PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχή 12V DC σε ένα εξάρτημα πάνω σε μοτοσυκλέτα



limas
01-11-12, 08:35
Καλημέρα παιδία,

θέλω να ρωτήσω πώς είναι ο σωστός τρόπος να τραβήξω μια νέα παροχή που να μου δίνει τα 12 βολτ που βγάζει η μπαταρία προκείμενου να τροφοδοτήσω ένα εξάρτημα.

Πρέπει να πάω στην ασφαλειοθήκη, να βρώ μια κενή θέση να βάλω μια ασφάλεια (αλλά με πόσα Amper??) και μετα να τραβηξω ένα καλωδιάκι μέχρι εκεί που θέλω για να συνδέσω το εξάρτημα?? Βασικά θέλω να τραβάω το πολύ τόσο ρεύμα όσο δίνει και μια παροχή αναπτήρα στα αυτοκίνητα. Οπότε μια πρώτη ιδέα είναι να δω τα specs της αντίστοιχης ασφάλειας στο αυτοκίνητο και να βάλω μια ίδια.Αν μπορεί κάποιος να μου πεί με απλά βηματάκια πως μπορώ να το κάνω θα με βοηθούσε διότι θέλω να αρχίσω σιγά σιγα να μαθαίνω και να αποκτάω λίγη εμπειρία.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μιχάλης

ikaros1978
01-11-12, 08:43
Καλημερα Μιχαλη.Το καλυτερο ειναι να παρεις ακριβως απο το ιδιο σημειο της ασφαλειοθηκης που παιρνει και ο αναπτηρας και πριν την ασφαλεια του αναπτηρα με προσθηκη δευτερης ασφαλειοθηκης.Με πολυ προσοχη οτι καλωδιωση τραβηξεις να ειναι καλα μονωμενη και πολυ καλα γειωμενο το - της συσκευης σου.
Γενικα οτι κανεις καντο αργα και μεθοδικα χωρις τσαπατσουλοδουλεια και προχειροτητα.Εχουν παρει φωτια αμαξια στο παρελθον απο τετοιες πατεντες.Οποτε ΠΡΟΣΟΧΗ.

limas
01-11-12, 14:23
Καλημερα Μιχαλη.Το καλυτερο ειναι να παρεις ακριβως απο το ιδιο σημειο της ασφαλειοθηκης που παιρνει και ο αναπτηρας και πριν την ασφαλεια του αναπτηρα με προσθηκη δευτερης ασφαλειοθηκης.Με πολυ προσοχη οτι καλωδιωση τραβηξεις να ειναι καλα μονωμενη και πολυ καλα γειωμενο το - της συσκευης σου.
Γενικα οτι κανεις καντο αργα και μεθοδικα χωρις τσαπατσουλοδουλεια και προχειροτητα.Εχουν παρει φωτια αμαξια στο παρελθον απο τετοιες πατεντες.Οποτε ΠΡΟΣΟΧΗ.

Ευχαριστώ πολυ. Επειδή θα είναι εγκατάσταση σε μηχανη θα βάλω θερμοσυστελόμενο μακαρόνι γύρω από το καλλώδιο. Αλλά αφου θα το κάνω σε μοτοσυκλέτα, που δεν έχει αναπτήρα, μήπως να βάλω μια ασφάλεια, αν χωράει στην ασφαλειοθήκη??

Nikolaskn
01-11-12, 14:39
Μιχαλη θα πρεπει να βρεις ποσα αμπερ τραβαει το εξαρτημα.Αυτο το βρισκεις ειτε απο το μανουαλ ειτε συνδεεις σε σειρα ενα αμπερομετρο ειτε μετρας την αντισταση εισοδου και εφαρμοζεις τον νομο του ωμ.Εν συνεχεια τραβας ενα καλωδιο απο την μπαταρια με ασφαλειοθηκη και το συνδεεις.Το καλωδιο(το παχος δλδ) θα ειναι αναλογο του ρευματος.Αν το εξαρτημα πχ τραβαει 1 αμπερ η ασφαλεια να ειναι 1.25 η 1.5..(δεν ξερω την συμπεριφορα του εξαρτηματος)

