PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικός σκληρός δίσκος



apilot
21-10-12, 10:13
Παιδιά Sos έχω ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο 300 γίγα και μου παρουσιάζει το έξεις: Δεν μου τον αναγνωρίζει ο υπολογιστής .Όταν τον βάλω στην είσοδο του Usb κάνει αυτόματη αναγνώριση και τον διαβάζει σαν να είχα τον προηγούμενο σκληρό .Όταν τον επιλέξω καθυστερεί πάρα πολύ να ανοίξει τα αρχεία και αντί για αρχεία μου βγάζει μήνυμα για φορμάτ. Ξέρει κανείς κάτι να βοηθήσει τουλάχιστον να σώσω τα αρχεία γιατί είναι όλα από κατασκευές και βιβλία ηλεκτρονικά. Πριν τον κάνω φορμάτ.

Thansavv
21-10-12, 11:09
.Όταν τον επιλέξω καθυστερεί πάρα πολύ να ανοίξει τα αρχεία και αντί για αρχεία μου βγάζει μήνυμα για φορμάτ.

Καλημέρα Βαγγέλη. Τα αρχεία τα δείχνει ή όχι? Τι δίσκος είναι 2.5" ή 3.5". Αν έχεις desktop θα σου πρότεινα να συνδέσεις μόνο τον δίσκο σαν internal. Φυσικά το format δεν προτείνεται...

apilot
21-10-12, 11:29
Φίλε Θανάση (Thansavv) καλημέρα σου.Ευχαριστώ για την απάντηση.Τα αρχεία δεν τα δείχνει καθόλου.Απλός αναγνωρίζει ότι υπάρχει δίσκος αλλά όταν πάω να επιλέξω τον δίσκο αρχίζει και κάνει πολύ ώρα όσπου βγάζει τελικά ότι θέλει φορμάτ.Πόλλα δεν κατέχω απο υπολογιστές.

dan
21-10-12, 11:42
Καλημέρα.
Δοκίμασες να τον συνδέσεις σε άλλο pc? αν ναι τι αποτέλεσμα είχες;
Συμφωνώ με τον Θανάση, αφαίρεσε το σκληρό από το κουτί και σύνδεσε τον σε ένα desktop.

panos1966
21-10-12, 11:53
Καλημέρα.Εάν ακούγετε ένα ψιλό χτύπημα του δίσκου συνήθως φταίει το κουτί που έχεις μεσα το σκληρό δίσκο. Εάν συνδέσεις απ'ευθείας στον υπολογιστή οπως σου είπαν τα άλλα παιδιά πιστεύω σίγουρα θα δείς τα αρχεία σου. Ετυχε και σ εμένα πριν μερικές μέρες και τον έβαλα απ'αυθείας στο desctop. εά ακούγετε ένα ψιλό χτύπημα του δίσκου

apilot
21-10-12, 11:53
Θεόδωρε ευχαριστώ και σένα για την απάντηση.Τον δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή κάνει ακριβώς τα ίδια.Τι ενοείς να τον αφαιρέσω απο το κουτί γιατί είναι εξωτερικός δίσκος.

panos1966
21-10-12, 12:00
ενnοεί να ανείξης το κουτάκι που είναι μέσα ο σκλήρός δίσκος να τον βγάλεις απο μέσα και να τον βάλεις με καλώδια απ'ευθείας στην μητρική του desctop

apilot
21-10-12, 12:00
Φίλε Πάνο δεν ακούγεται τίποτε απο τον δίσκο όπως δούλευε και πρώτα δουλεύει.Επειδή δεν γνωρίζω πολλά απο υπολογιστές όταν λές να συνδέσω απ΄ευθείας στο desctop πώς γίνεται.

yanis
21-10-12, 12:00
Καλημέρα, προσπάθησες με άλλο καλώδιο?

dan
21-10-12, 12:01
Θεόδωρε ευχαριστώ και σένα για την απάντηση.Τον δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή κάνει ακριβώς τα ίδια.Τι ενοείς να τον αφαιρέσω απο το κουτί γιατί είναι εξωτερικός δίσκος.

Να ανοίξεις το κουτάκι που μέσα έχει τον σκληρό δίσκο. Θα βρεις μια πλακέτα και τον σκληρό δίσκο. πάρε τον δίσκο και σύνδεσε τον σε ένα desktop

apilot
21-10-12, 12:03
Φίλε Γιάννη το πρώτο που δοκίμασα είναι αυτό.

panos1966
21-10-12, 12:06
ο σκληρός δίσκος βρίσκετε μεσα στο κουτάκι που κρατάς εάν το ανοίξης θα δείς μέσα τον σκλήρό και ενα μικρό κύκλωμα που κουμπώνει πίσω στο σκληρό θα τον αφαιρέσεις και θα τον τοποθετήσεις πάνω στην μητρική του desctop με καλώδια sata εάν ο δίσκος είναι sata.

apilot
21-10-12, 12:06
Πάνω και Θεόδωρε τώρα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Θα το δοκιμάσω και αυτό χρειάζεται κάποιο καλώδιο ειδικό για την σύνδεση.

katmadas
21-10-12, 12:08
Καλημερα βαγγελη.

Μετα που θα τον συνδεσεις και θα ανοιξεις τον η\υ πιθανοτατα θα κανει εναν ελεγχο σφαλματων.
Πρεπει να πατησεις για να το κανει!
Αν οχι μετα το ανοιγμα πανε και κανε χειροκινητα τον ελεγχο και επισης ανασυγκροτηση πριν το επιστρεψεις στο κουτι του.

dan
21-10-12, 12:10
Φίλε Πάνο δεν ακούγεται τίποτε απο τον δίσκο όπως δούλευε και πρώτα δουλεύει.Επειδή δεν γνωρίζω πολλά απο υπολογιστές όταν λές να συνδέσω απ΄ευθείας στο desctop πώς γίνεται.

Από τις απαντήσεις σου φίλε μου πιστεύω πως ίσος οι γνώσεις που έχεις να μην επαρκούν για να κάνεις αυτά που πρέπει για να λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιο φίλο σου που θα έχει τις γνώσεις που χρειάζονται, για να μην κάνεις μεγαλύτερη ζημιά στο δίσκο.

apilot
21-10-12, 12:10
Απαντούσαμε μαζί Πάνω που ρωτάω για καλώδιο.Τώρα τι είναι ο δίσκος θα σε γελάσω αν είναι sata όπως λές δεν ξέρω.

apilot
21-10-12, 12:14
Φάνη καλημέρα Θα κάνω και αυτό που λές.Μάλλον θα πώ ένα ξάδερφο που έχω να έρθει να τα κάνουμε μαζί γιατί όπως λέει και ο φίλος Θεόδωρος μη τα κάνω χειρότερα τα πράγματα.

dan
21-10-12, 12:18
Πάνω και Θεόδωρε τώρα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Θα το δοκιμάσω και αυτό χρειάζεται κάποιο καλώδιο ειδικό για την σύνδεση.

θα χρειαστείς ένα καλόδιο sata ή ata και θα πρέπει να δώσεις και τροφοδοσία στο σκληρό από το τροφοδοτικό του desktop.
/www.databe.com/images/ata-cable.jpg (http://www.hlektronika.gr/www.databe.com/images/ata-cable.jpg)
http://www.cooldrives.com/lib/cooldrives/ultraflex-sata-cable-1.jpg

panos1966
21-10-12, 12:19
38247 38248

panos1966
21-10-12, 12:21
σου έστειλα δύο φωτο στην πρώτη είναι ο σκληρός δίσκοςκαι τοκουτάκι που τον έχω ανοίξη . στην δέυτερη είναι ο desctop kai oσκληρός δίσκος το κόκκινο καλώδιο μπάινει πίσω απο τον σκληρό δίσκο και το μαύρο απο το τροφοδοτικό που γράφει sata kai ayt;o ston δίσκο . ελπίζω να βοήθησα.

katmadas
21-10-12, 12:21
Εγω πιστευω βαγγελη δεν ειναι δυσκολο για να το κανεις!
Λιγο προσοχη θελει απλα και σιγουρα να μην λειτουρηει τπτ απλα εκεινη την ωρα.
Ουτε λαθος συνδεση μπορεις να κανεις.

