PDA

Επιστροφή στο Forum : τριφασικο σε μπριζα!



artanian
16-10-12, 00:30
χαιρετω την ομαδα. και να κανω μια αφελη ερωτηση. εχουμε μια παροχη 5χ2.5 ασ πουμε τριφασικη. μπορω να δωσω σε μοτερ η οτι αλλο εργαλειο τριφασικο οκ. μπορω ομως να βαλω και πριζα πειρνοντας την γειωση ουδετερο και την μια φαση? να δουλεψει σαν απλη μπριζα?
ευχαριστω.

billtsig
16-10-12, 00:41
καλησπέρα φίλε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν πάρεις την μία φάση τον ουδέτερο και την γείωση έχεις μονοφασικό 230v Ac αλλά καλό είναι να το επιβεβαιώσουν και τα υπόλοιπα παιδιά

lepouras
16-10-12, 00:47
φυσικά και μπορείς.

artanian
16-10-12, 01:27
το εχω κανει ηδη αλλα κοιταξτε τι γινετε!! μετρας κανονικα και εχι 220 v οκ οταν ομως βαλεις ενα τρυπανι ασ πουμε γιατι πεφτει η ασφαλεια? σημειοτεων οτι τα αλλα εργαλεια δουλευουν κανονικα. ευχαριστω

lepouras
16-10-12, 01:35
τι εννοείς τα άλλα εργαλεία. αν τα άλλα εργαλεία είναι τριφασικά και πέφτει με οποιοδήποτε μονοφασικό τότε μήπως στον πίνακα που ασφαλίζετε έχει και τίποτε άλλο εκτός από ασφάλεια για την συγκεκριμένη γραμμή? σου?
και τι ασφάλεια έχει στον πίνακα (μάρκα τύπος) αν δεν έχει τίποτε άλλο.

artanian
16-10-12, 01:55
οταν δεν εχει επανω κανενα φορτιο και μετραω ειναι ολα κανονικα. σωστα μεταξυ φασης και ουδετερου και 0 μεταξυ ουδετερου γειωσης. βαζω το τρυπανι χωρις να δουλευει και δεν πεφτει το ρελε. οταν πατησεις τον διακοπτη τοτε πεφτει!!! (διακοπτη του τρυπανιου).

artanian
16-10-12, 01:57
Γιαννη εχω 2 εργαλεια τα οποια δουλευουν κανινικα τριφασικα. παιρνει απο τον πινακα τριφασικο. δεν ανοιξα τον πινακα ακομα. αλλα γιατι ενω δουλευουν τα αλλα οταν ..δουλεψει ι πριζα ριχνει τον ρελε?

lepouras
16-10-12, 02:12
μήπως έχει κάνα θερμομαγνητικό στον πίνακα που είναι για να προστατεύουν τα τριφασικά μηχανήματα? σε αυτήν την περίπτωση δεν θα δουλέψει μια φάση μόνο.

artanian
16-10-12, 02:20
αυριο 8α τον ανοιξω και θα τον δω .αλλα γρηγορα απο οτι ειδα δεν ειχε (δεν το λεω με σιγουρια).ολα ειναι οκ διακλαδωσεις μετρημα.αν δεν εχεις τιποτα στην πριζα δουλευουν ολα κανονικα! κατι γινετε αλλα τι ε? ευχαριστω γιαννη για τις απαντησεις.

lepouras
16-10-12, 02:24
γιαυτό δεν ασχολήθηκα με ερωτήσεις καλωδίων γιατί θα είχες και πρόβλημα και στα τριφασικά μηχανήματα. οπότε θεώρησα ότι μάλλον τα έχεις σωστά. δες το και τα ξανά λέμε.

αλπινιστης
16-10-12, 04:03
το εχω κανει ηδη αλλα κοιταξτε τι γινετε!! μετρας κανονικα και εχι 220 v οκ οταν ομως βαλεις ενα τρυπανι ασ πουμε γιατι πεφτει η ασφαλεια? σημειοτεων οτι τα αλλα εργαλεια δουλευουν κανονικα. ευχαριστω
Το τρυπανι σε αλλη πριζα δουλευει?
Και τελικα πεφτει η ασφαλεια ή το ρελε:confused1:

djsadim
16-10-12, 08:13
γιατί το ποιο πιθανών να έχεις πάρει μεταξύ μιας φάσεις και της γείωσης με αποτέλεσμα ο αντιηλεκτροπλιξιακός να το βλέπει σαν σφάλμα!!!

xsterg
16-10-12, 13:30
να ξεκαθαρισεις αν πεφτει η ασφαλεια η το ρελλε. επίσης αν το ρελε ειναι πριν απο ολες τις παροχες και αν παιρνεις ουδετερο μετα το ρελλε. επισης θα σε συμβουλευα να αφησεις αυτου του τυπου τις εργασιες σε καποιον πιο εμπειρο με τα 220 και με 380 γιατι για να ρωτας τετοια πραγματα σημαινει οτι δεν εχεις εμπειρια.

micalis
16-10-12, 23:08
γιατί το ποιο πιθανών να έχεις πάρει μεταξύ μιας φάσεις και της γείωσης με αποτέλεσμα ο αντιηλεκτροπλιξιακός να το βλέπει σαν σφάλμα!!!
ΣΩΣΤΟΟΣ Ο Θανασης.

artanian
16-10-12, 23:57
καλησπερα γιαννη. ειχε και αλλη γραμη επανω στην παροχη την εβγαλα και εχω μονο την παροχη που ..εχω. αλλα παλι τα ιδια κανει. καμια ιδεα αλλη? ειναι δυσκολο η δεν εχει τυχει σε κανεναν?

artanian
17-10-12, 00:00
αυτο ειπα απο την αρχη αν το ειδες.αυτο ειναι για τον θαναση

artanian
17-10-12, 00:08
αυτο για τον xsterg. το ρελε πεφτει αυτο εχεις δικιο δεν το ..ξεκαθαρισα. αλλα ποιος το λεει οτι οι ηλεκτρολογια ειναι μονο ας πουμε οι πινακες ειναι τοσο μικρο το θεμα? αυτο το λεω γιατι η ..συμβουλη σου δεν βοηθαει αν εισαι ηλεκτρολογος μηχανολογος θα ηθελα να μου το εξηγησεις στο χαρτι! τελοσ παντων. και δεν νομιζω οτι καποιοσ ανοιγει πινακα κανει τις εγκαταστασεις και δεν ..ειναι εμπειρος .απλα δεν μπορεις να τα ξερεις ολα νομιζω!

Ηλιας Α
17-10-12, 00:44
Καλησπέρα.
Λεωνίδα,
Με αυτά που γράφεις << 0 μεταξυ ουδετερου γειωσης >> το πιθανότερο μάλλον είναι, - έστω και αν έχεις 5 αγωγούς που φτάνουν στη πρίζα- αν δεν είναι με ξεχωριστό ουδέτερο, ξεχωριστή γείωση, και προπαντός σωστές συνδέσεις στον πίνακα, δε θα μπορέσεις να δουλέψεις καμία μονοφασική κατανάλωση, θα πέφτει το ρελέ (ΔΔΕ).

vasilllis
17-10-12, 09:43
δεν βγαζεις καμια φωτο να δουμε τους πινακες?
τα ρελε και τα λοιπα?
Εισαι σιγουρος οτι το καλωδιο ειναι 5*2,5 και οχι 4*2,5 ? και απλα δεν εχεις ουδετερο?

artanian
17-10-12, 22:47
καλησπερα ηλια. αυτο που λες θα ειναι μαλλον απο τον πινακα που μου δινει την ..γραμη δεν ειναι ξεχωψριστη. ειναι με κοινη γειωση και ουδετερο.αρα νομιζω οτι λες να παρω ουδετερο πριν το ρελε. οσο για τισ συνδεσεις σωστες ειναι γιατι τα τριφασικα μηχανηματα δουλευουβ μια χαρα. σε ευχαριστω οταν θα το κανω θα σου πω.

artanian
17-10-12, 22:51
και αυτο για τον βασιλη. γιατι μερικοι θεωρουν τους αλλους χαζους? μα ειναι δυνατον να μου λες οτι το καλωδιο αν ειναι 5-2.5 η 4 -2.5???

vasilllis
17-10-12, 23:00
και αυτο για τον βασιλη. γιατι μερικοι θεωρουν τους αλλους χαζους? μα ειναι δυνατον να μου λες οτι το καλωδιο αν ειναι 5-2.5 η 4 -2.5???


δεν σε θεωρω χαζο φιλε μου.Για πιο λογο να το κανω?
Επειδη διαβασα στο πρωτο ποστ

χαιρετω την ομαδα. και να κανω μια αφελη ερωτηση. εχουμε μια παροχη 5χ2.5 ασ πουμε τριφασικη.

θεωρησα λοιπον ,γιατι καποια ας πουμε τριφασικα μηχανηματα εχουν 3 φασεις και γειωση,μηπως και αυτο που ψαχνεις εχει την ιδια συνδεσμολογια.

ΥΓ

αλπινιστης
17-10-12, 23:57
αυτο για τον xsterg. το ρελε πεφτει αυτο εχεις δικιο δεν το ..ξεκαθαρισα. αλλα ποιος το λεει οτι οι ηλεκτρολογια ειναι μονο ας πουμε οι πινακες ειναι τοσο μικρο το θεμα? αυτο το λεω γιατι η ..συμβουλη σου δεν βοηθαει αν εισαι ηλεκτρολογος μηχανολογος θα ηθελα να μου το εξηγησεις στο χαρτι! τελοσ παντων. και δεν νομιζω οτι καποιοσ ανοιγει πινακα κανει τις εγκαταστασεις και δεν ..ειναι εμπειρος .απλα δεν μπορεις να τα ξερεις ολα νομιζω!
Φιλε Λεωνιδα, μεχρι τωρα, δεν ειχες διευκρινησει τι πεφτει (ρελε ή ασφαλεια), εισαι ασαφης στις πληροφοριες που δινεις (ειδες ποσες ερωτησεις ελαβες για διευκρινησεις) και οπως εχουμε ηδη καταλαβει οι περισσοτεροι, εισαι θεωρητικος και οχι πρακτικος. Οποτε ΜΗΝ θιγεσαι οταν ο συναδελφος σου λεει οτι αν δεν το κατεχεις βαλε αλλον να το κανει (το ρευμα στην πραξη δεν αστειευεται-λαθη επιτρεπονται μονο στο χαρτι) και μην απαντας με ασχημο τροπο σε αυτους που ενδιαφερονται να σε βοηθησουν (αναφερομαι στην απαντηση προς τον Βασιλη που η εμπειρια του θα μπορουσε να σου φανει πολυ χρησιμη).
Σεβασου λοιπον αυτους που προσπαθουν να σε βοηθησουν και σιγα σιγα, αναλογα τις "πρακτικες" σου ικανοτητες, θα βρεθει λυση. Γι'αυτο ειμαστε εδω.
Μεχρι τωρα,ομως, αμφιβαλλω αν καποιος εχει μια πληρη εικονα του προβληματος σου. Δωσε σωστες πληροφοριες και θα παρεις απαντησεις αντι για ερωτησεις.
Υ.Γ.: Το απειρος δεν σημαινει χαζος.

Ηλιας Α
18-10-12, 00:09
καλησπερα ηλια. αυτο που λες θα ειναι μαλλον απο τον πινακα που μου δινει την ..γραμη δεν ειναι ξεχωψριστη. ειναι με κοινη γειωση και ουδετερο.αρα νομιζω οτι λες να παρω ουδετερο πριν το ρελε. οσο για τισ συνδεσεις σωστες ειναι γιατι τα τριφασικα μηχανηματα δουλευουβ μια χαρα. σε ευχαριστω οταν θα το κανω θα σου πω.
Καλησπέρα.
<< αρα νομιζω οτι λες να παρω ουδετερο πριν το ρελε.>>
Λεωνίδα
¨Όχι πριν από το ρελέ αλλά μετά, στην πράξη όμως επειδή όλοι οι ουδέτεροι δεν χωρούν στην επαφή του ρελέ, από την έξοδο του ρελέ φεύγει 1 αγωγός 6ή 10 ή 16 mm² και πάει σε μονωμένη μπάρα, και από την μπάρα αυτή φεύγουν όλοι οι ουδέτεροι.
<< . οσο για τισ συνδεσεις σωστες ειναι γιατι τα τριφασικα μηχανηματα δουλευουβ μια χαρα.>>
Δεν αναφέρθηκα στις γραμμές των τριφασικών μηχανημάτων αλλά στον ουδέτερο και τη γείωση - προπαντός στον ουδέτερο - της συγκεκριμένης πρίζας

artanian
18-10-12, 23:12
καλησπερα. ηλια ευχαριστω. .. εκανα απλα μια ερωτηση αλλα το θεμα ξεφυγε απο την ουσια. δεν ρωταω τιποτε αλλο θα το βρω. δεν μηκα για να αντιδικω αλλα για απαντηση στο θεμα. οκ. η απαντηση απο εναν ηλεκτρολογο μηχανολογο θα ηταν αμεση και τεκμηριωμενη με ..κανονες.. οπως αλωστε και θα εξηγηθει ενταξει παιδια ευχαριστω και το κλεινω το θεμα.

yanis
19-10-12, 00:46
Λεωνίδα, νομίζω πως με ένα απλό σχέδιο που να περιγράφει απο τί περνάει (ασφάλειες,διακόπτες, ρελε κτλ) η παροχή για να φτάσει στην πριζα, θα μας βοηθούσε.
ετσι όπως το περιγράφεις πολλές μπορούν να είναι οι αιτίες.

Ηλιας Α
19-10-12, 01:04
καλησπερα. ηλια ευχαριστω. .. εκανα απλα μια ερωτηση αλλα το θεμα ξεφυγε απο την ουσια. δεν ρωταω τιποτε αλλο θα το βρω. δεν μηκα για να αντιδικω αλλα για απαντηση στο θεμα. οκ. η απαντηση απο εναν ηλεκτρολογο μηχανολογο θα ηταν αμεση και τεκμηριωμενη με ..κανονες.. οπως αλωστε και θα εξηγηθει ενταξει παιδια ευχαριστω και το κλεινω το θεμα.
Καλησπέρα.
Λεωνίδα θεωρώ τις ευχαριστίες ειλικρινής, και είναι έτσι, και σε τιμά ιδιαίτερα, και αυτό το λέω γιατί μερικοί δεν έχουν την ευαισθησία να γράψουν έστω ότι έλαβαν στα υπ όψη τα μηνύματα.
<< δεν ρωταω τιποτε άλλο >> Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου, αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να παραποιείς τα γραφόμενα μου.
<<. η απαντηση απο εναν ηλεκτρολογο μηχανολογο θα ηταν αμεση και τεκμηριωμενη με ..κανονες.. >>
Αφήνω έξω αυτά << ηλεκτρολογο μηχανολογο >> γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι έννοια έχουν στο παρόν θέμα, και παίρνω τα υπόλοιπα δηλ αυτά << <<. η απαντηση απο έναν ……… θα ηταν αμεση και τεκμηριωμενη με ..κανονες >> Με τις δυνάμεις του ο καθένας προσπάθησε να βοηθήσει στην περίπτωση σου, αλλά μην ξεχνάς ότι εξ απόστασης δεν είναι εύκολο να δοθεί και μία και μόνη απάντηση- σε ένα τέτοιο θέμα - η οποία θα είναι σωστή, το κάθε μέλος εικασίες (*) έκανε, επίσης κάνοντας εικασίες δεν πρέπει κατά την ταπεινή μου γνώμη να την τεκμηριώσει με κανόνες ,και μη ξεχνάς πολλοί από εμάς γνωρίζομε ας πούμε ένας λεπτός αγωγός αν περάσει από αυτός ηλ ρεύμα Χ μεγέθους ζεσταίνεται περισσότερο από έναν χονδρότερο αγωγό για την ίδια ένταση ηλ ρεύματος, χωρίς να ξέρομε να το τεκμηριώσομε με κανόνες (**)
(*) Πολλές φορές αυτές οι εικασίες μπορεί να είναι λαθεμένες, αλλά αυτό δε λέει, γιατί ο τα υπόλοιπα μέλη – συνήθως - θα τις επισημάνουν, οπότε ο ερωτών θα κρατήσει και τη σωστή.
(**) Που πολλές φορές στην πράξη ίσως να μην ωφελούν.

artanian
19-10-12, 21:38
γεια σου ηλια. σου οφειλω μια εξηγηση. απλα δεν το εκανα καλα!. για σενα ηταμ μονο το........καλησπερα ηλια ευχαριστω......... τα αλλα γραφομενα ηταν για αλλες απαντησεις ισαι ισα που εσυ απαντουσες μια χαρα.και καλα που μου απαντησες για να το διευκρινησω.

Ηλιας Α
19-10-12, 23:55
γεια σου ηλια. σου οφειλω μια εξηγηση. απλα δεν το εκανα καλα!. για σενα ηταμ μονο το........καλησπερα ηλια ευχαριστω......... τα αλλα γραφομενα ηταν για αλλες απαντησεις ισαι ισα που εσυ απαντουσες μια χαρα.και καλα που μου απαντησες για να το διευκρινησω.


Λεωνίδα σαν αρχή λέω: τέλος καλό όλα καλά.
Όμως σαν παραίνεση θα ήθελα να σου πω, πως πρέπει να συμμετάσχεις στις εδώ συζητήσεις όλοι θα βγούμε κερδισμένοι, άσχετα αν μερικοί από μας παρεκτρέπονται για τον α ή β λόγο.