PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακή λήψη καναλιών



xronopoulosg
22-10-12, 16:43
Καλησπέρα σας. Διαμένω στην Καλλιθέα και έχω το εξής πρόβλημα: Όταν προσπαθώ να δω τηλεόραση (ψηφιακή) ενώ πιάνει κανάλια όπως bbc, deutsche welle, kontra channel, PIK κτλπ όταν επιλέγω να δω κανάλια όπως ANT-1, MEGA, ET1, ET3, STAR, ALPHA τα κανάλια ενώ δείχνουν αρχικά ότι συντονίζονται στη συνέχεια η εικόνα τους <<χαλάει>>, κάνε τετραγωνάκια και αλλάζει χρώματα. Μετέπειτα στα περισσότερα το σήμα χάνεται εντελώς. Επειδή η τηλεόρασή μου είναι καινούργια Samsung και πίστευα ότι ίσως στην αρχή είχε αυτή πρόβλημα, την δοκίμασα σε άλλο σπίτι σε άλλη περιοχή της Αθήνας και έπιανε κανονικά όλα τα κανάλια. Μετέπειτα, ρώτησα το διαχειριστή μου ο οποίος μου είπε ότι πέρυσι είχαν αλλάξει καραία και ενισχυτή. Αρχίζω να πιστεύω πως το πρόβλημα πιθανόν έγκειται κάπου στα καλώδια. Μπορεί να ισχύει αυτό; Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας πάνω στο θέμα για να βγάλω κάποια άκρη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

vasilllis
22-10-12, 16:52
εχει να κανει με το σημα.
εχεις κεντρικη κεραια;
το προβλημα το εχει μονο το δικο σου διαμερισμα;
εχεις αλλη πριζα για να δοκιμασεις;

αλπινιστης
22-10-12, 17:02
Βρες καποιον γειτονα σου με αποκωδικοποιητη (καλυτερα τον απο πανω σου ή τον απο κατω σου). Πατα 2-3 φορες το info και θα σου δειξει την ισχυ του σηματος. Τσεκαρε το σε mega, star alpha και πες μας τι γινεται (αν μπορεις να γραψεις και το μοντελο του αποκωδικοποιητη γιατι εχουν διαφορες σε ισχυ-ποιοτητα σηματος). Το προβλημα μπορει να ειναι παντου.
Οι πριζες σας ειναι legrand?

xronopoulosg
22-10-12, 17:16
Οι πρίζα δεν είναι legrand. Η κεραία είναι κεντρική. Έχουν διαμαρτυρηθεί και από τον από πάνω όροφο για το ίδιο πρόβλημα. Αντίθετα, οι 2 τελευταίοι όροφοι βλέπουν κανονικά. Δυστυχώς, δεν έχω άλλη πρίζα γιατί και η άλλη παίρνει με ταυ από την πρώτη στην οποία συνδέεται το καλώδιο.

αλπινιστης
22-10-12, 20:54
Η κεραία είναι κεντρική. Έχουν διαμαρτυρηθεί και από τον από πάνω όροφο για το ίδιο πρόβλημα. Αντίθετα, οι 2 τελευταίοι όροφοι βλέπουν κανονικά.
99% δεν εχεις αρκετο σημα. Μπορεις να πας στον ενισχυτη και να ανεβασεις την απολαβη των UHF (αν δεν το κατεχεις μην το κανεις γιατι ειναι ευκολο να κανεις ζημια παραστριβοντας το ρυθμιστικο). Αλλιως ριξε μια ματια στην κατασταση κεραιας-καλωδιου. Αν ειναι ΟΚ τοτε πας για πιο δυνατο ενισχυτη.

ezizu
22-10-12, 22:16
Εγώ νομίζω ,όπως το αντιλαμβάνομαι ( μπορεί να κάνω και λάθος ),ότι μάλλον συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, από αυτό που λες Αλέξανδρε.
Μάλλον έχει πολύ δυνατό σήμα ( όπως και ο από πάνω όροφος ,από τα λεγόμενα του Γιάννη ) για αυτό και τα κολλήματα στο δέκτη .
Τώρα ,λόγω του ότι το σήμα υφίσταται απώλειες ,κατά την διαδρομή του προς τους κατώτερους ορόφους ( αναφέρομαι στην συνηθέστερη συνδεσμολογία - εγκατάσταση κεντρικής κεραίας των πολυκατοικιών ), μειώνεται η έντασή του και έτσι οι κάτω όροφοι δεν έχουν το πρόβλημα.
Αν όντως συμβαίνει αυτό θα πρέπει να μειώσει τα db του σήματος της κεραίας.
Γιάννη μπορείς να βάλεις ένα εξασθενητή σήματος για αρχή στην πρίζα σου και να δεις αν βελτιώνεται η λήψη.
Μετά,αν όντως βελτιωθεί η λήψη, ίσως πρέπει να μειωθεί η απολαβή του ενισχυτή ,με παράλληλο όμως έλεγχο-μέτρηση σήματος των πριζών σε όλους τους ορόφους ( ίσως και να χρειαστεί αλλαγή κάποιων πριζών, δεν είναι απόλυτο).

picdev
22-10-12, 22:35
κανονικά πρέπει να έρθει ένας καλός τεχνικός με τον απαρέτητο εξοπλισμό (Πεδιόμετρο) για να δει ακριβώς που είναι το πρόβλημα και να μην κάνεις πειράματα στα κουτουρού και τελικά αποκτήσουν και άλλοι πρόβλημα, τα έξοδα του τεχνικού πρέπει να μπουν στα κοινόχρηστα.
Προφανώς κάποια πατάτα έχει γίνει στην εγκατάσταση , για μένα αξίζει να δοκιμάσεις την εξάσθένηση που σου πρότεινε ο ezizu αλλά μπορεί να δημιουργηθούν και άλλα προβλήματα