rkiller
01-11-12, 14:47
Μπορείς να μας δείξεις το εξάρτημα? θα βοηθούσε αρκετά

lepouras
01-11-12, 14:59
αν θέλεις να βάλεις αναπτήρα στην μηχανή μια 10Α ή ακομα καλύτερα μικρότερη, είναι καλά. διότι αν όχι όλες, σχεδόν όλες η συσκευές που μπαίνουν στον αναπτήρα έχουν δικιά τους ασφάλεια μέσα. αν θέλεις να βάλεις κατευθείαν την συσκευή χωρίς αναπτήρα τότε ότι είπαν οι παραπάνω. και καλύτερα όχι πριν τον διακοπτη(κλειδαριά) αλλά μετά. μην έχεις παρκάρει και πάθει κάτι και ψάχνεσαι μετά.

limas
01-11-12, 15:03
Μπορείς να μας δείξεις το εξάρτημα? θα βοηθούσε αρκετά

Παιδιά θέλω να συνδέσω ένα ψηφιακό βολτόμετρο το οποίο έχει ένδειξη αν πάρει τάση > από 3.5 βολτ. Να δω μπας και βγάλω καμια φωτό να ανεβάσω. Θα μετρήσω και με το αμπερόμετρο να δω πόσο ρευμα τραβάει για να επιλέξω την κατάλληλη ασφάλεια. Οπότε, μετά, κουμπώνω την ασφάλεια με τις κατάλληλες τιμές στην ασφαλειοθήκη, μετά ενώνω κάπως εκεί το καλώδιο το οποίο στν άλλη πλευρά θα καταλήγει στο όργανο στο καλώδιο τροφοδοσίας τους. Επίσης, ξέρετε αν γείωση μπορώ να πάρω από κάπου με τον ίδιο τρόπο μέσα από την ασφαλιοθήκη. Υπάρχει συνήθως κάποια αναμονή για γείωση??

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας.

αλπινιστης
01-11-12, 16:13
Παιδιά θέλω να συνδέσω ένα ψηφιακό βολτόμετρο το οποίο έχει ένδειξη αν πάρει τάση > από 3.5 βολτ.
Και παλι θα φροντισεις να παρεις παροχη ΜΕΤΑ απο τον διακοπτη (να μην εχει ταση με σβηστη τη μηχανη) γιατι θα σου φαει την μπαταρια, οπως ειπε και ο Λεπουρας.

Θα μετρήσω και με το αμπερόμετρο να δω πόσο ρευμα τραβάει για να επιλέξω την κατάλληλη ασφάλεια.
Το βολτομετρο δυσκολα θα τραβαει πανω απο 2-3 αμπερ. Αν εχεις αλευθερη θεση στην ασφαλειοθηκη τοτε η μικροτερη που θα βρεις ειναι 7,5 Α. Αν δεν εχει θεση και βαλεις ασφαλειοθηκη καλωδιου μπορεις να βαλεις και μια 3Α ασφαλεια. Αν εχεις την δυνατοτητα να αμπερομετρησεις, ακομα καλυτερα.

ενώνω κάπως εκεί το καλώδιο το οποίο στν άλλη πλευρά θα καταλήγει στο όργανο στο καλώδιο τροφοδοσίας τους.
Αυτο το καπως να το προσεξεις αρκετα! Στην μηχανη το καλωδιο μπορει να βρεθει εκτεθημενο στην υψηλη θερμοκρασια του μοτερ. Οποτε θα πρεπει να προσεξεις απο που θα περασει. Αν δεν μπορεις να αποφυγεις "κακοτοπιες" θα βαλεις μακαρονι για θερμοκρασια (πολλες θα το χρειαζοντουσαν ετσι και αλλιως-τακτικη βλαβη suzuki-λιωμενο καλωδιο)

Επίσης, ξέρετε αν γείωση μπορώ να πάρω από κάπου με τον ίδιο τρόπο μέσα από την ασφαλιοθήκη. Υπάρχει συνήθως κάποια αναμονή για γείωση?
Γειωση στην μηχανη ειναι ολο το σασι! Η πιο κοντινη σου βιδα κανει (οχι αυτη που στηριζει τα καλαμια!!!!) Αν δεν εχεις ευκαιρη κοντα τοτε θα φερεις ενα ακομα καλωδιο μεχρι το οργανο.

limas
02-11-12, 13:45
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας.