PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τα Windows



katsikas
12-10-12, 11:05
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum. Εχω ενα προβλημα με το netbook. Εχει δυο λειτουργικα συστηματα αλλα τα windows βγαζουν την κλασσικη μπλε οθονη με τα περιεργα γραμματα. Εγω αυτο που θελω να σας ρωτησω εαν μπορω να κανω κατι για να ξαναβαλω τα Windows. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Λαμπάτος
12-10-12, 11:35
Κανε επαναφορα συστηματος..ανοιξε το netbook και πριν βγαλει το logo των xp οταν φορτωνει πατα το F8 κρατημενο.θα σου βγαλει μια οθονη οπου θα επιλεξεις ασφαλη λειτουργια.Οταν φορτωσει θα σου βγαλει ενα μηνυμα στο οποιο πατας οχι.Μετα θα σου βγαλει την επαναφορα συστηματος οπου διαλεγεις σε ποια ημερομηνια θελεις να γυρισει ο υπολογιστης σου.Οτι αρχεια εχεις αποθηκευμενα δεν θα διαγραφουν.Δοκιμασε το και πες

Dimi
12-10-12, 12:36
Καλημέρα.
Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
Έχω κι εγώ ένα νέτμπουκ με windows και linux, όμως μπουτάρει πρώτα από windows κι εγώ θέλω να αλλάξω τη σειρά, δηλαδή να μπουτάρει πρώτα από linux.
Γίνεται αυτό και πως?
Ευχαριστώ

leosedf
12-10-12, 13:07
Αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις στον bootloader.

Dimi
12-10-12, 14:16
Αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις στον bootloader.

Πού βρίσκεται αυτός? Πώς τον βρίσκω και ποιες ακριβώς ρυθμίσεις αλλάζω? (συγγνώμη, ολίγον έως πολύ άσχετος!)

nickbaz
12-10-12, 14:25
Εχω την εντυπωση οτι για να κανει restore system θα πρεπει να ειχε δημιουργησει απο πριν ενα restore point οταν ο υπολογιστης λειτουργουσε κανονικα.βεβαια δεν εχει να χασει κατι αν δοκιμασει να κανει επαναφορα του συστηματος.το πιο πιθανο ειναι να θελει καινουργια windows.

nickbaz
12-10-12, 14:26
Πού βρίσκεται αυτός? Πώς τον βρίσκω και ποιες ακριβώς ρυθμίσεις αλλάζω? (συγγνώμη, ολίγον έως πολύ άσχετος!)

Mεσα απο το bios υποθετω αναφερει ο φιλος!!!

Dimi
12-10-12, 15:05
Mεσα απο το bios υποθετω αναφερει ο φιλος!!!

Τρέχα-γύρευε τώρα πού είναι αυτό το bios. Κάτι πιο απλό, βρε παιδιά, κάτι για τον "κοινό χρήστη", όπως είμαι εγώ. Υπάρχει ελπίδα να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να πάω σε κομπιουτερά? Κάτι έχω ακούσει για τερματικό και κάποιες εντολές που δίνεις εκεί, αλλά παραπέρα δε γνωρίζω...
Μπορεί να βοηθήσει κανείς? Θα με υποχρεώσει

nickbaz
12-10-12, 18:49
Τρέχα-γύρευε τώρα πού είναι αυτό το bios. Κάτι πιο απλό, βρε παιδιά, κάτι για τον "κοινό χρήστη", όπως είμαι εγώ. Υπάρχει ελπίδα να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να πάω σε κομπιουτερά? Κάτι έχω ακούσει για τερματικό και κάποιες εντολές που δίνεις εκεί, αλλά παραπέρα δε γνωρίζω...
Μπορεί να βοηθήσει κανείς? Θα με υποχρεώσει

Δημητρη δωσε μας καποια στοιχεια για το netbook σου(π.χ μαρκα και μοντελο) μηπως μπορουμε να σε βοηθησουμε.Για να μπεις στο BIOS οταν ανοιγεις το netbook αμεσως πατας η delete η f2 η f10 .αναλογως την εταιρια.

Dimi
12-10-12, 19:35
Δημητρη δωσε μας καποια στοιχεια για το netbook σου(π.χ μαρκα και μοντελο) μηπως μπορουμε να σε βοηθησουμε.Για να μπεις στο BIOS οταν ανοιγεις το netbook αμεσως πατας η delete η f2 η f10 .αναλογως την εταιρια.

Ευχαριστώ για την απάντηση, nickbaz. Το νετμπουκ είναι ένα ASUS Eee. Αλλά στο bios δεν μπόρεσα να μπω ούτε με delete, ούτε με f2 ούτε με f10...

nickbaz
12-10-12, 19:40
οταν θα ανοιξεις τον υπολογιστη πατα συνεχομενα F2 και οχι μια φορα.λογικα πρεπει να σε βαλει στο menu του bios.κανε restart και ξαναδοκιμασε και πες μου!!!

Dimi
12-10-12, 20:46
οταν θα ανοιξεις τον υπολογιστη πατα συνεχομενα F2 και οχι μια φορα.λογικα πρεπει να σε βαλει στο menu του bios.κανε restart και ξαναδοκιμασε και πες μου!!!

Λοιπόν, Νίκο, μπήκα τελικά στο "BIOS SETUP UTILITY", πατώντας συνεχόμενα το F2. Τι κάνω από εδώ και πέρα?

GeorgeVita
12-10-12, 20:49
... να ξαναβαλω τα Windows

edit: η απάντηση αφορά το μέλος katsikas
Ανάφερέ μας το πλήρες μοντέλο του netbook.
Πρώτη δοκιμή θα είναι η προσπάθεια επισκευής των windows (όπως αναφέρει το σχόλιο #2).
Εναλλακτικά και εφόσον υπάρχει κρυφό partition επαναφοράς συστήματος ("Factory Restore") θα βρεις πως ξεκινά (λ.χ. σε Asus EeePc με F9 στο boot) αλλά με αυτή την διαδικασία θα χαθούν όλα τα δεδομένα και τα προγράμματα που εγκατέστησες!

sokin_23
12-10-12, 22:34
Τρέχα-γύρευε τώρα πού είναι αυτό το bios. Κάτι πιο απλό, βρε παιδιά, κάτι για τον "κοινό χρήστη", όπως είμαι εγώ. Υπάρχει ελπίδα να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να πάω σε κομπιουτερά? Κάτι έχω ακούσει για τερματικό και κάποιες εντολές που δίνεις εκεί, αλλά παραπέρα δε γνωρίζω...
Μπορεί να βοηθήσει κανείς? Θα με υποχρεώσει

τι windows εχεισ για να σε βοηθεισω

Dimi
12-10-12, 23:16
τι windows εχεισ για να σε βοηθεισω

WINDOWS XP

nickbaz
13-10-12, 01:06
WINDOWS XP
Διαβασε αυτο ισως σε βοηθησει:http://www.simplehelp.net/2008/08/07/how-to-dual-boot-your-asus-eee-pc-900-with-windows-xp-and-ubuntu-linux/

Dimi
13-10-12, 01:49
Διαβασε αυτο ισως σε βοηθησει:http://www.simplehelp.net/2008/08/07/how-to-dual-boot-your-asus-eee-pc-900-with-windows-xp-and-ubuntu-linux/

Δυστυχώς δε βοήθησε, γιατί ο οδηγός αυτός αναφέρεται σε Eee PC 900 κι εγώ έχω το 1005ΗΑ. Πάντως, ευχαριστώ!

kontras
13-10-12, 11:18
Για τον φίλο που έχει πρόβλημα με τις μπλε οθόνες πρέπει να δεις τον κωδικό που σου γράφει η μπλε οθόνη και να το βάλεις στο google για να δεις τι σφάλμα είναι αυτό που σου βγάζει. από κει και πέρα ανάλογα το σφάλμα πράττεις και αναλόγως. για τον φίλο που θέλει να αλλάξει την σειρά στα λειτουργικά αυτό γίνεται αν πειράξεις τον bootloader από το λιγότερο διαδεδομένο λειτουργικό (δλδ όχι τα windows από το άλλο συνήθως linux) ποιά διανομή έχεις? ειλικρινά πρώτη φορά ακούω να γίνονται τέτοιο είδος αλλαγές μέσα από το BIOS.

GeorgeVita
13-10-12, 12:33
WINDOWS XP

Στον δίσκο (C:) υπάρχει το κρυφό αρχείο boot.ini που περιέχει τις επιλογές/παραμέτρους εκκίνησης.
Βρες τα περιεχόμενά του με: "Εναρξη" > "Εκτέλεση ..." > notepad c:/boot.ini > click "OK"

Δείξτα μας.
Στην παράγραφο αναφέρει το "default" που θα είναι αυτόματα μαρκαρισμένο κατά την εκκίνηση και το χρόνο που περιμένει να πατήσεις κάποιο πλήκτρο (συνήθως γράφει timeout=10).

Νομίζω ότι αν βάλεις στη θέση του: default= multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
το default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition ... ubuntu (ότι γράφει λίγο παρακάτω)
θα έχει αυτόματα επιλεγμένο το ubuntu.

