PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για ενισχυτή και subwoofer.



.::Nikos::.
17-10-12, 19:51
Γεια σας, έχω κάποιες ερωτησούλες μιας κι εγώ δεν κατέχω πολύ τέτοια θέματα...
Έπεσε στα χέρια μου ένας ενισχυτής Sony XM4020 και κοιτάζοντας το Manual του που βρήκα εδώ (http://www.car-amp-authority.com/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=308) μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

α) Κάπου λέει maximum 90watt per channel minimum RMS at 4 ohms και 200watt monaural (από ότι κατάλαβα αν δουλέψει με ένα κανάλι στη γεφυρωμένη έξοδο που έχει από μόνος του)
αλλά στη σελίδα 10 του manual πάνω πάνω λέει Power output and total harmonic distortion 40watts per channel minimum continuous average power into 4ohms
Πόσα watt είναι τελικά; Και πόσα ohm; Γιατί στα specification γράφει 2 to 8ohm.

β)Έχει από πίσω ένα ποτενσιομετρο που λέει Level Adjustment control που από ότι κατάλαβα ρυθμίζει κάτι για την είσοδο. (2V έως 0,1V) Αυτό τι ακριβώς κάνει και πως θα πρέπει να το ρυθμίσω;

Αυτά για τον ενισχυτή. Επίσης εκτός από τον ενισχυτή απέκτησα και ένα Majestic subwoofer το οποίο γράφει: Dual voice coil subwoofer 240W. (Το μοντέλο του δε φαίνεται γιατί έχει σκιστεί το αυτοκόλλητο του σε εκείνο το σημείο.)

Το πρόβλημα μου είναι το ότι δε ξέρω τι γίνεται με τα δύο πηνία που έχει. Τι διαφορά έχει το ένα πηνίο με το άλλο; Στην κούτα πάνω στα βίσματα γράφει High Range και Low Range. Επίσης τα 240W είναι συνολικά ή σε κάθε πηνίο;

Τέλος, μπορώ να συνδέσω το woofer στον παραπάνω ενισχυτή; Και αν ναι με ποιο τρόπο; (με μπερδεύουν τα δύο πηνία του woofer βασικά :001_tt2:)
Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα! :blush:

billtsig
17-10-12, 22:25
Γεια σας, έχω κάποιες ερωτησούλες μιας κι εγώ δεν κατέχω πολύ τέτοια θέματα...
Έπεσε στα χέρια μου ένας ενισχυτής Sony XM4020 και κοιτάζοντας το Manual του που βρήκα εδώ (http://www.car-amp-authority.com/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=308) μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

α) Κάπου λέει maximum 90watt per channel (μάλλον για 2 κανάλια ) minimum RMS at 4 ohms και 200watt monaural (μάλλον bridge δηλαδή για 1 κανάλι )(από ότι κατάλαβα αν δουλέψει με ένα κανάλι στη γεφυρωμένη έξοδο που έχει από μόνος του)
αλλά στη σελίδα 10 του manual πάνω πάνω λέει Power output and total harmonic distortion 40watts per channel minimum continuous average power into 4ohms (πιθανότατα να λέει ότι στα 40w έχεις μια παραμόρφωση λιγότερο από 0,08%)
Πόσα watt είναι τελικά; Και πόσα ohm; Γιατί στα specification γράφει 2 to 8ohm.

β)Έχει από πίσω ένα ποτενσιομετρο που λέει Level Adjustment control που από ότι κατάλαβα ρυθμίζει κάτι για την είσοδο. (2V έως 0,1V) Αυτό τι ακριβώς κάνει και πως θα πρέπει να το ρυθμίσω προφανώς είναι η ευαισθησία εισόδου και πρέπει να ρυθμίσει έτσι ώστε να μην κλιπάρει
Αυτά για τον ενισχυτή. Επίσης εκτός από τον ενισχυτή απέκτησα και ένα Majestic subwoofer το οποίο γράφει: Dual voice coil subwoofer 240W. (Το μοντέλο του δε φαίνεται γιατί έχει σκιστεί το αυτοκόλλητο του σε εκείνο το σημείο.) προφανώς πρέπει να μάθεις την αντίσταση τον πηνίων και να δις αν θα τα βάλεις παράλιλα η σε σειρά