Ξεβιδωσε το κουτι
Βγαλε απο μεσα τον δισκο
Μεσα στο κουτι του η/υ πολυ πιθανο να υπαρχουν ελευθερα βυσματα και τροφοδοσιας και επικοινωνιας.
Για το καλωδιο επικοινωνιας θα πρεπει μονο να τσεκαρεις αν ειναι ide η sata για να κανεις την συνδεση.
Ανοιγεις τον υπολογιστη και πες μας τι εγινε!

panos1966
21-10-12, 12:25
δες στην σελίδα δύο σου έστειλα φωτο και επεξηγήσεις.

apilot
21-10-12, 12:32
Παιδιά έπαθα την πλάκα μου.Είσθε τελικά φοβεροί και τρομεροί.Απο ότι φαίνεται είναι εύκολο μετά απο τις φωτογραφίες του Πάνου και του θεόδωρου και τις εξηγήσεις του Φάνη.Θα γίνω και ειδικός στο τέλος.Χίλια ευχαριστώ μόνο που δεν έχω τέτοιο καλώδιο πιστεύω να έχει ο ξάδερφος που είναι και ειδικός σε αυτά.θα τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να το δοκιμάσουμε.

apilot
21-10-12, 13:38
Παιδιά ο ξάδερφος είναι χαλκιδική οπότε άκυρο οι δοκιμές για την ώρα.Πάντος ο δίσκος είναι αυτός εξωτερικά και εσωτερικά.
Μερικές φωτογραφίες για να καταλάβεται ποιός είναι μετά απο το άνοιγμα που έκανα του δίσκου.
3825238253

apilot
21-10-12, 13:46
Και φωτογραφία απο το εσωτερικό μέρος του υπολογιστή μου όπως φαίνεται ο σκληρός δίσκος.Να ρωτήσω κάτι τα καλώδια απο τον εσωτερικό δίσκο τροφοδοσίας και το επικοινωνίας το κόκκινο που φαινεται στην φωτό τα βγάζω και τα συνδέω στον εξωτερικό δίσκο. Για δώστε οδηγίες μη κάνω κανένα λάθος και τα κάνουμε χειρότερα τα πράγματα ή πρέπει να βάλλω άλλο καλώδιο τροφοδοσίας και επικοινωνίας με τον δίσκο.Λίγο αναλυτικά για όποιον απαντήση γιατί είμαι εξπέρ στούς υπολογιστές.
38254

Costis Ni
21-10-12, 14:00
Oχι! Θέλεις κι άλλο καλώδιο κόκκινο! Το μάυρο της τροφοδοσίας, πρέπει να ένει ελεύθερο απ το τροφοδοτικό, για ψάξ το λίγο. Δηλαδή τον εσωτερικό δεν πρ'επει να τον αποσυνδεσεις.

apilot
21-10-12, 14:08
Δηλαδή φίλε Κώστα αφείνω όπως είναι ο δίσκος του υπολογιστή. Συνδέω νέα τροφοδοσία απο κάποιο καλώδιο που έχει μέσα στον υπολογιστή, βάζω το κόκκινο στην υποδοχή του εξωτερικού δίσκου και η άλλη πλευρά του κόκκινου που την ενώνω?

Costis Ni
21-10-12, 14:13
Θα δεις που πηγαίνει το κόκκινο απτον εστερικό δίσκο πανω στη γενική πλακέτα. Εχει κι άλλη υποδοχή δίπλα. Λάθος δεν μπαίνει.

apilot
21-10-12, 14:16
Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.Καλώδιο δεν έχω θα βρώ ένα πρώτα και θα το δοκιμάσω.

nestoras
21-10-12, 15:05
Δεξί κλικ στο δίσκο στο my computer, properties, tools, check for errors, τικάρεις να ελέγξει και για bad sectors. Μπορεί να πάρει καμια ώρα το σκανάρισμα αλλά νομίζω ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Thansavv
21-10-12, 15:11
Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.Καλώδιο δεν έχω θα βρώ ένα πρώτα και θα το δοκιμάσω.



