PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ



eddie-2
14-10-12, 12:04
Γεια σας παιδιά!!!:001_smile:
Δεν ξέρω αν είμαι off topic, ας με διορθώσουν οι διαχειριστές.
Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό τοίχου και θέλω λίγο τα φώτα σας! Το θέλω για ψύξη – θέρμανση, αλλά κύριος για θέρμανση. Ο καθαρός χώρος του σπιτιού είναι 75 τ.μ. περίπου και θα υπάρχει υποβοήθηση από την κεντρική θέρμανση (πετρέλαιο):wiink:.
1) Ποιες μάρκες προτείνετε;
2) Πόσα btu απαιτεί ο χώρος που έχω;
3) Να είναι Inverter;
4) Τι πρέπει να έχει στο θέμα υγείας,από φίλτρα και ιονιστή;
5) Και γενικά τι άλλο να προσέξω;
Ένα φτηνό που τα έχει όλα που κοίταξα (χωρίς να γνωρίζω:blink:)είναι αυτό:
http://www.dileris.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=dileris_flypage.tpl&product_id=1760&category_id=56&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart#.UHpoi0aBsXE
Περιμένω τις δικές συμβουλές και προτάσεις!
Σας ευχαριστώ!!!!!

antonis_p
14-10-12, 12:28
Δεν έχει σημασία πόσα τετραγωνικά είναι όλο το σπίτι αλλά πόσα είναι ο χώρος που θα τοποθετηθεί. Με ένα κλιματιστικό δεν ζεσταίνεις / δροσίζεις όλο το σπίτι.

Αφού το θέλεις και για θέρμανση και μάλιστα στη Θεσσαλονίκη, πάρε inverter.

eddie-2
14-10-12, 12:46
Δεν έχει σημασία πόσα τετραγωνικά είναι όλο το σπίτι αλλά πόσα είναι ο χώρος που θα τοποθετηθεί. Με ένα κλιματιστικό δεν ζεσταίνεις / δροσίζεις όλο το σπίτι.

Αφού το θέλεις και για θέρμανση και μάλιστα στη Θεσσαλονίκη, πάρε inverter.

Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι γύρο στα 40+ τ.μ.

antonis_p
14-10-12, 12:49
Οχώρος που θα τοποθετηθεί είναι γύρο στα 40+ τ.μ.

Τα μισά από τα τετραγωνικά του σπιτιού! Μετά μιλάμε για τις μονώσεις, αν το σπίτι βλέπει βοριά, αν το δωμάτιο έχει δίπλα του άλλα δωμάτια ή αν οι τοίχοι είναι εξωτερικοί κλπ. Αφού όμως θα είναι inverter πάρε ένα 12άρι με καλό συντελεστή τόσο ψύξης όσο και θέρμανσης (κοντά το 4)

eddie-2
14-10-12, 13:10
Τα μισά από τα τετραγωνικά του σπιτιού! Μετά μιλάμε για τις μονώσεις, αν το σπίτι βλέπει βοριά, αν το δωμάτιο έχει δίπλα του άλλα δωμάτια ή αν οι τοίχοι είναι εξωτερικοί κλπ. Αφού όμως θα είναι inverter πάρε ένα 12άρι με καλό συντελεστή τόσο ψύξης όσο και θέρμανσης (κοντά το 4)

Το διαμέρισμα δεν είναι βορινό. Οι δύο πλευρές είναι σε δωμάτια και οι άλλες δύο εξωτερικοί τοίχοι και γενικά ζεσταίνεται εύκολα με τα σώματα.
Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο; Η ένα οποιοδήποτε με τα χαρακτηριστικά που λες;

antonis_p
14-10-12, 13:20
Το διαμέρισμα δεν είναι βορινό. Οι δύο πλευρές είναι σε δωμάτια και οι άλλες δύο εξωτερικοί τοίχοι και γενικά ζεσταίνεται εύκολα με τα σώματα.
Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο; Η ένα οποιοδήποτε με τα χαρακτηριστικά που λες;

Όχι, δεν ασχολούμαι με μάρκες. Σίγουρα κάποιες εμπνέουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη.

Ρώτα να μάθεις τί ισχύει με την εγγύηση, είναι σημαντικό. Ιδιαίτερα εφόσον θα το χρησιμοποιήσεις σαν βασικό τρόπο θέρμανσης.

rch
14-10-12, 13:27
Τα μισά από τα τετραγωνικά του σπιτιού! Μετά μιλάμε για τις μονώσεις, αν το σπίτι βλέπει βοριά, αν το δωμάτιο έχει δίπλα του άλλα δωμάτια ή αν οι τοίχοι είναι εξωτερικοί κλπ. Αφού όμως θα είναι inverter πάρε ένα 12άρι με καλό συντελεστή τόσο ψύξης όσο και θέρμανσης (κοντά το 4)

Δεν θα σε βγάλουν τα 12k.

antonis_p
14-10-12, 19:39
Δεν θα σε βγάλουν τα 12k.

