PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοστατης σε κατασκευη θερμανσης με βεντιλατερ



moitsos
28-10-12, 15:32
Καλησπερα, εχω ενα αεροθερμο τζακιου το οποιο εχει για παροχη αερα ενα βεντιλατερ σαλιγκαρο με ροοστατη στροφων. Ηθελα να ρωτησω καθ'οτι ολιγον ασχετος πως μπορω να προσθεσω ενα θερμοστατη στο κυκλωμα ουτως ωστε να διακοπτει και να ενεργοποιει την παροχη αερα πχ στους 50 βαθμους.δεν ξερω αν επαρκουν οι πληροφοριες που εδωσα οποτε ειμαι στη διαθεση σας για ερωτησεις. Ευχαριστω εκ των προταιρων.

lepouras
29-10-12, 01:29
[QUOTE=moitsos;562891καθ'οτι ολιγον ασχετος [/QUOTE]

ολίγον άσχετος με το ρεύμα , ηλεκτρολογικά ή με τον συγκεκριμένο αυτοματισμό που ζητάς?. γιατί έχει σημαντική διαφορά στο τη απάντηση θα πάρεις.

picdev
29-10-12, 01:43
μπορεί να γίνει με ένα ψηφιακό θερμοστάτη καλοριφέρ μπαταρίας, είναι σχετικά απλό, αλλά πρέπει να δεις που θα μπει ο θερμοστάτης ωστέ να παίρνει τη σωστή θερμοκρασία του χώρου, γιατί αν ειναι δίπλα στο τζάκι θα έχεις θέμα

vasilllis
29-10-12, 16:45
Καλησπερα, εχω ενα αεροθερμο τζακιου το οποιο εχει για παροχη αερα ενα βεντιλατερ σαλιγκαρο με ροοστατη στροφων. Ηθελα να ρωτησω καθ'οτι ολιγον ασχετος πως μπορω να προσθεσω ενα θερμοστατη στο κυκλωμα ουτως ωστε να διακοπτει και να ενεργοποιει την παροχη αερα πχ στους 50 βαθμους.δεν ξερω αν επαρκουν οι πληροφοριες που εδωσα οποτε ειμαι στη διαθεση σας για ερωτησεις. Ευχαριστω εκ των προταιρων.

http://www.ploutarxoselectronics.gr/prestashop/product.php?id_product=4096

αν εννοεις μολις πιανει 50+ να ξεκιναει το αεροθερμο?

moitsos
29-10-12, 17:26
http://www.ploutarxoselectronics.gr/prestashop/product.php?id_product=4096

αν εννοεις μολις πιανει 50+ να ξεκιναει το αεροθερμο?

Ακριβώς γι΄αυτό μιλάω... Πως θα το τοποθετήσω απο πλευράς συνδεσμολογίας εννοώ στο βεντιλατέρ? υπάρχει και ροοστάτης στροφών να θυμήσω..

vasilllis
29-10-12, 17:36
Ακριβώς γι΄αυτό μιλάω... Πως θα το τοποθετήσω απο πλευράς συνδεσμολογίας εννοώ στο βεντιλατέρ? υπάρχει και ροοστάτης στροφών να θυμήσω..

εδω δυσκολευουν τα πραγματα.αυτος ειναι ενας θερμοστατης διακοπτης 1-0.
πες μας λιγο την φιλοσοφια που εχει σχεδιαστει το συστημα σου.
αυτον τον θες για να μην φερνει κρυο αερα οταν ειναι παγωμενο το τζακι,οταν το αναβεις η οταν το σβηνεις να δουλευει μεχρι να παγωσει χωρις να σου φερνει παγωμενο.απο εκει και περα τον ρυθμιστη στροφων ποιος τον ελεγχει;(φανταζομαι δεν ενοεις ταχυτητες 1,2,3 κλπ) και πως, ελεγχοντας την θερμοκρασια χωρου;

moitsos
29-10-12, 18:24
εδω δυσκολευουν τα πραγματα.αυτος ειναι ενας θερμοστατης διακοπτης 1-0.
πες μας λιγο την φιλοσοφια που εχει σχεδιαστει το συστημα σου.
αυτον τον θες για να μην φερνει κρυο αερα οταν ειναι παγωμενο το τζακι,οταν το αναβεις η οταν το σβηνεις να δουλευει μεχρι να παγωσει χωρις να σου φερνει παγωμενο.απο εκει και περα τον ρυθμιστη στροφων ποιος τον ελεγχει;(φανταζομαι δεν ενοεις ταχυτητες 1,2,3 κλπ) και πως, ελεγχοντας την θερμοκρασια χωρου;

Θελω να αναβει οταν πιάνει τους 50 βαθμους οποτε και θα εχει αποτέλεσμα η ενεργοποίηση του βεντιλατερ και να κλεινει από μόνο του οταν αυτή πεφτει κάτω από τους 50.τον ρυθμιστή στροφών τον ελεγχω χειροκίνητα και ειναι ένα απλο dimmer όχι κατι περίπλοκο(δεν έχει θέσεις 1,2,3)..συνήθως είναι στο τέρμα...

vasilllis
30-10-12, 09:38
Θελω να αναβει οταν πιάνει τους 50 βαθμους οποτε και θα εχει αποτέλεσμα η ενεργοποίηση του βεντιλατερ και να κλεινει από μόνο του οταν αυτή πεφτει κάτω από τους 50.τον ρυθμιστή στροφών τον ελεγχω χειροκίνητα και ειναι ένα απλο dimmer όχι κατι περίπλοκο(δεν έχει θέσεις 1,2,3)..συνήθως είναι στο τέρμα...

τοτε οποτε κλεινει επαφη ο θερμοστςτης θα δινει ρευμα στο ντιμμερ..ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΤΙΜΕΡ ΚΛΕΙΣΤΟ.
αυτο που θα προτεινα εγω ειναι με δυο θερμοκρασιες εντολη.
η 1η να δινει στο ντιμερ στους 50+.
η 2η να δινει απευθειας με φουλ ταχυτητα.

Stathis193
17-12-13, 10:56
Καλημέρα… και καλές γιορτές να έχουμε
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θέλω ακριβώς το ίδιο κόλπο
Φώτο…4799847999

πώς το συνδέουμε ώστε να ανοίγει το Βεντιλατέρ στους 50 και να κλείνει όταν πέφτει κάτω από 50
ευχαριστώ εκ των προτέρων…

vasilllis
17-12-13, 14:43
Καλημέρα… και καλές γιορτές να έχουμε
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θέλω ακριβώς το ίδιο κόλπο
Φώτο…4799847999

πώς το συνδέουμε ώστε να ανοίγει το Βεντιλατέρ στους 50 και να κλείνει όταν πέφτει κάτω από 50
ευχαριστώ εκ των προτέρων…
υποθετω η αριστερη ειναι ο θερμοστατης.κοβεις την φαση και την συνδεεις σε σειρα με τον θερμοστατη.

Stathis193
17-12-13, 15:39
υποθετω η αριστερη ειναι ο θερμοστατης.κοβεις την φαση και την συνδεεις σε σειρα με τον θερμοστατη.

Τώρα, με κομμένη φάση περνάω από τον ροοστάτη για να ρυθμίζω στροφές.
Των θερμοστάτη που πρέπει να των βάλω ακριβώς πριν το μοτέρ?
αν δεις την Φώτο έχει 1-2-P εγώ πώς περνάω το ρεύμα?
Για πες πριν χαλάσω τίποτα!

vasilllis
17-12-13, 16:27
Τώρα, με κομμένη φάση περνάω από τον ροοστάτη για να ρυθμίζω στροφές.
Των θερμοστάτη που πρέπει να των βάλω ακριβώς πριν το μοτέρ?
αν δεις την Φώτο έχει 1-2-P εγώ πώς περνάω το ρεύμα?
Για πες πριν χαλάσω τίποτα!
οποτε αφου εχεις κοψει φαση ξανακοψε την και παρεμβαλε τον θερμοστατη στην φαση.Νομιζω ειναι το Ρ και το 1 . τσεκαρε τα .