Βαγγέλη αν το CD/DVD που έχεις είναι sata, μπορείς να χρησιμοποιήσεις προσωρινά για δοκιμή αυτά τα καλώδια.

apilot
21-10-12, 18:33
Θανάση δεν ξέρω αν είναι sata νομίζω πως στο καλώδιο που ενώνει τον σκληρό δίσκο έγραφε ata.Πάντως άνοιξα τον εξωτερικό δίσκο και τον έχω έτοιμο πρός δοκιμή.Μόνο το καλώδιο μου μένει να βρώ.

katmadas
21-10-12, 19:43
Βαγγελη και μια διευκρινιση που νομιζα το ηξερες:

katmadas
21-10-12, 19:49
38258πανω ide

apilot
21-10-12, 20:06
Φάνη ιδέα δεν έχω από υπολογιστές.Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση των καλωδίων.Στο ποστ 24 και 25 έχω φωτογραφίες πως είναι οι υποδοχές.Σε αυτόν τον δίσκο έχω όλη την περιουσία μου την ηλεκτρονική.Βιβλία ,σχέδια κατασκευές όλα σε ηλεκτρονική μορφή.Αύριο θα πάρω καλώδιο να δοκιμάσω.Αν τελικά διαβάσει τον δίσκο θα πρέπει να τον δουλεύω έτσι?

panos1966
21-10-12, 20:47
οχι δεν χρειάζεται να το δουλεύεις έτσι θα πάρις ενα καινούργιο κουτί καιθα τον βάλεις μέσα .Εάν δουλέψει σημαίνει το κύκλωμα που έχει το κουτί μέσα έχειπρόβλημα.

panos1966
21-10-12, 20:49
το καλύτερο βέβαια είναινα τά γράψεις σε δίσκους dvd φθηνά και αντέχουν περισσότερο σε χρόνο απ'ότι ο σκληρός δίσκος.

p.gabr
21-10-12, 21:52
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΘΕΣ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

Προσθεσα ακόμη έναν σκληρό δίσκο sata 75MB που ειχα αφαιρέσει πριν 4 μήνες, λόγω του ότι είχα αλλάξει τροφοδοτικό και δεν φταναν οι παροχες.. (Ο κυρίως δίσκος είναι διπλός παραλληλισμένος ( 2*256GB)

TO ΘΑΥΜΑ ήταν ότι ,τα μαϊμού ultimate 7 ξανά λειτουργούν σαν αυθεντικά!!!!!!
τέλος οι ειδοποιήσεις ,τέλος όλα

ο νέος δίσκος δεν έχει λειτουργικό, απλώς τα SOS

apilot
22-10-12, 09:12
Πάνο σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για όλες τις πληροφορίες ήταν πολλύ κατατοπιστικές.

antiprosopos
22-10-12, 10:11
Antivirus έχεις;
Κάνε και ένα σκαναρισμα στον εξωτερικό δίσκο, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τρύπωσε......

apilot
22-10-12, 12:05
Φίλε Γιώργο (antiprosopos) δεν μπορώ να κάνω σκανάρισμα όπως λές γιατί δεν διαβάζει τον δίσκο.

apilot
25-10-12, 11:24
Τελικά παιδιά δεν μπόρεσα να γλυτώσω το φορμάτ στο εξωτερικό δίσκο.Δοκίμασα να τον συνδέσω εσωτερικά μέσα στον υπολογιστή μα έκανε το ίδιο πρόβλημα.Τελικά τον έκανα φορμάτ και δουλεύει τώρα μια χαρά.Ακόμα δεν κατάλλαβα γιατί δεν δούλευε πρώτα και δεν τον αναγνώριζε.Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Costis Ni
25-10-12, 11:40
Ποτέ δε θα μπορούσα να φανταστώ κάτι τέτοιο. Τελικά τα κοπγιούτερς είναι όργανα του Ξαποδώ, το'χω ξαναπεί αυτό.