PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση θερμοσιφωνα με ηλ.πινακα



savasga
29-10-12, 15:46
μετα απο βλαβη της ασφαλειας-διακοπτη που εχω στον ηλ.πινακα για τον θερμοσιφωνα θελησα να την-τον αλλαξω ( 2καλωδια ειναι ενα μπαινει ενα βγαινει απλο φαινεται ειπα να το κανω μονος μου)
μπαινω στο μαγαζι και ζηταω μια c20 - την παιρνω φευγω και εκ των υστερων διαπιστωνω οτι ειχε 4 τρυπες αντι για 2 οπως η παλια μου.
ψαχνοντας στο διαδικτυο να δω γιατι αυτη η διαφορα ανακαλυπτω τα εξης: α) οτι υπαρχουν οι μονοπολικες οι διπολικες κλπ β) οτι ειναι απαραιτητο σε καταναλωσεις πανω απο 2000w να χρησιμοποιουμε διπολικη για να απομονωνουμε και το ουδετερο γ) σε αντιθεση με το β δεν χρειαζεται η διπολικη δ) οτι πρεπει να μπει μια διπολικη και μετα μια μονοπολικη στη φαση δουλευοντας την διπολικη σαν διακοπτη κλπ κλπ κλπ κλπ.
τελικα τι ειναι ασφαλεστερο και σωστο να κανω
α) να χρησιμοποιησω την διπολικη που πηρα διακοπτοντας και το ουδετερο; και αν ναι πως συνδεω το ουδετερο- περναω το ουδετερο καλωδιο που ερχεται απο τον θερμοσιφωνα πρωτα απο το κατω μερος της διπολικης ασφαλειας (στην τρυπα με το Ν διπλα στην εισοδο της φασης)και απο το πανω μερος της το στελνω εκει που μαζευονται ολα τα ουδετερα ή κανω κατι αλλο;
β) να βαλω και αλλη μια ασφαλεια-διακοπτη μονοπολικη μετα την εξοδο της φασης απο την διπολικη και να χρησιμοποιω την διπολικη σαν διακοπτη;
γ) να μην κανω τιποτα απο τα δυο και να συνδεσω στην διπολικη που αγορασα μονο την φαση;

ευχαριστω εκ των προτερων..
Υ.Γ αυτα παθαινει οταν καποιος ψαχνεται πολυ

antonis
29-10-12, 15:48
Καλύτερα να καλέσεις ηλεκτρολόγο

savasga
29-10-12, 16:03
Καλύτερα να καλέσεις ηλεκτρολόγο

η ιστορια μου ειναι μεγαλη
θα την πω συνοπτικα : επεφτε η ασφαλεια-διακοπτης μετα απο 30 περιπου λεπτα λειτουργιας το νερο ομως ζεστενοταν. φωναξα μαστορα μου αλλαξε την αντισταση. το προβλημα συνεχιστηκε (εμφανιστηκε την επομενη μερα της επισκευης). επειδη ζεσταινε το νερο και επειδη δεν ειχα χρονο για νεα ραντεβου αυτο τραβηξε για κανα δυο εβδομαδες οπου το προβλημα εμφανιζοταν ολο και ποιο νωρις ωστε να φτασω στο σημειο να σβηνει 5 λεπτα μετα το ανοιγμα του διακοπτη.μετα απο ψαξιμο δικο μου για χαλαρες συνδεσεις διαπιστωσα οτι το πλαστικο που καλυπτει την επαφη του ουδετερου στην καινουργια αντισταση με τον θερμοστατη ειχε λιωσει και μαυρισε. ξαναφωναξα τον μαστορα τον ιδιο καθαρισε την επαφη και αρχισε τις ιστοριες για επιστρεφομενα ρευματα για μικρες διατομες καλωδιων κλπ και στο τελος λεει αλλαξε και μια ασφαλεια και εφυγε.απο αυτο το σημειο και μετα ειναι το αρχικο post

vasilllis
29-10-12, 16:31
η ιστορια μου ειναι μεγαλη
θα την πω συνοπτικα : επεφτε η ασφαλεια-διακοπτης μετα απο 30 περιπου λεπτα λειτουργιας το νερο ομως ζεστενοταν. φωναξα μαστορα μου αλλαξε την αντισταση. το προβλημα συνεχιστηκε (εμφανιστηκε την επομενη μερα της επισκευης). επειδη ζεσταινε το νερο και επειδη δεν ειχα χρονο για νεα ραντεβου αυτο τραβηξε για κανα δυο εβδομαδες οπου το προβλημα εμφανιζοταν ολο και ποιο νωρις ωστε να φτασω στο σημειο να σβηνει 5 λεπτα μετα το ανοιγμα του διακοπτη.μετα απο ψαξιμο δικο μου για χαλαρες συνδεσεις διαπιστωσα οτι το πλαστικο που καλυπτει την επαφη του ουδετερου στην καινουργια αντισταση με τον θερμοστατη ειχε λιωσει και μαυρισε. ξαναφωναξα τον μαστορα τον ιδιο καθαρισε την επαφη και αρχισε τις ιστοριες για επιστρεφομενα ρευματα για μικρες διατομες καλωδιων κλπ και στο τελος λεει αλλαξε και μια ασφαλεια και εφυγε.απο αυτο το σημειο και μετα ειναι το αρχικο post




