλέπεις κάτι ότι εμπλέκονται 2 τουλάχιστον συνήθως στο πακέτο(ηλεκτρολόγος και προγραμματιστής, σχεδιαστής του συστήματος) οπότε ο καθένας σου λέει χρήμα έχει ο τύπος που τα θέλει, ε ας ακουμπήσει κάτι παραπάνω και σε εμάς.

Η δυνατότητες του συστήματος μπορούν να περιοριστούν μόνο από την όρεξη την δικιά σου να ψάξεις να βρεις τη υπάρχει στην αγορά επάνω στο σύστημα.
και είναι το μόνο που φτάνει πάνω από 10.000 διευθύνσεις.

σταματάω γιατί αν συνεχίσω θα πω και τίποτα κοτσάνες και δεν γλυτώνω το ξύλο μετά.:biggrin:
δεν ξέρω τη άλλο να πω όποτε καλύτερα να δω και καμιά άλλη απορία.

robotakias
08-10-12, 00:47
Γιάννη (lepouras), να σε ρωτήσω..
Έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά/ερασιτεχνικά με το θέμα KNX για κάποια εγκατάσταση?
Σε ρωτάω γιατί μου έχει κάνει εντύπωση το συγκεκριμένο πρωτόκολλό/τεχνική και αν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί μαζί του..

Απο αυτά που λέμε εδώ και απο αυτά που βρήκα στο internet μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και ψάχνω να βρω απόψεις για το θέμα απο κάποιον που έχει ασχοληθεί και πρακτικά με το KNX.

lepouras
08-10-12, 01:38
Εχω πάρει την πιστοποίηση.
Το αν αξίζει , άποψή μου ναι αξίζει πολύ.Σαν γνώση ενός συστήματος που μπορεί να κάνει παπάδες ναι αξίζει.

Αν περιμένεις να κάνεις δουλεια και να βγάλεις λεφτά από αυτό χμμμ χλομό γιατί οι πρώτοι που θα σε ανταγωνιστούν είναι οι ίδιες οι εταιρίες που προκείμενου να μην χάσουν πελάτη και να πάρουν όλο το πακέτο( μελέτης προγραμματισμού) δωρεάν για να πουλήσουν τα προϊόντα τους η με μικρο αντίτιμο.
Πάντως αν το μάθεις πέρα από το αν θα βρεις να το δουλέψεις πουθενά(για Ελλάδα μιλάμε) σίγουρα θα σε βάλει σε σε άλλες διαδικασίες σκέψης, στον συνδυασμό που μπορείς να διαχειριστείς τα πάντα στον τρόπο τους και αλλά, άσχετα αν μεμονωμένα μπορεί να βρεις τρόπο να τα υλοποιήσεις με άλλους τρόπους.

Το καλό που έχει το πρόγραμμα(διότι περί αυτού πρόκειται) είναι ότι όποια στιγμή κάποια εταιρία βγάλει κάτι καινούργιο, είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει και τους οδηγούς του(drivrs ας πούμε) ώστε να το βάλεις στην βάση δεδομένων του προγράμματος.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν βασίζεσαι στις δυνατότητες του προγράμματος αλλά στις δυνατότητες που έχει προγραμματιστή το κάθε εξάρτημα (διακόπτης, εξάρτημα πίνακα, αισθητήριο,)ο κατασκευαστής του. το πρόγραμμα απλά αναβαθμίζετε ώστε να καλύπτει τις νέες δυνατότητες και να βελτιώνετε όπως ακριβός πχ τα windows.οι περιορισμοί που έχει είναι η φαντασία σου(εκτός από τα λεφτά σου)

ένα παράδειγμα ας πούμε. με μερικές δυνατότητες που μπορώ να σκεφτώ.

Ένα σπίτι μεγάλο με πολλά ρολά, παράθυρα, ραντάρ σε κάθε δωμάτιο, παγίδες σε όλα τα ανοίγματα, καλοριφέρ με ηλεκτροβανα σε κάθε σώμα, τέντες, κήπος.
Φύγεις από το σπίτι πατάς ένα κουμπί και ότι φώτα ξέχασες αναμμένα και όποιο ρολό είναι ανοιχτό να κλείσει ή ενεργοποιώντας τον συναγερμό να κάνει και όλα τα παραπάνω.
Γυρνάμε σπίτι ξεκλειδώνω τον συναγερμό σηκώνονται τα ρολά και κυκλοφορώντας στο σπίτι τα ραντάρ πλέον είναι για να μου αναβοσβήνουν τα φώτα στην πορεία μου εκτός και αν πατήσω τον αντίστοιχο διακόπτη για να ανάψει μόνιμα η και να σβήσει.
Έχω ανάψει το καλοριφέρ και μπαίνω στο δωμάτιο μου και ανοίγω το παράθυρο.
Αυτόματα από την παγίδα το βλέπει και μου κλείνει το σώμα ώστε να μην έχω τσάμπα απώλεια θερμότητας(βλέπεις η εξωτερική θερμαινόμενη πισίνα που εχω δεν έχει απώλειες ο σπάταλος:lool:).
Έφυγα από το δωμάτιο και παράτησα το φως αναμένω μου το σβήνει μετά από λίγο(συνεργασία με το ραντάρ) αλλά μπορεί να έχω και ένα αισθητήρα που όσο νυχτώνει να μου ανάβει όλο και περισσότερο το φως πιο δυνατά στο βάθος του σαλονιού που είναι πιο σκοτεινό πιο λίγο κοντά στην μπαλκονόπορτα.
Κοιμάμαι το βράδυ και παραβιάζετε κάποια ζώνη, ας πούμε παγίδα, εκτός ότι βαράνε οι σειρήνα ανάβει όλα τα φώτα σπίτι και κήπος και όποιο άλλο θέλω για να πανικοβάλλω τον κλέφτη. Το ίδιο και άμα λείπω.
Βρέχει οπότε δεν ποτίζει τον κήπο για να μην σπαταλάμε νερό(λες και με ένοιαξε με τόσο χρήμα αλλά λέμε τώρα:wiink:) και επειδή φυσά κλείνει και τις τέντες για να μην σπάσουνε.
Γύρισα σπίτι και άραξα σαλόνι(κουραστική μέρα ήτανε λες και έσκαβα:001_tongue:) και θέλω να δω ταινία οπότε αλλά φώτα τα θέλω αναμμένα και άλλα σβηστά πιάνω το τηλεκοντρόλ και πατάω το σενάριο που έχω για ταινία και τα φώτα όλα ρυθμίζονται στις στάθμες που θέλω, κλίνει το ρολό για να μην έχω αντανακλάσεις και κατεβάζει το πανί του προτζεκτορα (είμαι λαρτζ τύπος ,πολύ χρήμα μιλάμε:biggrin:) το πρωί με το που ξυπνάω πατώντας το κουμπί στο δωμάτιο μου η χτυπώντας το ξυπνητήρι που είναι ενσωματωμένο στον διακοπτη που έχω το φως δίπλα στο κομοδίνο μου ανάβω την καφετιέρα να ζεστάνει καφέ, ο θερμοσίφωνας θα ανάψει 10 λεπτά για να κάνω ένα ντουζάκι( μην πάω στις επιχειρήσεις μου σαν αγγούρι:001_rolleyes:) και σηκώνονται τα ρολά για να μπει φως στο σπίτι............................................. .................................................. .... και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς. χρήμα να έχεις και φαντασία όπως είπα και νωρίτερα.

picdev
08-10-12, 02:08
για να κάνεις όλα αυτά που λές πρέπει το χρήμα να είναι πολύ πάνω απο τους μέσους πλούσιους , γιατί έχω δει αρκετούς πλούσιους με βίλες αλλά δεν είχαν τέτοια στα σπίτια τους,
όταν ειχα δει τιμές για αυτά τα συστήματα , το κόστος ήταν εξωπραγματικό, και αν βάλεις και την αμοιβή αυτού που θα στο βάλει προγραμματίσει............. αγοράζεις δεύτερο σπίτι.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι για να κάνεις τα μαθήματα των εταιρειών έπρεπε να πληρώσεις!!!!!:confused1:
δηλαδή πουλάς τα προιόντα τους και πληρώνεις και απο πάνω?

Επίσης υπάρχουν πολλές μικρές εταιρείες που βγάζουν τέτοια συστήματα πολύ οικονομικά σε σχέση με τη siemens και τη legrand.
To zwave είναι αρκετά πιο οικονομικό

lepouras
08-10-12, 02:40
Σε πληροφορώ ότι έχω δει βίλες που έχουν το 90% εγκατεστημένα από αυτά που είπα αλλά δεν γνωρίζουν ότι μπορεί με ένα αναπρογραμματισμο και μερικά μοντουλακια ακομα να κάνει όλα αυτά που είπα.
Είναι αυτό που είπα πιο πάνω ότι όσο μεγαλώνουν οι απαιτήσεις τόσο πιο φθηνό γίνετε.

Πλήρωσα για να κάνω τα μαθήματα του συστήματος λόγο ότι μετά χρησιμοποιώ όποια εταιρία θέλω. το ότι η siemens είναι ένας πιστοποιημένος εξεταστής δεν σημαίνει ότι σε αυτήν περιορίζομε.
Εγώ έκανα όλα τα μαθήματα στην Σιβιτανιδειο και ήμουνα τυχερός διότι είχε καταφέρει να πάρει το δικαίωμα τον μαθημάτων για ένα μικρο χρονικό διάστημα, και ειχα την τύχη να έχω καθηγητή(ένας από τους 3 που είχαμε ταυτόχρονα) αυτόν που είχα και σαν ηλεκτρολόγος. Τον Στέφανο Τουλογλου(όση τον ξέρουν γράφει και βιβλία ηλεκτρολογικά).
Εξετάσεις μόνο δώσαμε στην misens.
Πολύ περισσότερες ώρες από την siemens και σε πολύ ανώτερα εργαστήρια. Για να καταλάβεις στο τελευταίο μάθημα ι μπορούσα από τον πάγκο μου να χειρίζομαι όλους τους άλλους πάγκους και τα φώτα της αίθουσας. στην siemens δεν στα παρέχουν αυτά παρά μια πινακίδα με 7-8 πραγματάκια και εκεί μένεις.

Αλλά εχω πάει σε εκθέσεις και εχω δει εταιρίες που έχουν δικό τους σύστημα, δεν συνεργάζεται με άλλα, τα προϊόντα πρέπει να τα προμηθευτώ μόνο από αυτούς και μου ζητάγανε λεφτά για να μου μάθουν το προϊόν τους.
Φυσικά φάγανε άκυρο και άντε για.
Λίγες εταιρίες σου προσφέρουν δωρεάν εκπαίδευση στα προϊόντα τους όταν αυτά είναι αποκλειστικά δικά τους άρα λογικά σε εκπαιδεύουν για να στα διαφημίσουν.
Σε τέτοια έχω κάνει σχεδόν όλα της legrand, hager, ABB και δεν θυμάμαι πόσες άλλες. και φυσικά τσάμπα και δώρο το φαΐ:biggrin:. Σιγά μην πλήρωνα να μάθω τις αποκλειστικότητες τους.

robotakias
08-10-12, 02:51
Πλήρωσα για να κάνω τα μαθήματα του συστήματος λόγο ότι μετά χρησιμοποιώ όποια εταιρία θέλω.

Εδώ www.knxtraining.gr (http://www.knxtraining.gr/) έκανες τα μαθήματα?

lepouras
08-10-12, 02:58
Εγώ έκανα όλα τα μαθήματα στην Σιβιτανιδειο και ήμουνα τυχερός διότι είχε καταφέρει να πάρει το δικαίωμα τον μαθημάτων για ένα μικρο χρονικό διάστημα, και ειχα την τύχη να έχω καθηγητή(ένας από τους 3 που είχαμε ταυτόχρονα) αυτόν που είχα και σαν ηλεκτρολόγος. Τον Στέφανο Τουλογλου(όση τον ξέρουν γράφει και βιβλία ηλεκτρολογικά).
Εξετάσεις μόνο δώσαμε στην misens.


όπως είπα. και μάλιστα με χαρά έμαθα ότι τα παιδιά που σπουδάζουν ηλεκτρολόγοι εκεί, μέσα στην ύλη τους , μαθαίνουν και αυτό.(φυσικά δωρεάν)
η εταιρία που δείχνεις νομίζω είναι η δεύτερη στην πιστοποίηση. δεν νομίζω να υπάρχουν και άλλες, άντε καμιά ακομα αλλά τότε ήτανε μόνο 2 στην Ελλάδα.

giwrgosss
08-10-12, 03:15
βλέπεις η εξωτερική θερμαινόμενη πισίνα που εχω δεν έχει απώλειες ο σπάταλος
Βρέχει οπότε δεν ποτίζει τον κήπο για να μην σπαταλάμε νερό(λες και με ένοιαξε με τόσο χρήμα αλλά λέμε τώρα
Γύρισα σπίτι και άραξα σαλόνι(κουραστική μέρα ήτανε λες και έσκαβα)
και κατεβάζει το πανί του προτζεκτορα (είμαι λαρτζ τύπος ,πολύ χρήμα μιλάμε
ο θερμοσίφωνας θα ανάψει 10 λεπτά για να κάνω ένα ντουζάκι( μην πάω στις επιχειρήσεις μου σαν αγγούρι :hahahha::hahahha::hahahha:

βρε έχει πως δεν έχει , και πολλές φορές δεν ξέρεις πινου ειναι το σπίτι , και μετα σου έρχονται γιατί ακόμα ψάχνουν τα λεφτά και σε κατηγορούν που δεν έκοψες απόδειξη για ενα ευρό και κλπ ... , πάντως αξίζει να μάθεις ένα απ όλα αυτά μιας πάνω κάτω την ίδια λογικη έχουν μεταξύ τους , και εαν έχεις κάποιο διευρυμένο πελατολόγιο με κάποιους που το έχουν περασμένο δηλ. αρκετά σπίτια έχουν τέτοια περασμένα πριν την πώληση τους , σίγουρα θα σε φωνάξει για καμιά βλάβη η και προσθήκη κ κλπ . αν καταπιάνεσαι με τέτοια δεν νομίζω να είναι τπτ το τραγικά δύσκολο .

vasilllis
08-10-12, 09:52
Εχω πάρει την πιστοποίηση.
Το αν αξίζει , άποψή μου ναι αξίζει πολύ.Σαν γνώση ενός συστήματος που μπορεί να κάνει παπάδες ναι αξίζει.

Αν περιμένεις να κάνεις δουλεια και να βγάλεις λεφτά από αυτό χμμμ χλομό γιατί οι πρώτοι που θα σε ανταγωνιστούν είναι οι ίδιες οι εταιρίες που προκείμενου να μην χάσουν πελάτη και να πάρουν όλο το πακέτο( μελέτης προγραμματισμού) δωρεάν για να πουλήσουν τα προϊόντα τους η με μικρο αντίτιμο.
Πάντως αν το μάθεις πέρα από το αν θα βρεις να το δουλέψεις πουθενά(για Ελλάδα μιλάμε) σίγουρα θα σε βάλει σε σε άλλες διαδικασίες σκέψης, στον συνδυασμό που μπορείς να διαχειριστείς τα πάντα στον τρόπο τους και αλλά, άσχετα αν μεμονωμένα μπορεί να βρεις τρόπο να τα υλοποιήσεις με άλλους τρόπους.

Το καλό που έχει το πρόγραμμα(διότι περί αυτού πρόκειται) είναι ότι όποια στιγμή κάποια εταιρία βγάλει κάτι καινούργιο, είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει και τους οδηγούς του(drivrs ας πούμε) ώστε να το βάλεις στην βάση δεδομένων του προγράμματος.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν βασίζεσαι στις δυνατότητες του προγράμματος αλλά στις δυνατότητες που έχει προγραμματιστή το κάθε εξάρτημα (διακόπτης, εξάρτημα πίνακα, αισθητήριο,)ο κατασκευαστής του. το πρόγραμμα απλά αναβαθμίζετε ώστε να καλύπτει τις νέες δυνατότητες και να βελτιώνετε όπως ακριβός πχ τα windows.οι περιορισμοί που έχει είναι η φαντασία σου(εκτός από τα λεφτά σου)

ένα παράδειγμα ας πούμε. με μερικές δυνατότητες που μπορώ να σκεφτώ.