Σε κάθε περίπτωση αλλαγής του αρχείου κράτα και το παλαιό. Σε περίπτωση λάθους μπορεί να το κάνεις "προσωρινά non-bootable" και να χρειαστείς "γνώστη". Δοκιμάζεις με δική σου ευθύνη ...

[B]edit: βρήκα και περιγραφή της διαδικασίας μέσω msconfig (http://best-windows.vlaurie.com/boot-ini.html)
>>> προσοχή σε ότι πειράξεις

katsikas
13-10-12, 13:35
Εχω το compaq mini 110c-1030ev. Εμενα δεν με πειραζει να χαθουν τα αρχεια αρκει να μην χαθουν οι drivers.

katsikas
13-10-12, 13:37
Για τον φίλο που έχει πρόβλημα με τις μπλε οθόνες πρέπει να δεις τον κωδικό που σου γράφει η μπλε οθόνη και να το βάλεις στο google για να δεις τι σφάλμα είναι αυτό που σου βγάζει. από κει και πέρα ανάλογα το σφάλμα πράττεις και αναλόγως. για τον φίλο που θέλει να αλλάξει την σειρά στα λειτουργικά αυτό γίνεται αν πειράξεις τον bootloader από το λιγότερο διαδεδομένο λειτουργικό (δλδ όχι τα windows από το άλλο συνήθως linux) ποιά διανομή έχεις? ειλικρινά πρώτη φορά ακούω να γίνονται τέτοιο είδος αλλαγές μέσα από το BIOS.
Δεν προλαβαινω να το διαβασω κανει κατευθειαν επανεκκινηση

katsikas
13-10-12, 13:53
Λοιπον δοκιμασα αυτο που ειπε ο φιλος να κανω με το F8 αλλα δεν εγικνε τιποτα. Μετα μπορεσα να δω τι λεει η μπλε οθονη και το μονο που μπορεσα να καταλαβω ειναι το παρακατω
STOP:0x00000024 , (0x00190203 , 0x865674A0 , 0xC0000102 , 0x00000000)

GeorgeVita
13-10-12, 13:53
Εχω το compaq mini 110c-1030ev. Εμενα δεν με πειραζει να χαθουν τα αρχεια αρκει να μην χαθουν οι drivers.

Από την "τυπική" ιστοσελίδα της HP (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=buh07342&tmp_track_link=ot_faqs/top_issues/en_gr/buh07342/loc:3&cc=gr&dlc=el&lc=en&product=3984757):

Option 1: Determine if your computer already has the Recovery Software in a hard drive partition
Most HP and Compaq desktop PC's that ship with Windows Vista and XP do not include recovery discs, instead, the hard drive contains a recovery partition with the Operating System, drivers and programs preinstalled. This partition, in some models, is hidden to prevent it from being erased, but in most of the models it is visible although locked.
The system can be restored to factory settings through this partition by pressing F10 or F11 repeatedly while the PC is booting.
NOTE:If any of the hard drive partitions has been modified or aditional partitions have been created, it is possible that the recovery system cannot boot or the recovery discs cannot be created.
Δοκίμασέ το και γράψε μας το αποτέλεσμα. Με το system recovery το netbook θα γίνει όπως ήταν καινούργιο, δηλαδή με τα drivers αλλά χωρίς τα δικά σου data και προγράμματα.

katsikas
13-10-12, 14:17
Το δοκιμασα αυτο αλλα δεν εγινε τιποτα δεν ξερω αν εκανα τιποτα λαθος. Πριν τον bootloader εχει δυο επιλογε; να πατισω F10 για να μπω στο bios αλλα απο εκει μετα δεν εχει κατι να κανω η να πατησω F8 για να ρυθμισω τη σειρα των συσκευων για boot.

GeorgeVita
13-10-12, 14:56
η να πατησω F8 για να ρυθμισω τη σειρα των συσκευων για boot.

Αν έχεις τη δυνατότητα του F8, πρέπει να δοκιμάσεις την "ασφαλή λειτουργία".

Από άλλο θέμα:

Συνοψίζω την "επαναφορά συστήματος σε παλαιότερη ημερομηνία":

- Boot, κρατάς πατημένο το F8 [αν έχεις grub dual boot, αμέσως μετά την επιλογή winXP πατάς το F8]
- επιλέγεις 'Ασφαλής λειτουργία'
- login ως 'Administrator'
- Ναί στην ερώτηση για ασφαλή λειτουργία
- Από το menu Εναρξη > Προγράμματα > Βοηθήματα > Εργαλεία συστήματος > Επαναφορά συστήματος
- Επαναφορά του υπολογιστή μου σε προηγούμενο χρονικό σημείο

Κάθε φορά που γίνεται "Windows Update" το σύστημα δημιουργεί ένα σημείο επαναφοράς.
Θα επιλέξεις αυτό που κατά τη γνώμη σου είναι σε "καλή χρονική απόσταση" σε σχέση με την "εισβολή".
Αν δεν είναι εύκολη η απόφαση του χρονικού σημείου διαλέγεις κάτι πριν από 1 μήνα ή λίγο περισσότερο.
Τα δεδομένα δεν αλλάζουν. Μετά θα χρειαστεί ένα πλήρες "windows Update" και επανεγκατάσταση τυχόν προγραμμάτων που έβαλες στο διάστημα από το σημείο επαναφοράς έως σήμερα ΧΩΡΙΣ να επαναλάβεις τα "περίεργα" βήματα.

Αν δεν γίνονται τα παραπάνω έχεις κολλήσει!

leosedf
13-10-12, 15:05
Εφ' όσον δεν ξέρεις η φοβάσαι μην τα κάνεις χειρότερα κλπ. Γιατί δεν το πας σε κάποιον να στο κάνει στα σβέλτα να μην κάνεις καμιά ζημιά?

katsikas
13-10-12, 15:14
Σχετικα με τον φιλο που λεει να το ανοιξω με ασφαλη λειτουργια, να σου πω οπτι δεν ανοιγει ουτε με ασφαλη λειτουργια. Οσο για το δευτερο φιλο δεν ειπα οτι φοβαμαι απλα ρωτησα αν ξερει κανενας τι κανουμε σε τετοιεσ περιπτωσεις. Τωρα εαν δεν γινει τιποτα σιγουρα θα το παβω σε εναν τεχνικο.

pol465
13-10-12, 15:44
Καλημέρα.
Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
Έχω κι εγώ ένα νέτμπουκ με windows και linux, όμως μπουτάρει πρώτα από windows κι εγώ θέλω να αλλάξω τη σειρά, δηλαδή να μπουτάρει πρώτα από linux.
Γίνεται αυτό και πως?
Ευχαριστώ

Γίνεται. Μπαίνεις στο ubuntu (ubuntu εχεις φανταζομαι)
Πρεπει να ανοιξεις το τερματικο και να πληκτρολογησεις

sudo gedit /boot/grub/menu.lst
στο παραθυρο που θα σου ανοιξει μπορεις να αλλάξεις την σειρα των λειτουργικων η και τον προεπιλεγμενο χρονο αναμονης των επιλογων.
Προσοχη όμως διοτι μπορει να κανεις ζημια και να μην σου ανοιγει τιποτα αν δεν το κανεις σωστα.

GeorgeVita
13-10-12, 15:55
... δεν ανοιγει ουτε με ασφαλη λειτουργια....
Εφόσον δεν μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία, ούτε βρίσκεις το recovery partition θα επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη της HP και θα προσπαθήσεις να μάθεις ποια είναι η διαδικασία. Αν υπάρχει κάποιος άλλος συνδιασμός πλήκτρων (λ.χ. ESC και μετά F11) ίσως εμφανιστεί το "κρυφό partition" ενώ αν δεν υπάρχει η διαδικασία θα είναι προμήθεια ή download ενός Recovery CD ή κάποιου image για USB memory stick και θα γίνει από εκεί η επαναφορά. Οι τεχνικοί Η/Υ επειδή αντιμετωπίζουν συχνά θέματα υποστήριξης βρίσκουν το κανάλι εξυπηρέτησης ευκολότερα και σε χρεώνουν κατάλληλα.

Dimi
14-10-12, 00:50
Γίνεται. Μπαίνεις στο ubuntu (ubuntu εχεις φανταζομαι)
Πρεπει να ανοιξεις το τερματικο και να πληκτρολογησεις

sudo gedit /boot/grub/menu.lst
στο παραθυρο που θα σου ανοιξει μπορεις να αλλάξεις την σειρα των λειτουργικων η και τον προεπιλεγμενο χρονο αναμονης των επιλογων.
Προσοχη όμως διοτι μπορει να κανεις ζημια και να μην σου ανοιγει τιποτα αν δεν το κανεις σωστα.

Δεν έγινε τίποτε με την εντολή, γιατί μου λέει "bad command"!

pol465
14-10-12, 15:43
38006 38007 38008
Δημήτρη σου επισυνάπτω εικόνες, μηπως τυχον εδωσες την εντολη λάθος.

xkgm
22-10-12, 17:09
Φίλε pol465 έχω και εγώ ένα προβλημα με τα Windowns sp2, δουλεύουν όλα κανωνικά ,το πρόβλημά μου είναι
όταν σβήνω τον υπολογιστή, κάνει να σβήσει και αμέσως κανει απανεκίννηση. τι πρέπει να κάνω? ευχαριστώ.[xkgm]