:lool: εδω λοιπον ειναι που λενε: αφου δεν ξερεις φιλαρακι καλεσε εναν επαγγελματια.
στο προκειμενο τωρα.καλο ειναι να υπαρχει διπολικος.επισης σιγουρεψου οτι αυτο που πηρες ειναι και ασφαλεια ή οτι εχει ασφαλεια.
Απαραιτητα μετρηση ποσο ρευμα τραβαει,ισως να υπαρχει καποιο προβλημα.

xampos
29-10-12, 20:09
είναι υποχρεωτικό πλέον για καταναλώσεις άνω των 2Kw να βάζεις διπολικό διακόπτη. Εσύ μάλλος πήρες ασφάλεια από αυτά που μας λες. Αν την βάλεις ενώ θα είσαι εντάξει από υπερφόρτωση και βραχυκύκλωμα θα έχεις πρόβλημα μετά από λίγο καιρο γιατι η ασφάλεια δεν κάνει για χειρισμό με το χέρι για αυτό η θα βάλεια την ασφάλεια που πήρες και μετά έναν διακόπτη ΄έναν ασφαλειοδιακόπτη. Δεν επρεπε να πάρεις ασφάλεια C αλλά B στα 20 Α

savasga
29-10-12, 21:27
σε απαντηση των 2 προηγουμενων μηνυματων
α)αυτος που καλεσα ειναι επαγγελματιας
β)η ασφαλεια που μου δωσαν ειναι ο hager MJN520A και την χαρακτηριζει <<αυτοματη ασφαλεια 4,5 kA καμπυλη C , 1 φαση+ουδετερο>>
γ)η ασφαλεια που υπηρχε ηταν C 20 μονοπολικη και χρησιμοποιουταν σαν διακοπτης και κρατησε 6 χρονια
δ)αυτη τη στιγμη εχω συνδεσει τον hager μονο στην φαση - δουλευει κανονικα
ερχομαι τωρα στις ερωτησεις μου που δεν απαντηθηκαν
α)αν βαλω μονο την hager που πηρα πως θα συνδεσω το ουδετερο (αναφερω το συλλογισμο μου στο πρωτο post)
β)αν βαλω την hager που πηρα και εναν ασφαλειοδιακοπτη(μηπως λεγεται και ραγοδιακοπτης) θα συνδεσω και το ουδετερο πανω στη hager;μετα απο αυτη θα βαλω τον ασφαλειοδιακοπτη ή πριν απο αυτη; οι ασφαλειοδιακοπτες διακρινονται κι αυτοι σε μονοπολικοι,διπολικοι κλπ:

nestoras
29-10-12, 21:56
Η σωστή συνδεμολογία περιλαμβάνει:
1 μονοπολική ασφάλεια στη φάση (20Α)
1 διπολικό διακόπτη (32Α ή 40Α) μετά την ασφάλεια (προς τη μεριά του θερμοσίφωνα δηλαδή)
1 ενδεικτικό λειτουργίας του θερμοσίφωνα μετά τον διπολικό διακόπτη
Ο διακόπτης έχει ονομαστική τιμή έντασης μεγαλύτερη από 20Α για να "αντέχει" στο χρόνο.
Επίσης, να επιβεβαιώσεις ότι η διατομή του καλωδίου που πάει προς το θερμοσίφωνα είναι τουλάχιστον 4mm2
Ο χειρισμός του θερμοσίφωνα θα γίνεται μέσω του διπολικού διακόπτη (θα κόβεις και φάση και ουδέτερο) και η ασφάλεια θα είναι για την προστασία της γραμμής και θα πέσει όποτε χρειαστεί.
Αν δεν έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις για να το φτιάξεις μόνος σου, καλύτερα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο και να του ζητήσεις αυτά ακριβώς. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή όταν ανοίγουμε πίνακες!!

savasga
29-10-12, 22:10
nestoras σ'ευχαριστω για τις σαφεις απαντησεις σου , να εισαι καλα
η διατομη των καλωδιων οπως ειπε ο μαστορας που ειχα φωναξει ειναι 2,5 mm (εδω τι να κανω)
μπορω να κρατησω τον hager χρησιμοποιωντας μονο την φαση(οπως εχω κανει) ή να παρω αλλη μονοπολικη ;
για διπολικο ραγοδιακοπτη κανει αυτος της hager SB232N;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
29-10-12, 22:32
Η σωστή συνδεμολογία περιλαμβάνει:
1 μονοπολική ασφάλεια στη φάση (20Α)
1 διπολικό διακόπτη (32Α ή 40Α) μετά την ασφάλεια (προς τη μεριά του θερμοσίφωνα δηλαδή)
1 ενδεικτικό λειτουργίας του θερμοσίφωνα μετά τον διπολικό διακόπτη
Ο διακόπτης έχει ονομαστική τιμή έντασης μεγαλύτερη από 20Α για να "αντέχει" στο χρόνο.
Επίσης, να επιβεβαιώσεις ότι η διατομή του καλωδίου που πάει προς το θερμοσίφωνα είναι τουλάχιστον 4mm2
Ο χειρισμός του θερμοσίφωνα θα γίνεται μέσω του διπολικού διακόπτη (θα κόβεις και φάση και ουδέτερο) και η ασφάλεια θα είναι για την προστασία της γραμμής και θα πέσει όποτε χρειαστεί.
Αν δεν έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις για να το φτιάξεις μόνος σου, καλύτερα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο και να του ζητήσεις αυτά ακριβώς. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή όταν ανοίγουμε πίνακες!!
-O διπολικός διακόπτης δεν συνδέεται πριν την ασφάλεια?
-Σάββα εάν όπως λές χρησιμοποιούσες την ασφάλεια και σαν διακόπτη είναι πολύ φυσικό μετα απο 6 χρόνια να πάθει τη βλάβη που αναφέρεις ο διπολικός διακόπτης είναι απαραίτητος θα σου ξανακάνει το ίδιο πρόβλημα
τώρα αν μπορείς να συνδέσεις και τον ουδέτερο είναι καλλίτερα.-Προσοχή όμως αν δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις και εμπειρία!!

panpanta
30-10-12, 00:39
Υπάρχει και ασφαλοδιακόπτης, διακόπτης φάσης & ουδέτερου με ενσωματωμένη ασφάλεια 20Α.
Το δυομισάρι καλώδιο είναι οριακό και όχι για μεγάλες αποστάσεις μεταξύ πίνακα και θερμοσυφώνου.
Το σωστό καλώδιο όπως προείπαν και οι υπόλοιποι φίλοι είναι το τεσσάρι.

Η συνδεσμολογία φαίνεται στην φωτό.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ !!!
Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ. 38557

Ηλιας Α
30-10-12, 00:54
Η σωστή συνδεμολογία περιλαμβάνει:
1 μονοπολική ασφάλεια στη φάση (20Α)
1 διπολικό διακόπτη (32Α ή 40Α) μετά την ασφάλεια (προς τη μεριά του θερμοσίφωνα δηλαδή)
1 ενδεικτικό λειτουργίας του θερμοσίφωνα μετά τον διπολικό διακόπτη
Ο διακόπτης έχει ονομαστική τιμή έντασης μεγαλύτερη από 20Α για να "αντέχει" στο χρόνο.
Επίσης, να επιβεβαιώσεις ότι η διατομή του καλωδίου που πάει προς το θερμοσίφωνα είναι τουλάχιστον 4mm2
Ο χειρισμός του θερμοσίφωνα θα γίνεται μέσω του διπολικού διακόπτη (θα κόβεις και φάση και ουδέτερο) και η ασφάλεια θα είναι για την προστασία της γραμμής και θα πέσει όποτε χρειαστεί.
Αν δεν έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις για να το φτιάξεις μόνος σου, καλύτερα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο και να του ζητήσεις αυτά ακριβώς. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή όταν ανοίγουμε πίνακες!!
Παναγιώτη ομολογώ πως απάντησες σωστά, αλλά θα ήθελα να μου πεις <<
1 διπολικό διακόπτη (32Α ή 40Α) μετά την ασφάλεια (προς τη μεριά του θερμοσίφωνα δηλαδή) >> γιατί << μετά την ασφάλεια >>και όχι πριν;

xampos
30-10-12, 01:16
Φίλε φώναξε έναν ηλεκτρολογο να αλλάξει το καλώδιο και να κάνει σωστή δουλειά για το ρεύμα δεν έχει φίλους.

ioannistsi
30-10-12, 08:34
Παναγιώτη ομολογώ πως απάντησες σωστά, αλλά θα ήθελα να μου πεις <<
1 διπολικό διακόπτη (32Α ή 40Α) μετά την ασφάλεια (προς τη μεριά του θερμοσίφωνα δηλαδή) >> γιατί << μετά την ασφάλεια >>και όχι πριν;

Ακριβως αυτη ηταν κ η απορια μου κ εμενα μολις διαβασα το ποστ.....Στις συνδεσεις για θερμοσιφωνα που εχω δει κ κανει κ εγω ο ραγοδιακοπτης-ασφαλιοδιακοπτης ειναι πριν απο την ασφαλεια!!!