Το πρόβλημα μου είναι το ότι δε ξέρω τι γίνεται με τα δύο πηνία που έχει. Τι διαφορά έχει το ένα πηνίο με το άλλο; Στην κούτα πάνω στα βίσματα γράφει High Range και Low Range. Επίσης τα 240W είναι συνολικά ή σε κάθε πηνίο;

Τέλος, μπορώ να συνδέσω το woofer στον παραπάνω ενισχυτή; λογικά ναι Και αν ναι με ποιο τρόπο; έτσι ώστε η αντίσταση του ηχείου να είναι στα όρια τής αντίστασης του ενισχυτή 2-8 Ω (με μπερδεύουν τα δύο πηνία του woofer βασικά :001_tt2:)
Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα! :blush:

αν αναφέρω κάτι λάθος κάθε διόρθωση δεκτή και εγώ τώρα μαθαίνω :lool:

.::Nikos::.
17-10-12, 22:59
Ευχαριστώ για την απάντηση, κάτσε να προσπαθήσω να μετρήσω την αντίσταση στο woofer. (αν τα καταφέρω :P)
Edit: νομίζω το μέτρησα. Το ένα πηνίο μου δείχνει 3,9Ω και το άλλο 4.

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω για πηγή ένα Pioneer DEH-P40MP (http://www.pioneer.eu/uk/products/archive/DEH-P40MP/index.html) και είμαι σε σκέψεις τι να συνδέσω στον ενισχυτή.
Τα οβάλ ηχεία που έχω πίσω; (μη με βρίσετε :blush: ξέρω το έχω σκοτώσει το ραδιοφωνάκι. Βoschmann 700W, 350rms αν θυμάμαι καλά)
Ή το wooferaki που μιας που το έχω μη πάει χαμένο;

Τα δύο πηνία του woofer πρέπει απαραίτητα να συνδεθούν στο ίδιο κανάλι; (άσχετος! πρώτη φορά πιάνω στα χέρια μου διπλοπηνικό ηχείο)

billtsig
17-10-12, 23:14
νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδέσεις τα πηνία σε 2 κανάλια αλλά όπως είπα νομίζω

έχουμε και λέμε έχουμε 2 πηνία από 4ωμ το καθένα αν τα βάλουμε σε σειρά θα το sυb θα γίνει 8ω (δεν μας συμφέρει σε ισχύ ) αν τα βάλουμε παραλιλα θα γίνει 2ωμ (μπορεί όμως ο ενισχυτής στο bridge να οδηγήσει 2 ωμ ηχείο ?)

.::Nikos::.
17-10-12, 23:24
Μακάρι να ήξερα τι μπορεί να οδηγήσει ο ενισχυτής... Το manual όσο το διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Στα specifications λέει Maximum output 200Watt (monaural) at 4ohms οπότε λογικά όχι δε θα μπορεί στα 2... Αλλά τα 8 θα μπορεί ή και πάλι υπάρχει πρόβλημα?
Επίσης λέει και Maximum 90watt per channel minimum RMS at 4ohms. Αυτό δε καταλαβαίνω καθόλου... Τελικά αυτό που λέει: Use speakers with an impedance of 2 to 8ohms γιατί το λέει αφού πιο κάτω παντού αναφέρετε σε 4Ω? :confused1:

billtsig
17-10-12, 23:29
όντος το μάνουαλ είναι ότι να νε

όσο για τα 8 ομ κατά 99% δεν θα έχεις πρόβλημα αλλα θα αποδίδει 100w κάτσε να δούμε τι θα απαντήσουν και οι πιο έμπυροι και βλέπουμε

.::Nikos::.
18-10-12, 23:37
Λοιπόν το σύνδεσα :biggrin: Είμαι ανυπόμονος και δεν περίμενα απαντήσεις κι από άλλους οπότε ελπίζω να μην πάρω φωτιά :lool:
Σύνδεσα σε σειρά τα δύο πηνία του sub και όλο αυτό πλέον 8Ω sub στην μονοφωνική έξοδο του ενισχυτή που λέει ότι βγάζει 200W στα 4Ω. Προς το παρόν παίζει μια χαρά, απλά έχω περιέργεια αν είναι σωστά έτσι ή παίζει να έχω πρόβλημα μελλοντικά. Επίσης αναφέρετε στο manual πως για να παίξεις με την mono έξοδο θέλει μόνο το right channel για είσοδο. Εγώ που έχω και τα δύο κανάλια στην είσοδο συνδεδεμένα υπάρχει πρόβλημα? Να ξεσυνδέσω το αριστερό?

ultra
19-10-12, 00:08
Νικο, σωστα εχεις βαλει σε σειρα τα πηνια.

Σε αλλη περιπτωση (παραλληλα) θα ειχες 2Ω αλλα αν ο ενισχυτης σου ηταν οπως τωρα (γεφυρωμενος),

θα τον επαιρνες στο χερι γιατι θα "εβλεπε" 1Ω αντισταση εξοδου.

Τωρα, βλεπει 4Ω το καθε καναλι, οποτε παιζει και ανετα, και χωρις μεγαλες καταναλωσεις.

.::Nikos::.
19-10-12, 00:19
Ευχαριστώ Κώστα. Παίρνω το θάρρος και ρωτάω και κάτι άλλο.
Αν συνδέσω το ένα πηνίο του woofer στο left και το άλλο πηνίο στο right channel θα στείλω αδιάβαστο το ηχείο? (κουφές ερωτήσεις του περίεργου :biggrin:)
Και το level adjustment που λέει 2V-0.1V και στη μέση Sony standard (που είναι εκεί γυρισμένο) να το πειράξω? Δε ξέρω τι ακριβώς κάνει.

PCMan
19-10-12, 00:28
Ευχαριστώ Κώστα. Παίρνω το θάρρος και ρωτάω και κάτι άλλο.
Αν συνδέσω το ένα πηνίο του woofer στο left και το άλλο πηνίο στο right channel θα στείλω αδιάβαστο το ηχείο? (κουφές ερωτήσεις του περίεργου :biggrin:)
Και το level adjustment που λέει 2V-0.1V και στη μέση Sony standard (που είναι εκεί γυρισμένο) να το πειράξω? Δε ξέρω τι ακριβώς κάνει.

Το manual είναι ξεκάθαρο.
Καλύτερα να τα συνδέσεις έτσι. Ο ενισχυτής θα βλέπει 4Ω στο κανάλι(ενώ μπορεί να κατέβει μέχρι 2Ω). Μόνο πρόσεχε τις πολικότητες.
Πρέπει να ρυθμιστεί εκεί που πρέπει για να μην κλιπάρει όταν θα έχεις στο r/cd σου την ένταση τέρμα. Έχει κάποιο λαμπάκι ο ενισχυτής όταν κλιπάρει?

.::Nikos::.
19-10-12, 01:46
Το μοναδικό λαμπάκι εκτός του Power είναι το Protection. Οπότε μάλλον όχι δεν έχει αυτο που με ρωτάς. Επίσης δε ξέρω τι ακριβώς θα ακούσω όταν λες ότι θα κλιπάρει. Μπορεί να έχω ακούσει τέτοιο πράγμα κάποια φορά στη ζωή μου αλλά δεν ήξερα αυτή τη λέξη :blush: οπότε δε καταλαβαίνω τι είναι.

Εντομεταξύ αν το πάω τέρμα, το πιο πιθανόν είναι να παραμορφώνουν τα υπόλοιπα ηχεία. Σε αρκετή ένταση που το πήγα πάντως δεν άκουσα κάτι περίεργο. Αν μπορούσες να μου περιγράψεις με δυο λόγια τι ακριβώς ακούω όταν κλιπάρει λογικά θα καταλάβω.

Αν οι πολικότητες ήταν λάθος θα είχα άμεσο ή έμμεσο πρόβλημα? Σωστά τα έχω βάλει νομίζω αλλά θα με κάνεις να τα ξανα τσεκάρω!
Θυμήθηκα όμως και κάτι άλλο τώρα. Ο πρώην κάτοχος του woofer μου είπε πως θυμόταν παλιάαα ότι μάλλον ήταν καμένο το ένα πηνίο του. Εμένα όμως μου δουλεύει κανονικά και μετρώντας τα πήρα λογικές μετρήσεις σε ohm. (4 στο καθένα). Αν ήταν καμένο έστω το ένα πηνίο, λογικά αφού είναι σε σειρά δε θα έπαιζε καθόλου σωστά?

Edit: Μήπως με τον όρο "κλιπάρει" θέλετε να πείτε ότι κάνει προυτς προυτς? :001_tt2:

PCMan
19-10-12, 02:15
Το μοναδικό λαμπάκι εκτός του Power είναι το Protection. Οπότε μάλλον όχι δεν έχει αυτο που με ρωτάς. Επίσης δε ξέρω τι ακριβώς θα ακούσω όταν λες ότι θα κλιπάρει. Μπορεί να έχω ακούσει τέτοιο πράγμα κάποια φορά στη ζωή μου αλλά δεν ήξερα αυτή τη λέξη :blush: οπότε δε καταλαβαίνω τι είναι.

Εντομεταξύ αν το πάω τέρμα, το πιο πιθανόν είναι να παραμορφώνουν τα υπόλοιπα ηχεία. Σε αρκετή ένταση που το πήγα πάντως δεν άκουσα κάτι περίεργο. Αν μπορούσες να μου περιγράψεις με δυο λόγια τι ακριβώς ακούω όταν κλιπάρει λογικά θα καταλάβω.

Αν οι πολικότητες ήταν λάθος θα είχα άμεσο ή έμμεσο πρόβλημα? Σωστά τα έχω βάλει νομίζω αλλά θα με κάνεις να τα ξανα τσεκάρω!
Θυμήθηκα όμως και κάτι άλλο τώρα. Ο πρώην κάτοχος του woofer μου είπε πως θυμόταν παλιάαα ότι μάλλον ήταν καμένο το ένα πηνίο του. Εμένα όμως μου δουλεύει κανονικά και μετρώντας τα πήρα λογικές μετρήσεις σε ohm. (4 στο καθένα). Αν ήταν καμένο έστω το ένα πηνίο, λογικά αφού είναι σε σειρά δε θα έπαιζε καθόλου σωστά?

Edit: Μήπως με τον όρο "κλιπάρει" θέλετε να πείτε ότι κάνει προυτς προυτς? :001_tt2:

Το λαμπάκι δείχνει πότε ο ενισχυτής αρχίζει και παραμορφώνει.
Όταν ανάβει μας λέει ότι ο ενισχυτής είναι στα όρια του (στέλνει δηλαδή παραπάνω ρεύμα από αυτό που μπορεί να στείλει) με αποτέλεσμα να καεί ο τελικός ή το μεγάφωνο στο οποίο είναι συνδεμένος.

Αφου δεν έχει λαμπάκι(λογικό για έναν φτηνό ενισχυτή) τότε άκου το. Άνοιξε το r/cd σου σε σημείο λίγο πριν παραμορφώσουν τα υπόλοιπα ηχεία και μετά άνοιγε σιγά σιγά το Level Adjustment control του ενισχυτή. Ρύθμισε το λίγο ποιο κάτω από το σημείο που ακούς να παραμορφώνει(γκρρρρ, βρρρ, κρρρρρ, προυτς! κτλ.). Πρέπει να ακούγεται γλυκό μπάσο χωρίς τριξίματα και τέτοια.

Αν συνέδεες ανάποδα το ένα πηνίο, τότε δεν θα έπαιζε σωστά το μεγάφωνο. Δηλαδή φαντάσου το ένα πηνίο να σπρώχνει προς τα πάνω την μεμβράνη και την ίδια στιγμή το άλλο να την σπρώχνει προς τα κάτω. Θα ακυρωθούν πολλές συχνότητες.
Αν το μέτρησες και είναι 4Ω τότε δεν είναι καμμένο, Αν ήταν καμμένο το ένα και το έβαζες σε σειρά δεν θα έπαιζε καθόλου.

Σημαντικό είναι να ρυθμίσεις και τις συχνότητες που θα παίζει το γουφερ. Επειδή βλέπω ότι δεν μπορείς να το ρυθμίσεις απο τον ενισχυτή σου, μήπως έχει έξοδο για sub το r/cd?

.::Nikos::.
19-10-12, 03:04
οκ ευχαριστώ πολύ! Θα πειράξω αύριο το level να δω τι γίνεται αν και μου φαινόταν μια χαρά όπως είναι τώρα. Ίσως δυσκολευτώ λίγο να καταλάβω πότε ακούγετε σωστά γιατί ώρες ώρες έτριζε η κούτα του και με μπέρδευε :P (έφαγε μία πατέντα όμως τώρα και έστρωσε)

Ναι η πηγή μου έχει έξοδο που λέει SW (προφανώς subwoofer) και εκεί το έχω συνδέσει και έχει ρυθμίσεις για sub αλλά δεν τις καταλαβαίνω καθόλου... Μόνο με το αυτί τα ρυθμίζω, όπως μου αρέσει περισσότερο. Έχει ρύθμιση sub > NOR/REV και μετά κάτι άλλες ρυθμίσεις με νούμερα (μάλλον συχνότητες) 50,63,80,100,125 και το καθένα από αυτά μπορεί να πάρει τιμές από κάμποσο μείον που δε θυμάμαι, νομίζω -24 έως +6. Πάντως η έξοδος RCA για subwoofer είναι stereo για αυτό σκεφτόμουν αν γίνεται να συνδέσω τα πηνία του woofer σε διαφορετικά channel. Αλλά όπως το ξανασκέφτομαι δε θα δουλεύει σωστά. (θα συμβαίνει λογικά κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις σε περίπτωση που συνδεθούν ανάποδα οι πόλοι)

Πάντως για τις σωστές ρυθμίσεις των συχνοτήτων δε θα πρέπει να ξέρω τα specs του ηχείου? Εγώ δε ξέρω τίποτα εκτός από μάρκα, watt και ότι μου φαίνεται για 10"...

PCMan
19-10-12, 03:23
οκ ευχαριστώ πολύ! Θα πειράξω αύριο το level να δω τι γίνεται αν και μου φαινόταν μια χαρά όπως είναι τώρα. Ίσως δυσκολευτώ λίγο να καταλάβω πότε ακούγετε σωστά γιατί ώρες ώρες έτριζε η κούτα του και με μπέρδευε :P (έφαγε μία πατέντα όμως τώρα και έστρωσε)

Ναι η πηγή μου έχει έξοδο που λέει SW (προφανώς subwoofer) και εκεί το έχω συνδέσει και έχει ρυθμίσεις για sub αλλά δεν τις καταλαβαίνω καθόλου... Μόνο με το αυτί τα ρυθμίζω, όπως μου αρέσει περισσότερο. Έχει ρύθμιση sub > NOR/REV και μετά κάτι άλλες ρυθμίσεις με νούμερα (μάλλον συχνότητες) 50,63,80,100,125 και το καθένα από αυτά μπορεί να πάρει τιμές από κάμποσο μείον που δε θυμάμαι, νομίζω -24 έως +6. Πάντως η έξοδος RCA για subwoofer είναι stereo για αυτό σκεφτόμουν αν γίνεται να συνδέσω τα πηνία του woofer σε διαφορετικά channel. Αλλά όπως το ξανασκέφτομαι δε θα δουλεύει σωστά. (θα συμβαίνει λογικά κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις σε περίπτωση που συνδεθούν ανάποδα οι πόλοι)

Πάντως για τις σωστές ρυθμίσεις των συχνοτήτων δε θα πρέπει να ξέρω τα specs του ηχείου? Εγώ δε ξέρω τίποτα εκτός από μάρκα, watt και ότι μου φαίνεται για 10"...

Αν είναι συνδεμένο στο SW τότε οκ.
Για τις συχνότητες βάλτο όπου σου αρέσει. Δεν θα έπρεπε να γίνεται έτσι αλλά απ ότι καταλαβαίνω τα υπόλοιπα μεγάφωνα σου παίζουν όλες τις συχνότητες, οπότε εσύ θα ενισχύσεις κάποιες(εκτός αν έχει να επιλέξεις/ρυθμίσεις το high pass filter στα υπόλοιπα μεγάφωνα). Θα έπρεπε να ξέρεις τα specs αλλά οι επιλογές σου είναι 50-125Hz, όλα τα sub παίζουν εκεί. Πιο πάνω υπάρχει πρόβλημα.
Τα db βάλτα στο 0. Ούτε + ούτε -, αφού έτσι κι αλλιώς θα το ρυθμίσεις απο το Level Adjustment control του ενισχυτή.
Αν συνδέσεις σωστά τα ηχεία δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν είναι δύσκολο. Το + με το + και το - με το - στο κάθε πηνίο/κανάλι.

.::Nikos::.
19-10-12, 03:32
Οπα καλα τα πηγαινα μεχρι πριν διαβασω την τελευταια προταση σου. Φανταζομαι πως αυτο που λες δεν αφορα την συνδεση των πηνιων σε σειρα. Αλλιως εχω προβλημα. Εχω συνδεσει το + του πηνιου 1 στο - του 2 και τα αλλα ακρα τους αντιστοιχα στο + και - της γεφυρωμενης εξοδου του ενισχυτη. Με βαση καποιων γνωσεων σε ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικα που εχω μου φαινεται σωστο. Με παραξενευσε ομως η τελευταια προταση σου. Συγγνωμη για το πρήξιμο βραδιατικα.

Ναι τα υπολοιπα ηχεια έιναι 2 των 3 δρομων και 2 των 2 δρομων αρα παιζουν ολες τις συχνοτητες. Οι συχνοτητες αυτες που αναφερω παραπανω εμφανίζονται μονο οταν ενεργοποιησω την επιλογη για γουφερ και αφορουν μονο αυτο και οχι τα υπολοιπα μεγαφωνα. Για τα υπολοιπα κατι εχει αλλα και αυτα δεν τα ξερω. Ειχα κανει για παραδειγμα καπως τα rear να παιζουν μονο χαμηλες συχνοτητες. Θα κοιταξω και τo manual του r/cd για να καταλαβω τις ρυθμισεις ταυτοχρονα με πειραματα για να ακουω κιολας.

PCMan
19-10-12, 03:41
Οπα καλα τα πηγαινα μεχρι πριν διαβασω την τελευταια προταση σου. Φανταζομαι πως αυτο που λες δεν αφορα την συνδεση των πηνιων σε σειρα. Αλλιως εχω προβλημα. Εχω συνδεσει το + του πηνιου 1 στο - του 2 και τα αλλα ακρα τους αντιστοιχα στο + και - της γεφυρωμενης εξοδου του ενισχυτη. Με βαση καποιων γνωσεων σε ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικα που εχω μου φαινεται σωστο. Με παραξενευσε ομως η τελευταια προταση σου. Συγγνωμη για το πρήξιμο βραδιατικα.

