PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά router



yianni99
29-10-12, 00:45
καλησπέρα,
σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας για αγορά router μιας και αυτό που έχω δεν θα κρατήσει πολύ γιατί μάλλον θα το σπάσω εγώ ο ίδιος.... αρκετα συχνά πέφτει η γραμμή,κάνει επανεκκινήσεις και η ασύρματη εμβέλεια πλέον μου έχει περιοριστεί στο διπλανό δωματιο.(ειναι huaweι και το έβαλα πριν 15 μήνες μαζί με σύνδεση con-x)

με ενδιαφέρει να έχει πάντως το ρουτερακι μια σχτικά καλή εμβέλεια(είναι για οικιακή χρήση)

ευχαριστώ!

bchris
29-10-12, 00:51
Εγω προτεινω τα Zyxel.
Ειναι κορυφαια.

panos1601
29-10-12, 00:56
Το οτι πεφτει η γραμμή και για τις επανεκκινήσεις πιστεύω ότι θα πρεπει να το δώσεις για βλάβη στην Otenet.

Για την εμβέλεια του, μπορείς να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής,
συμβουλευόμενος ένα wifi scanner software όπως http://www.metageek.net/products/inssider/

yianni99
29-10-12, 00:59
Το οτι πεφτει η γραμμή και για τις επανεκκινήσεις πιστεύω ότι θα πρεπει να το δώσεις για βλάβη στην Otenet.

Για την εμβέλεια του, μπορείς να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής,
συμβουλευόμενος ένα wifi scanner software όπως http://www.metageek.net/products/inssider/

πάνο μίλησα με τον οτε και μου είπε πως περάσανε οι 12 μηνες εγγύσης....για την εμβέλεια ίσως έχεις δίκιο θα το δω

panos1601
29-10-12, 01:01
Για αγορά νέου (αν τελικά είναι θέμα συσκευής ) θα σου πρότεινα Linksys

leosedf
29-10-12, 01:35
Linksys WAG200 και μπορείς να το φορτώσεις και modded firmware πάνω με αρκετά έξτρα.
Και αν το σηκώνει η τσέπη σου Cisco 8xx

yianni99
29-10-12, 03:06
Linksys WAG200 και μπορείς να το φορτώσεις και modded firmware πάνω με αρκετά έξτρα.
Και αν το σηκώνει η τσέπη σου Cisco 8xx

το cisko μάλλον ούτε σε όνειρο δεν θα το δω!!!!!!!!

stelios_a
29-10-12, 08:59
εμενα παλι μου αρεσει το thomson 585 και τα usrobotics

xsterg
29-10-12, 09:53
το οτι εχει μειωθει η εμβελεια οπως λες θα πρεπει να το κοιταξεις. αλλαξε καναλι οπως ειπε και ο φιλος παραπανω και κοιταξε εαν η κεραια του ρουτερ κανει καλη επαφη με το βυσμα στην πλακετα. το οτι εληξε η εγγυηση δεν σημαινει οτι πεταμε το αντικειμενο...

yianni99
30-10-12, 01:20
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας θα προχωρήσω σε αγορά σε ένα από τα ρουτερακια που μου προτεινατε.

marfa
30-10-12, 11:53
Εχω εναν linksys wag200g καινουριο 30 eur.

chip
30-10-12, 14:19
Μιλα με τον OTE πολύ πιθανόν να φταίει η γραμμή ακόμα και αν σε πρώτη φάση το αρνούνται. Αν τελικά φταίει το router ρώτα για αντικατάσταση εντός εγγύησης.... Αν φταίει το router και δεν είναι σε εγγύηση πάρε ότι σου δείνει ο OTE γιατί διαφορετικά και το καλύτερο super duper ρουτερ να πάρεις θα πέρνεις τηλέφωνο στο ΟΤΕ για να σε βοηθήσει και σε ότι πρόβλημα έχεις θα σου λένε α δεν ξέρουμε πως δουλεύει και τι ρυθμίσεις έχει και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.....
Άλλωστε η huawei είναι πολύ καλή εταιρεία και ένας φίλος μου είπε οτι και τα dslam (το μηχάνημα που έχει ό ΟΤΕ στην άλλη μεριά της γραμμής και σου δείνει το ιντερνετ) του οτe huawei είναι.

Hary Dee
30-10-12, 17:34
Για την εμβέλεια του, μπορείς να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής,
συμβουλευόμενος ένα wifi scanner software όπως http://www.metageek.net/products/inssider/Αυτό στην πράξη από πού ρυθμίζεται;

Leonardo
30-10-12, 18:03
cisco και linksys απο τις καλυτερες μαρκες!!