Οσον αφορα το καλωδιο παντως στο θερμοσιφωνα βαζουμε παντα 4αρια....Δεν κανει ο καθενας οτι θελει σε αυτα...το λεει η νομοθεσια (ΕΛΟΤ HD384)!

savasga
30-10-12, 08:40
να και μια αλλη κατατοπιστικοτατη απαντηση με σχεδιο38559

ioannistsi
30-10-12, 10:10
να και μια αλλη κατατοπιστικοτατη απαντηση με σχεδιο38559

Ακριβως....ετσι πιστευω κ εγω ειναι η σωστη συνδεση!

nestoras
30-10-12, 17:30
να και μια αλλη κατατοπιστικοτατη απαντηση με σχεδιο38559

Με αυτό τον τρόπο σύνδεσης, το κομμάτι γραμμής από την ασφάλεια μέχρι το διακόπτη παραμένει "ανασφάλιστο". Στις περισσότερες περιπτώσεις η ασφάλεια και ο διακόπτης είναι δίπλα-δίπλα οπότε αυτό δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο.
Επίσης, αν η ασφάλεια προηγείται του διακόπτη, τότε ασφαλίζουμε και τον ίδιο τον διακόπτη στην πολύ σπάνια περίπτωση βραχυκυκλώματος των επαφών του ίδιου του διακόπτη.
Ακόμη, με την ασφάλεια μπροστά μπορείς πολύ πιο άνετα να χρησιμοποιήσεις μπάρα για να δώσεις ρεύμα (απλά τοποθετείς την ασφάλεια του θερμοσίφωνα τέρμα δεξιά, εκεί που τελειώνουν οι άλλες ασφάλειες).
Τα επιχειρήματα μου δεν είναι "ακράδαντα" αλλά θεωρώ ότι η συνδεσμολογία με την ασφάλεια "μπροστά" προσφέρει ελάχιστη ασφάλεια παραπάνω.
Όταν βρω λίγο περισσότερο χρόνο θα ελέγξω αν αναφέρει και ο κανονισμός κάτι για το συγκεκριμένο ζήτημα.


Οσον αφορα το καλωδιο παντως στο θερμοσιφωνα βαζουμε παντα 4αρια....Δεν κανει ο καθενας οτι θελει σε αυτα...το λεει η νομοθεσια (ΕΛΟΤ HD384)!

Η σωστή διατομή εξαρτάται και από την απόσταση. Τα 4mm2 είναι η ελάχιστη διατομή για θερμοσίφωνα.

ioannistsi
30-10-12, 19:26
Η σωστή διατομή εξαρτάται και από την απόσταση. Τα 4mm2 είναι η ελάχιστη διατομή για θερμοσίφωνα.

καλα αυτο εννοειται...αν ο θερμοσιφωνας ειναι στην ταρατσα 5ωροφης πολυκατοικιας (όντας ηλιακος...) μπαινει μεγαλυτερη διατομη απο τα 4ρια...

aktis
31-10-12, 00:06
Σε περιπτωση βραχυκυκλώματος πανω στον διακόπτη ... ο διπολικος διακόπτης του θερμοσίφωνου προστατέυεται απο την κεντρικη ασφάλεια του πίνακα ( πριν τον διπολικο ) διακόπτη , οποτε θεωρω και εγω οτι πρωτα πρεπει να μπει ο διπολικός του θερμοσιφωνου και μετα η ασφάλεια του θερμοσίφωνου . Υποτιθεται οτι ο διπολικός σε προστατευει αν μπερδεψεις την φαση με τον ουδετερο , οποτε κοβει και τα 2 για σιγουρια !!!

savasga
01-11-12, 07:58
ωραια.... βαλαμε τον διπολικο διακοπτη μετα την γενικη ασφαλεια και μετα βαζουμε την ασφαλεια ....μπορει κι αυτη να ειναι διπολικη να κοβει και το ουδετερο εκτος της φασης;38621

lepouras
01-11-12, 18:44
ναι:001_rolleyes: