PDA

Επιστροφή στο Forum : διαφορά xenon μηχανής και αυτοκινήτου



τομ
27-10-12, 21:02
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. Έχω ένα kawasaki 750 και θα ήθελα να του βάλω xenon φώτα. έχω κάτι xenon αυτοκινήτου με Η7 λάμπες και ballast όπου και η μηχανή παίρνει 2 Η7 λάμπες. έχει κάποια διαφορά το λειτουργικό των φώτων της μηχανής με του αυτοκινήτου? Μην τα βάλω πάνω και κάνω καιά ζημιά στη μηχανή. ευχαριστώ πολύ

PCMan
27-10-12, 21:06
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. Έχω ένα kawasaki 750 και θα ήθελα να του βάλω xenon φώτα. έχω κάτι xenon αυτοκινήτου με Η7 λάμπες και ballast όπου και η μηχανή παίρνει 2 Η7 λάμπες. έχει κάποια διαφορά το λειτουργικό των φώτων της μηχανής με του αυτοκινήτου? Μην τα βάλω πάνω και κάνω καιά ζημιά στη μηχανή. ευχαριστώ πολύ

Καμία διαφορά.

SV1JRT
28-10-12, 01:08
Θωμά, όπως λέει και ο Νίκος παραπάνω, καμια διαφορά.
Εχω βάλει και εγώ στην δική μου xenon αυτοκινήτου και δουλευουν ρολόι.

τομ
28-10-12, 12:07
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2... Με βοηθήσατε αρκετά...

KOKAR
28-10-12, 12:52
δηλαδή δεν εχουν διαφορά ουτε στο ρεύμα που τραβάνε ?
το αυτοκίνητο εχει 2 προβολείς ενώ η μηχανή εχει 1.....
ρωτάω γιατι η μπαταρία του αυτοκινήτου ειναι από 55Ah και πάνω ενω της μηχανής στην καλύτερη περίπτωση να είναι 12Ah !

τομ
28-10-12, 13:20
αφου η λαμπα ειναι τα ιδια βαττ οποτε θα τραβαει το ιδιο...

PCMan
28-10-12, 16:33
δηλαδή δεν εχουν διαφορά ουτε στο ρεύμα που τραβάνε ?
το αυτοκίνητο εχει 2 προβολείς ενώ η μηχανή εχει 1.....
ρωτάω γιατι η μπαταρία του αυτοκινήτου ειναι από 55Ah και πάνω ενω της μηχανής στην καλύτερη περίπτωση να είναι 12Ah !

Ίδια W είναι όλα τα xenon(εκτός αυτά που βάζουν σε φορτηγά/λεωφορία που είναι 55W) και η μηχανή του έχει 2 προβολείς.

Μόνο στο άναμα τραβάνε πολύ ρεύμα και μπορεί να υπάρξει πρόβλημα(να καεί καμιά ασφάλεια) αλλά αυτό διορθώνεται.

agis68
28-10-12, 16:53
ρε παιδιά με συγχωρείτε αλλά μια φορά επιχείρησα και ναι μεν ανάβανε τα xenon (δεν ξέρω μόνο αν ανάβανε 100% σωστά) αλλά τα υπόλοιπα φώτα υπολειτουργούσαν όταν άναβαν τα xenon....και δεν τα τοποθέτησα καν εγώ αλλά τεχνίτης που είναι έμπειρος....τι να πω....απλά σας λέω την εμπειρία μου....

Nikolaskn
28-10-12, 17:04
Συνηθως τα βαττ την λαμπας ειναι 45 βαττ για την μεσαια σκαλα και 55 βαττ για την μεγαλη..υπαρχουν φυσικα και λαμπες με 90 βαττ μεσαια και 100 μεγαλη..αν σου εβαλε τετοια θα εχεις προβλημα.Δες τι βαττ γραφει επανω της η λαμπα..θα σου λεει πχ 45/55

PCMan
28-10-12, 17:18
ρε παιδιά με συγχωρείτε αλλά μια φορά επιχείρησα και ναι μεν ανάβανε τα xenon (δεν ξέρω μόνο αν ανάβανε 100% σωστά) αλλά τα υπόλοιπα φώτα υπολειτουργούσαν όταν άναβαν τα xenon....και δεν τα τοποθέτησα καν εγώ αλλά τεχνίτης που είναι έμπειρος....τι να πω....απλά σας λέω την εμπειρία μου....
Μήπως οι λάμπες σου ήταν H4?


Συνηθως τα βαττ την λαμπας ειναι 45 βαττ για την μεσαια σκαλα και 55 βαττ για την μεγαλη..υπαρχουν φυσικα και λαμπες με 90 βαττ μεσαια και 100 μεγαλη..αν σου εβαλε τετοια θα εχεις προβλημα.Δες τι βαττ γραφει επανω της η λαμπα..θα σου λεει πχ 45/55

Δεν υπάρχουν λάμπες 45W/55W. Η λάμπα που λες είναι η στάνταρ H4 αλογόνου και είναι 60W/55W. Καμία σχέση με αυτό που συζητάμε τώρα. Εμείς μιλάμε για λάμπες xenon με Ballast(όχι τύπου xenon)που είναι 35W η κάθε μία.
Έχει λάμπες 75W/70W 100W/55W 100W/90W 130W/90W κτλ. αλλά αν τις βάλεις, άσχετα που μειώνονται δραματικά οι ώρες λειτουργίας τους, πάρε και καινούρια φανάρια γιατί αυτά θα έχουν λιώσει.

KOKAR
28-10-12, 18:28
Ίδια W είναι όλα τα xenon(εκτός αυτά που βάζουν σε φορτηγά/λεωφορία που είναι 55W) και η μηχανή του έχει 2 προβολείς.

Μόνο στο άναμα τραβάνε πολύ ρεύμα και μπορεί να υπάρξει πρόβλημα(να καεί καμιά ασφάλεια) αλλά αυτό διορθώνεται.

αυτο δεν το γνώριζα, οταν ειπε Kawasaki 750 εμένα το μυαλό μου πήγε στο παρακάτω :blush:

http://www.ultimatemotorcycling.com/files/Kawasaki_750_H2.jpg

agis68
28-10-12, 19:54
εγώ διαθέτω τον καρχαρία του 79.....στα 750..... χωρίς kick starter με μίζα....θαρρω αυτή που λές κωστα είναι η zaphyr πάλι εκείνης της περιόδου.....

τομ
28-10-12, 20:25
Οχι ρε παιδιά Ζ750 https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRhsTxcfsC7vEhApbQOVzSelY8_KQtTi 47o7QwjWIB_e_6G1Xu1
εγώ έκανα λάθος. απλά η λάμπα που παίρνει πάνω είναι 35W για τη μεσαία σκάλα και 55W για τη μεγάλη. αν βάλω λάμπα ξένον με μπάλαστ 35W και 55W αντίστοιχα δε νομίζω να έχω πρόβλημα. απλά εγώ δεν ήξερα αν το λειτουργικό των μπάλαστ αυτοκινήτου με μηχανής είχαν καμία διαφορά.

PCMan
28-10-12, 20:41
Οχι ρε παιδιά Ζ750 https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRhsTxcfsC7vEhApbQOVzSelY8_KQtTi 47o7QwjWIB_e_6G1Xu1
εγώ έκανα λάθος. απλά η λάμπα που παίρνει πάνω είναι 35W για τη μεσαία σκάλα και 55W για τη μεγάλη. αν βάλω λάμπα ξένον με μπάλαστ 35W και 55W αντίστοιχα δε νομίζω να έχω πρόβλημα. απλά εγώ δεν ήξερα αν το λειτουργικό των μπάλαστ αυτοκινήτου με μηχανής είχαν καμία διαφορά.

Δύο ίδιες θα βάλεις στα 35W.
Αν και κανονικά πρέπει να βάλεις projectors αφου θα βάλεις xenon γιατί θα τυφλώνεις τον κόσμο..
Κάτι τέτοιο δηλαδη http://www.youtube.com/watch?v=2ZtDe4S94rA

τομ
28-10-12, 21:16
και πού μπορώ να βρω τέτοια και πόσο κοστίζει??

ane.pagtzo
28-10-12, 23:08
Εχω την ίδια μηχανή κ έβαλα xenon.απο αυτοκίνητο μάλιστα τα πήρα.τρακαρε το ένα φανάρι αυτός,οποτε περισεψε το άλλο.δεν έχεις κανένα θέμα να φοβάσαι.το εχω 2 χρόνια επάνω κ μάλιστα με φτηνιαρικη μπαταρία(τα έβαλα την ίδια περίοδο).αυτο που σε συμβουλευω να κανείς,ειναι να πάρεις slim xenon...τα κανονικα θα σε πεδεψουν πολυ να τα βάλεις.χωραει με πολυ ζόρι απο πίσω απο το φανάρι.εαν μπεις στο car.gr θα βρεις slim φθηνά.επισης θα πρέπει να κανείς έναν αποστατη για το σημείο που θα κάτσει η λαμπα στο φανάρι.οταν θα το ανοίξεις θα το καταλάβεις.

PCMan
28-10-12, 23:40
και πού μπορώ να βρω τέτοια και πόσο κοστίζει??
Μόνο 22€ (http://www.ebay.com/itm/12V-35W-New-Brand-Car-H7-6000K-Super-Slim-Hid-Xenon-Bulb-Ballast-Conversion-Kit-/200822231156?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2ec1f01074)

τομ
29-10-12, 11:25
Μόνο 22€ (http://www.ebay.com/itm/12V-35W-New-Brand-Car-H7-6000K-Super-Slim-Hid-Xenon-Bulb-Ballast-Conversion-Kit-/200822231156?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2ec1f01074)
όχι που θα βρω xenon... projectors που θα βρω και πόσο κοστίζουν...

τομ
29-10-12, 11:26
Εχω την ίδια μηχανή κ έβαλα xenon.απο αυτοκίνητο μάλιστα τα πήρα.τρακαρε το ένα φανάρι αυτός,οποτε περισεψε το άλλο.δεν έχεις κανένα θέμα να φοβάσαι.το εχω 2 χρόνια επάνω κ μάλιστα με φτηνιαρικη μπαταρία(τα έβαλα την ίδια περίοδο).αυτο που σε συμβουλευω να κανείς,ειναι να πάρεις slim xenon...τα κανονικα θα σε πεδεψουν πολυ να τα βάλεις.χωραει με πολυ ζόρι απο πίσω απο το φανάρι.εαν μπεις στο car.gr θα βρεις slim φθηνά.επισης θα πρέπει να κανείς έναν αποστατη για το σημείο που θα κάτσει η λαμπα στο φανάρι.οταν θα το ανοίξεις θα το καταλάβεις.
εννοείται με slim ballast. ο αποστάτης τι είνα;;;

PCMan
29-10-12, 12:10
όχι που θα βρω xenon... projectors που θα βρω και πόσο κοστίζουν...

Aααα.. Δεν νομίζω να βρεις για το z. Μόνο πατέντες βλέπω..
http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=15&t=9470

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p4069.m570.l1313&_nkw=PROJECTOR+LEN+KIT+Angel+Eye&_sacat=0&_from=R40

ane.pagtzo
29-10-12, 23:05
εννοείται με slim ballast. ο αποστάτης τι είνα;;;
Μια προσθήκη 1cm περίπου που θα συμπληρώσει το κενό που μεταξύ λάμπας κ φαναριου.οταν θα βγάλεις την Η7 που φοράει τώρα,θα δεις οτι η λαμπα ειναι κουμπωμενη σε έναν ανταπτορα.η xenon λαμπα που θα βάλεις,δεν θα μπορει να κουμπωσει σε αυτόν τον ανταπτορα.οποτε εσυ πρέπει να κανείς στην ουσία κάτι σαν ανταπτορα.οταν φτάσεις σε εκείνο το σημείο θα καταλάβεις τι πρέπει να κανεις...αν όχι με μεγάλη μου χαρά να σε βοηθήσω.

τομ
31-10-12, 19:25
σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα όταν θα λάβω τα ξένον θα κάνω την τοποθέτηση... αν έχω κάποια άλλη απορία θα επικοινωνήσω μαζί σου... και πάλι ευχαριστώ σε όλους για τη σημαντική βοήθεια σας...

george Mp
13-11-12, 22:32
Σε καποιες περιπτωσεις πρεπει να βαλουμε εξτρα ρελε με παροχη μεσω ασφαλειας απο τη μπαταρια και με την παλια γραμμη απλα ελεγχουμε το ρελε, και σε μηχανες που εχουν ραδιοφωνο οπως καποιες BMW προσεχουμε που θα μπει η μοναδα και απο που θα περασουν τα καλωδια για να μπορει να δουλεψει το ραδιοφωνο. Επισης μαζι με το ρελε τραβαμε και καινουργια γραμμη για το σωμα.