Ναι τα υπολοιπα ηχεια έιναι 2 των 3 δρομων και 2 των 2 δρομων αρα παιζουν ολες τις συχνοτητες. Οι συχνοτητες αυτες που αναφερω παραπανω εμφανίζονται μονο οταν ενεργοποιησω την επιλογη για γουφερ και αφορουν μονο αυτο και οχι τα υπολοιπα μεγαφωνα. Για τα υπολοιπα κατι εχει αλλα και αυτα δεν τα ξερω. Ειχα κανει για παραδειγμα καπως τα rear να παιζουν μονο χαμηλες συχνοτητες.

Αυτή η συνδεσμολογία είναι σωστή. Τα έχεις συνδεμένα σε σειρά. Εγώ μιλάω για αυτό που λέγαμε πριν, να βάλεις δηλαδή το ένα πηνίο στο ένα κανάλι και το άλλο πηνίο στο άλλο.

Να παίζουν όλα μόνο ψιλές συχνότητες, έχει?

.::Nikos::.
19-10-12, 03:55
Θα το τσεκαρω το πρωι γιατι δε το εχω προσεξει, αν και δε νομιζω πως έχει κατι τέτοιο. Παντως εχω χαμηλωσει τα μπασα. Kαι στο eq στα low έχω και αυτο λιγο χαμηλωμενο για να μη μου παραμορφωνουν τα αλλα ηχεια σε ψηλές εντασεις και πλεον με καλυπτει το γουφερ για τις χαμηλες συχνοτητες που χανω απο τις υπολοιπες ρυθμισεις.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ. Ξερω γινομαι κουραστικος ωρες ωρες με τις ερωτησεις αλλα μετα την μια ερχεται η επομενη και ειμαι εκ γεννετης πολυ περιεργος να τα μαθαίνω όλα. Θα επανέλθω ελθω αυριο :blush:

PCMan
19-10-12, 04:01
Θα το τσεκαρω το πρωι γιατι δε το εχω προσεξει, αν και δε νομιζω πως έχει κατι τέτοιο. Παντως εχω χαμηλωσει τα μπασα πλεον και στο eq στα low έχω και αυτο λιγο χαμηλωμενο για να μη μου παραμορφωνουν τα αλλα ηχεια σε ψηλές εντασεις και πλεον με καλυπτει το γουφερ για τις χαμηλες συχνοτητες που χανω απο τις υπολοιπες ρυθμισεις.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ. Ξερω γινομαι κουραστικος ωρες ωρες με τις ερωτησεις αλλα μετα την μια ερχεται η επομενη και ειμαι εκ γεννετης πολυ περιεργος να τα μαθαίνω όλα. Θα επανέλθω ελθω αυριο :blush:

Κοιτούσα το manual σου. Κατέβασε το αν δεν το έχεις http://www.pioneer.eu/uk/products/archive/DEH-P40MP/media.html
Πάνε στην σελίδα 28 και κάνε ότι λεει για την ρύθμιση φίλτρου. Αν επιλέξεις το 125 τότε θα επιλέξεις και το 125 στις ρυθμίσεις του sub.
Αυτό το κάνεις για να μην υπάρχουν κενά στον ήχο. Δηλαδή αν επέλεγες στο sub 80 και 125 στα υπόλοιπα, τότε θα υπήρχε κενό ανάμεσα στα 81-124Hz.

.::Nikos::.
19-10-12, 04:24
Ναι ναι το κατεβασα πριν λιγο και το κοιταζα τωρα! Και σκεφτομουν τι ψαξιμο εχω να κανω αυριο με αυτες τις ρυθμισεις. Δεν εχω ξαναδει πιο πολυπλοκο ραδιοσιντι αυτοκινητου παντως. Ανέκαθεν με μπερδευε αλλα δεν ασχολιομουν ιδιεταιρα. Στις οδηγιες ολα φαινονται τοσο απλα και στη πραγματικοτητα και μονο το loud να θες να ενεργοποιησεις θα το ψαχνεις ποση ωρα. Για να μη πω για το equalizer...
Φιλε μου ευχαριστω που ασχοληθηκες. (ολο και καποια νεα απορια θα γεννηθει αύριο βεβαια)

PCMan
19-10-12, 04:28
Ναι ναι το κατεβασα πριν λιγο και το κοιταζα τωρα! Και σκεφτομουν τι ψαξιμο εχω να κανω αυριο με αυτες τις ρυθμισεις. Δεν εχω ξαναδει πιο πολυπλοκο ραδιοσιντι αυτοκινητου παντως. Ανέκαθεν με μπερδευε αλλα δεν ασχολιομουν ιδιεταιρα. Στις οδηγιες ολα φαινονται τοσο απλα και στη πραγματικοτητα και μονο το loud να θες να ενεργοποιησεις θα το ψαχνεις ποση ωρα. Για να μη πω για το equalizer...
Φιλε μου ευχαριστω που ασχοληθηκες. (ολο και καποια νεα απορια θα γεννηθει αύριο βεβαια)

Τίποτα φίλε :) Γι αυτό είμαστε εδώ άλλωστε!

ultra
19-10-12, 13:16
Ευχαριστώ Κώστα. Παίρνω το θάρρος και ρωτάω και κάτι άλλο.
Αν συνδέσω το ένα πηνίο του woofer στο left και το άλλο πηνίο στο right channel θα στείλω αδιάβαστο το ηχείο? (κουφές ερωτήσεις του περίεργου :biggrin:)
Και το level adjustment που λέει 2V-0.1V και στη μέση Sony standard (που είναι εκεί γυρισμένο) να το πειράξω? Δε ξέρω τι ακριβώς κάνει.

Αν θελεις να συνδεσεις τον ενισχυτη σου σαν "stereo", δηλαδη ενα καναλι του σε καθε πηνιο του μεγαφωνου, μπορεις να το δοκιμασεις,

αλλα θα παρατηρισεις οτι "μπερδευει" λιγο, κι αυτο γινεται γιατι ναι μεν τα μπασα απο τους 400 κυκλους και κατω ειναι μονοφωνικα,

αλλα δεν λεει πουθενα οτι στην μουσικη δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει προγραμμα μπασου και για τα δυο καναλια ταυτοχρονα.

Ενω αν γεφυρωσεις τον ενισχυτη (με τα πηνια σε σειρα), αυτοματως αθροιζεται το δεξι καναλι με το αριστερο, οποτε εχεις μια μονοφονικη εξοδο

αλλα με ολο το προγραμμα της μουσικης, και γι αυτο θα ακους καθαροτερα.

.::Nikos::.
19-10-12, 19:02
Αν παίζει στέρεο όμως θα τρελαίνετε γιατί το ένα πηνίο θα θέλει να σπρώξει διαφορετικά από το άλλο. Καλύτερα να μην το κάνω δε νομίζω πως υπάρχει λόγος. Απλά ίσως χάνω κάποια μπάσα σε περίπτωση που παίζουν μόνο στο αριστερό κανάλι (μιας που τώρα παίζει μονοφωνικά από το δεξί)

Ρύθμισα το High pass filter και έκοψα τα μπάσα από τα υπόλοιπα ηχεία και τώρα δυναμώνοντας μου αρέσει πολύ όπως ακούγεται και δεν παραμορφώνει και κανένα από τα υπόλοιπα μεγάφωνα τα οποία στα μπάσα είχαν πρόβλημα.
Το level του ενισχυτή πήγα να το πειράξω αλλά το μετάνιωσα και το ξαναγύρισα στη μέση (Sony standard). Προτιμάω να χαμηλώσω το γούφερ από την πηγή αν χρειαστεί και όχι από τον ενισχυτή. Εξάλλου δεν ακούγετε να κλιπάρει οπότε όλα οκ. (ελπίζω δηλαδή όντως να μην κλιπάρει και όχι να μην το συνειδητοποιώ εγώ)
Επειδή όμως δεν σχολιάσατε καθόλου τα watt μήπως είναι μικρός ο ενισχυτής για αυτο το γουφερ? Λέει 240W αλλά δε ξέρω, συνολικά και τα 2 πηνία ή το καθένα είναι απο 240W?

Σας ευχαριστώ :biggrin: