PDA

Επιστροφή στο Forum : Συστημα ηχου σε Αυτοκινητο-Απορια



billtech
29-10-12, 15:56
Καλησπερα παιδια,
Με αυτο το θεμα που ανοιξα θα ηθελα αν θελετε και εσεις βεβαια να κανουμε ενα μινι "μαθημα" για τα συστηματα ηχων σε αυτοκινητα.Τι εννοοωω?
Αφορα εμας τους αδαεις περισσοτερο και θα το πω με παραδειγμα.

1. Εχω στο αυτοκινητο ενα ραδιο που βγαζει 45Watt(πχ) σε καθε εξοδο του. πως υπολογιζονται τα ηχεια που μπορω να βαλω?

2. Αν εχω μεγαλυτερα ηχεια πως υπολογιζω τον ενισχυτη που θα χρειαστει για να "παντρεψω" την εξοδο του ραδιοφωνου με τα μεγαφωνα για να μην καει ενα απο τα δυο?

3. Και επισης σε ποιες περπτωσεις καιγετε κατι και γτ?

Τις εβαλα καπως μαζεμενες τις ερωτησεις γτ οπως ειπα ειναι κατι σαν αποριες σε "μαθημα" :001_tt2:

Σας ευχαριστουμε ολοι οι μη γνωστες του θεματος εκ των προτερων.

lucios
29-10-12, 16:08
Τα μεγάφωνα καίγονται συνήθως όταν ο ενισχυτής υπερβεί την μέγιστη τάση που μπορεί να δώσει και "ψαλιδίσει" το σήμα
,με αποτέλεσμα να έχουμε την εμφάνιση συνεχούς (DC) ρεύματος. Με λίγα λόγια τα μεγάφωνα καίγονται πιο εύκολα από
μικρούς ενισχυτές. Οι ενσωματωμένοι ενισχυτές των ραδιο-cd είναι περιορισμένης ισχύος και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν
να δώσουν 45w άσχετα με το τι ισχυρίζεται ο κάθε κατασκευαστής ,κύρια αιτία είναι η τάση των 12v. Επίσης το 45W είναι πολύ
γενικό οι πιο αξιόπιστες μετρήσεις είναι σε Watt RMS. Mε λίγα λόγια μπορείς να συνδέσεις ότι μεγάφωνα θέλεις με ισχύ από 15
w και πάνω και αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία δεν είναι τα βατ ,αλλά η ευαισθησία του μεγαφώνου.

billtech
29-10-12, 19:03
τα 45watt που ειπα ηταν για παραδειγμα.
δλδ αν εχω ενα ραδιοφωνο που βγαζει ξερω γω Χ watt και το οδηγησω σε εναν ενισχυτη που κανει ενισχυση Χ*4 και τα μεγαφωνα μου ειναι Χ*2 τοτε ολα ειναι καλα και δεν εχω προβλημα να καει κατι ετσι δεν ειναι?
αν μπορει καποιος να πει ενα παραδειγμα με πραγματικους αριθμους καλοδεχουμενο.
επισης αν το ραδιο βγαζει Χ watt και τα μεγαφωνα ειναι X/2 τοτε επισης δεν εχω προβλημα να καει η το ραδιο η τα μεγαφωνα. σωστα?

PCMan
29-10-12, 19:40
Αφού θες πραγματικά νούμερα:
Λοιπόν

1. Έχω στο αυτοκίνητο ένα ράδιο που βγάζει 45Watt(πχ) σε καθε έξοδο του. πως υπολογιζονται τα ηχεια που μπορω να βαλω?
Καταρχήν κάποια r/cd βγάζουν και πάνω απο 45Wrms στο κανάλι. Στο δικό μου ας πούμε, του έβαλα το tda7560 το οποίο βγάζει 55W στα 14,4V με 2Ω και 10%THD ή 43W με 1%THD.
Ως γνωστόν η παραμόρφωση είναι ο κύριος λόγος που καίγονται τα ηχεία. Σίγουρα δεν θα μπορείς να ακούσεις μουσική με πάνω από 1% παραμόρφωση(και είναι πολύ για τα μεγάφωνα), οπότε ας υποθέσουμε ότι μένουμε στα 43W. Θα χρειαστείς δηλαδή 45W μεγάφωνο για να μην έχεις πρόβλημα. Αφού όμως δεν μπορείς να μετρήσεις την παραμόρφωση και μπορεί να το τσιτώσεις καμια μέρα, καλύτερα να βάλεις 50-60W μεγάφωνο.

2. Αν έχω μεγαλύτερα ηχεια πως υπολογιζω τον ενισχυτη που θα χρειαστει για να "παντρεψω" την εξοδο του ραδιοφωνου με τα μεγαφωνα για να μην καει ενα απο τα δυο?
Τι εννοείς μεγαλύτερα? Δεν εννοείς φαντάζομαι αυτά τα μεγάφωνα στα οποία προσθέτουν αρκετα μηδενικά? Είναι δηλαδή 60W και γράφουν 600..
Αν έχεις μεγάφωνο μεγαλύτερο απο τον ενισχυτή, δεν τρέχει τίποτα, αλλά μην βάλεις στον παραπάνω ενισχυτή ένα 18" με 1000wrms. Δεν θα πάθει κάτι, απλά δεν θα μπορεί να το κουνήσει!
Αν είναι στα ίδια W ο ενισχυτής με το μεγάφωνο τότε δεν τρέχει τίποτα. Απλά στα αμάξια καλό είναι να βάζουμε λίγο μεγαλύτερα μεγάφωνα γιατί έχουμε μεγάλη παραμόρφωση. Έτσι δεν θα κάψεις τα μεγάφωνα.
Μεγάλο ρόλο παίζουν τα Ω. Αν ο ενισχυτής σου δεν κατεβαίνει κάτω από τα 4Ω και του βάλεις ένα μεγάφωνο 2Ω, τότε θα τον κάψεις. Το μεγάφωνο μπορεί να μην πάθει τίποτα αλλά μπορεί και να πάθει, γιατί για όσο δουλεύει(όσο προλάβει δηλαδη) θα στέλνει (θεωρητικά) διπλάσια W στο μεγάφωνο απο αυτά που γράφει ο κατασκευαστής για τα 4Ω.


3. Και επισης σε ποιες περπτωσεις καιγετε κατι και γτ?
Βλέπε 2



δλδ αν εχω ενα ραδιοφωνο που βγαζει ξερω γω Χ watt και το οδηγησω σε εναν ενισχυτη που κανει ενισχυση Χ*4 και τα μεγαφωνα μου ειναι Χ*2 τοτε ολα ειναι καλα και δεν εχω προβλημα να καει κατι ετσι δεν ειναι?
αν μπορει καποιος να πει ενα παραδειγμα με πραγματικους αριθμους καλοδεχουμενο.
επισης αν το ραδιο βγαζει Χ watt και τα μεγαφωνα ειναι X/2 τοτε επισης δεν εχω προβλημα να καει η το ραδιο η τα μεγαφωνα. σωστα?
Αυτό κάντο πιο λιανά για να το καταλάβω.

billtech
29-10-12, 19:52
Αφού θες πραγματικά νούμερα:
Αυτό κάντο πιο λιανά για να το καταλάβω.
ε νομιζω με καλυψες με τα αλλα και σε αυτο που εγραψα και λες δεν καταλαβες. αρα ακυρο αυτο που εγραψα.
μηπως μπορεις να βαλεις ενα block διαγραμμα για το πως συνδεονται ολα αυτα?
δλδ εχουμε
ραδιο--->ενισχυτης-->μεγαφωνα? η θελει και τπτ αλλο? εννοω κανα πυκνωτη τιποτα τετοιο?

δηλαδη αν κανω ενα ενισχυτη(η τον παρω ετοιμο δεν εχει σχεση) που να βγαζει εξοδο 4*45W. η εισοδος τι ρολο παιζει? μην καει το ραδιοφωνο?
τα μεγαφωνα πως θα ξερω τα χαρακτηριστικα τους για τα Ωμ?

Ας πουμε χρησιμοποιω(παραδειγμα παντα) το TDA7386 που λεει στα χαρακτηριστικα του 4 x 45W/4Ωmax. τι πρεπει να εχει σαν εξοδο το ραδιοφωνο για να μην καει? και τι τα ηχεια για να παιξουν καλα? ουτε να καουν ουτε να μην τα σηνωνει?

billtech
29-10-12, 19:55
το tda7560 που εβαλες εσυ λεει Vcc=18V σωστα? στο αμαξι 12V δεν εχεις? γτ ειπες 14.4V? δουλευει και κατω απο τα 18V ικανοποιιτικα?

PCMan
29-10-12, 20:18
μηπως μπορεις να βαλεις ενα block διαγραμμα για το πως συνδεονται ολα αυτα?
δλδ εχουμε
ραδιο--->ενισχυτης-->μεγαφωνα? η θελει και τπτ αλλο? εννοω κανα πυκνωτη τιποτα τετοιο?
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Αν εννοείς τι γίνεται εσωτερικά στο ραδιο/cd, νομίζω υπάρχει το ράδιο/cd/aux(κτλ) τα οποία πάνε στον προενισχυτή, μετά στον τελικό ενισχυτή (tda7386) και μετά στα μεγάφωνα.
Αν εννοείς τι γίνεται αν συνδέσεις έναν άλλο ενισχυτή στο r/cd σου τότε το ρ/cd σου θα σου βγάζει 2 ή παραπάνω rca τα οποία θα συνδεθούν στον εξωτερικό ενισχυτή. Απο αυτά τα rca έρχεται ήχος απο έναν δεύτερο προενισχυτή που υπάρχει παράλληλα με τον παραπάνω, ή απλά ο παραπάνω βγάζει πχ 6 εξόδους, 4 που πάνε στον τελικό(tda) και 2 στα rca.
Το μεγάφωνο συνδέεται απευθείας στην έξοδο του r/cd σου. Δεν χρειάζεται κανέναν πυκνωτή extra. Πυκνωτής υπάρχει σε μεγάφωνα 2/3/4(κτλ) δρόμων τα οποία έχουν πάνω τους tweeter/κόρνες. Οι πυκνωτές εκτελούν χρέη crossover. Οι πυκνωτές κόβουν τις χαμηλές συχνότητες που δεν πρέπει να παίζουν τα tweeter.


δηλαδη αν κανω ενα ενισχυτη(η τον παρω ετοιμο δεν εχει σχεση) που να βγαζει εξοδο 4*45W. η εισοδος τι ρολο παιζει? μην καει το ραδιοφωνο?
Δεν το κατάλαβα. Η είσοδος ποιανού?

τα μεγαφωνα πως θα ξερω τα χαρακτηριστικα τους για τα Ωμ?
Το μετράς με ένα πολύμετρο στη θέση Ω.
Γενικά γράφουν πάνω στον μαγνήτη τα χαρακτηριστικά τους. Αν δεν γράφουν, θα γράφουν μάρκα/μοντέλο. Πας στο google και βλέπεις. Αν δεν γράφει τίποτα τότε κλάφτα.


Ας πουμε χρησιμοποιω(παραδειγμα παντα) το TDA7386 που λεει στα χαρακτηριστικα του 4 x 45W/4Ωmax. τι πρεπει να εχει σαν εξοδο το ραδιοφωνο για να μην καει? και τι τα ηχεια για να παιξουν καλα? ουτε να καουν ουτε να μην τα σηνωνει?

Κατ'αρχήν μην κοιτάς ούτε EIAJ, ούτε max ούτε pmpo ούτε music. Το σωστό είναι να μετράς τα rms και τα rms για το 7386 είναι 28W στα 14,4V με 10% στα 4. Με ένα μεγάφωνο 30W(και πάνω) 4Ω είσαι οκ.
Για να παίξουν καλά τα μεγάφωνα πρέπει να τα πληρώσεις. Για να παίξουν δυνατά, αρκεί τα db τους να είναι αρκετα. Για κάθε 3db παραπάνω, διπλασιάζεται ο ήχος που ακούς. Να σου δώσω παράδειγμα.
Αν ένα μεγάφωνο λέει ότι βγάζει 87db με 1W τότε με 32W θα βγάλει 102db. Αν όμως κάποιο λέει ότι βγάζει 90db, στα 32W θα βγάλει 105db. Για να φτάσουμε τα 105db στο πρώτο μεγάφωνο και να ακουστεί το ίδιο δυνατά με το δεύτερο θα πρέπει να του δώσουμε 64W.
Το κόκκινο δεν το κατάλαβα.


το tda7560 που εβαλες εσυ λεει Vcc=18V σωστα? στο αμαξι 12V δεν εχεις? γτ ειπες 14.4V? δουλευει και κατω απο τα 18V ικανοποιιτικα?
Το αμάξι όταν είναι αναμένο έχει 14,4V. 12V έχει σβηστό.
Και βέβαια δουλεύει. Από 8V μέχρι 18 δουλεύει αλλά όσο πιο μικρή τροφοδοσία, τόσο λιγότερα w και περισσότερη παραμόρφωση.
Όλα αυτά έχουν σχεδιαστεί για να δουλεύουν σε αμάξι.

geostrom
29-10-12, 20:20
Οπ λάθος

billtech
29-10-12, 20:58
Δεν το κατάλαβα. Η είσοδος ποιανού?
η εισοδος του ενισχυτη. μην τραβιξει πολλυ ρευμα απο το ραδιο και το καψει.


Το μετράς με ένα πολύμετρο στη θέση Ω.
Γενικά γράφουν πάνω στον μαγνήτη τα χαρακτηριστικά τους. Αν δεν γράφουν, θα γράφουν μάρκα/μοντέλο. Πας στο google και βλέπεις. Αν δεν γράφει τίποτα τότε κλάφτα.
εννουσα ποσα Ωμ μπορει να σηκωσει ο ενισχυτης δλδ που μπορω να δω τι μεγαφωνα μπορω να χρησημοποιησω

PCMan
29-10-12, 21:07
η εισοδος του ενισχυτη. μην τραβιξει πολλυ ρευμα απο το ραδιο και το καψει.
Α εννοείς η τροφοδοσία του? Δεν έχει θέμα γιατί παίρνει απ ευθείας απο την μπαταρία ρεύμα.


εννουσα ποσα Ωμ μπορει να σηκωσει ο ενισχυτης δλδ που μπορω να δω τι μεγαφωνα μπορω να χρησημοποιησω
Αν πρόκειται για το r/cd, τότε κοιτάς τι τελικό φοράει(πχ tda7386). Αν πρόκειται για εξωτερικό, τότε κοιτάς τα χαρακτηριστικά πάνω του και αν δεν γράφει τότε γράφεις μάρκα/μοντελο στο google και βλέπεις. Θα δείς την ισχύ του και στα πόσα Ω μπορεί να δουλέψει. Δηλαδή ότι χρειάζεσαι για να διαλέξεις μεγάφωνο.

lucios
29-10-12, 23:46
Αφού θες πραγματικά νούμερα:
Λοιπόν

Καταρχήν κάποια r/cd βγάζουν και πάνω απο 45Wrms στο κανάλι. Στο δικό μου ας πούμε, του έβαλα το tda7560 το οποίο βγάζει 55W στα 14,4V με 2Ω και 10%THD ή 43W με 1%THD.


Έχω την εντύπωση ότι οι τιμές που αναφέρεις για το tda7560 δεν είναι σε RMS ,αλλά σε EIAJ. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές EIAJ μετριέται η ισχύς μόνο όταν δουλεύει το ένα κανάλι (στα υπόλοιπα
δεν συνδέουμε ωμική αντίσταση) και η ισχύς μετριέται μόνο στο 1Khz και όχι σε ολόκληρο το φάσμα.

PCMan
30-10-12, 00:08
Έχω την εντύπωση ότι οι τιμές που αναφέρεις για το tda7560 δεν είναι σε RMS ,αλλά σε EIAJ. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές EIAJ μετριέται η ισχύς μόνο όταν δουλεύει το ένα κανάλι (στα υπόλοιπα
δεν συνδέουμε ωμική αντίσταση) και η ισχύς μετριέται μόνο στο 1Khz και όχι σε ολόκληρο το φάσμα.

Διάβασε το datasheet (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXyxxwq.pdf)

billtech
05-11-12, 13:08
δλδ ας πουμε αλλο ενα πραδειγμα. εμενα το αυτοκινητο μου τωρα εχει 2 ηχεια μπροστα και ενα ραδιο-cd-usb. οταν αναιβαζω την ενταση ηχο ακουω στα ηχεια μετα το 40 (0-100) και πανω απο το 90 αρχιζει τις παραμορφωσεις. τι φταιει?
και αλλη μια ερωτηση. πες οτι εχω στο αμαξι ενα ραδιοφωνο που δεν ξερω η εξοδος του τι ενισχυτη εχει ουτε τι αντισταση πρεπει να εχουν τα μεγαφωνα...με ποια κριτηρια θα διαλεξω μεγαφωνα να του βαλω? υπαρχουν καποια κριτηρια?

billtech
05-11-12, 13:29
Α και αλλη μια ερωτηση.
πες οτι εχω διαθεση να βαλω 4 ηχεια. 2 μπροστα και 2 πισω. αλλα να ειναι δυο ενισχυτες. δλδ μπροστα να εχω 2x45 και πισω πχ 2x100W.
η εισοδος των ενισχυτων απο το ραδιοφωνο. μπορω να την παρω και για τους δυο ενισχυτες απο την ιδια πορτα? η απο αλλη? ποιο απο τα παρακατω σχηματα που εκανα ειναι το ποιο σωστο?

billtech
06-11-12, 17:51
κανεις ρε παιδια?

.::Nikos::.
10-11-12, 01:44
Δε γνωρίζω και πολλά απλά από ότι διαβάζω κι εγώ έδω μέσα έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα και αν είναι λανθασμένα έχετε το ελεύθερο να με κράξετε :biggrin:
Αν παραμορφώνουν στην περίπτωση που λες, πιθανόν να είναι μεγάλα τα ηχειά και να μπορεί να τα οδηγήσει ο ενισχυτής του ρ/cd.
Αν δε γνωρίζεις χαρακτηρηστικά και δε μπορείς με τίποτε να τα βρεις (λίγο απίθανο) τότε ίσως παίξεις στην τύχη επιλέγοντας ηχεία με πολλά Ω, γιατί αν ένας ενισχυτής λέει ότι μπορεί να οδηγήσει ηχεία 4 Ω, μπορεί να οδηγήσει μεγαλαλύτερες αντιστάσεις (8Ω πχ) αλλά όχι μικρότερες. Όσο για τα watt, νομίζω πως κάπως μετριούνται αλλά δε ξέρω πως :001_unsure:

Επίσης αν η πηγή σου έχει μία έξοδο RCA δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα να πάρεις από την ίδια έξοδο για 2 ενισχυτές, αλλά μπορεί να έχει 2 εξόδους RCA (rear και front) οπότε τότε εννοείτε πως θα το εκμεταλευτεις. Φυσικά στην πρώτη περίπτωση δε θα διαχωρίζονται τα ηχεία σαν front και rear αλλά μονο left/right αφού η έξοδος RCA του ρ/cd πιθανόν θα είναι μόνο για rear.

Όπως είπα αν λέω μπαρούφες πείτε το έτσι; Μη μείνω με τις λανθασμένες ελάχιστες γνώσεις.

PCMan
10-11-12, 04:01
δλδ ας πουμε αλλο ενα πραδειγμα. εμενα το αυτοκινητο μου τωρα εχει 2 ηχεια μπροστα και ενα ραδιο-cd-usb. οταν αναιβαζω την ενταση ηχο ακουω στα ηχεια μετα το 40 (0-100) και πανω απο το 90 αρχιζει τις παραμορφωσεις. τι φταιει?
και αλλη μια ερωτηση. πες οτι εχω στο αμαξι ενα ραδιοφωνο που δεν ξερω η εξοδος του τι ενισχυτη εχει ουτε τι αντισταση πρεπει να εχουν τα μεγαφωνα...με ποια κριτηρια θα διαλεξω μεγαφωνα να του βαλω? υπαρχουν καποια κριτηρια?
Τι εννοείς ότι αρχίζεις να ακούς απο το 40? Απότομα αρχίζει και ακούγεται? Με πόση ένταση?
Κανονικά, ανοίγεις το ρ/cd και βλέπεις τι τελικό φοράει. Μετά πας στο Google και βλέπεις τα χαρακτηριστικά του αλλά,
Όλοι οι ενισχυτές των ρ/cd είναι ίδιοι πάνω κάτω. Όλοι δουλεύουν στα 4Ω (με εξαίρεση ελάχιστους που μπορούν να κατεβούν στα 2Ω) και όλοι βγάζουν 15-25W (ελάχιστοι βγάζουν έως 30W). Δεν νομίζω να υπάρχει μεγάφωνο για αμάξι με κάτω από 20-30W, οπότε είσαι καλυμμένος. Επίσης τα μεγάφωνα σε αυτή την κατηγορία είναι όλα στα 4Ω.


Α και αλλη μια ερωτηση.
πες οτι εχω διαθεση να βαλω 4 ηχεια. 2 μπροστα και 2 πισω. αλλα να ειναι δυο ενισχυτες. δλδ μπροστα να εχω 2x45 και πισω πχ 2x100W.
η εισοδος των ενισχυτων απο το ραδιοφωνο. μπορω να την παρω και για τους δυο ενισχυτες απο την ιδια πορτα? η απο αλλη? ποιο απο τα παρακατω σχηματα που εκανα ειναι το ποιο σωστο?

Το δεύτερο σχέδιο είναι πιο σωστό.
Και το πρώτο γίνεται αλλά μπορεί να έχεις θορύβους και παράσιτα λόγω ground loop.
Εγώ πχ είχα πρόβλημα με το Α σχέδιο και έκανα το Β τελικά.