PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΡΟΦΩΝ!!SOS..



vaggos3
23-10-12, 00:11
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ..ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ 2HP ΣΤΑ 110 ΒΟΛΤ(ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ).ΘΕΛΩ ΑΠΛΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΘΟΝΕΣ,ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΘΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

leosedf
23-10-12, 12:40
Αρχικά θα μάθεις να βάζεις το θέμα σε σωστή ενότητα και όχι σε κυκλώματα. Μετά επίσης να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες.

Μεταφέρθηκε.

-nikos-
23-10-12, 12:46
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ..ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ 2HP ΣΤΑ 110 ΒΟΛΤ(ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ).ΘΕΛΩ ΑΠΛΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΘΟΝΕΣ,ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΘΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!


αν το μοτερ ειναι συνεχους ρευματος πρεπει να μπει οποσδηποτε κυκλομα παλμοτροφωδοτησης,

αν ειναι εναλασσομενου με ενα δυνατο ντιμερ πριν τον μετασχηματιστη θα λυσεις το προβλημα σου.

vaggos3
23-10-12, 14:48
Καταρχήν η συμπεριφορά σου είναι κάπως!αμα το ήξερα δεν θα δημιουργουσα τέτοιο θέμα ούτε με τα κεφαλαια ούτε με το θέμα!καλο θα ήταν εσύ που είσαι συντονιστής να βοηθάς τα άτομα του site και όχι να τους "προσβαλεις"σε ευχαριστώ για την απάντηση στο θέμα μου!

vaggos3
23-10-12, 14:50
αν το μοτερ ειναι συνεχους ρευματος πρεπει να μπει οποσδηποτε κυκλομα παλμοτροφωδοτησης,

αν ειναι εναλασσομενου με ενα δυνατο ντιμερ πριν τον μετασχηματιστη θα λυσεις το προβλημα σου.

Σε ευχαριστώ Νίκο!

vaggos3
23-10-12, 14:59
Μπορείς να με βοηθήσεις ακόμα λίγο;όταν λες με ντιμερ τι εννοείς;δεν μπορω να το κανω με πιο απλό τροπο;

leosedf
23-10-12, 15:01
να βοηθάς τα άτομα του site
Να μαθαίνουμε στον καθένα ξεχωριστά να χρησιμοποιεί ένα φόρουμ και να διαβάζει τους κανόνες?

leosedf
23-10-12, 15:02
Με ντίμμερ εννοεί αυτό που χρησιμοποιούν σε λάμπες για να χαμηλώνουν τη φωτεινότητα. Αντί για λάμπα θα συνδέσεις τον κινητήρα.

vaggos3
23-10-12, 15:24
Δεν παίζουν ρόλο τα watt με το ντιμερ;θα δουλέψει η θα καίγεται συνέχεια;μπορείς να ανέβαζεις κανενα κύκλωμα για να φτιάξω;

rkiller
23-10-12, 16:39
Αν έχεισ καμιά σκούπα με καμένο μοτέρ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ρυθμιστή που έχει για τις στροφές της, στίς περισσότερες είναι με triac ισχύος και αντέχουν άνετα μέχρι 2kW και εσύ θέλεις 1,5kW

mihalas2
23-10-12, 16:50
δεν ειμαι σιγουρος οτι η λυση ειναι το ντιμερ.

vaggos3
23-10-12, 20:43
το μοτερ περνει 110 volt αμα βαλω αυτο το κυκλωμα τησ σκουπασ (230)λες να εχουμε θεμα?