PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με grup



picdev
09-10-12, 13:44
θέλω βοήθεια απο τους linuxαδες!

Εχω σε ένα pc ένα δισκό με windows και 3 partition και μετά πρόσθεσα έναν δεύτερο δίσκο για να κάνω install τα ubuntu.
Τώρα έχει γίνει το εξής , μόλις βγάλω το δίσκο των linux και πάω να μπουτάρω με το δίσκο των windows παίρνω error no such devise....... και απο κάτω grub rescue>_

για να καταλάβω , έχει γραφτεί στο MBR το grub rescue :saad: πως μπορώ να το επαναφέρω χωρίς να χάσω τα partion

.........
να διορθωθεί στο τίτλο το grup με grub

SV1JRT
09-10-12, 14:07
Γειά σου Ακη,
Ετσι όπως το είπες είναι φίλε.
Δυστηχώς, τα XP είναι πολύ δυσκοίλια σε αυτό το θέμα.
Υπάρχουν δύο τρόποι να το φτιάξεις.

1) Απο DOS-Prpmpt δίνεις την εντολή "fdisk /mbr".
(κάνεις boot απο κανένα CD miniPE ή Windows DaRT και ανοίγεις Command prompt).

2) ΑΝ το Bios υποστηρίζει επιλογή startup δίσκου, Το ρυθμίζεις ετσι ωστε να bootάρει απο τον σκληρό των Windows και οχι αυτόματα.
Στην συνέχεια εγκαθιστάς το προγραμματάκι "EasyBCD" Freeware που σου επιτρέπει να φτιάξεις το boot record όπως θές και να ξεκινάς το PC απο όποιο partition θέλεις.

picdev
09-10-12, 14:10
windows 7 έχω, το easy bcd το έχει πάρει το μάτι μου
δεν ξέρω αν με κατάλαβες αλλά ο δίσκος με τα windows δεν μπουτάρει γιατί το grup είναι στον άλλο δίσκο των linux, ενώ στο mbr του δίσκου των windows έχει μπει το grub rescue
δεν έχει σχέση το bios

SV1JRT
09-10-12, 14:13
windows 7 έχω, το easy bcd το έχει πάρει το μάτι μου
δεν ξέρω αν με κατάλαβες αλλά ο δίσκος με τα windows δεν μπουτάρει γιατί το grup είναι στον άλλο δίσκο των linux,
δεν έχει σχέση το bios

Ναι Ακη, κατάλαβα τι έχει παιχτεί.
Με αυτές τις δύο λύσεις που σου είπα, θα βγάλεις άκρη.
(αν και διατηρώ μια επιφύλαξη για την εντολή fdisk /mbr σε δίσκο NTFS. Θα το googλάρω και θα σου πώ)

SV1JRT
09-10-12, 14:16
Ακη, δεσ αυτό:

http://www.ehow.com/how_4836283_repair-mbr-windows.html

picdev
09-10-12, 14:20
κοίτα αυτό το τρέχει και αυτόματα στο start up repair θα δοκιμάσω αυτό και ο θεός βοηθός

shoco
09-10-12, 14:23
κατεβασε το boot repair cd

SV1JRT
09-10-12, 15:01
Τι έγινε ??
Επαιξε ??

GeorgeVita
09-10-12, 15:26
Βάζω μερικές σημειώσεις για τον "παθόντα" ή τους επόμενους αναγνώστες του θέματος.

Τι συνέβη:
Με την εγκατάσταση του Ubuntu έγινε ταυτόχρονα και εγκατάσταση του grub boot loader στον βασικό δίσκο. Επειδή διάλεξες να εγκατασταθεί το Ubuntu στον 2ο δίσκο, γράφτηκαν εκεί τα συνοδευτικά αρχεία του grub (directory /boot/grub). Αφού λείπει ο 2ος σκληρός δεν υπάρχουν τα αρχεία αυτά!

O grub boot loader "τρέχει" στο ξεκίνημα, δεν βρίσκει τα αρχεία με τις παραμέτρους και σου δίνει μια γραμμή εντολών "διάσωσης" για να συνεχίσεις με λίγες εντολές:
ls για να δεις τα περιεχόμενα του δίσκου (dir)
set για έλεγχο/ρύθμιση παραμέτρων

Συνοπτικό παράδειγμα εφόσον βάλεις ένα USB memory stick το οποίο πήρε όνομα hd1 (2ος δίσκος) και περιέχει το /boot/grub με τα σωστά στοιχεία:

ls
set
set prefix=(hd1,1)/boot/grub/
set root=hd1,1
insmod normal
normal

Με το ls βλέπουμε την ονομασία των συνδεδεμένων δίσκων και τα partition τους. Το πρώτο partition του βασικού σκληρού είναι το (hd0,msdos1) που συνήθως βρίσκονται τα windows. Μπορούμε να αναφερθούμε σε αυτό και απλούστερα ως (hd0,1), άρα για να δούμε τα περιεχόμενα στο "root directory" δίνουμε ls (hd0,1)/
Με την απλή εντολή set βλέπουμε τις υπάρχουσες ρυθμίσεις παραμέτρων. Αφού βρούμε που είναι το directory /boot/grub/ το "δείχνουμε", ρυθμίζουμε το "root directory" και προσπαθούμε να εκκινήσουμε κανονικά ("normal").

Περισσότερα περί gnu/grub2 στο http://www.gnu.org/software/grub/ και στο tutorial (https://help.ubuntu.com/community/Grub2) ή το manual (http://www.gnu.org/software/grub/manual/)

Για κάποιον "ευκαιριακό χρήστη linux" το απλούστερο είναι να επαναφέρει τον MBR με διαδικασίες των windows (λ.χ. με boot του CD και "επιδιόρθωση").

Προσοχή: δοκιμές και παιχνίδια με τους boot loader μπορεί να κάνουν το PC σας προσωρινά "non bootable", αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χάσατε τα στοιχεία σας. Με επαναφορά του MBR είστε όπως πριν.