PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για blu ray ripping



Ulysses
09-10-12, 19:14
Πρόσφατα αγόρασα blu ray writer και σήμερα ριπάρισα την 1η μου ταινία..


Προέκυψαν όμως πολλά ερωτήματα..


Καταρχήν να σας πω οτι θέλω να αντιγράψω τα αυθεντικά μου blu ray (περίπου 60) και να προσθέσω Ελληνικούς υπότιτλους (γιατί όλα τα αγόρασα απο εξωτερικό).


Απλά προτιμώ:


-Να υπάρχει μόνο το καλύτερο φορμάτ ήχου (dts master audio),όχι τα υπόλοιπα φορμάτ.


-να υπάρχει μόνο η Αγγλική γλώσσα


-καθόλου τρέιλερς,και διάφορα σκουπίδια μενού


-να μην επιλέγω τίποτα απο κανένα μενού,να φορτώνονται όλα αυτόματα


-να έχω την μέγιστη ποιότητα εικόνας-ήχου απο το αυθεντικό δισκάκι


Προχωρώ λοιπόν στις ερωτήσεις..


1)Εχω διαθέσιμα προγράμματα για αυτές τις δουλειές τα Any dvd HD,TS muxer,subtitle workshop,nero 11 platinum.Χρειάζεται κάποιο άλλο πρόγραμμα?


2)Ξεκινώντας με το any dvd HD,πρέπει να σκαλίσω κάποιες ρυθμίσεις ώστε να είναι μόνιμα επιλεγμένες ή είναι όλες προκαθορισμένες σωστά?


3)Εκανα εξαγωγή ταινίας και δημιουργήθηκε ένα αρχείο 34GB.Οταν επέμβω με το TS muxer,το αρχικό αρχείο παραμένει και απλά δημιουργείται ένα νέο (όπως το ζήτησα) ή επεμβαίνει το TS muxer πάνω στο αρχικό?


4)Αν η αυθεντική ταινία έχει Ελληνικά (5 απο τις 60 έχουν),άρα κρατώ το αρχείο της ταινίας+ήχο dts+ελληνικά και όλα τα υπόλοιπα τα "ξετικάρω"?


5)Στο terminator 3 που κράτησα μόνο το αρχείο ταινίας+dolby true hd+ελληνικά το αρχείο που δημιουργήθηκε καταλάμβανε 24GB και εγώ δοκίμασα με 4 διαφορετικά δισκάκια (25 GB) και το Nero μου ζητούσε πιο μεγάλης χωρητικότητας δισκάκια.Για την ακρίβεια κάπου είδα οτι τα δισκάκια ήταν 23.5GB.Υπάρχουν άλλα δισκάκια μεγαλύτερα?Το αυθεντικό της ταινίας πως χωράει 35GB????????????


6)Στο ts muxer => output,τι μορφή επιλέγω απο όλες εκείνες?


7)Στο Nero ζητάω να καεί σαν BDvideo - BDMV?


8)Αφού συγχρονίσω τους υπότιτλους τους βάζω σε μορφή srt (unicode)?

Ulysses
14-10-12, 08:44
9)Εκαψα λοιπόν ένα δισκάκι και έπαιξε άψογα,απλά δεν υπήρχε δυνατότητα επιλογής σκηνών (έβγαινε απαγορευτικό,πατώντας το "top menu" του remote)..Επρεπε να "τικάρω" κάτι στο TS Muxer;

10)Για να φορτώσω κάθε φορά την ταινία στο TS muxer (και να προσθέσω υπότιτλους+Αγγλικό ήχο DTS master audio),γίνεται ΜΟΝΟ με το να φορτώσω το PLAYLIST=>αρχείο με το μεγαλύτερο μέγεθος ή μπορώ να πηγαίνω και να φορτώνω το BDMV=>STREAM=>μεγαλύτερο βίντεο;Γιατί το έκανα με τον 2ο τρόπο και δούλεψε,ποια η διαφορά λοιπόν;
Ασε που και στη στις δύο περιπτώσεις το αρχείο είχε την ίδια ονομασία "00000".

Βέβαια..
*Ετυχε στο rambo first blood να έχω ένα τεράστιο αρχείο στο playlist με όνομα 00001 και στο stream αρχείο ίδιας χωρητικότητας αλλά με όνομα 00003.Ποιο να φορτώσω λοιπόν στο TS muxer;
**Επίσης στο Terminator 2 (που έχει δύο εκδόσεις ταινίας theatrical & extended) στο PLAYLIST υπήρχαν 4 ίδια αρχεία μέγεθος (απλά η ονομασία τους άλλαζε) και ένα λίγο μεγαλύτερο και ένα λίγο μικρότερο.Ενώ στο STREAM υπήρχαν πολλά μικρά βίντεο.Πως επιλέγω την extended έκδοση για φόρτωμα στο TS muxer;

11)Επίσημους-αυθεντικούς υπότιτλους απο Ελληνικά blu ray ταινιών που μπορώ να βρω;Γιατί οι υπότιτλοι που βρίσκω έχουν συχνά ορθογραφικά λάθη,αδικαιολόγητα κενά,βαριές βρισιές κτλ κτλ και δεν αντέχω να τσεκάρω 1.200 προτάσεις x 60 ταινίες που έχω για κάψιμο..

12)Εκανα εξαγωγή Αγγλικό υπότιτλο με το κουμπί "Demux" και το αρχείο που δημιουργήθηκε είχε κατάληξη (.sup) .Πως το κάνω (.srt)?

Απο προγράμματα διαθέτω:
Any dvdHD
TS Muxer
BD info
Nero 11 premium