Ένα σπίτι μεγάλο με πολλά ρολά, παράθυρα, ραντάρ σε κάθε δωμάτιο, παγίδες σε όλα τα ανοίγματα, καλοριφέρ με ηλεκτροβανα σε κάθε σώμα, τέντες, κήπος.
Φύγεις από το σπίτι πατάς ένα κουμπί και ότι φώτα ξέχασες αναμμένα και όποιο ρολό είναι ανοιχτό να κλείσει ή ενεργοποιώντας τον συναγερμό να κάνει και όλα τα παραπάνω.
Γυρνάμε σπίτι ξεκλειδώνω τον συναγερμό σηκώνονται τα ρολά και κυκλοφορώντας στο σπίτι τα ραντάρ πλέον είναι για να μου αναβοσβήνουν τα φώτα στην πορεία μου εκτός και αν πατήσω τον αντίστοιχο διακόπτη για να ανάψει μόνιμα η και να σβήσει.
Έχω ανάψει το καλοριφέρ και μπαίνω στο δωμάτιο μου και ανοίγω το παράθυρο.
Αυτόματα από την παγίδα το βλέπει και μου κλείνει το σώμα ώστε να μην έχω τσάμπα απώλεια θερμότητας(βλέπεις η εξωτερική θερμαινόμενη πισίνα που εχω δεν έχει απώλειες ο σπάταλος:lool:).
Έφυγα από το δωμάτιο και παράτησα το φως αναμένω μου το σβήνει μετά από λίγο(συνεργασία με το ραντάρ) αλλά μπορεί να έχω και ένα αισθητήρα που όσο νυχτώνει να μου ανάβει όλο και περισσότερο το φως πιο δυνατά στο βάθος του σαλονιού που είναι πιο σκοτεινό πιο λίγο κοντά στην μπαλκονόπορτα.
Κοιμάμαι το βράδυ και παραβιάζετε κάποια ζώνη, ας πούμε παγίδα, εκτός ότι βαράνε οι σειρήνα ανάβει όλα τα φώτα σπίτι και κήπος και όποιο άλλο θέλω για να πανικοβάλλω τον κλέφτη. Το ίδιο και άμα λείπω.
Βρέχει οπότε δεν ποτίζει τον κήπο για να μην σπαταλάμε νερό(λες και με ένοιαξε με τόσο χρήμα αλλά λέμε τώρα:wiink:) και επειδή φυσά κλείνει και τις τέντες για να μην σπάσουνε.
Γύρισα σπίτι και άραξα σαλόνι(κουραστική μέρα ήτανε λες και έσκαβα:001_tongue:) και θέλω να δω ταινία οπότε αλλά φώτα τα θέλω αναμμένα και άλλα σβηστά πιάνω το τηλεκοντρόλ και πατάω το σενάριο που έχω για ταινία και τα φώτα όλα ρυθμίζονται στις στάθμες που θέλω, κλίνει το ρολό για να μην έχω αντανακλάσεις και κατεβάζει το πανί του προτζεκτορα (είμαι λαρτζ τύπος ,πολύ χρήμα μιλάμε:biggrin:) το πρωί με το που ξυπνάω πατώντας το κουμπί στο δωμάτιο μου η χτυπώντας το ξυπνητήρι που είναι ενσωματωμένο στον διακοπτη που έχω το φως δίπλα στο κομοδίνο μου ανάβω την καφετιέρα να ζεστάνει καφέ, ο θερμοσίφωνας θα ανάψει 10 λεπτά για να κάνω ένα ντουζάκι( μην πάω στις επιχειρήσεις μου σαν αγγούρι:001_rolleyes:) και σηκώνονται τα ρολά για να μπει φως στο σπίτι............................................. .................................................. .... και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς. χρήμα να έχεις και φαντασία όπως είπα και νωρίτερα.



Γιαννη καλημερα
δεν ειπες το βασικο φιλε.σεναριο αμα σου σηκωθει υπαρχει; :) :) :)
περα απο τους αισθητηρες για αυτα που ανεφερες τι αλλο χρειαζεται;σιγουρα μια touch οθονη για αλλαγη σεναριων η μικρορυθμισεις απο τον χρηστη.τι αλλο;

lepouras
09-10-12, 00:25
Γιαννη καλημερα
δεν ειπες το βασικο φιλε.σεναριο αμα σου σηκωθει υπαρχει; :) :) :)
περα απο τους αισθητηρες για αυτα που ανεφερες τι αλλο χρειαζεται;σιγουρα μια touch οθονη για αλλαγη σεναριων η μικρορυθμισεις απο τον χρηστη.τι αλλο;

Βασίλη για το <<σήκωμα>> έχει 2 σενάρια. η σου στέλνει την όμορφη υπηρέτρια να στον κατεβάσει με διάφορα μέσα ή σου στέλνει την άσχημη μαγείρισσα να κατέβει με οπτικά μέσα.:lool::lool:

Η κεντρική οθόνη που είπες αν δεν θέλεις δεν είναι απαραίτητη. Ούτε χρειάζεται κεντρική μονάδα να διαχωρίζετε όλα αυτά που είπα.
Ο κάθε αισθητήρας διακόπτης , ενεργοποιητης είναι αυτόνομες μονάδες που στέλνουν λαμβάνουν και ανταλλάσσουν πληροφορίες. Στην ουσία όταν πατάω το λαπτοπ(ρε είμαι πολύ κουλ μάστορας λέμε:001_tt2:) να φορτώσω το πρόγραμμα σε όλη την εγκατάσταση, η κάθε μονάδα φορτώνει ότι την αφορά και μόνο. Απλά δεν ασχολούμαι να το κάνω εγώ μια μια αλλά γίνετε αυτόματα συνολικά και τέλος. Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί είναι κάποια μονάδα(μπλοκ πίνακα είναι) που αν δεν έχουν την δυνατότητα πολλών σεναρίων οι διακόπτες μου αναλαμβάνει να αποθηκεύσει και να πραγματοποιήσει εκείνη το ή τα σενάρια.

Είναι πολλά που μπορούμε να πούμε. σκέψου όπως είπα σχεδόν 300(μπορεί και τώρα πια παραπάνω) εταιρίες ασχολούνται και βγάζουν πολλά προϊόντα η κάθε μια που συνεργάζονται με το πρόγραμμα.
Οπότε σκέψου ότι υπάρχουν χιλιάδες εξαρτήματα( διακόπτες, αισθητήρες, ενεργοποιητές και άλλα) που παράγονται με διάφορες δυνατότητες το κάθε ένα.
Φυσικά εξυπακούεται ότι όσο πολυπλοκότερες απαιτήσεις έχω τόσο πρέπει να επιλεχθούν τα κατάλληλα ή και πρόσθετα εξαρτήματα που θα μπορέσουν να πραγματοποιήσουν την επιθυμία μας.
πχ αν θέλω να έχω πλήρη εικόνα και διαχείριση από το κινητό μου ή ακομα περισσότερο από το λαπτοπ τότε σίγουρα δεν επιλέγω μόνο ένα εξάρτημα αλλά αγοράζω και ολόκληρο πρόγραμμα που θα φορτώσω στο λαπτοπ και κάποια μοντουλ διασύνδεσης της εγκατάστασης με το ιντερνετ κλπ.(το ακριβότερο είναι το πρόγραμμα και όχι το μοντουλ.) αλλά ακομα και στο πρόγραμμα έχει μερικές κατηγορίες ανάλογα πόσο πολύ ελέγχον θέλεις να έχεις στο σπίτι. το πλήρες πάντως έχει μερικά χιλιάρικα.

Δημήτρηςκα
09-10-12, 14:46
Ωραία τα λέει ο lepouras να πρωσθέσω πως το knx συνδέετε σε δύκτιο ή στο διαδίκτυο, υπάρχουν εφαρμογές για smartphones και υπάρχει και η αρχή της παράνοιας
http://www.hlmek.gr/details.php?id=48

vasilllis
09-10-12, 15:35
Βασίλη για το <<σήκωμα>> έχει 2 σενάρια. η σου στέλνει την όμορφη υπηρέτρια να στον κατεβάσει με διάφορα μέσα ή σου στέλνει την άσχημη μαγείρισσα να κατέβει με οπτικά μέσα.:lool::lool:

Η κεντρική οθόνη που είπες αν δεν θέλεις δεν είναι απαραίτητη. Ούτε χρειάζεται κεντρική μονάδα να διαχωρίζετε όλα αυτά που είπα.
Ο κάθε αισθητήρας διακόπτης , ενεργοποιητης είναι αυτόνομες μονάδες που στέλνουν λαμβάνουν και ανταλλάσσουν πληροφορίες. Στην ουσία όταν πατάω το λαπτοπ(ρε είμαι πολύ κουλ μάστορας λέμε:001_tt2:) να φορτώσω το πρόγραμμα σε όλη την εγκατάσταση, η κάθε μονάδα φορτώνει ότι την αφορά και μόνο. Απλά δεν ασχολούμαι να το κάνω εγώ μια μια αλλά γίνετε αυτόματα συνολικά και τέλος. Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί είναι κάποια μονάδα(μπλοκ πίνακα είναι) που αν δεν έχουν την δυνατότητα πολλών σεναρίων οι διακόπτες μου αναλαμβάνει να αποθηκεύσει και να πραγματοποιήσει εκείνη το ή τα σενάρια.

Είναι πολλά που μπορούμε να πούμε. σκέψου όπως είπα σχεδόν 300(μπορεί και τώρα πια παραπάνω) εταιρίες ασχολούνται και βγάζουν πολλά προϊόντα η κάθε μια που συνεργάζονται με το πρόγραμμα.
Οπότε σκέψου ότι υπάρχουν χιλιάδες εξαρτήματα( διακόπτες, αισθητήρες, ενεργοποιητές και άλλα) που παράγονται με διάφορες δυνατότητες το κάθε ένα.
Φυσικά εξυπακούεται ότι όσο πολυπλοκότερες απαιτήσεις έχω τόσο πρέπει να επιλεχθούν τα κατάλληλα ή και πρόσθετα εξαρτήματα που θα μπορέσουν να πραγματοποιήσουν την επιθυμία μας.
πχ αν θέλω να έχω πλήρη εικόνα και διαχείριση από το κινητό μου ή ακομα περισσότερο από το λαπτοπ τότε σίγουρα δεν επιλέγω μόνο ένα εξάρτημα αλλά αγοράζω και ολόκληρο πρόγραμμα που θα φορτώσω στο λαπτοπ και κάποια μοντουλ διασύνδεσης της εγκατάστασης με το ιντερνετ κλπ.(το ακριβότερο είναι το πρόγραμμα και όχι το μοντουλ.) αλλά ακομα και στο πρόγραμμα έχει μερικές κατηγορίες ανάλογα πόσο πολύ ελέγχον θέλεις να έχεις στο σπίτι. το πλήρες πάντως έχει μερικά χιλιάρικα.

Η μοναδα Γιαννη ειναι που διαχειριζεται τα σεναρια?αυτη εχει και τις εξοδους ?
Απο οτι εριξα μια ματια(διορθωσε με αν κανω λαθος) αγοραζεις μοναδα για παραθυρα ποτισμα θερμανση φωτισμο και ολες οι μοναδες ''μιλανε'' μεταξυ τους? φτιαχνεις και 2-3 σεναρια και τελος??

lepouras
09-10-12, 23:41
Η μοναδα Γιαννη ειναι που διαχειριζεται τα σεναρια?αυτη εχει και τις εξοδους ?
Απο οτι εριξα μια ματια(διορθωσε με αν κανω λαθος) αγοραζεις μοναδα για παραθυρα ποτισμα θερμανση φωτισμο και ολες οι μοναδες ''μιλανε'' μεταξυ τους? φτιαχνεις και 2-3 σεναρια και τελος??

Βασίλη.
Πχ θέλω όταν πατάω ένα κουμπί να γίνετε συνδυασμός 15 πραγμάτων και δεν μπορεί η μονάδα που πατάω να διαχειριστεί όλες αυτές τις εντολές.
Τότε προσθέτω μια μονάδα που σε αυτήν αποθηκεύω ότι ΟΤΑΝ πατηθεί αυτό το κουμπί να στείλεις εσύ τις 15-20-30 εντολές που θα παραλάβουν οι άλλες μονάδες και θα πράξουν.
Οι μονάδες λειτουργούν με το έξεις απλό σκεπτικό. Η κάθε μονάδα παίρνει ένα όνομα (μια διεύθυνση για την ακρίβεια). Σκέψου την κάθε μονάδα έναν άνθρωπο και όλοι μαζί είμαστε σε μια αίθουσα.
Φωνάζω εγώ (είμαι ο διακόπτης) Βασίληηηηηηηηηηηη.
Ακούγομαι παντού μέσα στην αίθουσα όλοι με ακούσανε αλλά μόνο ο Βασίλης απάντα (διότι σε αυτόν απευθύνομε) του λέω τη θέλω να κάνει(σβήσε το φως) και ο Βασίλης τσεκάρει την ερώτηση, (να σβήσω το φως?) του το επιβεβαιώνω, το κάνει πράξη και μου απαντά ότι το έκανε οπότε και εγώ σταματάω να μιλάω άλλο μαζί του.
Αν ο Βασίλης δεν απαντήσει τότε θα φωνάζω για κάποιο διάστημα μέχρι να απαντήσει αλλιώς μετά από έναν αριθμό σταματάω να φωνάζω.
Το ίδιο συμβαίνει μέσα στο καλώδιο. στο 1 ζευγάρι που μπορώ να συνδέσω μέχρι 64 μονάδες(διακόπτες, αισθητήρες, ενεργοποιητές, θερμοστάτες και γενικά ότι νάνε) δηλαδή διευθύνσεις. Φυσικά για να έχω την δυνατότητα της επέκτασης δεν βάζω ποτέ πάνω από 50 ή ανάλογα την εγκατάσταση, έχει μια περίπου τέτοια φιλοσοφία.

Πάμε παρακάτω.
ας πούμε ότι έχουμε 2-3-100 διαμερίσματα.
Το κάθε διαμέρισμα έχει το δικό του σύστημα.
Αλλά επειδή θέλω να μπορούμε να διαχειριζόμαστε και κοινόχρηστους χώρους ή κάποιες εντολές να πηγαίνουν και στα άλλα διαμερίσματα ή σε κάποια ή ότι γουστάρω, Τότε απλά ενώνω μεταξύ τους με ένα ακομα ζευγάρι(ένα καλώδιο bus 2 ζευγών) και μπαίνει ένα μοντουλ στον κάθε πίνακα.
Τώρα τι πέτυχα. Το κάθε σπίτι είναι ένα δωμάτιο και όλα τα διαμερίσματα είναι από ένα δωμάτιο(όπως στο προηγούμενο παράδειγμα).
Εγώ έχω στο δωμάτιο που είμαι μια διαχωρίσιμη χάβρα από φωνές ο ένας στον άλλον. αλλά άμα φωνάζαμε 100 δωμάτια μαζί θα κάναμε μια μέρα να συνεννοηθούμε να σβήσουμε ένα φως. Οπότε σαν δωμάτιο είμαι απομονωμένος και δεν ακούω τις φωνές των άλλων.
Θέλω τώρα όμως να φωνάξω να κάνει δουλεία ο Γιώργος στο δωμάτιο 87(σε άλλο διαμέρισμα δηλαδή) η σε αλλά 10 δωμάτια.
Τότε φωνάζω τον τύπο που έχει αναλάβει τον ρόλο να ανοίξει την πόρτα(το μοντουλ που είπα πριν στον πίνακα).
Όταν αυτός ή αυτοί που απευθύνομε ανήκει ή ανήκουν σε άλλο δωμάτιο ή δωμάτια, οι άλλοι πορτιέρηδες κανουν το ίδιο(ανοίγουν τις πόρτες τους) όταν οι φωνή που ακούνε αφορά δικό τους άνθρωπο στο δωμάτιό τους και έτσι με ακούει ο Γιώργος στο δωμάτιο που είναι, κάνουμε την συνεννόηση μας και μόλις τελειώσουμε ξανά κλείνουν οι πόρτες.

Σου έδωσα πιστεύω ταυτόχρονα και μια εικόνα πως ανταπαντάτε τα συστήματα μεταξύ τους ακόμα και όταν έχουμε μεγάλη πληθώρα συσκευών.
Μονάδες υπάρχουν σε ότι μπορείς να φανταστείς. Αλλά για να μειώσεις το κόστος πολλές φορές μπορείς να κάνεις αυτό που είπα στα πιο επάνω ποστ.
Δηλαδή να μην πάρω ένα να ανοιγοκλείνει το ρόλο, ένα την τέντα, τρία για τα τρία φώτα και ένα για τον θερμοστατη.
Όλα αυτά μαζί θα στοιχίζανε 4 με 5 φορές περισσότερα από το να αγοράσω μια μονάδα που έχει 8 εξόδους. Την προγραμματίζω οι 2 πρώτες επαφές θα ανοιγοκλείνουν το ρολό(συνδυάζω 2 επαφές και της αλλάζω από ανεξάρτητες σε 2 συνεργαζόμενες άρα δεν πρόκειται ποτέ όταν η μια είναι κλειστή η άλλη θα είναι αναγκαστικά ανοιχτή), κάνω μανδαλοση δηλαδή. Το ίδιο και στην τέντα ξοδεύω άλλες 2, και οι 4 που μείνανε τις κάνω την κάθε μια on off για τα φώτα και την ηλεκτροβάνα. Φυσικά εννοείτε ότι αυτή η συσκευή που έχει 8 εξόδους για την κάθε δουλειά μπορεί και ακούει και διαφορετικούς αισθητήρες( διακόπτες΄. θερμοστατη κλπ) ή και συνδυασμό αισθητήρων.

Γενικά όλα είναι θέμα σχεδιασμού καθαρά ώστε να προσπαθήσουμε να προσφέρουμε την οικονομικότερη λύση στην απαίτηση του πελάτη(το δυνατόν οικονομική).


Μάλλον θα προσπαθήσω να σκαναρω όλη την ύλη που έχω από τα μαθήματα και να το ανεβάσω σε pdf για να μην γίνομε κουραστικός γράφοντας αναλύσεις.

turist
09-10-12, 23:52
Μάλλον θα προσπαθήσω να σκαναρω όλη την ύλη που έχω από τα μαθήματα και να το ανεβάσω σε pdf για να μην γίνομε κουραστικός γράφοντας αναλύσεις.

Αν μπορούσες καλό θα ήταν.

picdev
09-10-12, 23:54
μοιάζει με το can bus με αυτά που λές

lepouras
10-10-12, 00:18
μοιάζει με το can bus με αυτά που λές

γενικά από ότι έχω καταλάβει και τα ξέρετε καλύτερα εσείς οι ηλεκτρονικοί, η έννοια bus είναι γενικά για αποκεντρωμένα συστήματα. δηλαδή όχι μια κεντρική μονάδα διαχείρισης των πάντων αλλά αυτόνομες μονάδες που αλληλεπιδρούν. έτσι το έχω αντιληφθεί. αν κάνω λάθος με διορθώνετε.

picdev
10-10-12, 00:41
το βασικό χαρακτηριστικό του can bus είναι το κοινό bus ,ότι όλα τα περιφεριακά συνδέονται πάνω σε ένα κοινό ζεύγος καλωδίων, άλλο χαρακτηριστικό είναι οτι τα πακέτα τα ακούνε όλοι αλλά απαντάει μόνο αυτός που απευθήνεται.
Τώρα αν στείλουν ένα πακέτο κάποιοι ταυτόχρονα , υπάρχει διαιτησία ανάλογα με το id που έχει το κάθε περιφερικό,
νικάει αυτό με το μικρότερο id. αφού χάσει τελικά και δεν το στείλει ξαναδοκιμάζει μέχρι να το στείλει.
Το αποκεντρομένο σχετικό είναι που λές, αφού ένα πακέτο το ακούει όλο το δίκτυο , αντι να το στείλω σε ένα κεντρικό, το στέλνω σε κάποιο άλλο εκλεκτή, θέμα προγραμματισμού είναι όπως λες.
Το άλλο κοινό είναι η αποτυχία αποστολής , το ίδιο είναι και στο can bus ,το στέλνει κάποιες φορές και μετά σταματάει και αποθηκεύει το σφάλμα σε ένα μετρητή, αν αυτός ο μετρητής φτάσει σε ένα συγκεκριμένο νούμερο τότε το περιφερικό βγαίνει εκτός λειτουργίας

γενικά το can bus απο το 90 που έχει βγει σαν προδιαγραφεί , έχει κυκλοφορήσει σε αμέτρητες παραλλαγές και το συναντάς απο αυτοκίνητα μέχρι και σε εργοστάσια,
το αδύναμο σημείο του ήταν ασφάλεια, γιατί συνδέοντας ένα module στο δίκτυου βλέπω όλα τα πακέτα και μπορώ να στείλω και εγώ ένα , παριστάνοντας κάποιο module,
βέβαια οι διάφορες παραλλαγές διόρθωσαν τέτοια προβλήματα

lepouras
10-10-12, 01:25
από όσο γνωρίζω έτσι ξεκίνησε το knx. απλά αυτό που σκέφτηκαν οι <<κύριοι>>, είναι να βγάλουν ένα πρόγραμμα και όσοι θέλουν να λειτουργούν με αυτό.

για την ασφάλεια αυτό που ξέρω είναι ότι κατά την φόρτωση του προγράμματος στο δίκτυό μου δεν μαθαίνει μόνο ο κάθε αισθητήρας που θα δώσει εντολή αλλά και ο κάθε ενεργοποιητής από ποιον θα λάβει εντολή. οπότε αν βάλω ένα module μέσα στο δίκτυο και του πω να στείλει και αυτό μια εντολή κάπου θα την αγνοήσει από την άλλη ο παραλήπτης γιατί δεν τον έχει στην λίστα εντολέων του. επίσης στο knx πρέπει να γνωρίζεις και πια διεύθυνση εχω δώσει στο κάθε module για να ξέρει το ξένο που θα στείλει την εντολή.

picdev
10-10-12, 01:41
όταν φεύγει ένα πακέτο έχει μέσα τη διεύθυνση του παραλήπτη και του αποστολέα, οπότε όλα ειναι φανερά αν δεν έχει προβλεθεί κάποιος τρόπος κρυπτογράφισης, που το θεωρώ απίθανο

lepouras
10-10-12, 01:58
εδώ ξεφεύγουμε από τα νερά μου και μπαίνουμε στις θάλασσές σας:biggrin: οπότε θα σε γελάσω:001_tt2:. ξέρω ότι έχει ασφάλεια αλλά δεν γνωρίζω το μέγεθός της.

CrazyFather
10-10-12, 16:34
Προσπαθώντας να έρθω λίγο προς στην αρχική ερώτηση, θα ήθελα να καταγράψω τι έχω καταλάβει τα τελευταία χρόνια που διαβάζω και ασχολούμαι με το θέμα home automation:

Τα αποκεντρωμένα συστήματα οικιακού bus (όπως το KNX) είναι σαφώς καταξιωμένες λύσεις. Εϊναι κομμένες και ραμμένες στα μέτρα του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη που θέλει να βάλει κάτι που δουλεύει αξιόπιστα, δεν θέλει συντήρηση ή και αν χρειαστεί συηντήρηση να μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε πιστοποιημένος τεχνικός. Όμως:
1. Σαν αποκεντρωμένο σύστημα σημαίνει ότι ΟΛΟΙ οι κόμβοι του συστήματος (ακόμη και αυτό που θα λέγαμε "διακόπτης" σε μια παραδοσιακή εγκατάσταση) έχουν "εξυπνάδα" (μιλάνε το πρωτοκολο ΚΝΧ). Αυτό μας δείνει φοβερή ευελιξία και φοβερό ... κόστος.
2. Αντίστοιχα συτήματα δεν φημίζονται για το πόσο "ανοιχτά" είναι. Προσπαθώντας να καταλάβω αν μου ταιριάζει ένα τέτοιο σύστημα, δεν βρήκα καθόλου ουσιαστικές τεχνικές πληροφορίες ελεύθερα διαθέσιμες [ίσως δεν έψαξα αρκετά ;]
3. Υπάρχουν διαθέσιμες άπειρες επεκτάσεις και δυνατότητες συνεργασίας. Όμως το κόστος είναι δυσανάλογο σε σχέση με το ουσιαστικό τεχνολογικό περιεχόμενο. Πόσο κάνει ένα GSM modem στην απλούστερη μορφή του και πόσο κάνει όταν το αγοράσεις σαν KNX gateway ; Πόσο δύσκολο ή ακριβό είναι να επικοινωνήσει ένα CAN bus ή ένα Modbus με τον υπολογιστή μας και πόσο ακριβό (http://www.knxshop.co.uk/catalog/Catalog.aspx?NavID=095-009-1249-ARC40520186&Part=ARCUS-ARCUS-KNX-GW2-RS232-Gateway---Larger-memory) γίνεται όταν μιλάμε για KNX.

Να επαναλάβω ότι δεν προσπαθώ να υποβιβάσω την εν λόγω τεχνολογία, απλά να επισημάνω ότι δουλεύει καλά σε συγκεκριμένα πεδία εφαρμογής και έχει συγκεκριμένο κοινό. Στο οποίο κοινό δεν μου φαίνεται να ανήκει ο robotakias (κρίνοντας από το ότι ξεκίνησε να μιλάει και για PLC). Ε, λοιπόν νομίζω ότι τα συστήματα οικιακού αυτοματισμού δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης εκτός (πολυτελούς) οικίας. Με λίγο παραπάνω καλώδιο (για να συγκεντρώσουμε τα σήματά μας αν δεν έχουμε ήδη κάποιο bus) και ένα PLC, δεν υπάρχει τίποτε που δεν μπορεί να κάνει κάποιος. Δηλαδή αυτός (http://www.vegetronix.com/Products/VG400/) ο απλός αισθητήρας τι λίγότερο έχει από αυτόν (http://www.knxshop.co.uk/catalog/Catalog.aspx?Part=ARCUS_ARCUS_KNX-Sensor_SK01_Soil-moisture/temperature_with_soil_probe_WM&NavID=095-011-1047-ARC31401320); Ναι, ο δεύτερος είναι ΚΝΧ αλλά κάνει και δέκα (!!!) φορές περισσότερο.

lepouras
10-10-12, 23:40
Το θέμα κόστους έχει ξεκαθαριστεί από την αρχη και το έχουμε επισημάνει.
Όπως θα πρόσεξες σε καμιά περίπτωση δεν προέτρεψα (αντίθετα κιόλας) να σκεφτεί να ασχοληθεί για τέτοια σχεδίαση.
Δεν γνωρίζω αν διάβασες όλα τα ποστ αλλά με βάσει τις ερωτήσεις που γίνανε, έγινε και η αναφορά και οι λοιπές αναλύσεις.

Όσο για τους αισθητήρες που δείχνεις σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση στην τιμή αλλά και ο δεύτερος είναι έτυμος να μπει στο δίκτυο συνδέοντας απευθείας το bus καλώδιο επάνω του και να προγραμματίσεις τη εντολές θέλεις να δίνει, πότε κλπ.
Δεν χρειάζεται ούτε εξτρά εξαρτήματα ούτε τίποτα. . ανάλογα με τις ορέξεις του λες να ανάβει τα φώτα όταν η υγρασία στο χώμα είναι χάλια αντί να ποτίζει, έτσι γιατί του τη βάρεσε του προγραμματιστή:biggrin:.
Αντίθετα ο πρώτος από ότι κατάλαβα είναι μόνο ο αισθητήρας και πρέπει να τον συνδέσεις επανο σε κάποιο κύκλωμα με επεξεργαστή και να προγραμματιστεί και να δώσεις τις εξόδους και ότι άλλο θέλεις(έτσι νομίζω αν κάνω λάθος διόρθωσε με).

Όπως και όλες οι επεξηγήσεις για τα άλλα συστήματα πάλι έχουν γίνει με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.
Προσωπικά όταν καμιά φορά με ρωτάνε σε σπίτια για knx, μόλις βλέπω το μέγεθος του σπιτιού και τη απαιτήσεις έχουν, τους αποτρέπω όταν δεν αξίζει για τις ανάγκες τους και τους προτείνω φθηνότερα συστήματα ώστε και να τους ικανοποιεί και να μην πάρουν δάνειο για διακόπτες.

Μην ξεχνάς, όπως ανέφερα για κάθε ματζαφλαρι που βγαίνει σε knx, πληρώνουν δικαιώματα στον οργανισμό.

Στην Γερμανία είναι πολύ συνηθισμένο για χρίση κυρίως θέρμανσης και το κανουν απόσβεση πολύ σύντομα(3 με 4 χρόνια το πολύ). αντίστοιχα στην Ελλάδα δεν συμφέρει ούτε για θέρμανση διοτι με βάση το πόσο χειμώνα έχουμε και πόση οικονομία θα σου κάνει θα το κάνεις απόσβεση σε πολαααααα χρόνια. εκτός και αν έχεις 5 στερέματα σπίτι:001_tt2:

Απλά έκανα μερικές διευκρινίσεις τελείως φιλικά .