PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελέ για πόρτα φορτηγού



Costis Ni
23-10-12, 08:52
38302

Πώς γίνεται να κλειδώνουν - ξεκλειδώνουν οι πόρτες φορτηγού όπως στη φωτο με ηλεκτρικό τρόπο; Υπάρχει κάτι για αυτή τη δουλειά; Δηλαδή όπως ανοίγει η κεντρική είσοδος στις πολυκατοικίες απ το θυροτηλέφωνο.

Ευχαριστώ.

Κυριακίδης
23-10-12, 11:11
Μάλλον σαν του θυροτηλέφωνου . του θυροτηλέφωνου απλώς την ανοίγει , (και μετά κλείνει μηχανικά με το οποιοδήποτε επόμενο κλείσιμο της πόρτας με μηχανικά επιστρεφόμενο μάνταλο) αλλά στην περίπτωση του φορτηγού θα έχει και αντιστροφή του ρελέ (πολικότητας και αντίθετης κατεύθυνσης ) αλλά μετά από κάποια τυπική διαδικασία κυκλώματος π.χ. για να ξανακλείσει θα πρέπει εκ των προτέρων οι πόρτες να είναι κλειστές. κτλ
ή πιο πολύπλοκες διαδικασίες μέσω ελεγκτών όπως λέμε (κεντρικό κλείδωμα ) , όπου κλείνεις όλες τις πόρτες ταυτόχρονα και πάει λέγοντας....

Costis Ni
23-10-12, 20:01
Ναι έτσι το φαντάζομαι κι εγώ. Μηχανισμός όμως, υπάρχει κάπου έτοιμος; Γνωρίζει κανείς κάτι;

sembel
24-10-12, 11:18
Υπάρχουν Κωστή αυτές που κλειδώνουν μόνο ηλεκτρικά , δηλ. προϋποθέτει να τις έχεις κλείσει πρώτα ..
Υπάρχουν άλλες που κλείνουν ηλεκτρικά με ένα είδος ‘’μπουκάλας’’ η οποία δουλεύει με έναν ολόπασο άξονα που γυρίζει με ένα μοτεράκι (τραβάει και καμπόσο ρεύμα) κλείνει την πόρτα και μετά κλειδώνει με άλλον μηχανισμό (το 1ο δηλ.) ..
Και είναι κ’άλλες που κλείνουν με υδραυλική μπουκάλα (πιο ακριβός μηχανισμός φυσικά και για ‘’βαρύτερες εφαρμογές ..


Το καλύτερο για μένα νομίζω είναι να βρεις κανένα μεταχειρισμένο μηχανισμό από ηλ. πόρτα αυτοκινήτου από κανέναν παλιατζή για να πειραματιστείς ..

sotron1
25-10-12, 07:38
Έχω φτιάξει εγώ ένα τέτοιο μηχανισμό, όχι βέβαια για φορτηγό αλλά για πόρτα.

Η δουλεία έγινε με ένα linear actuator 12 V
Παίρνεις 2 γωνίες στην μία στερεώνεις τον linear actuator και στην άλλη έχεις κάνει μία τρύπα, ώστε ο άξονας του actuator όταν είναι σε ηρεμία να έχει μπει μέσα στην τρύπα κάνοντας την πόρτα να μην ανοίγει. Όταν του δώσεις μία τάση τότε ο άξονας τραβιέται προς τα πίσω μέσα στον actuator και
έτσι αποσυμπλέκει την πόρτα.

Ελπίζω να κατάλαβες έτσι όπως το γράφω.
Τέτοιου είδους actuators τελευταία είδα ότι έχουν κάποιες γκαραζόπορτες. Εάν πάς σε υλικά με γκαραζόπορτες θα βρεις και έτοιμους μηχανισμούς.

Για να καταλάβεις τι είναι οι actuators δες εδώ.
http://www.solenoidcity.com/solenoid/tubular/tubularcatalog.htm

vasilllis
25-10-12, 08:43
Έχω φτιάξει εγώ ένα τέτοιο μηχανισμό, όχι βέβαια για φορτηγό αλλά για πόρτα.

Η δουλεία έγινε με ένα linear actuator 12 V
Παίρνεις 2 γωνίες στην μία στερεώνεις τον linear actuator και στην άλλη έχεις κάνει μία τρύπα, ώστε ο άξονας του actuator όταν είναι σε ηρεμία να έχει μπει μέσα στην τρύπα κάνοντας την πόρτα να μην ανοίγει. Όταν του δώσεις μία τάση τότε ο άξονας τραβιέται προς τα πίσω μέσα στον actuator και
έτσι αποσυμπλέκει την πόρτα.

Ελπίζω να κατάλαβες έτσι όπως το γράφω.
Τέτοιου είδους actuators τελευταία είδα ότι έχουν κάποιες γκαραζόπορτες. Εάν πάς σε υλικά με γκαραζόπορτες θα βρεις και έτοιμους μηχανισμούς.

Για να καταλάβεις τι είναι οι actuators δες εδώ.
http://www.solenoidcity.com/solenoid/tubular/tubularcatalog.htm

ναι αλλα οταν ξεκλειδωνει τις πορρτες και μενουν ξεκλειδωτες για καποιες ωρες τοτε δεν μπορει να χρησιμοποιει αυτα.θελει ενα συστημα σαν αυτα που εχουν οι πορτες των αυτοκινητων. η συστημα με αερα σαν αυτα που εχουν τα φορτηγα.

sotron1
25-10-12, 09:25
ναι αλλα οταν ξεκλειδωνει τις πορρτες και μενουν ξεκλειδωτες για καποιες ωρες τοτε δεν μπορει να χρησιμοποιει αυτα.θελει ενα συστημα σαν αυτα που εχουν οι πορτες των αυτοκινητων. η συστημα με αερα σαν αυτα που εχουν τα φορτηγα.

Μπορεί να βάλει ένα μικροδιακόπτη στις πόρτες και όσο είναι ανοιχτές θα είναι τραβηγμένος μέσα ο μηχανισμός (απασφαλισμένος)
Μόλις κλείσουν, θα ενεργοποιείται ο μηχανισμός και θα κλειδώνει τις πόρτες.

Costis Ni
25-10-12, 10:38
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα κοιτάξω αυτά και θα επανέλθω!

sotron1
25-10-12, 15:26
Εάν είσαι Αθήνα και μπορείς να πας. Θα σε στείλω σε κάποιον που έχει μηχανισμούς για γκαραζόπορτες η και ηλεκτρική κλειδαριά για πόρτες.

Είναι στην Λεωφόρο Αθηνών δεξιά μετά το Multirama στα 200 μέτρα περίπου, εάν θυμάμαι καλά λέγεται Δούκας.

Δες εάν σου κάνουν και προσάρμοσε τα όπως σε βολεύει.

vasilllis
25-10-12, 16:59
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα κοιτάξω αυτά και θα επανέλθω!

ηλεκτρικα ειδη για ερωτηση θα βρεις στην λεωφ αθηνων στα φαναρια του σαρακακη πηγαινοντας για αθηνα θα κανεις αριστερα και στα 50μ στα αριστερα σου ειναι ο μαρκουλακης.
για κλειδαριες κλπ στην αθηνων παλι παρκαρεις στην σπ.πατση και πηαγαινοντας προς ιερα εχει 2-3.

mtzag
28-10-12, 13:42
Θελω και εγω κατι τετοιο για παγιδα.
Δηλαδη να κραταει την πορτα ανοιχτη με ενα συρτη ας πουμε και οταν του δωσω ρευμα να τραβιετε ο συρτης και να κλεινει η πορτα με ενα ελατηριο.

Linear actuator θα χρειαστω ? Υπαρχει καποιος φτηνος (μαζι με τα μεταφορικα) που να κανει αυτη τη δουλεια ?

ευχαριστω

Costis Ni
28-10-12, 18:35
λοιπόν όσο το σκέφτομαι, η κλειδαριά που χρειάζομαι μοιάζει περισσότερο για χρηματοκιβώτιο παρά για γκαραζόπορτα. Γιατί θέλω να είναι εσωτερική στην πόρτα (χώρος υπάρχει) και να εχει πολλές μπάρες. Χμμ ίσως να είναι ποί δύσκολο απ ότι φαινοταν.

vasilllis
28-10-12, 19:51
Για πες μας και τη θες να κανεις,γιατι κατι αλλο σκεφτεσαι απο το να αγορασεις ενα συστημα πανακριβο που προοριζεται για φορτηγα.