είπε ο φίλος:


και θα υπάρχει υποβοήθηση από την κεντρική θέρμανση

sifisxx
14-10-12, 20:56
Τα μισά από τα τετραγωνικά του σπιτιού! Μετά μιλάμε για τις μονώσεις, αν το σπίτι βλέπει βοριά, αν το δωμάτιο έχει δίπλα του άλλα δωμάτια ή αν οι τοίχοι είναι εξωτερικοί κλπ. Αφού όμως θα είναι inverter πάρε ένα 12άρι με καλό συντελεστή τόσο ψύξης όσο και θέρμανσης (κοντά το 4)

καλα εισαι σοβαρος 12αρι για 40 τετραγωνικα ?? απο 24αρι και πανω χρειαζεται

chris73
14-10-12, 22:22
Ο αδελφός μου εδώ και μερικά χρόνια σε παρόμοιο σπίτι με το δικό σου και μάλιστα στον Πολύγυρο έχει ένα Daikin inverter 18000 και δεν καίει τίποτα άλλο παρά μόνο στο δωμάτιο των παιδιών που είναι πίσω.¨Όλοι οι άλλοι χώροι επικοινωνούν μεταξύ τους. Δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα ο ίδιος πως λειτουργεί.
(Από κόστος πολύυυυυ παρα πάνω από 600 ευρώ αλλά ίσως να το φούσκωσε ο εγκαταστάτης, δεν ξέρω...)

Όμως και μια λεπτομέρεια. Έτυχε και ταίριαξε ο χώρος, η τοποθέτηση κτλ και μάλον γίνεται ομαλή και αργή κυκλοφορία και ζεσταίνεται πολύ καλά ο χώρος.
Το ίδιο ακριβώς έβαλε μετά ο πατέρας μου σε πολύυυυ μικρότερο χώρο. Ε λοιπόν αυτός ποτέ δεν ζεστάθηκε όπως έπρεπε μια και αν καθήσεις σε διάφορα σημεία λόγω μικρού χώρου ο αέρας κυκλοφορεί γρήγορα και ίσως και να κ΄ρυώνεις.
Καλή τύχη.

antonis_p
15-10-12, 00:52
καλα εισαι σοβαρος 12αρι για 40 τετραγωνικα ?? απο 24αρι και πανω χρειαζεται

Αν δεν είχε και την κεντρική θέρμανση, τί θα έβαζε;

Anyway, τελείως μπακαλίστικα αν δεν λάβεις υπόψιν την παράμετρο
και θα υπάρχει υποβοήθηση από την κεντρική θέρμανση (πετρέλαιο)
υπολόγιζε 500-600 btu το τετραγωνικό. Σε ένα μέτρια μονωμένο σπίτι.

eddie-2
17-10-12, 23:09
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
Κάτι που δεν εξήγησα μάλλον καλά. Τις μέρες που δεν θα έχει πολύ κρύο θέλω να δουλεύω μόνο το κλιματιστικό. Στα δυνατά τα κρύα θα βοηθάει η κεντρική θέρμανση.
Αυτά που κρατάω μέχρι στιγμής, ότι θα είναι Inverter, από 18000 btu και πάνω και να έχει μεγάλη εγγύηση.
Τι άλλο προτείνετε;

Nemmesis
17-10-12, 23:20
και να έχει μεγάλη εγγύηση.
Τι άλλο προτείνετε;

εδώ πρόσεχε μην παίσεις σε καμιά παγίδα του τύπου "10χρονια εγγύηση"... υπάρχουν καποιες μάρκες που βάζουν με μεγάλα γράμματα αυτά τα 10 χρόνια εγγύηση αλλά από κάτω γράφουν με μικρά οτι αφορά τον συμπιεστή μόνο με το υπόλοιπο μηχάνημα να είναι στον 1 χρόνο... εννοείται όμως πως είναι αναγκασμένοι να σου δώσουν 2 χρόνια εγγύηση (ευρωπαϊκή οδηγία)... και επίσης να ρωτήσεις τι καλύπτει η εγγύηση... μεταφορικά? μαστορικά? κλπ κλπ... στην daikin είναι 3χρονια ΤΑ ΠΆΝΤΑ... ανταλλακτικά - μεταφορικά - μαστορικά.. ο πελάτης δεν δίνει τπτ...

Nemmesis
17-10-12, 23:22
καλα εισαι σοβαρος 12αρι για 40 τετραγωνικα ?? απο 24αρι και πανω χρειαζεται
σιγά ρε φίλε μου... τι είναι τα btu? στραγάλια? οι σε κινεζοbtu μετρά??

eddie-2
30-10-12, 17:46
Τελικά λέω να καταλήξω σε αυτό (Midea MS9A-24HRDN1). Είναι το πιο οικονομικό στην κατηγορία του,τα έχει όλα και δεν άκουσα κάτι αρνητικό για τα Midea.
Τι λέτε και εσείς;;;
http://www.skroutz.gr/s/401945/Midea-MS9A-24HRDN1.html
Απόδοση Ψύξης (BTU/h): 23000(12000~25000)
Απόδοση Θέρμανσης (BTU/h): 25000(11000~27000)
Τάση-Συχνότητα-Φάση (V/Hz/Φ): 220-240V~,50Hz,1Ph
Κατανάλωση Ψύξης (w): 2100(820~2500)
Κατανάλωση Θέρμανσης (w): 2030(800~2700)
Ρεύμα λειτουργίας: Ψύξη (Α): 9.4(3.6~11.2)
Ρεύμα λειτουργίας: Θέρμανση (Α): 9.1(3.5~12.0)
ΕΕR Ψύξη (W/W): 3,21
COP Θέρμανση (W/W): 3,61
Ενεργειακή κλάση Ψύξη / Θέρμανση: A / A
Παροχή αέρα εσωτερικής Υ/Μ/Χ (m3/h): 1150/1000/900
Στάθμη θορύβου εσωτερικής Υ/Μ/Χ dB(A): 49/46/43
Στάθμη θορύβου εξωτερικής dB(A): 57
Διαστάσεις Εσωτερικής μονάδας (WxDxH) (mm): 998Χ322Χ235
Διαστάσεις Εξωτερικής μονάδας (WxDxH) (mm): 845Χ695Χ335
Ψυκτικό υγρό: R410A
Inverter
Ιονιστής