PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για κύκλωμα data acquisition απο sensors



aster1x
02-11-12, 10:06
Ζητείται βοήθεια για τη σχεδίαση κυκλώματος τηλεμετρίας data acquisition απο sensors 4-20mA και ψηφιακά interfaces με την χρήση microcontroller και τοπικής μνήμης. Η μετάδοση στον υπολογιστή θα πρέπει να γίνεται με USB ή με ethernet ή ασυρματικά.

Οποιος έχει εμπειρία σε τέτοια κυκλώματα παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.

Aster1x

sabouras
02-11-12, 13:53
μαλλον θα χρειαστεις κατι σαν αυτο
http://www.ebay.com/itm/ATmega32U4-Atmel-USB-AVR-Arduino-compat-DAQ-development-board-data-acquisition-/140630732861?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item20be3eb03d

και μετα θα πρεπει να συνδεσεις τα υπολοιπα πανω του.

vasilllis
02-11-12, 16:37
θα χρειαστει να γινει και προγραμματισμος για να διαβαζει τα αισθητηρια?

ερωτηση: γιατι δεν πας σε ετοιμη λυση ?plc

aster1x
07-11-12, 10:08
Δεν θέλω να πάω στα PLC γιατί δεν διαθέτουν δυνατότητα ασυρματικής μετάδοσης. Επίσης θέλω να σχεδιάσω απο την αρχή ενα ολοκληρωμένο σύστημα data acquisition, logging, processing, and transmission.

Αρα κάθε συσκευή θα πρέπει να μπορεί να δεχτεί διάφορους sensors (με αλλαγή του κατάλληλου interface) και φύσικά κάθε sensor απαιτεί διαφορετικό προγραμματισμό.

Δεν με ενδιαφέρουν επίσης οι έτοιμες λύσεις γιατί είναι περιοριστικές στο πώς είναι φτιαγμένες.

Οποιος έχει εμπειρία στο σχεδιασμό οποιουδήποτε υποσυστήματος (acquisition με microcontroller, RF data transmission) και βρίσκεται στην περιοχή της Αθήνας ας επικοινωνήσει μαζί μου. Υπάρχουν δυνατότητες εππαγελματικής δραστηριότητας.

Α