PDA

Επιστροφή στο Forum : αρχή λειτουργίας μηχανής –γεννήτριας



riggas
06-10-12, 12:45
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω την αρχή λειτουργίας της μηχανής –γεννήτριας συγκεκριμένα πετρελαιομηχανής με αυτόματο σύστημα ελέγχου .δηλαδή τι ενέργειες και έλεγχους κάνει διαδοχικά στον κινητήρα πριν πάρει μπροστά, με ποιο τρόπο ρυθμίζει τάση και την απαιτούμενη ένταση πότε συνδέετε στο δίκτυο και τις ενέργειες αφού επανέλθει η τάση του δικτύου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

xampos
06-10-12, 15:49
Για δες εδώ (http://www.ebooks4greeks.gr/2011.Download_free-ebooks/kathighths/HLEKTRIKES_MHXANES_B_TAKSH__Downloaded_f_eBooks4Gr eeks.gr.pdf).

vasilllis
06-10-12, 17:18
παρα πολλα που δυκολα αναλυονται.περιλιπτικα τωρα, φανταζομαι για απλο συστημα εκκινησης χωρις παρ/σμο.
γινεται επιτηρηση της τασεως του δικτυου.οταν παρουσιαστει ανωμαλια στην ταση (πτωση-υπερταση-διαδοχη-ασυμετρια-συχνοτητας κλπ)και μετα απο παρελευση χρονικων γινεται η εκκινηση του η/ζ.
δηλ.
ανοιγουν τα πετρελαια και μιζαρει.
παραλληλα ελεγχει την ταση και συχνοτητα της γεννητριας για να κοψει την μιζα (ή και ταση δυναμο, στροφες απο w δυναμο ή ματι βολαν).αφου λοιπον δει οτι εχει παρει μπροστα μετα απο καποια sec. κανει εναν ελεγχο να δει πιεση λαδιου και οτι αλλο βλεπει ο ελεγκτης οτι ειναι ενταξει(λαδια-σταθμη νερων-συχνοτητα-ταση-δυναμο-στροφες κλπ) δινει εντιλη να οπλισει το ρελε του η/ζ.
και παρακολουθει ολα αυτα κατα την λειτουργια του για να κοψει τον η/ζ σε περιπτωση σφαλματος.
οταν τωρα επιστρεψει η δεη και ο επιτ.τασης της δεη δει οτι ειναι μεσα στα ορια, ανοιγει το ρελε η/ζ και κλεινει της δεη,κραταει και ανοιχτο το ζευγος για 2-3 λεπτα ωστε να γινει η ψυξη του με φυσικη κυκλοφορια του νερου ή αερα χωρις φορτια και μετα του κοβει τα πετρελαια.

θοδωρης ποντιος
07-10-12, 00:44
ν καλησπερα στην παρεα,

να ρωτησω με την σειρα μου κατι αν γνωριζετε .εχω ενα φωτοβολταικο εγκατεστημενο και εχω μια γεννητρια πετρελαιου για εκτακτη αναγκη,χαμηλη ταση λογω συννεφιας κλπ,το ινβερτερ εχει εξοδο σηματος για ενεργοποιηση γεννητριας αλλα μονο με μιζα δεν παιρνει μπρος η μηχανη,θελει πρωτα τσοκαρισμα για τα πρωτα δευτερολεπτα και μετα να δουλεψει κανονικα.εχει αντιμετοπισει κανεις κατι παρομοιο και πως το ξεπερασε,καποιο τυπο ηλεκτρομαγνητη για ελξη του τσοκ,ηλεκτρονικο κυκλωμα ελεγχου?.για να μην ανακαλυπτουμε ξανα την φωτια.ευχαριστω εκ των προτερω.